Kojetínské hody a KHL 2013

V letošním roce se v Kojetíně celý týden od pátku 16. do pátku 23. srpna hodovalo a slavilo s bohatým programem. O víkendu 16. - 18. srpna 2013 se tisíce návštěvníků bavily na tradičních Kojetínských hodech, po kterých následoval týden hudby od 19. do 23. srpna 2013 s názvem Kojetínské hudební léto.

Pátek 16. srpna 2013

V pátek začal předhodový večer vernisáží výstavy Hanáci z pohledu Marie Gardavské kdysi a dnes. Galerií VIC se nesly tóny hanáckých písní v podání Hanácké muziky z Troubek. Návštěvníci mohli obdivovat nově pořízené fotografie, na kterých pózovali členové Hanácké besedy podle původních pohlednic Marie Gardavské. Tyto fotografie nafotila mladá talentovaná amatérská fotografka Monika Nováková. Po uvítání ředitelkou Městského kulturního střediska Hanou Svačinovou následoval bohatý program, jehož součástí byla i přehlídka hanáckých krojů, kterou slovem uvedl František Kraváček. V průběhu programu přednesl svou zdravici i starosta Jiří Šírek a Hanácká beseda ukázala svůj um při tančení tradiční „Dódlecké“. Součástí vernisáže byla také nově otevřená expozice muzea s názvem Ztracená tvář Hané, na kterou pozval zúčastněné Milan Zahradník. Na závěr popřála Hana Svačinová Hanácké besedě, která v letošním roce slaví 85. jubileum, hodně úspěchů, tvůrčího elánu, radosti z tancování a zpěvu i v nadcházejících letech.


Souběžně s touto akcí upořádaly pracovnice DDM Kojetín dětskou diskotéku se soutěžemi na hřišti za základní školou Svatopluka Čecha.

V osmnáct hodin ožilo nádvoří VIC prvním ročníkem hudebního festivalu domácích kapel s názvem Kojetínska kytara. Záštitu nad tímto festivalem převzal Zdeněk Jasinský z kapely Hannibal Lecter a Lukáš Mucha (Fly) z kapely IQ Opice, který vyhrál i v anketě o nejlepšího interpreta Kojetínské kytary. Kromě těchto dvou kapel se předvedl návštěvníkům i Dale B. Williams a kapely Fox Territori a Bumbrlíci z pomerančové zahrady. První ročník se těšil velké návštěvnosti, proto doufáme, že i další ročníky se vydaří a z této akce se stane krásná hudební tradice.

Živou hudební produkci nabídla i Hospůdka U Pedyho, kde zahrála od dvaceti hodin kapela KreViCit písně z repertoáru kultovních kapel Kreyson, Vitacit a Citron.

Komu tato kulturní vyžití nestačila mohl ještě v předhodový večer navštívit místní stadion Morava a pobavit se na diskotéce rádia Rubi s moderátorem Markem Bergerem a DJ Matesem.

Sobota 17. srpna 2013

Sobotní hodové dopoledne se neslo, již tradičně, ve sportovním duchu. Od devíti hodin mohli fanoušci volejbalu navštívit areál sokolské zahrady Kojetín, kde se konal Turnaj střední Moravy a Memoriál Michala Staňka. Turnaje se zúčastnilo devět extraligových družstev mužů. V memoriálu startovalo sedm družstev mužů a juniorů. Vítězem Turnaje střední Moravy se stalo družstva Zlína „A“, na druhém místě se umístilo Brno „A“, třetí příčku obsadila Myjava a čtvrté skončilo družstvo Starého Města. Z tohoto turnaje byli vyhodnoceni tito nejlepší hráči - Pavel Bartoš ze Zlína „A“ a Vlado Katona z Brna „A". Pořadí memoriálu Michala Staňka bylo následující - 1. Tišnov, 2. Hulín, 3. Kojetín, 4. UTB Zlín. Nejlepším hráčem byl vyhlášen z družstva Tišnova Lešek Lašo Noll. Také byla udělena zvláštní cena turnaje, kterou získal nejvyšší hráč Zbyněk Jedlička z družstva Kojetína (208 cm).

