Kojetínské hody a KHL 2014

I v letošním roce se v Kojetíně celý týden od pátku do pátku hodovalo a slavilo s bohatým programem.
O víkendu 15. - 17. srpna 2014 se na tisíce návštěvníků bavily na tradičních Kojetínských hodech, po kterých následoval týden hudby od 18. do 22. srpna 2014 s názvem Kojetínské hudební léto.

Pátek 15. srpna 2014

Třídenní městské oslavy odstartovala v pátek odpoledne Dětská diskotéka. Na hřišti ZŠ Sv. Čecha tuto akci určenou všem dětem uspořádal Dům dětí a mládeže Kojetín. Děti se nejen vydováděly u hudby, ale také si zahrály různé hry a soutěže.
V galerii VIC byla slavnostní vernisáží uvedena výstava obrazů, fotografií, keramiky a šperků členů místní tvůrčí skupiny Signál 64. Výstavou si všichni členové, ale i jejich hosté, připomínají padesáté výročí od vzniku skupiny.
V kojetínské galerii jsou vystavena díla Josefa Bíbra, Ivany Bělařové, Jaroslava Hebnara, Jaroslava Kačírka, Pavly Kačírkové, Boleslava Leinerta, Petra Leinerta, Milana Mráze, Jaroslava Řihoška, Renaty Sedlákové, Františka Smažinky, Jiřího Spáčila, Svatopluka Spáčila, Alice Stonové, Jiřího Šírka a hostů Martina Bradny, Radky Michálkové, Vladany Popelkové, Petra Zatloukala a Milana Žourka. Výstava bude otevřena v galerii VIC na Masarykově náměstí do 3. října 2014.
V podvečerních a večerních hodinách se na různých místech Kojetína konaly různé hudební, rockové nebo diskotékové prezentace - na nádvoří VIC se konal 2. ročník Kojetínské kytary, kde vystoupily kapely IQ Opice, Bethrayer a Sage, v Restauraci Na Hrázi U Tondy probíhal večer s živou hudbou, v Hospůdce U Pedyho na rockovém večeru hrála kapela Slayer revival a místní stadion lákal tradičně na diskotéku Rádia Haná s Markem Bergrem.

Sobota 16. srpna 2014

Hodová sobota se nesla tradičně ve sportovním duchu. Od ranních hodin probíhal na kurtech sokolské zahrady Turnaj ve volejbalu střední Moravy (1. třída) a Memoriál Michala Staňka (2. třída). Na turnaj mužů a juniorů si přijelo změřit síly osmnáct družstev z Moravy a Slovenska. Turnaj 1. třídy hrálo celkem osm mužských extraligových družstev (výsledky: 1. místo Fatra Zlín, 2. místo TJ Spartak Myjava, 3. místo VK Ostrava „A“) a do turnaje 2. třídy se přihlásilo družstev deset (výsledky: 1. místo Tesla Brno (muži KP), 2. místo Retro Olomouc (muži), 3. místo TJ Sokol Kojetín (muži).
Na hřišti u stadionu se odehrávaly boje hasičů v požárním útoku s vodou na sklopné terče, kteří soutěžili o získání hodového koláče. Celkem dvacet družstev soutěžilo ve čtyřech kategoriích - muži, ženy, mladí hasiči do 11 let a mladí hasiči 11 až 15 let. Výsledky: muži - 1. místo Chropyně, 2. místo Polkovice, 3. místo Křenovice; ženy - 1. místo Kojetín, 2. místo Majetín, 3. místo Popůvky; mladí hasiči do 11 let - 1. místo Pavlovice u Přerova, 2. místo Popůvky, 3. místo Víceměřice; mladí hasiči 11 až 15 let - 1. místo Lobodice, 2. místo Pavlovice u Přerova, 3. místo Popůvky.
Na fotbalovém stadioně svedl Slavoj Kojetín - Kovalovice „A“ mistrovský zápas Krajského přeboru s mužstvem ze Šumperku s výsledkem 0:1.
Od čtrnácté hodiny probíhaly souběžně dvě hudebně taneční akce. Na kojetínském náměstí uspořádalo občanské sdružení Šance dobročinnou taneční soutěž v breakdance a hiphop s názvem Není šance bez tance a do sálu Sokolovny se sjelo na třicet harmonikářů z různých koutů Moravy, aby posluchačům (zároveň porotcům) zahráli na tři různé akordeony - chromatiku, piánovku a heligónku. Výsledky: piánovka - 1. místo Blanka Helisová a Víťa Minařík z Kunčic, 2. místo Barbora Dudová s Aničkou a Amálkou z Hulína, 3. místo Zdeněk Jelínek z Prostějova; chromatika - 1. místo Martina Zavadilová z Rajhradic, 2. místo Vlastimil Pokorný z Náměště n. O., 3. místo Josef Pavelka z Valašského Meziříčí; heligonka - 1. místo Martina Zavadilová z Rajhradic, 2. místo Karel Havlík a Jaroslav Drápela, Bojanovští heligonkáři, 3. místo Jiří Bortl a Josef Božek z Brna.
V sobotu se hodovalo, slavilo, zpívalo a tancovalo na kurtech sokolské zahrady s kapelou Axel, v Restauraci Na Hrázi u Tondy a v Café Velšská ambasáda s Dalem B. Williams.

