Kojetínské hody a KHL 2012

V letošním roce se v Kojetíně celý týden od pátku 10. do pátku 17. srpna hodovalo a slavilo s bohatým programem. O víkendu 10. - 12. srpna 2012 se tisíce návštěvníků bavily na tradičních Kojetínských hodech, po kterých následoval týden hudby od 13. do 17. srpna 2012 s názvem Kojetínské hudební léto.

Pátek 10. srpna 2012
Třídenní hodové oslavy odstartovala v pátek odpoledne Dětská diskotéka. Na nádvoří VIC Kojetín tuto akci určenou všem dětem uspořádal Dům dětí a mládeže Kojetín. Pro děti byly připraveny i hry a soutěže.
 

V pátek byla také slavnostní vernisáží otevřena výstava obrazů a šperků členky tvůrčí skupiny Signál 64 Alice Stonové. V galerii bylo vidět, že se Alice činila, nezahálela, na výstavu připravila a namalovala spousty nových obrázků, ale také se pustila do výroby šperků. Její tvorbu známe již z předešlých výstav Signálu 64 - ve svých obrazech zachycuje jak romantické krajiny Kojetína, západy slunce, svítání, ale v abstrakci se objevují její duševní stavy těla, mysli i duše, které cítíme například v obrazech s názvy V pohybu, Soustředění, Chvění. Její obrazy nás uklidňují, zmírňují napětí, přinášejí nám uvolnění a úlevu. Návštěvníkům vernisáže přiblížil tvorbu Alice Stonové Jaroslav Kačírek, vedoucí tvůrčí skupiny Signál 64. Miluše Venclíková a Bohdan Malý obohatili podvečer hudebním programem. Alici Stonové děkujeme za její dlouholetou práci, kterou věnuje výtvarnému umění, ale také jí přejeme k jejímu životnímu jubileu především pevné zdraví, životní optimismus, spokojenost, klid, rodinnou pohodu a hlavně mnoho dalších tvůrčích a výtvarných počinů. Ať její obrázky nás i nadále těší a překvapují.

V rámci hodových oslav prezentovala své sochařské umění další členka našeho Signálu mladá a nadějná sochařka Pavla Kačírková. Ve čtvrtek 9. srpna 2012 byly nainstalovány její litinové ovečky na budově Sokolovny, které zde budou vystaveny do konce února 2013.
 

Milovníci diskotékové hudby si přišli na své na místním stadionu na hodové diskotéce Rádia Rubi s d´j Matesem a Romanem Bergerem. Fanoušci tvrdší muziky se pobavili na zahrádce U Pedyho s d´j Aleškem Medunou a někteří si zapívali, zatančili a poseděli v příjemném prostředí nově otevřené cukrárny Velšská ambasáda na Masarykově náměstí, kde jim zahrál a zazpíval sám majitel Dale B. Williams.
 


Sobota 11. srpna 2012
Sobotní program nabízel především sportovní vyžití. V areálu sokolské zahrady se konal XXXV. ročník Turnaje Střední Moravy a VI. ročník Memoriálu Michala Staňka. Do Kojetína přijelo šestnáct družstev z Čech, Moravy a Slovenska. I v tomto turnaji se hrálo ve dvou výkonnostních třídách. V první třídě ve finále zvítězil Havířov, druhá příčka připadla Nitře, na třetím místě se umístilo Staré Město a čtvrté - bramborové skončilo domácí družstvo hrající pod názvem Voleyball country Kojetín (družstvo složené z kojetínských krajánků). Ve druhé třídě bylo pořadí následující: 1. Našrot (Přerov), 2. Štětky (Štěpánov), 3. Svitavy a 4. Kojetín 600, složený z kojetínských hráčů (číslovka 600 symbolizovala celkovou váhu družstva). Turnaj provázela nepřízeň počasí, na začátku bylo hodinové zpoždění i během turnaje muselo být několik přestávek kvůli dešti, ale nakonec vše dopadlo dobře a kolem 18. hodiny byl vyhlášen vítěz.
 

