Pověsti našeho kraje

Pověsti z Přerovska

Datum publikace: Autor: Admin

Propadnutá Lhota, Jak šafář Šperlín přestal klet a Zeman Grubiš dal tělo svoje spáliti. celý článek »

Jak se vařila trnková povidla za dřívějších časů v Uhřičicích

Datum publikace: Autor: Admin

V dřívějších letech, když se urodily trnky, nebo jak se dnes říká švestky, vařila se z jejich plodů trnková povidla. Zralé, zdravé ovoce se zbavilo stopek. U karlátek se také odstranily kostky, protože jsou špičaté a mohly by propíchnout měděný kotel. Padané ovoce se na vaření nepoužívalo, stejně jako ovoce napadené chorobami. celý článek »

Socha svatého Floriánka v Uhřičicích

Datum publikace: Autor: Admin

Obec Uhřičice leží na pravé straně řeky Moravy, 2 km severně od města Kojetína, při silnici z Kojetína na Prostějov. Ve středu obce Uhřičic, který je mimo uvedenou silnici, se sbíhají v jeden bod tři ulice kamennými kostkami vydlážděné, je prostranství, kde stojí již od roku 1742, vzácná socha svatého Floriána, její název je z latinského výrazu FLORIANUS. celý článek »

Křižovatka řek - Sifon v Uhřičicích

Datum publikace: Autor: Admin

Zajímavost, o jaké málokdo ví, se nachází na pravém břehu řeky Moravy v katastru obce Uhřičice u Kojetína. Najdete ji asi dva kilometry severně za obcí a je to stavba, která řeší překřížení řeky Valové s mlýnským náhonem. Této stavbě se říká Sifon a byla zbudovaná před sto lety, v roce 1908. Zajímavé na této stavbě postavené z betonu je, že mohutnější mlýnský náhon podtéká pod dnem řeky Valové. celý článek »

Kterak kojecké zvony k stříbrnému hlasu přišly

Datum publikace: Autor: Admin

Podle Ivanovy kroniky i starých záznamů a účtů a hlavně podle matričních záznamů je možno vykreslit obrázek této skutečné události před téměř třemi sty lety a oživit postavami lidí, kteří tehdy žili... celý článek »

Poklad na Šprlochu

Datum publikace: Autor: Admin

Dne 18. května 1955 byl v Kojetíně při bourání starého domu na ,,Šprlochu“ nalezen poklad. V domě číslo 382, nehluboko pod podlahou, zabalený v plátýnku a vsunutý do hliněné nádoby, která se pohříchu pod motykou rozletěla na sta střípků. ,,Poklad“ převzalo pražské Národní muzeum dne 2. května 1956. Mince určil numismatik Dr. Pavel Radoměrský. celý článek »