Neděle 17. srpna 2014

Zahájení hodové neděle proběhlo u kojetínské Sokolovny, odkud se kolem deváté hodiny ranní vydal krojovaný průvod s Ječmínkovou jízdou králů ulicemi města směrem k Masarykovu náměstí. Současně probíhala v kostele Nanebevzetí Panny Marie tradiční mše. Po příchodu průvodu  na náměstí si koječtí Hanáci převzali právo z rukou starosty města Jiřího Šírka a vydali se s ním na připravené pódium, kde se musel zpovídat ze svých hříchů za které mu hrozilo vyplacení „feroló“. Naštěstí své skutky obhájil a tudíž vyplacen nebyl. Místo něj byl vyplacen krojovaný host z Domažlic. Po této exekuci vystoupily dětské soubory Sluníčko DDM Kojetín a Ječmínek z Chropyně. Následně se prezentovala domácí Hanácká beseda Kojetín s pásmem Zavádková.
Po ní vystoupily folklórní soubory, které mohli diváci vidět v průvodu: Kosíř Kostelec na Hané, Kopaničár, Hlahol Mysločovice, Omladina Martinice, Hanácké sóbor Hruška a folklórní dopoledne završila dechová hudba Věrovanka. Kolem poledne projeli náměstím automobiloví veteráni, které pozval do Kojetína Karel Kočička.
Doprovodnou akcí celého hodového programu byl i jarmark, který patří neodmyslitelně ke kojetínským hodům. Tak jako v minulých letech si přišly na své i děti, pro které byly připraveny různé hry a soutěže pořádané DDM Kojetín, jízda oblíbeným autovláčkem a pouťové atrakce v areálu Gymnázia. Obdivovatelé železničářské techniky se mohli dopravit na hody i historickým motorákem přezdívaným Hurvínek, který jezdil po trati Kojetín - Tovačov. Mezi další doprovodné akce patřily také jízdy na ponících u restaurace Na Hrázi, výstava jiřin v Domě zahrádkářů a sbírka na podporu léčby malé Markétky.
Návštěvníci hodů mohli navštívit i místní židovský hřbitov, který byl otevřen po celý den. Pro ty, kteří se chtěli i odpoledne bavit v lidovém duchu, hrála cimbálová muzika Dubina na nádvoří Vzdělávacího a informačního centra.
Hlavní odpolední program zahájily Mažoretky Šarm, po kterých vystoupila country skupina Lucky While. Do prostředí drsných mužů a žen nás uvedla skupina scénického šermu Cordiallo z Přerova. V druhém ročníku soutěže v pojídání pukačů se na pódiu střetlo celkem pět žen a jedenáct mužů. V obou kategoriích zvítězili jedlíci z minulého ročníku. Za muže Jaroslav Němec, který v čase 1,11 minut doslova spolykal deset pukačů a v kategorii žen Drahomíra Grobnerová z Počenic s časem 1,02 minuty, která snědla pět pukačů.
V pozdním odpoledni přivítalo nadšené kojetínské publikum mladou kapelu Arrhythmia, ta předvedla v netradičních aranžmá skladby různých interpretů a žánrů. Poté následoval zlatý hřeb kojetínských hodů a to koncert kapely No Name, která diváky nejen nadchla, ale i pobavila. Celý hodový den zakončila kapela Loco-Loco z Prahy.