U stadionu Morava Kojetín proběhl 10. ročník soutěže mladých hasičů „O hodový koláč“. Soutěž byla organizována pro kategorii mladších žáků do 11 let, kategorii starších žáku od 11 do 15 let a kategorii muži v požárním útoku s vodou na sklopné terče. Každé družstvo mělo dva pokusy a do soutěže jim byl započítáván čas lepšího pokusu. Čas byl měřen elektronicky.
Výsledky:
Kategorie muži:
1. Křenovice, 2. Popůvky, 3. Kojetín
Mladí hasiči přípravka do 6 let: 1. Popůvky
Mladí hasiči 6 - 11 let: 1. Popůvky, 2. Víceměrice, 3. Kojetín
Mladí hasiči nad 11 let: 1. Oplocany, 2. Víceměrice
 

Sobotní XII. setkání harmonikářů v místní sokolovně, které nese jméno Vladimíra Pospíšila, zakladatele těchto populárních srazů, se setkalo s velkým zájmem diváků. Letos se do Kojetína sjelo na tři desítky harmonikářů z celé Moravy, kteří soutěžili ve třech kategoriích dle typu harmoniky. O umístění jednotlivých harmonikářů rozhodovali v Kojetíně tradičně sami diváci.
Pianová harmonika: 1. místo - Martin Přichystal (Čechy pod Kosířem), 2. místo - Milan Zahradník (Bezměrov), 3. místo - Barbora Dudová s dvojčaty (Hulín).
Chromatická harmonika: 1. místo - Martina Zavadilová (Rajhradice), 2. místo - Roman Straka (Vídeň), 3. místo - Jaroslav Zvoníček (Štítná nad Vláří).
Heligonka: 1. místo - Vlastimil Bělaška (Osíčany), 2. místo - Isabellka Zbořilová (Kroměříž), 3. místo - Jaroslav Kocvelda (Brusné).
 

Sobotní hodový program ukončila hodová zábava s hudební kapelou Jimi z Kojetína, která proběhla na kurtech v areálu sokolské zahrady do ranních hodin.

Neděle 12. srpna 2012
V neděli ráno se tradičně konala v místním kostele Panny Marie Nanebevzaté slavnostní mše svatá.
 

Nedělní dopolední program se nesl ve jménu hanáckých tradic a obyčejů. Od sokolovny směrem na náměstí vyšel krojovaný průvod, v kterém se objevilo přes dvě stě účastníků z Hané, ale i hostů ze Starého Hrozenkova. Průvod uzavírala Ječmínkova jízda králů v čele s králem na bílém koni, letos to byl Honza Krčmař z Kojetína.
Po tradičním bušení na vrata, kdy rychtář Jirka Minařík vyzval starostu města Jiřího Šírka k předání starého hodového práva, které chase uděluje převzít vládu a moc nad městem a také povolení přivést pod právo všechny hříšníky, kteří si zaslouží být vyplaceni „na gatě“ tzv. „feroló“.
Letos byl na gatě vyplacen člen národopisného souboru Hanácká beseda Kojetín Milan Zahradník za zmeškané hodiny a nepravidelnou docházku do zkoušek. Obhajoval se také majitel kavárny na náměstí Dale B. Williams z Anglie, který na loňských hodech slíbil, že se naučí mluvit česky - slib splnil a v češtině dokonce zazpíval píseň od Tomáše Kluse „Za co bože, za co?“.
 

Na přehlídce národopisných souborů vystoupilo několik folklórních sdružení a skupin z Hané a Slovenska:

Sluníčko DDM Kojetín


Pantlék Němčice n. H.


Ječmínek Chropyně


Hlahol Mysločovice


Kopaničár Starý HrozenkovHanácké sóbor HruškaKosíř Kostelec n. H.Hanácká beseda MěKS Kojetín.


Dopolední folklórní blok zakončila koncertem dechová hudba Věrovanka.
 

Náměstí v neděli bylo zaplněno jarmarečním zbožím, v parku probíhaly hry, soutěže a různé atrakce pro děti (skákací hrady, skluzavky, trampolíny, kolotoče). Po Kojetíně jezdil autovláček, který děti i jejich rodiče svezl po ulicích města. V areálu Gymnázia Kojetín se děti mohly vydovádět na kolotočích. Mezi Kojetínem a Tovačovem jezdily po celý víkend historické železniční vozy. Letos to byly motorové vozy „Pilštyk“. Pro milovníky lidové písničky vyhrávala od 14. hodiny na nádvoří VIC cimbálová muzika Dubina. U Restaurace Na Hrázi si mohly děti zajezdit na ponících nebo čtyřkolkách. Návštěvníci kojetínských hodů mohli také navštívit nedaleký židovský hřbitov. Kojetínští zahrádkáři uspořádali výstavu květin - Jiřiny v Domě zahrádkářů, která byla přístupna veřejnosti.
 
