Kojetínské hody 2020

Jaké byly dvacáté druhé Kojetínské hody...

Letošní Kojetínské hody byly poznamenány neblahým vývojem situace kolem koronaviru, ale přesto se uskutečnily, i když to stálo pořadatele nemálo organizačního úsilí a návštěvníci museli počítat s určitými omezeními, která se dotkla nás všech.
Nicméně hody proběhly v klasickém tradičním duchu, aspoň co se dotýká dopoledního a části odpoledního nedělního programu. Ovšem hody, to nebyla jenom neděle, už během pátku a soboty mohli návštěvníci Kojetína a samotní Kojetínští navštívit řadu zajímavých kulturních, sportovních, či jiných akcí.
V pátek od božího rána roztáčeli svoje pouťové atrakce naši milí přátelé kolotočáři, po kterých byla sháňka už v pondělí, a bez nichž by byla realizace hodových oslav zcela nepředstavitelná. Pro milovníky zlatavého pěnivého moku byl připraven Pivní pochod aneb Kojetínská pivní míle, která startovala od 17.00 hodin na hřišti v Kovalovicích a končila na Bowling City v Kojetíně. Pro obdivovatele krojů a panenek byla připravena v galerii VIC komentovaná prohlídka výstavy, kdy autorka expozice, sběratelka panenek a jejich tvůrkyně, Iva Velísková, poutavě vyprávěla o historii vystavovaných panenek.
K předhodovému rozjímání bezesporu přispěl i sváteční varhanní koncert mladého a talentovaného hudebníka Petra Otáhala v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kojetíně, zde mohli návštěvníci také zhlédnout výstavu velkoplošných fotografií s názvem Člověk a víra. Pro ty, kteří chtěli pokračovat v bujaré zábavě, si připravilo osazenstvo Hospůdky U Pedyho hudební večer s reprodukovanou hudbou.
Hodová sobota se nesla v kulturně sportovním duchu, kdy od ranních hodin probíhal v areálu sokolské zahrady Turnaj Střední Moravy ve volejbalu. Od 10.00 hodin mohli zájemci o novou ubytovnu SK Kojetín nahlédnout do této nově zrekonstruované budovy vedle Gymnázia Kojetín. Se zajímavým programem pro celou rodinu přišli i kojetínští chovatelé. Ti v areálu na Podvalí představili pestrou škálu hospodářských a okrasných zvířat. Zajímavou přehlídku doplnili zábavným a poučným programem pro celou rodinu. Velký úspěch především u nejmenších sklidilo skákání králíků přes překážky tzv. Králičí hop a práce asistenčního a pasteveckého psa. V odpoledních hodinách se pomalu začalo plnit nádvoří Vzdělávacího a informačního centra, kde se začali sjíždět harmonikáři a jejich příznivci ze širokého okolí. Od 14. 00 hodin si posluchači mohli zazpívat s takřka třiceti harmonikáři. Letos poprvé Setkání harmonikářů Vladimíra Pospíšila neprobíhalo soutěžně. Protože každý z těchto nositelů lidové kultury si zaslouží být oceněn, rozhodli se organizátoři podarovat malou drobností každého účastníka této přehlídky. Pro ty, kteří se chtěli bavit i ve večerních hodinách, si připravili pořadatelé hodovou zábavu s kapelou TTQ, která probíhala za hojné návštěvnosti od 20.00 hodin v areálu sokolské zahrady.
Krásné slunečné ráno přislibovalo zdárný průběh hodové neděle. Už od šesté hodiny ranní se sjížděli stánkoví prodejci, kteří pozvolna zaplňovali náměstí. Před devátou hodinou ranní se začali před sokolovnou sjíždět jezdci Ječmínkovy jízdy králů, scházet krojované soubory, do toho všeho vyhrávala dechová hudba Hanačka z Břestu. Po organizačních záležitostech se krojovaní za účasti diváků lemujících chodníky kolem silnice vydali na Masarykovo náměstí, kde proběhlo tradiční předávání hodového práva. Stárek Jaroslav Minařík tento rok obvinil starostu Leoše Ptáčka, že znevažuje „óřad hanáckýho práva“ tím, že jeho předávání označil slovem „taškařice“. Za to byl po zásluze potrestán několika ranami na gatě a pokutou, kterou musel složit ve zlatě. Navíc ho to stálo ještě bečku piva. Po předání hodového práva následovalo vystoupení domácích i přespolních folklórních souborů. Program zahájilo domácí kojetínské Sluníčko s pásmem „Čí só hode?!“, po nich následoval Ječmínek z Chropyně, Hlahol Mysločovice, domácí Hanácká beseda, Hanácké sóbor Hruška, Hanácké sóbor Kroměříž, Klas z Kralic a Kopaničár ze Starého Hrozenkova. Folklórní část programu zakončil koncert dechové hudby Hanačky z Břestu. V odpolední části programu zazářili mladí členové klubu sportovního tance SWING Kojetín, kteří oživili rozpálené náměstí společenskými tanci. Diváci mohli zhlédnout mimo jiné žhavé argentinské tango nebo tanec inspirovaný španělskou koridou paso doble.
O závěrečný koncert hodového programu na Masarykově náměstí se postarala folková kapela z Vyškova Koňaboj. Zlatým hřebem letošních hodů bylo vystoupení kapely Čechomor. Bohužel se z hygienických důvodů, ohledně šíření koronaviru, koncert této prestižní kapely musel konat za přísných opatření, což bylo ku škodě jak pořadatelům, tak návštěvníkům. Nicméně věříme, že kdo chtěl, tak si Čechomor vychutnal i za těchto „covidových“ nesnází. Skupina Čechomor se předvedla v celé své kráse, hity jako Proměny, Hruška nebo Místečko vystřídaly i méně známé písně z nejnovějšího alba. Excelentní pěvecký výkon Martiny Pártlové podtrhl profesionalitu muzikantů.
V hodový víkend přispěly ke sváteční náladě i doprovodné akce jako veřejné prohlídky židovského hřbitova, Hodovní prohlídky židovské synagogy nebo výstava Hanáci z pohledu Marie Gardavské kdysi a dnes v galerii Fortňa. V neděli mohli také hodovníci využít služeb autovláčku a obdivovat krásy Kojetína.
Věříme, že i přes ztíženou situaci, si domácí i přespolní hodové oslavy užili a doufáme, že v příštím roce se vše vrátí do normálu a budeme si moci vychutnat tuto tradiční akci v plné parádě, bez plotů, oddělených sektorů, roušek a dezinfekce.


