Kojetínské hody a KHL 2006

11. srpna 2006

První hodový den byl zahájen kinder párty na zahrádce U komína v Bowling city. Dětí a jejich rodičů se sešlo nečekaně tolik, že zahrádka praskala ve švech a zásoby kofoly mizely tak rychle, že se nestačily ani řádně vychladit. Nakonec dorazil i slibovaný kouzelník. Svými triky vykouzlil všem dětem šťastný úsměv na tváři a o to přeci pořadatelům této nové, snad v budoucnu i tradiční, hodové akce šlo.
V podvečerních hodinách byla slavnostně otevřena výstava obrazů otce a syna Boleslava a Petra Leinertových v galerii Vzdělávacího a informačního centra na Masarykově náměstí. Všechny přítomné s prací obou výtvarníků podrobně seznámil PhDr. František Řezáč. Zároveň byly veřejnosti zpřístupněny další dvě výstavy - výstava obrazů kojetínského rodáka akademického malíře Jana Sázela v galerii rodáků a expozice muzea s církevními památkami z kojetínského depozitáře. Všechny výstavy jsou velmi zdařilé a stojí za to je zhlédnout.
Páteční večer v Kojetíně jsme měli možnost strávit v tanečním a hudebním duchu. Bylo z čeho vybírat a těžké se rozhodnout, kam jít večer zapařit. Ti, kdo přišli na zahrádku Hospůdky U Pedyho, byli překvapeni, kdo že je vlastně DJ Bruce Fuckynson, který nám zahrál ve svižném rockovém stylu a tempu hrubě přes půlnoc.
Na stadionu vyhrávaly do ranních hodin dvě místní bigbítové legendy TIP TOP a Vesničani a loděnice byla zaplněna příznivci kojetínské kapely MOPR.
Počasí v pátek - ucházející, neprší...
 

12. srpna 2006

Druhý hodový den se nesl jako tradičně spíše v duchu sportovním. Od ranních hodin soutěžili mladí hasiči na Masarykově náměstí o hodový koláč. V areálu sokolské zahrady se odehrávaly boje na tradičním turnaji v odbíjené mezi sportovci z celé střední Moravy. Místní loděnice otevřela své dveře a lákala nejen vodáky k projížďkám po řece Moravě.
Poprvé se v rámci Kojetínských hodů objevil i populární sport především u mladé generace - skateboard. Závody s názvem Fast skateshop contes se konaly na u-rampách v areálu gymnázia a přilákaly mnoho příznivců tohoto sportu. Bohužel závody překazil déšť a koncert avízované hiphopové kapely, která k tomuto sportu patří, se konal v Bowling city. Doufáme, že letošní počasí pořadatele této akce, Aleška Medunu, neodradilo a z těchto "contest" se stane další hodová tradice, jako například setkání harmonikářů, které se konalo letos již po šesté. Do sálu sokolovny se na harmonikářské soutěžní klání sjelo na čtyřicet účastníků z celé Moravy i ze Slovenska, kteří svým hudebním uměním bavili na dvoustovku diváků. A to nejmladšímu byly teprve dva roky.
Večerní hodovou zábavu se skupinou MOPR totálně překazil déšť. Operativně se vše vyřešilo a zábava proběhla na sále. Bohužel nepřišlo na ni tolik lidí jako v minulých letech a my se tak všem omlouváme, že v pozvánkách nebylo uvedeno náhradní místo konání za nepříznivého počasí. Taneční a hodové veselí se neslo až do brzkých ranních hodin.
Počasí v sobotu - mizérie, deštivo...
 

