Kojetínské hody a KHL 2009

V Kojetíně se celý týden od pátku do pátku hodovalo a slavilo s bohatým programem. O víkendu 14. - 16. srpna 2009 se na tisíce návštěvníků bavily na tradičních Kojetínských hodech, po kterých následoval týden hudby s názvem Kojetínské hudební léto. Všechny akce letos provázelo krásné slunečné počasí a vysoká návštěvnost.

Pátek 14. srpna 2009
Třídenní maratón hodových oslav odstartovala v pátek odpoledne diskotéka pro nejmenší, na které se děti dosyta vydováděly.
 

V pátek byla slavnostní vernisáží otevřena výstava děl členů kojetínské tvůrčí skupiny Signál 64, na které svá díla vystavují členové skupiny - Pavla Kačírková, Jiřina Jablonská, Alice Stonová, Milan Mráz, Jaroslav Řihošek, Petr Leinert, Boleslav Leinert, Jaroslav Hebnar, Jiří Šírek, Renata Sedláková a jejich hosté - Ivana Bělařová, Blanka Hönigová a Stanislav Šobáň. Obrazy, fotografie, plastiky i keramiku mohou návštěvníci obdivovat do 2. října 2009, kdy výstava bude rozebrána.
 

Milovníci diskotékové hudby si přišli na své na místním stadionu, kde probíhal hudební rej s legendárním DJ Matesem a fanoušci tvrdší muziky se pobavili na zahrádce U Pedyho.

Sobota 15. srpna 2009
Sobotní program probíhal za slunečného počasí a byl zaměřen především na sportovní vlnu. V areálu sokolské zahrady se konal XXXII. ročník Turnaje Střední Moravy. Po loňském neúspěchu, kdy se turnaj neuskutečnil kvůli nepřízni počasí, si fanoušek na kvalitní volejbal nemohl stěžovat. Na sokolských kurtech probíhaly souběžně hned tři volejbalové turnaje. Volejbalový turnaj Střední Moravy si zahrálo v letošním roce dvaadvacet extraligových, prvoligových a druholigových družstev. Třetího ročníku Memoriálu Michala Staňka se zúčastnilo jedenáct týmů, které hrají krajské a okresní přebory, ale i některá juniorská družstva. Jeden z nich přijel až ze slovenské Myjavy. V turnaji veteránů si to rozdala mezi sebou mužstva tři. Nikomu z hráčů nebylo méně než čtyřicet.
Výsledky:
I. třída: 1. místo Havířov, 2. místo Myjava, 3. místo Zlín
Memoriál Michala Staňka: 1. místo Štenberk, 2. místo Brno - Komárov, 3. místo Junioři “A” z Brna
Turnaj veteránů: 1. místo Vyškov, 2. místo Kojetín, 3. místo Štenberk
 

V sobotu probíhal na sportovním areálu u gymnázia již 6. ročník soutěže mladých hasičů o Hodový koláč. Soutěž byla organizována pro kategorii mladších žáků do 11 let a kategorii starších žáku od 11 do 15 let v požárním útoku s vodou na sklopné terče. Každé družstvo mělo dva pokusy a do soutěže jim byl započítáván čas lepšího pokusu. Čas byl měřen elektronicky. Soutěže se zúčastnily 3 družstva mladší a 4 družstva starší kategorie.
Průběh soutěže byl po celou dobu zdařile komentován a přítomní diváci měli náležitý přehled o průběhu vlastní soutěže. Ceny předal a závěrečné vyhodnocení provedl místostarosta města Jiří Šírek. Všichni přítomní kladně hodnotili vlastní průběh soutěže.
Výsledky:
Kategorie starší od 12 do 15 let: 1. místo Olšovec, 2. místo Střítěž nad Ludinou, 3. místo Popůvky
Kategorie mladší do 11 let: 1. místo Bochoř, 2. místo Osek nad Bečvou, 3. místo Popůvky
 

Sobotní IX. setkání harmonikářů v místní sokolovně, které nese jméno Vladimíra Pospíšila, zakladatele těchto populárních srazů, který bohužel loni zemřel, se setkalo s velkým zájmem jak ze strany vystupujících, tak i diváků. Letos se do Kojetína sjelo na čtyři desítky harmonikářů z celé Moravy i Slovenska, kteří soutěžili ve třech kategoriích dle typu harmoniky. O umístění jednotlivých harmonikářů rozhodují v Kojetíně tradičně sami diváci.
Výsledky:
Pianová harmonika:  1. místo Jarmila Billová ze Vsetína, 2. místo Milan Zahradník z Bezměrova, 3. místo Barbora Dudová z Hulína
Chromatická harmonika: 1. místo Vlastimil Pokorný z Náměště nad Oslavou, 2. místo Karel Medek z Březiny u Tišnova, 3. místo Miloslav Gregůrek ze Zlína
Haeligonka: 1. místo Katarínka Kubačáková z Turzovky, 2. místo Štefan kubačák z Turzovky, 3. místo Vlastimil Bělaška z Osíčan
 

Sobotní hodový program ukončila hodová zábava se skupinou Mopr, která proběhla na kurtech v areálu sokolské zahrady do ranních hodin.

Neděle 16. srpna 2009
Kojetínské hody slavíme na počest patronky města, které je zasvěcen místní kostel - Panny Marie Nanebevzaté. Ráno se konala v místním chrámu slavnostní mše svatá.
 

Nedělní dopolední program se nesl ve jménu hanáckých tradic a obyčejů. Od sokolovny směrem na náměstí vyšel krojovaný průvod, v kterém se objevilo na dvě stovky účastníků z Hané, ale i hostů ze Starého Hrozenkova. Průvod uzavírala Ječmínkova jízda králů, která čítala na dvě desítky koní v čele s králem na bílém koni, kterým byl letos zvolen Honza Krčmař z Kojetína.
 