Kojetínské hudební léto

Krásnou celotýdenní tečkou za letošními hodovými oslavami bylo Kojetínské hudební léto. Na Masarykově náměstí se vystřídalo od pondělí do pátku celkem osm kapel různorodých žánrů. V pondělí si na své přišli milovníci popových písniček v podání skupiny Jen Tak 2 z Přerova. Tato kapela  hrála skladby našich autorů  převážně ze sedmdesátých a osmdesátých let.  Úterý  patřilo bluesrockové kapele King Bee v čele s výborným hráčem na sólovou kytaru a zpěvákem Dalem Williamsem. Středa se nesla ve znamení sborového zpěvu našich sličných děvčat z Cantasu, která pod vedením sbormistrině Zuzany Zifčákové opět excelovala a zaplnila Masarykovo náměstí  posluchači. Jako hosta si pěvecký soubor Cantas pozval kapelu Countrio z Hodonína. Ve čtvrtek si mohli příznivci nejen lidové hudby zazpívat a zatančit s dechovou kapelou Vážaňanka, která mimo známých lidovek zahrála i moderní a taneční skladby.
Celé hudební léto pak zakončily v pátek tři kapely tvrdšího rockového zaměření. Jako první vystoupila skupina Breaking The Cycle z Přerova. Druhou kapelou tohoto večera byla kapela Černý Pencilin z Tovačova se svérázným Romanem „Hopkirkem“ Utěkalem a na závěr se představili už známí   rockoví bardi Vesničani. Doufáme, že každý návštěvník a hudební fajnšmekr si přišel na své a našel si v programu Kojetínského hudebního léta to své, co ho potěšilo.

Kojetínské hody a Kojetínské hudební léto opět dostály kvalit městských slavností. Za to, že proběhly v takovém rozsahu, patří velké poděkování všem organizátorům, pomocníkům a dobrovolníkům, kteří se zapojili, ať již do příprav nebo se přímo podíleli na hodovém průběhu samotném (MěKS Kojetín, Město Kojetín, Městský úřad Kojetín, SDH Kojetín, Městská policie Kojetín,  Policie ČR, Sokol Kojetín, Slavoj Kojetín, DDM Kojetín, Kroměřížská dráha, Občanské sdružení Šance, Farnost Kojetín, Zahrádkáři Kojetín, Hannibal Lecter, Karel Kočička, Dušan Meduna, Antonín Beneš, Dale B. Williams, maminky charitativní akce na podporu léčby cystické fibrózy a ostatní).
Velkou pochvalu a obdiv si zaslouží všichni účinkující, bez kterých by letní městské oslavy neproběhly. Poděkování patří také Olomouckému kraji a všem sponzorům za finanční podporu (Agro-družstvo MORAVA, Benzhor spol. s r. o., GOLDEN EGG RESORT s.r.o. - Pivovarský hotel, Elektromontáže Petružela, Hanák nábytek a. s., HG Style Kojetín s. r. o., Kamato s. r. o., Kámen Klaper s. r. o., Ladislav Bradna stavební firma, Lékárna „U Zlatého lva“, Tereos TTD a. s. - závod Lihovar Kojetín, MUDr. Richard Kobza, MUDr. Josef Roh, Multi-S Kroměříž s. r. o., Myfa Olomouc s. r. o., Nell Projekt s. r. o., Propal spol. s r. o., Ptáček - pozemní stavby s. r. o., Restaurace Na hrázi U Tondy, Strabag a. s., Technis Kojetín spol. s r. o., VaK Přerov.
Nashledanou na hodech v roce 2015!
-svah a miza-
Foto: Jana Večeřová

Přiložené soubory
PDF plakat-hody-2014.pdf PDF dokument 823.42 kB
PDF plakat-hudebni-leto-2014.pdf PDF dokument 217.58 kB
PDF pozvanka-2014.pdf PDF dokument 956.83 kB