13. srpna 2006

13. srpna je datum, na které vyšlo konání letošního hlavního hodového dne. Ráno se scházíme v 6.00 hodin na Masarykově náměstí, kde zjišťujeme, že nám do rána někdo zcela zničil výzdobu na pódiu (?) - hodový věnec a hanácký šátek. "Děkujeme, Kojetíne!" Leželo před námi těžké rozhodnutí - rozseknout dějiště hodů - náměstí nebo sokolovna? Je zamračeno a obloha nám napovídá déšť, ale nakonec, a jak se ukázalo i naštěstí, padlo slovo náměstí. Pomalu se do Kojetína začali sjíždět jarmarečníci a my je v dobrém uklidňovali, že na Kojetínské hody nikdy neprší. Ale ráno, co se týče počasí, nevypadalo vůbec nadějně. Sraz národopisných souborů se přesunul na Vzdělávací a informační centrum (místo skautské základny na Závodí), kde pomalu nebylo k hnutí. Nakonec jsme krojovaný průvod za doprovodu dechové hudby Věrovanka museli díky mírnému deštíku zkrátit na minimální trasu - okolo Masarykova náměstí přímo k radnici, což je nám velice líto, protože v letošním roce přijel do Kojetína rekordní počet souborů, dokonce i ze zahraničí. Kvůli dešti byla zrušena i slavná kojetínská Jízda králů. No prostě ranní počasí nám vůbec nepřálo...
Průvod tedy zamířil k radnici, kde kojetínský rychtář a jeho chasa tradičním bušením na vrata vyzvali starostu města k předání hanáckého hodového práva, které Hanákům povoluje převzít vládu nad městem a ztrestat toho, kdo se při konání hodů nebo i v uplynulém roce nějak provinil. V letošním roce vyplácení tzv. "feroló" neunikl starosta města Ing. Mojmír Haupt, místostarosta Ing. Jiří Šírek ani velitel místní městské policie Jiří Hübner. Vše se odehrávalo v přátelské atmosféře a Hanáci nakonec vyhandlovali i bečku piva.
Po tradičním procesu nastalo malé překvapení - křest CD "Ty kojecky hatě" se směsí milostných a řemeslnických písní z Hané, které jsme vydali ve spolupráci s dechovou hudbou Věrovanka. Na CD naleznete 21 písniček od autorů Jana Pavla, Jiřího Krybuse a Gustava Voždy. Můžete si jej zakoupit na informacích Vzdělávacího a informačního centra na Masarykově náměstí za 120 Kč.
Když byla zahájena plejáda vystoupení národopisných souborů, počasí se nám umoudřilo a chvílemi svítilo i sluníčko. Soubory vystupovaly v tomto pořadí: Ječmínek Chropyně, Pantlék Němčice n/H, valašský soubor Trnak Jeseník, Omladina Martinice, taneční soubor Nysa z Polska, Hlahol Mysločovice, Hanák Troubky, Sluníčko Kojetín a domácí soubor Hanácká Beseda.
Program se od ranních hodin značně prodloužil a dostali jsme se do mírného skluzu oproti plánovanému harmonogramu. Setkání rodáků ročníku 1931 bylo zahájeno přesně úderem 12. hodiny, ale na náměstí stále vystupovaly neúnavné národopisné soubory. Členové dechové hudby Věrovanka, kteří pravidelně rodákům hrají moravskou hymnu před radnicí, lítali s vyplazenými jazyky po náměstí, aby stihli zahrát rodákům a skoro zároveň doprovodit při tanci naši Hanáckou Besedu. Ale hanáčtí synci ze sousedství jak vidno nejsou žádná "vořezávátka" a na jejich koncertě nebyla znát žádná únava. Dokonce hudebně doprovodili i kojetínské mažoretky při jejich pochodovém vystoupení. Právě mažoretky zahájily druhou, civilnější část programu, no spíše programový maratón. Moderátor Čestmír Novotný uváděl jedno číslo za druhým - taneční skupinu Progress z Lipníku nad Bečvou a jejich hip hop, koncert přerovské kapely Rabussa, taneční skupinu Atlas z Přerova a jejich tři taneční vstupy - break, disko a elektrick boogie, hudební vystoupení mladého zpěváka Davida Školoudíka a dva vstupy kejklířských borců Cyberfire z Ostravy, kteří žonglovali snad se vším, co jim přišlo do ruky.
Ožila i budova Vzdělávacího a informačního centra, kde byly po celou dobu otevřeny výstavy obrazů Boleslava a Petra Leinertových, v galerii rodáků akademického malíře Jana Saázela a expozice muzea s církevními památkami. Od 14 hodin vyhrávala na nádvoří cimbálová muzika Dubina.
V programu se pamatovalo i na děti, pro které byly připraveny hry a soutěže se sladkými odměnami v parku na náměstí a skákací hrad.
Po celou dobu fungoval také jarmark s ukázkami tradičních řemesel a prodejem nejrůznějších výrobků.
Když přišla 17. hodina a na pódium nastoupila hvězda kojetínských hodů - nejpopulárnější slovenská kapela současnosti Peha se zpěvačkou Katkou Knechtovou, naše obavy, že Katka s Pehou v Kojetíně nevystoupí, kvůli její nemoci, byly ty tam. Na Katčiných hlasivkách nebylo vůbec nic znát a mohli jsme si s ní společně zazpívat, nám pouze z rádií známé, písničky. Jen nás trochu mrzí, že kojetínské obecenstvo nechalo slovenskou Pehu tak lehce z pódia odejít a dokonce si nevyžádalo ani jeden přídavek. Zato velké ovace sklízeli členové revival kapely Kabát, kteří nastoupili na úplný závěr a zakončili tak bohatý program Kojetínských hodů 2006.
Počasí v neděli - až na ranní mírný deštík nám počasí vydrželo až do samého závěru, dokonce místy i svítilo sluníčko...
 

