Kojetínské hody a KHL 2007

Od pátku 17. do neděle 19. srpna 2007 se konal již 9. ročník Kojetínských hodů. Počasí přálo a dokonce vše probíhalo dle časového harmonogramu.
V pátek od 14 hodin byl pro nejmenší diváky a jejich rodiče připraven program, jehož součástí bylo i kouzelnické vystoupení a poté dětská diskotéka na zahrádce Bowling City. V 18 hodin jste se mohli přijít podívat na slavnostní vernisáž výstavy fotografa Jaroslava Hebnara, rodáka z Kovalovic a člena tvůrčí skupiny Signál 64. Fotografie tvořené s vytříbeným vkusem, černobílé či barevné, s námětem živé přírody byly k vidění v galerii Vzdělávacího a informačního centra Kojetín. Současně byla otevřena expozice kojetínského muzea, kde byly vystaveny nové přírůstky v depozitáři, které věnovali místní občané. Přístup do galerie i do muzea byl umožněn po celou dobu hodů.
Po kulturním zážitku byl zajištěn oddech na zahrádce U Pedyho, kde jste si mohli zatancovat na reprodukovanou hudbou s videoprojekcí, bohužel této akci nepřálo počasí.Sobotní program byl už přece jen pestřejší a tak jste se mohli rozhodnout, zda se půjdete podívat do galerií VIC Kojetín anebo zamíříte za sportem do areálu sokolské zahrady v Kojetíně. Tam se od 9 hodin konal jubilejní 30. ročník turnaje Střední Moravy ve volejbale. Turnaje se zúčastnilo 17 družstev mužů a to nejen z Česka, ale i ze Slovenska či Rakouska. Hrálo se pouze v jedné kategorii, ve čtyřech skupinách. 1. místo vybojoval Havířov, který se ve finále utkal s družstvem „525 Sport“ ze Slovenska. 3. místo obsadila dvě družstva – Dráslov a Petřvaldík (Havířov B).
Od 14 hodin Městské kulturní středisko v rámci Kojetínských hodů 2007 uspořádalo v sále Sokolovny tradiční již VII. setkání harmonikářů z celé Moravy, Čech i Slovenska. Celkově diváci zhlédli hru na tři druhy harmonik – piánovou, chromatickou a heligonku a také měli možnost hlasovacím lístkem rozhodnout o pořadí harmonikářů v jednotlivých kategoriích. Hlasování proběhlo ve všech třech kategoriích a výsledky dopadly tak, že na 1. místě ve hře na pianovou harmoniku zvítězil Milan Zahradníček z Bezměrova, na chromatickou harmoniku byl oceněn František Komprda z Letovic a ve hře na heligonku Vlastimil Bělaška z Kojetína.
Od 20 hodin byla v areálu Sokolovny připravena hodová zábava s kapelou MOPR.
V 18 hodin se konala Mše svatá v kostele Nanebevzetí Panny Marie a to Předvečer slavnosti Nanebevzetí Panny Marie. Letos byl prvně veřejnosti zpřístupněn Židovský hřbitov, ten jste si mohli prohlédnout od soboty do neděle, vždy od 9 do 18 hodin.Nedělní hodový den byl zahájen Mši svatou - Slavností Nanebevzetí Panny Marie. V odpoledních hodinách byla zpřístupněna věž kostela a v 17 hodin proběhla společná modlitba Mariánských nešpor.
Vyvrcholením a hlavním programem byl již tradiční průvod Hanáků a Jízda králů. Letos průvod vyšel od kojetínské Sokolovny za doprovodu dechové hudby Věrovanka s tradiční Ječmínkovou Jízdou králů, kdy na bílém koni jede chlapec, okolo jedou dva jeho pobočníci s šavlemi a v průvodu nechybějí ani tzv. vyvolávači. Průvod pokračoval přes Tyršovu ulici, ulici Svatopluka Čecha, Komenského náměstí až na konečné místo na Masarykovo náměstí. Průvod zakončil svou jízdu u městské radnice, kde kojetínský rychtář a jeho chasa tradičním bušením na vrata vyzvali starostu k předání hanáckého hodového práva, kterým je bohatě nazdobená šavle. To Hanákům povoluje převzít vládu nad městem a ztrestat toho, kdo se při konání hodů nebo v uplynulém roce nějak provinil. Vyplácení tzv. „feroló na gatě“ neunikne žádný viník. Vše se samozřejmě odehrává v přátelské atmosféře.
Po tradičním procesu následovala přehlídka vystoupení národopisných souborů za účasti zahraničního hosta, kterým byl letos národopisný soubor Baškírsko z ruského Povolží. Přehlídky se dále zúčastnily tyto tuzemské soubory – Sluníčko MěDDM Kojetín, lidová kapela Šikulka Stříbrnice, Pantlék Němčice n. H., Omladina Martinice, Hanák Troubky, Ječmínek Chropyně, Vrtek Opava a Hanácká beseda MěKS Kojetín. Dopolední folklórní část uzavřel koncert dechové hudby Věrovanka.


Pro příznivce toho žánru bylo ještě připraveno posezení s cimbálovou muzikou Dubina od 14 hodin na nádvoří VIC Kojetín a přesně v poledne proběhlo v obřadní síni MěÚ Kojetín setkání rodáků ročníku 1932.
Po celý den probíhal lidový jarmark a pro děti byly připraveny hry a soutěže či nafukovací hrad, kde se mohly celé odpoledne vydovádět.
Odpolední program se nesl v moderním duchu za účasti mažoretek z Věrovan a Kojetína, krasojezdkyně Evy Vojancové z Němčic a šermířů z Kojetína. Letos se úplně poprvé předvedla taneční skupina s irskými tanci Fiach Bán Olomouc (která mj. hledá nové členy) a také bublinářské vystoupení Václava Štrassera - Bubleshow Praha.

Hvězdou odpoledního programu byla Iva Frühlingová s kapelou, která, jak sama řekla, se vrátila z Paříže, kde právě chystá nové album. Na kojetínském náměstí zazněly její francouzsky, ale i česky zpívané hity. Závěr patřil revival skupině AC/DC z Olomouce.Závěrem bychom chtěli poděkovat všem účinkujícím, kteří se podíleli na bohatém hodovém programu a všem divákům, kteří se v hojném počtu přišli podívat na letošní Kojetínké hody 2007. Již nyní se těšíme na desátý jubilejní ročník Kojetínských hodů v roce 2008.
autor: Barbora Mlčochová
Foto: Jana Večeřová

Kojetínské hudební léto 2007

Pondělí 20. srpna 2007 - PODJEZD ZLÍN (country)Úterý 21. srpna 2007 - VESNIČANI UHŘIČICE (rock)Středa 22. srpna 2007 - WEYTORA BRNO (středověká hudba)Čtvrtek 23. srpna 2007 - CLOTHOU PROSTĚJOV, NĚCO MEZI PROSTĚJOV, STO CHUTÍ PROSTĚJOV (rockový mix)Pátek 24. srpna 2007 - ROZMARÝNKA VLČNOV (dechová hudba)

Přiložené soubory
PDF plakat-hody-2007.pdf PDF dokument 1.89 MB
PDF pozvanka-2007.pdf PDF dokument 88.46 kB