U stadionu Morava Kojetín proběhl 11. ročník Hasičských závodů „O hodový koláč“. Soutěž byla organizována pro kategorie - přípravka, mladší žáci do 11 let, starší žáci od 11 do 15 let, ženy a muži v požárním útoku s vodou na sklopné terče. Každé družstvo mělo dva pokusy a do soutěže jim byl započítáván čas lepšího pokusu. Čas byl měřen elektronicky.
Výsledky:
Kategorie muži: 1. Polkovice, 2. Křenovice, 3. Chropyně, 4. Popůvky, 5. Kojetín, 6. Popůvky, 7. Oplocany.
Mladí hasiči přípravka do 6 let: 1. Popůvky (nejmladší závodník Jan Hanulík).
Mladí hasiči 6 - 11 let: 1. Majetín, 2. Kojetín, 3. Popůvky.
Mladí hasiči nad 11 let: 1. Střítež, 2. Ivaň, 3. Oplocany, 4. Popůvky.
Ženy: 1. Kojetín

Ve čtrnáct hodin se v sále Sokolovny rozezněly tóny harmonik na XIII. setkání harmonikářů Vladimíra Pospíšila. Harmonikáři soutěžili ve třech kategoriích: chromatická harmonika, piánová harmonika a heligonka.
V kategorii chromatiky se umístili soutěžící následovně: 1. místo - Martina Zavadilová (Rajhradice), 2. místo - Vlastimil Pokorný (Náměšť nad Oslavou), 3. místo - Julius Vanin (Oplocany). V kategorii piánovek: 1. místo - Martin Přichystal (Čechy pod Kosířem), 2. místo - Miroslava Šubíková (Rakvice), 3. místo - Martin Masařík (Hulín). Heligonka: 1 místo - Vlastimil Bělaška (Kovalovice - Osíčany), 2. místo - Martina Zavadilová (Rajhradice), 3. místo - Isabella Zbořilová (Kroměříž).
Každý z vítězů zahrál po předávání cen ještě jednu písničku. Poté následovala volná zábava, kdy si ve vestibulu Sokolovny zahrálo několik harmonikářů společně za všeobecného zpěvu návštěvníků.

Sobotní večer završila hodová zábava s Karlem a Olgou Cahovými, kteří hráli na kurtech Sokolovny až do ranních hodin.

Někteří si zapívali, zatančili a poseděli v příjemném prostředí cukrárny Velšská ambasáda na Masarykově náměstí, kde jim zahrál a zazpíval sám majitel Dale B. Williams.

Neděle 18. srpna 2013

Hodová neděle se nesla v tradičním duchu. V devět hodin se konala mše svatá v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Současně vyšel od Sokolovny krojovaný průvod zakončený Ječmínkovou jízdou králů. Celý průvod se vydal Tyršovou ulicí směrem na Masarykovo náměstí, které dvakrát obešel. Poté se členové Hanácké besedy seřadili u vchodu radnice do špalíru a stárek Jiří Minařík se boucháním na vrata dožadoval starosty a hodového práva. Následně starosta Jiří Šírek vyšel ze vrat radnice, pronesl krátkou zdravici se slibem, že Hanákům hodové právo propůjčí. Dechová hudba Věrovanka zahrála píseň „Čí só hode“ a průvod se vydal k pódiu na Masarykově náměstí, kde bylo právo předáno. Starosta Jiří Šírek se musel před „Koječáky“ obhájit za nedostatek parkovacích míst v Kojetíně a před Hanáky za to, že s nimi nejel do Bruselu. Vyplacen „feroló na gatě“ nebyl, vykoupil se totiž „velikó bečkó piva“. Letos nebyl vyplacený nikdo z domácích, ale na gatě dostal jeden z členů národopisného souboru Kosíř z Kostelce na Hané, který sliboval a potom neplnil.