Po tradičním bušení na vrata, kdy rychtář Jirka Minařík vyzval starostu města Mojmíra Haupta k předání starého hodového práva, které chase uděluje převzít vládu a moc nad městem a také povolení přivést pod právo všechny hříšníky, kteří si zaslouží být vyplaceni „na gatě“ tzv. „feroló“. Letos se vyplácení všem vybraným hříšníkům vyhnulo a nakonec na gatě dostal jenom rychtář, kterému se vláda vymkla z rukou.
 

Na přehlídce národopisných souborů vystoupilo celkem deset folklórních sdružení a skupin. Naši nejmenší ze Sluníčka za doprovodu lidové kapely Šikulka ze Stříbrnic zatancovali pásmo tanců Bodeme si hrát a možná aj tancovat. Představili se i tradiční účastníci a naši přátelé z Hané - Kosíř z Kostelce n. H., Hatě z Tovačova a Omladina z Martinic. Poprvé se na hodech objevili Hanáci z Hrušky, kteří program zpestřili pásmem hanáckých tanců a také ze soubor VPUT ze Sazovic, kteří předvedli tance z Holešovska. Soubor Kopaničár Starý Hrozenkov, s kterým naše Hanácká beseda navázala již vloni přátelské a družné vztahy, dovezl do Kojetína pásmo veselých a podstatně rychlejších tanců „Už sme žitko zežali“.
 


S netrpělivostí všichni čekali na vystoupení domácí Hanácké besedy, která premiérově předvedla pravou Hanáckou svajbu, která nepostrádala hanácké svatební písně, tance, tradice a obyčeje.
 

Dopolední folklórní blok zakončila koncertem dechová hudba Věrovanka.
 

Po rozezvučení kojetínských zvonů, které oznamovaly dvanáctou hodinu, starosta města přivítal v obřadní síni městského úřadu kojetínské rodáky narozené v roce 1934.
 

Náměstí v neděli bylo zaplněno jarmarečním zbožím, po městě jezdil autovláček i koňská bryčka, v parku byly pro děti připraveny atrakce, hry a soutěže. Mezi Kroměříží a Tovačovem pendlovala po celý víkend dvojice zvláštních železničních vozů. V každé stanici budila velký zájem lidí a jízdu historickými motoráky si nenechaly ujít stovky cestujících.
 Pro milovníky lidové písničky vyhrávala od 14. hodiny na nádvoří VIC cimbálová muzika Dubina.
 

Odpolední program zahájil tradiční průvod mažoretek Šarm z Kojetína, které ve dvou vstupech předvedly i svá vystoupení. Na pódiu také vystoupila taneční country skupina Lucky While, breakdance Hollywood stars a skupina scénického šermu Cordiallo.
 


Na kojetínském náměstí jsme si zavzpomínali na přerovského populárního zpěváka Pavla Nováka, kterého nám v hodinovém koncertu plném písniček připomněla skupina Family Novák v čele s jeho synem Pavlem.
 

Do svižného a rychlého tempu zcela zaplněné náměstí dostala skupina Děda Mládek Illegal Band, která hodinu prezentovala tvorbu Ivana Mládka pěkně po svém a předvedla výbornou show.
 

Závěrečnou tečku nedělního programu uděl koncert revival kapely Nightwish z Frýdku-Místku.


Kojetínské hudební léto 17. - 21. srpna 2009
Následovalo slunečné Kojetínské hudební léto - týden hudby na náměstí, které přivítalo celkem sedm kapel od folkových přes dechové až po rockové.
V pondělí se v Kojetíně představila kapela Feels z Roštína, kterou v přestávku doplnil krátkým vstupem pěvecký soubor Cantas Kojetín.
 


V úterý se přitvrdilo a stovky diváků si připomnělo rock 80. let legendární kapely Guns N´Roses v podání skupiny Vesničani ze sousedních Uhřičic.
 

Ve středu na náměstí představila svou vlastní tvorbu (proloženou písněmi známého švédského dua Roxette) poprocková skupina Zlatý Voči, která k nám přicestovala až z Prahy.
 

Čtvrtek tradičně patřil seniorům, kterým letos vyhrávala dechová hudba Moraváci z Přerova.
 

Naopak v pátek se náměstí zaplnilo mladší generací a koncertní prostor dostaly dvě rockové kapelky - hardrocková Antaranga z Olomouce a kojetínskoprostějovská formace Veselá zhouba, která prezentuje osobitý alternativní rock.
 


Kojetínské hody a hudební léto se nesly v duchu tradic a slunečného počasí a dostály kvalit městských slavností. Za to že proběhly v takovém rozsahu patří velké poděkování všem organizátorům, pomocníkům a dobrovolníkům, kteří se zapojili ať již do příprav nebo se přímo podíleli na hodovém průběhu samotném (MěKS Kojetín, Město Kojetín, SDH Kojetín, Městská policie Kojetín, Technis Kojetín, Policie ČR, Komise pro občanské záležitosti Rady města, Sokol Kojetín, Slavoj Kojetín, MěDDM Kojetín, fa Dušan Meduna a ostatní). Poděkování patří také Olomouckému kraji a sponzorům za finanční podporu.
Nashledanou na hodech v roce 2010!

H. Svačinová
Foto: J. Večeřová

Přiložené soubory
PDF pozvanka-2009.pdf PDF dokument 288.57 kB
PDF plakat-hudebni-leto-2009.pdf PDF dokument 76.29 kB
PDF plakat-hody-2009.pdf PDF dokument 1.26 MB