Fotogalerie: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kojetinske_hody_2020_14.-16.8.2020/


MěKS Kojetín uděluje velké poděkování všem účinkujícím - krojovaným i nekrojavaným, kteří vystoupili v rámci Kojetínských hodů.

Také děkujeme všem organizátorům hlavních a doprovodných akcí, pomocníkům, organizacím, policii, zvukařům, moderátorům, sponzorům a všem, kteří přispěli ke zdárnému průběhu městských oslav v našem městě v letošní složité situaci!!!

Velký dík našim hasičům za všechny pomocné práce!!!

Děkujeme i všem návštěvníkům za vytvoření hodové atmosféry a hlavně těm, kteří pochopili opatření, které jsme museli dodržet!!!

Velké díky i naší patronce Panně Marii Nanebevzeté, že nám opět seslala super hodové počasí, i když toho sluníčka bylo v neděli až moc!!!

A na závěr se vážně omlouváme všem obyvatelům Kojetína, kteří se tři dny a tři noci nevyspali!!!

Tož, či só hode - NAŠE!!!Město Kojetín a Městské kulturní středisko Kojetín
za finanční podpory Olomouckého kraje

vás srdečně zvou na

KOJETÍNSKÉ HODY 2020

14. - 16. SRPNA 2020PÁTEK 14. SRPNA 2020Masarykovo náměstí Kojetín - celý den

Kolotoče a pouťové atrakce


Vzdělávací a informační centrum Kojetín, Masarykovo náměstí 8

Expozice muzea: 9 - 17 hodin

Ztracená tvář Hané

(Ze života na Hané)

Sklepení: 9 - 17 hodin

Hrůzostrašné sklepení

(Atrakce, která slouží k pobavení, nevychází z historie)

Galerie: 17 hodin

Komentovaná prohlídka výstavy Krojované panenky


Fotbalové hřiště Kovalovice (start) - Bowling City (cíl)

17 hodin

Pivní pochod aneb Kojetínská pivní míle

(Tříčlenné týmy se musí registrovat na mejlové adrese: tom.beket@seznam.cz)

https://www.facebook.com/events/1575204755972193/?active_tab=discussion


Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kojetín

16–17 hodin

Výstava velkoplošných fotografií Člověk a víra

 

19 hodin

Varhanní koncert (Petr Otáhal)


Hospůdka U Pedyho Kojetín

20 hodin

Večer s hudbouSOBOTA 15. SRPNA 2020Masarykovo náměstí Kojetín

celý den

Kolotoče a pouťové atrakce


Nádraží Kojetín - Kroměřížská dráha

jízdní řád

Historické vlaky Kroměříž–Kojetín–Tovačov a zpět

http://www.prototypy.cz/KMD/


POZOR ZRUŠENO!!! Hřiště u stadionu Kojetín („škvárák“)

9 hodin

Hasičské závody „O Hodový koláč“


Areál sokolské zahrady Kojetín

9 hodin

Turnaj Střední Moravy ve volejbalu

(Memoriál Michala Staňka)

20 hodin

Taneční hodová zábava s kapelou TTQ


Ubytovna SK Kojetín, ulice 6. května

10 - 17 hodin

Den otevřených dveří nově zrekonstruované ubytovny


Vzdělávací a informační centrum Kojetín, Masarykovo náměstí 8

Galerie: 9 - 17 hodin

Výstava Krojované panenky

Expozice muzea: 9 - 17 hodin

Ztracená tvář Hané

(Ze života na Hané)

Sklepení: 9 - 17 hodin

Hrůzostrašné sklepení

(Atrakce, která slouží k pobavení, nevychází z historie)

Nádvoří: 14 hodin

XX. setkání harmonikářů Vladimíra Pospíšila


Chovatelský areál Kojetín, Podvalí 214

9 - 17 hodin

Přehlídka drobných hospodářských zvířat

(králíci, holubi, drůbež, morčata, ovce, kozy, oslík Míša, exotické ptactvo...)

