Zajímavosti z historie

Bestiální vražda maličkého dítěte v létě 1942

Datum publikace: Autor: Mgr. Petr Jirák

Autor: Mgr. Petr Jirák, archivář a historik Státního okresního archivu Přerov. Uveřejněno v Kojetínském zpravodaji č. 3/2024 celý článek »

Hanobení Stalina v květnu 1953 na nádraží v Kojetíně

Datum publikace: Autor: Mgr. Petr Jirák

Autor: Mgr. Petr Jirák, archivář a historik Státního okresního archivu Přerov. Uveřejněno v Kojetínském zpravodaji č. 3/2023 celý článek »

Sedmdesát let divadelního souboru Hanácká scéna Kojetín

Datum publikace: Autor: František Řezáč

Ačkoliv se to nezdá, uplyne v prosinci 2019 již sedmdesát let od spojení divadelních kroužků tělovýchovných jednot a k založení divadelního souboru Hanácká scéna Kojetín. Za těch sedmdesát let prošel tento soubor nejen krásným obdobím mládí a rozpuku, zklidněnou dospělostí, moudrostí, spojenou se vzletnou noblesou, ale také obdobím různých problémů (generačních obměn), únavy, tedy prošel obdobím vzletů a pádů, aby se dopracoval k těm sedmi desítkám let svého působení a vydobyl si místo na kulturním a společenském poli nejen města Kojetína, ale i celého okolí. V následujících řádcích chceme čtenářům formou starých fotografií, vzpomínek bývalých členů tohoto jedinečného tělesa, výpisků z kronik souboru, citací z dobového tisku i písemných poznámek bývalých členů, připomenout, jak soubor obohatil kulturní život na střední Hané a čím se zapsal do mysli a paměti svých diváků. celý článek »

Po válce žila v Kojetíně vdova po příslušníku gestapa

Datum publikace: Autor: Mgr. Petr Jirák

Autor: Mgr. Petr Jirák, archivář a historik Státního okresního archivu Přerov. Uveřejněno v Kojetínském zpravodaji č. 4/2019 a 5/2019 celý článek »

Vražda v Měrovicích nad Hanou v lednu 1934

Datum publikace: Autor: Mgr. Petr Jirák

Autor: Mgr. Petr Jirák, archivář a historik Státního okresního archivu Přerov. Uveřejněno v Kojetínském zpravodaji č. 5/2018 celý článek »

Historie sochy prvního prezidenta Osvoboditele T. G. Masaryka v Kojetíně

Datum publikace: Autor: Milan Zahradník

Autor: Milan Zahradník, uveřejněno v Kojetínském zpravodaji č. 11/2017 celý článek »