 

Odpolední program zahájily svým vystoupením mažoretky Šarm z Kojetína, které se představily ve dvou vstupech. V bohatém programu se představili kovbojové Pepa Zahradník z Bezměrova v show s kolty a Honza Krčmař z Kojetína, který zatrikoval s lasy.
 


Na kojetínském náměstí si diváci vyslechli i tři koncerty jednotlivců a skupin z Čech i Moravy. Kojetínské náměstí roztancoval rockový instrumentalista Dale B. Williams z Kojetína. Hvězdou letošního programu byl známý český písničkář, skladatel, textař a herec v jedné osobě Tomáš Klus, kterého doprovázel kytarista Tomáš Kučerovský. Tomáš Klus přilákal do Kojetína několik tisíc návštěvníků a zcela přeplněné náměstí si vyslechlo všechny známé písničky toho oblíbeného zpěváka a idola dívek a žen. Tečku za kojetínskými hody udělala revivalová skupina Absolute Bon Jovi.
 
 

Celou fotogalerie Kojetínských hodů 2012 naleznete na Foto-Hody  
 

Kojetínské hudební léto 15. - 19. srpna 2011
Na hody plynule navázalo Kojetínské hudební léto - týden hudby na náměstí, které divákům nabídlo několik hudebních žánrů.
Kojetínské hudební léto odstartovala v pondělí 13. srpna rock-popová kapela Kanci paní Nadlesní z Brna a Nezamyslic.
 

V úterý 14. srpna se představila sestava No Problém z Kostelce na Hané, od které si posluchači vyslechli především písně od Spirituál Kvintet.
 

Před zcela zaplněným náměstím se ve středu 15. srpna představila přerovská cimbálová muzika Primáš s primášem Jardou Odstrčilem.
 

Čtvrteční podvečer 16. srpna patřil bluesrockové kapele KingBee v čele s D. B. Williamsem z Kojetína.
 


V pátek 17. srpna se na pódiu vystřídaly čtyři rockové kapely - Forrest Jump (crossover-metal / Bučovice), Born (rock-crossover / Odry), Real Eyes (grunge-metal / Brno) a Ad Libitum (rock-metal / Kroměříž).
 
Celou fotogalerie Kojetínského hudebního léta 2012 naleznete na Foto-Hudební léto

Kojetínské hody a hudební léto opět dostály kvalit městských slavností. Za to, že proběhly v takovém rozsahu, patří velké poděkování všem účinkujícím a vystupujícím v programu, organizátorům, pomocníkům a dobrovolníkům, kteří se zapojili ať již do příprav nebo se přímo podíleli na hodovém průběhu samotném (MěKS Kojetín, Město Kojetín, SDH Kojetín, Městská policie Kojetín, Technis Kojetín, Policie ČR, Komise pro občanské záležitosti Rady města, Sokol Kojetín, Slavoj Kojetín, DDM Kojetín a ostatní). Poděkování patří také Olomouckému kraji a sponzorům za finanční podporu.

Sponzoři - Agro-družstvo MORAVA, Benzhor spol. s r. o., Cyril Dragon - Dlažba, Česká spořitelna a. s., Elektromontáže Petružela, Hanák nábytek a. s., HG Style Kojetín s. r. o., HMS-Real s. r. o., Kámen Klaper s. r. o., Ladislav Bradna stavební firma, Lékárna „U Zlatého lva“, Mlýn Kojetín spol. s r. o., Moravský lihovar a. s., MUDr. Richar Kobza, Myfa Olomouc s. r. o., Propal spol. s r. o., Ptáček - pozemní stavby s. r. o., Restaurace Na hrázi U Tondy, RNDr. Rudolf Kalovský, Signalbau a. s., Strabag a. s., Superfix Production s. r. o., Technis Kojetín spol. s r. o., Univers Centrum Polák Popůvky.

Nashledanou na hodech v roce 2013!

H. Svačinová
Foto: J. Večeřová, H. Svačinová


ROZHOVOR S TOMÁŠEM KLUSEM

Hvězdou letošních Kojetínských hodů byl bezesporu mladý písničkář a herec Tomáš Klus, který před koncertem odpověděl na pár otázek.

Odkud jste k nám, Tomáši, přijel?
Včera jsme koncertovali v Brně, na hradě Veveří, v rámci turné po českých a moravských hradech a zámcích. V pátek jsme byli na Open Air Festivalu v Panenském Týnci, léto je zkrátka náročné...