Poté se představily jednotlivé národopisné soubory, které diváci viděli v průvodu: Sluníčko DDM Kojetín, Ječmínek z Chropyně, Hanák z Troubek, Kořeňák z Kořence, Kosíř z Kostelce na Hané, Kopaničář ze Starého Hrozenkova, Hanácké sóbor z Hrušky, pěvecký sbor Hlahol z Mysločovic a na závěr domácí soubor Hanácká beseda se „Zavádkovou“.Od třinácti hodin hrála k poslechu a tanci dechová hudba Věrovanka.

Náměstí v neděli bylo zaplněno stánkaři, kterých bylo letos opravdu požehnaně. V parku mohly děti využít různé atrakce (skákací hrady, skluzavky, trampolíny, kolotoče). Po Kojetíně jezdil autovláček, který děti i jejich rodiče svezl ulicemi. V areálu Gymnázia Kojetín se děti mohly vydovádět na kolotočích. Mezi Kojetínem a Tovačovem jezdily po celý víkend historické železniční vozy. Letos to byla souprava vagonů tažena legendární „Zamráčou“. Pro milovníky lidové písničky vyhrávala od čtrnácté hodiny na nádvoří VIC cimbálová muzika Dubina. U Restaurace Na Hrázi si mohly děti zajezdit na ponících nebo čtyřkolkách. Návštěvníci kojetínských hodů mohli také navštívit nedaleký židovský hřbitov. Kojetínští zahrádkáři uspořádali výstavu jiřin v Domě zahrádkářů, která byla přístupna veřejnosti.V odpoledním programu návštěvníci zhlédli vystoupení mažoretek Šarm z Kojetína, taneční country skupinu Lucky While působící pod MěKS Kojetín a skupinu historického šermu Cordiallo z Přerova.

Letošním zpestřením byla soutěž v pojídání „pukačů“. Pukače se jedly na čas. Vyhrával ten, kdo měl první prázdný talíř. Mužům bylo naservírováno deset pukačů, ženám pět. V kategorii mužů se na prvním místě umístil Jaroslav Němec, který snědl pukače v čase 1,19 minut. V kategorii žen zvítězila Drahomíra Grobnerová z Počenic s časem 1,43 minut.

Další letošní novinkou bylo setkání veteránů, které zorganizoval Karel Kočička. Veteráni stáli od ranních hodin na parkovišti před Gymnáziem Kojetín a v dopoledních hodinách projeli Masarykovým náměstím. Nechyběly mezi nimi ani klasické vozy jako byla například legendární Aerovka či Tatra z první republiky.

Náměstí dostala do varu bigbítová skupina Stracené ráj z Mezic u Olomouce, která je známá svými texty v hanáčtině.

Po nich se dostala na řadu zpěvačka Kristína s kapelou, hvězda a okrasa letošních hodů. Přes tisíc návštěvníků sledovalo vystoupení této mladé zpěvačky a nadšeně zpívalo její hity jako Horehronie nebo Jabl´čko. Po koncertu uspořádala Kristína autogramiádu na radnici, kde se svým fanouškům podepisovala až do pozdních večerních hodin.

Nedělní hodové slavnosti zakončila kapela Checkpoint z Prahy.

 

Fotogalerie Kojetínských hodů 2013 naleznete na Foto-Hody

Kojetínské hudební léto 19. - 23. srpna 2013

Na Kojetínské hody 2013 navázalo plynule Kojetínské hudební léto. V pondělí 19. srpna si přišli na své hlavně mladí posluchači, kteří na Masarykově náměstí nadšeně povzbuzovali alternativní blues-rockové duo The Aeronauts z Přerova. Tato kapela byla složena z bubeníka Petra Dohnala a Lukáše Jochymka, který bravurně zvládal elektrickou kytaru i zpěv. Pro fanoušky a fanynky bylo zajímavé i sdělení, že Lukáš Jochymek bude od září vyučovat na DDM v Kojetíně hru na kytaru.

