Vladimír Křepelka

Vladimír Křepelka (1923)

hudebník, výtvarník

Vladimír Křepelka, velice vitální 86letý pán, který má neustále chuť tvořit se narodil v roce 1923 v Kojetíně.

Vladimír Křepelka, díky svým rodičům a učiteli, kteří ho vedli k umění a hudbě, začal malovat a hrát v orchestru již od mládí. Nakonec se rozhodl pro dráhu muzikanta, hraje na pozoun, malbě se však věnoval i nadále.

Když mu bylo 14 let, vznikl v Kojetíně nový taneční orchestr Koruna, který vedl kapelník Sedlář. Orchestr potřeboval pozounistu a volba padla právě na Vladimíra Křepelku. Brzy se orchestr rozrostl a hrál v následujícím obsazení: trumpety - Tichý, Trnečka, Maixner, pozoun - Křepelka, saxofony – Vrtěl, Uher, Svoboda, kytara - Zubal, bicí - Slovák, klavír - Procházka.

V tomto složení hrála kapela až do okupace. V roce 1939 orchestr ukončil svou činnost a po válce se již orchestr znovu nesešel.

Vladimír Křepelka se rozhodl pro dráhu muzikanta. Po krátkém působení v Armádním uměleckém souboru v Olomouci, odešel do Brna, již jako pozounista. V Brně tenkrát působila celá řada kapel a tak nebyla nouze o angažmá. Na doporučení pana Kozderky se dostal do Rozhlasového tanečního orchestru. V letech 1947 - 1960 mimo jiné působil v orchestru Richarda Kubernáta, který uspěl ve finále soutěže v Pražské Lucerně. Do roku 1960 hrál v orchestru Erika Knirsche. Současně s provozováním hudby studoval Strojní průmyslovou školu.

V roce 1958 se Vladimír Křepelka spřátelil s malířem Bohumírem Matalem, který ho přivedl do ateliérů celé řady brněnských výtvarníků. Souběžně si prohluboval znalosti studiem zejména figurální kresby.

Láska ke dřevu vedla k vytvoření řady plastik. Ve spolupráci se sochařem Karlem Bajákem byly vytvořeny plastiky pro Brněnské výstaviště. Realizoval také několik plastik jako prolézačky pro školky.

Po roce 1968 opustil ateliér v Brně a nové podněty k práci našel v Rozseči nad Kunštátem, kde v současné době tráví více jak polovinu roku.

V roce 2009 - výstava jeho obrazů v galerii VIC Kojetín.