...ochočený papoušek, trenažér na dojení, soutěže a hry pro děti, malování na obličej...

11 - 13 hodin

Králičí HOP

(Skákání králíků přes překážky)

13 a 16 hodin

Ukázka práce asistenčního psa


Židovský hřbitov Kojetín

9 - 17 hodin

Veřejné prohlídky


Restaurace Na Hrázi U Tondy Kojetín

11 hodin

Živá hudba


Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kojetín

16–17 hodin

Výstava velkoplošných fotografií Člověk a víra

 

18 hodin

Mše svatá

Předvečer slavnosti Nanebevzetí Panny MarieNEDĚLE 16. SRPNA 2020Nádraží Kojetín - Kroměřížská dráha

jízdní řád

Historické vlaky Kroměříž–Kojetín–Tovačov a zpět

http://www.prototypy.cz/KMD/


Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kojetín

9 hodin

Mše svatá

(Slavnost Nanebevzetí Panny Marie)

14 - 16 hodin

Kostel otevřen pro veřejnost

Výstava velkoplošných fotografií Člověk a víra


Ubytovna SK Kojetín, ulice 6. května

10 - 17 hodin

Den otevřených dveří nově zrekonstruované ubytovny


Židovský hřbitov Kojetín

9 - 17 hodin

Veřejné prohlídky


Husův sbor - židovská synagoga Kojetín

10 hodin

Slavnostní bohoslužba

 

15 a 16 hodin

Hodovní prohlídky synagogy a židovského koutku


Masarykovo náměstí Kojetín

celý den

Hodový jarmark

Kolotoče a pouťové atrakce

(Skákací hrady, skluzavky, aquazorbing...)

13 hodin

Jízdy autovláčkem po Kojetíně


Vzdělávací a informační centrum Kojetín, Masarykovo náměstí 8

Galerie: 9 - 18 hodin

Výstava Krojované panenky

Expozice muzea: 9 - 18 hodin

Ztracená tvář Hané

(Ze života na Hané)

Sklepení: 9 - 18 hodin

Hrůzostrašné sklepení

(Atrakce, která slouží k pobavení, nevychází z historie)

Nádvoří: 14 hodin

Cimbálová muzika Dubina


Galerie Fortna (u hotelu Pivovar)

10 - 18 hodin

Výstava Hanáci z pohledu Marie Gardavské kdysi a dnes


Chovatelský areál Kojetín, Podvalí 214

9 - 16 hodin

Přehlídka drobných hospodářských zvířat

(králíci, holubi, drůbež, morčata, ovce, kozy, oslík Míša, exotické ptactvo...)

...ochočený papoušek, trenažér na dojení, soutěže a hry pro děti, malování na obličej...

11 a 13 hodin

Ukázka práce pasteveckých psů

 

10, 12 a 14 hodin

Ukázka práce asistenčního psa


Restaurace Na Hrázi U Tondy Kojetín

11 hodin

Živá hudbaProgram na Masarykově náměstí Kojetín9.00 - 10.00 hodin

Krojovaný průvod a Ječmínkova jízda králů

(Trasa: seřadiště u Sokolovny náměstí Republiky - Tyršova ulice - Sv. Čecha - Komenského náměstí - Masarykovo náměstí)

Předání hodového práva

(Hodový zvyk předání práva starostou města)


10.00 - 12.30 hodin

Přehlídka národopisných souborů

10.00 hodin - Sluníčko Kojetín
10.15 hodin - Ječmínek Chropyně
10.30 hodin - Hlahol Mysločovice
10.45 hodin - Klas Kralice
11.00 hodin - Kopaničár Starý Hrozenkov
11.30 hodin - Hanácké sóbor Hruška
11.45 hodin - Hanácké sóbor Kroměříž
12.00 hodin - Hanácká beseda Kojetín


13.00 hodin

HANAČKA Z BŘESTU

(Koncert dechové hudby)


14.00 hodin

Klub sportovního tance Swing Kojetín


15 hodin (14.30 hodin - zvuková zkouška)

KOŇABOJ

(folk-world music / Vyškov) http://www.konaboj.cz/Pozor!!! STADION MORAVA KOJETÍN, ulice Závodí

17 hodin (16 hodin - zvuková zkouška)

ČECHOMOR

(svitavsko-pražská hudební skupina hrající české, moravské, slezskéa slovenské lidové písně)

http://www.cechomor.cz/


Časy jsou orientační, změny v programu vyhrazeny...