Úterý 20. srpna bylo ve znamení rock n‘ rollu z Uhřičic. Ten mistrně prezentovala kapela Guns´n´Roses Revival. Kapela z Uhřičic má tu zvláštnost, že místo zpěváka (Axla Rose z originální kapely Guns´n´ Roses) zpívá žena - Zdena Isakidisová. Nicméně její výkon, a zároveň i celé kapely, publikum ocenilo vydatným potleskem.

Vrchol Kojetínského hudebního léta přišel ve středu 21. srpna, kdy Masarykovo náměstí bylo zaplněno diváky téměř jako při vystoupení zpěvačky Kristíny v hodovou neděli. Důvodem této návštěvnosti byl kojetínsky pěvecký sbor Cantas, který láme rekordy v počtu prodaných nosičů na VIC. Ženy a dívky z Cantasu zazpívaly populární písně právě v květnu vydaného CD „Dál za vozem...“ a přivedly publikum do varu. Třešničkou na dortu byl speciální host Cantasu Janet Robin a Band z USA. Zpěvačka Janet předvedla virtuozní hru na kytaru, na závěr koncertu na ni dokonce zabrnkala i svými zuby.

Ve čtvrtek 22. srpna zavítala do Kojetína Štrajchkapela z Kněžpola od Uherského Hradiště. V kapele mohli posluchači slyšet smyčcové i dechové nástroje. Repertoár štrajchu se skládá z písní, které se hrály na vesnických zábavách zhruba před sto lety.

Konec hudebního léta v pátek 23. srpna se nesl v tvrdších rytmech. V osmnáct hodin vystoupila kapela Mancuso z Přerova prezentující psychedelic-indie rock. Zvuk bandu je založený na prolínání jednoduchých kytarových linek a dalších „nástrojů“, jako jsou různé oscilátory, měniče... Po ní své umění na kytaru předvedl famózní instrumentalista a zpěvák Daren Eve pocházející z anglického Hastingsu, momentálně žijící v Šumperku. Zahrál hluboké a dynamické písně plné harmonie v silném rytmickém smyslu. Na řadu přišla i kroměřížská kapela Národní výbor, která zahrála posluchačům svižný punk-rock´n´roll s českými texty. Na závěr se představila nadějná přerovská skupina Breaking The Cycle s úžasným tahem na branku. Skupina plná mladické energie hrající současný moderní heavy-metalcore z vlastní hudební dílny.

Věříme, že i letos jsme oslovili různými žánry hudby co nejširší veřejnost a každý posluchač, který si přišel poslechnout svůj styl, byl spokojen.Celou fotogalerie Kojetínského hudebního léta 2013 naleznete na Foto-Hudební léto

Kojetínské hody a hudební léto opět dostály kvalit městských slavností. Za to, že proběhly v takovém rozsahu, patří velké poděkování všem účinkujícím a vystupujícím v programu, organizátorům, pomocníkům a dobrovolníkům, kteří se zapojili ať již do příprav nebo se přímo podíleli na hodovém průběhu samotném (MěKS Kojetín, Město Kojetín, SDH Kojetín, Městská policie Kojetín, Technis Kojetín, Policie ČR, Sokol Kojetín, Slavoj Kojetín, DDM Kojetín a ostatní). Poděkování patří také Olomouckému kraji a sponzorům za finanční podporu.

Sponzoři - Agro-družstvo MORAVA, Benzhor spol. s r. o., Česká spořitelna a. s., Elektromontáže Petružela, Hanák nábytek a. s., HG Style Kojetín s. r. o., Energo IPT Měrovice s. r. o., Ing. Věra Nováková - mzdové účetnictví a správa nemovitostí,  Kámen Klaper s. r. o., Ladislav Bradna stavební firma, Lékárna „U Zlatého lva“, Tereosttd a. s. - závod Lihovar Kojetín, MUDr. Richar Kobza, Multi-S Kroměříž s. r. o., Myfa Olomouc s. r. o., Nell Projekt s. r. o., Propal spol. s r. o., Ptáček - pozemní stavby s. r. o., Restaurace Na hrázi U Tondy, Katos Kojetín, Strabag a. s., Superfix Production s. r. o., Technis Kojetín spol. s r. o., VaK Přerov.