Co říkáte na fantastické zlato Davida Svobody na olympiádě v Londýně?
V době, kdy jsem ještě v moderním pětiboji závodil, byl na Dukle mým tréninkovým partnerem, také začínal nejdříve s plaváním jako já a až poté začal s moderním pětibojem. Zlatý úspěch přišel zrovna, když jsme koncertovali v Brně, na hradě Veveří, takže po skončení koncertu jsme jeho olympijské zlato oslavili společně s narozeninami Ewy Farné, která v Brně také koncertovala a samozřejmě i s dalšími kamarády z jiných kapel, jako např. No Name, MIG21, Buty a Visací zámek.

Vidím, že máte zraněnou ruku, neovlivní to nějak Váš koncert?
Ne, koncert ne, ale musím se předem omluvit svým fanouškům, že dnes neproběhne po skončení koncertu autogramiáda, ale focení určitě bude.

Viděli jsme, že neustále koncertujete. Jde dohromady hudebníkova kariéra se studiem tolik časově náročné školy, jakou pražská DAMU je?
Já v současné době píši diplomovou práci na téma „Pět let mé existence díky DAMU“, tudíž vlastně již finišuji. Nechtěl jsem, aby má diplomová práce byla jen formalitou, jak mi to mnozí radili, takže si na ní dávám záležet. Snažím se tam vystihnout vše, co mě během studia ovlivnilo.

DAMU je škola, na kterou se většinou uchazeči připravují poměrně horlivě a dlouho dopředu. Vy jste to měl naprosto odlišně…
Mám pocit, že DAMU je potřeba brát jako „výlet“. DAMU nemůžeš brát vážně… A navíc, když člověk něco moc chce (jako např. právě studium na DAMU), tak to nevyjde. Já jsem si dal přihlášku na DAMU víceméně z legrace, bral jsem to jako možný únik ze střední školy, kde jsem svou nespokojenost s jejím vedením vyjadřoval ve školním satirickém časopise, jehož jsem byl autorem. Další výhodou DAMU bylo, že tam mohl člověk podat přihlášku ještě před maturitou a případně se tam i bez maturity dostat. Já vlastně ani nevěděl, jak se na talentovky připravit. Nikdo z mé rodiny hercem nikdy nebyl. Naprosto jsem netušil, co to znamená „připravit si monolog“, a tak z toho vzešlo spíše recitování uměleckého textu. Při druhém monologu jsem si přijímací komisi představil jako herce štamgasty v hospůdce, jejíž já byl hospodský. Nadával jsem jim, protože jsem chtěl být také hercem. Zaujalo to i mé pozdější spolužáky z vyšších ročníků, kteří přijímačkám přihlíželi. Po přijímačkách za mnou přišla paní Adamová a řekla mi, ať nepočítám s tím, že mně vezmou, že takové blbečky na DAMU nepřijímají…

Ale nakonec vás přijali…
Ano. Ona samotná paní Adamová určitě patří mezi lidi, kteří mě během studia velmi ovlivnili. Do třetího ročníku jsem s ní strašně válčil. Celkově se to vlastně zlomilo až po Tartuffovi (absolventské představení ve 3. ročníku), kdy po jeho skončení mě paní Adamová pozvala na víno a řekla mi, že je strašně ráda, že se ve mně při přijímačkách spletla. To pro mě byla naprostá bomba. Vzpomínám si, že mi z toho i naskočila husí kůže.

Ve Vašem datu narození je spousta pětek (15. 5. 1986 v 15.15 hodin), je to pro Vás nějaké magické číslo?
Podle numerologie je číslo pět symbolem vášně, vůle, citové hloubky, kontaktu s lidmi, neklidné duše, potřeby svobody a schopnosti se prosadit. Paradoxně pětka není mým oblíbeným číslem, mám raději šestku a osmičku. Ale ta charakteristika celkem sedí.

Vaše texty jsou krásné hlavně tím, že si úžasně hrajete se slovy, pocity, písničky mají své příběhy, něco jimi sdělujete, vyjadřujete. Dalším takovým úkazem na české hudební scéně je např. skupina Kryštof, jejíž texty jsou taky nádherné.
S Richardem Krajčem jsme právě nazpívali písničku na nové album skupiny Kryštof, které by mělo vyjít na podzim, je to pomalá písnička, takový „doják“, tak se máte určitě na co těšit.

Děkujeme za rozhovor a ať se Vám i nadále daří.
Milan Ligač, Ilona Kapounová

Přiložené soubory
PDF plakat-hudebni-leto-2012.pdf PDF dokument 189.06 kB
PDF pozvanka-2012.pdf PDF dokument 279.78 kB
PDF plakat-hody-2012.pdf PDF dokument 537.51 kB