14. srpna 2006

Tradičně po Kojetínských hodech následuje Kojetínské hudební léto, které v pondělí zahájilo hudební duo Erika a Motýl ze Zlína, místo avízovaných Ziggy a Motýl. Erika Ziggyho zastoupila bravurně a společně jsme si zazpívali známé a populární české písničky.
?: Do rána z jeviště zmizel hanácký šátek! Opět díky, Kojetíne!
Počasí v pondělí - polojasno, stále se lepší...
 

15. srpna 2006

Dnes jsme na kojetínském náměstí přivítali přerovskou kapelu Hezky česky. A taky jsme si hezky česky zanotovali pěkně od plic a možná nejen my, ale i lidé z okolních obcí...
?: No a do třetice, aby toho nebylo málo, přes noc někdo ukradl hlavní kabel od kašny k pódiu. Už nás opravdu nic nepřekvapuje! Díky, díky, Kojetíne!
Počasí v úterý - slunečné...
 

16. srpna 2006

Dnes jsme poprvé na našem hudebním létu uslyšeli písně ve stylu blues, jazz a soul v podání přerovské formace Mothers follouw chairs. Omlouváme se členům tohoto seskupení, že jsme jim mírně pozměnili název. Ale jinak klobouk dolů před fantastickým výkonem zpěvačky.
Počasí ve středu - slunečné...
 

17. srpna 2006

Dnes jsme byli zvědavi jak se za rok zlepšila kojetínská kapela Z kredence karty. A bylo opravdu znát, že všichni z kapely na sobě hodně zapracovali, zpěvačka si už stojí pevně v kramflecích, přidala na hlase a bylo ji konečně slyšet a zřetelně rozumět.
"Míšo, text vypadne i profíkům, tak nebuď na své "karbaníky" tak přísnej."
Počasí ve čtvrtek - slunečné...
 

18. srpna 2006

O závěr Kojetínského hudebního léta 2006 se postarala hanácká dechová hudba Hulíňané. Zcela zaplněné náměstí se rozezpívalo při lidových písničkách a bylo zklamané, že Hulíňané hráli pouhou hodinu. Proto jsme se domluvili a slíbili si, že pro kojetínské příznivce dechovky uskutečníme v prosinci vánoční koncert s touto kapelou.
Sobotní koncert kojetínké skupinky Z.O.N.A. byl zrušen.
Počasí v pátek - slunečné...

Kojetínské hody 2006 a Kojetínské hudební léto 2006 uzavíráme slovy místostarosty města Kojetín Ing. Jiřího Šírka: "Tradiční akce se opět vydařila!!! Jak je vidět, i naše vztahy s Nanebevzatou Pannou Marií jsou stále dobré, byť nás v sobotu večer a v neděli ráno trošku vyděsila."