Nashledanou na hodech v roce 2014!

M. Zahradník, H. Svačinová
Foto: J. Večeřová


ROZHOVOR S KRISTÍNOU

Hvězdou nedělního hodového odpoledne na Masarykově náměstí byla bezesporu zpěvačka Kristína Peláková ze Slovenska. Svým vystoupením, dlouho trvající autogramiádou i sympatickým chováním si získala srdce řady návštěvníků letošních Kojetínských hodů. Po autogramiádě ráda přijala i s částí kapely pozvání na malé občerstvení a ještě dlouho do večera jsme si povídali nejen o hudbě. Tady je něco z našeho rozhovoru.

Kristíno, vítejte v Kojetíně. Už po příjezdu jste naznačila, že publikum na Moravě je živé a dobře spolupracuje. Potvrdilo se to i v dnešním horku na kojetínském náměstí?
Ano, určitě, lidé byli dobře naladění, zpívali se mnou, spolupracovali. To je vždycky příjemné a já jsem je obdivovala, jak tu v tom horku vydrželi. M. Kavulič (producent a člen kapely): Já se těm lidem divím, já bych tu stát nevydržel…

Jste mladá a už velice populární, jak na Slovensku, tak u nás. Kromě toho, co slyšíme ve vašich písničkách by mě zajímalo jaké jsou vaše názory, přístup k životu?
Snažím se stát nohama pevně na zemi, neuletět, a i když se k tomu občas schyluje, tak to zvládat s chladnou hlavou. Můj dvorní textař Kamil Peteraj říká, že každý den je jako jeden list v knize. Den skončí, stránka se otočí a přijde další strana. Takže, aby ty stránky byly co nejhezčí.

A vaše krédo nebo motto?
Mám takové motto: „Vždy jdi za svým snem“. To mě neopouští už od střední školy a musím říct, že se mi daří ho naplňovat.

Na vás je vidět, že se na koncertu bavíte a rozdáváte radost. To je taky vaším snem?
Ano, vždycky jsem to takto chtěla, už od malička. Ani jsem tak nešla po kariéře, ale bavilo mě radovat se a radost dávat dál. Pak se to vyprofilovalo do té profesionální dráhy, a to hlavně proto, že jsem měla štěstí na lidi okolo sebe, taky přišel úspěch s písní Horehronie a pak to šlo dál.

Chcete takto vystupovat i dál nebo máte další plány?
Lákají mě muzikály, je třeba na ně mít ale čas a opustit něco z toho, co dělám teď. Je to takový můj další sen.

My jsme na Kojetínských hodech viděli v minulých letech ze slovenských zpěváků Mira Žbirku a Katku Knechtovou, ještě s Pehou. Máte mezi nimi nějaké vzory?
Tak Miro Žbirka je výrazná osobnost, nejen v hudbě, Katka Knechtová dělá výbornou muziku. Líbí se mi a ovlivnila mě určitě i Marika Gombitová, kapely Elán a Team.

Kolik tak ročně najedete při vašich koncertech?
Okolo 65 tisíc km po Česku i Slovensku a kluci z kapely ještě víc. My vyjíždíme většinou z Bratislavy, oni to mají z východu Slovenska dál.

A kdy zase zavítáte někam blízko Kojetína?
(M. Kavulič si prohlíží diář a odpovídá): Bude to 21. listopadu v Kroměříži. Srdečně vás zveme.

Děkuji moc, už se těším a přeji vám hodně dalších pěkných písniček i spokojených posluchačů a fanoušků.
Otázky a foto Jiří Šírek

Přiložené soubory
PDF plakat-hody-2013.pdf PDF dokument 613.02 kB
PDF pozvanka-2013.pdf PDF dokument 287.48 kB
PDF plakat-hudebni-leto-2013.pdf PDF dokument 185.24 kB