Kojetínské hody a KHL 2010

I v letošním roce se v Kojetíně celý týden od pátku do pátku hodovalo a slavilo s bohatým programem. O víkendu 13. - 15. srpna 2010 se na tisíce návštěvníků bavily na tradičních Kojetínských hodech, po kterých následoval týden hudby od 16. do 20. srpna 2010 s názvem Kojetínské hudební léto.

Pátek 13. srpna 2010
Třídenní hodové oslavy odstartoval v pátek dopoledne Šipkový klub Orli, který se rozhodl překonat český rekord z roku 2007 ve vytrvalostním hraní šipek. Hráči během 32 hodin museli překonat 495161 bodů, což se jim bohužel nepodařilo, k překonání rekordu jim chybělo opravdu málo.
 

V pátek byla také slavnostní vernisáží otevřena výstava obrazů člena tvůrčí skupiny Signál 64 Ing. arch. Boleslava Leinerta, pilného, tvůrčího a vynikajícího výtvarníka a architekta k jeho životnímu jubileu. Jeho obrazy odráží klidné, majestátní krajiny, kde se prolíná příroda s architekturou, krásné scenérie jsou bez přítomnosti bolesti, zla, ošklivosti a neladu, z jeho díla čiší klid a mír. Na této výstavě jsou vystaveny i díla jeho synů a vnuků. Výstava byla otevřena i v sobotu a neděli a obdivovaly ji stovky návštěvníků.
 

Milovníci diskotékové hudby si přišli na své na místním stadionu na hodové diskotéce Rádia Rubi a fanoušci tvrdší muziky se pobavili na zahrádce U Pedyho, kde se o hudbu postaral DJ Jirka Jirák.
 

Sobota 14. srpna 2010
Sobotní program nabízel především sportovní vyžití. V areálu sokolské zahrady se konal XXXIII. ročník Turnaje Střední Moravy a Memoriál Michala Staňka. Po loňském vydařeném ročníku, kdy na turnaj dorazilo 22 družstev, se očekávala podobná účast. Na turnaj ale nakonec dorazilo 17 družstev a ani letos si fanoušek na kvalitní volejbal nemohl stěžovat. Na turnaj zavítala extraligová DHL Ostrava, Zlín, Havířov, Myjava (SR), junioři z Brna, Volejbal Brno. Družstva byla rozdělena do dvou tříd. Bohužel letos se neuskutečnil turnaj veteránu z důvodů malého zájmu veteránských družstev.
Výsledky:
I. třída: 1. Brno, 2. Ostrava, 3. Havířov
II. třída (Memoriál Michala Staňka): 1. Zlín junioři, 2. Holešov, 3. Kojetín
 

Na sportovním areálu u gymnázia probíhal již 8. ročník soutěže mladých hasičů „O hodový koláč“. Soutěž byla organizována pro kategorii mladších žáků do 11 let a kategorii starších žáku od 11 do 15 let v požárním útoku s vodou na sklopné terče. Každé družstvo mělo dva pokusy a do soutěže jim byl započítáván čas lepšího pokusu. Čas byl měřen elektronicky. Soutěže se zúčastnilo pět družstev mladší a pět družstev starší kategorie.
Výsledky:
starší žáci: 1. Střítěž nad Ludinou, 2. Čechy, 3. Lobodice, 4. Kojetín, 5. Popůvky
mladší žáci: 1. Lobodice, Střítěž nad Ludinou, Osek nad Bečvou, Bochoř B, Bochoř A
 

Sobotní X. setkání harmonikářů v místní sokolovně, které nese jméno Vladimíra Pospíšila, zakladatele těchto populárních srazů, se setkalo s velkým zájmem diváků. Letos se do Kojetína sjelo na tři desítky harmonikářů z celé Moravy, kteří soutěžili ve třech kategoriích dle typu harmoniky. O umístění jednotlivých harmonikářů rozhodovali v Kojetíně tradičně sami diváci. Letos byl vyhlášen i absolutní vítěz kojetínského harmonikářského setkání, kterým se stal Vlastimil Pokorný, jemuž cenu věnovala manželka Vladimíra Pospíšila.
Výsledky:
Pianová harmonika: 1. Milan Zahradník Bezměrov (73 hlasů), 2. Jaroslav Sedlák Pustiměř (63 hlasů), Antonín Brada Kroměříž (37 hlasů)
Chromatická harmonika: 1. Vlastimil Pokorný Náměšť nad Oslavou (92 hlasů), 2. Jaroslav Zvoníček Štítná nad Vláří (46 hlasů), 3. Emil Dubský Prostějov (41 hlasů)
Heligonka: 1. Isabelka Zbořilová Kroměříž (86 hlasů), 2. Vlastimil Bělaška Osíčany (51 hlasů), Jaromír Novák Újezdec (36 hlasů)
 

Sobotní hodový program ukončila hodová zábava s hudebním duem Karel Caha a Olga Nováková z Přerova, která proběhla na kurtech v areálu sokolské zahrady do ranních hodin.

Neděle 15. srpna 2010
V neděli ráno se tradičně konala v místním kostele Panny Marie Nanebevzaté slavnostní mše svatá.
 

Nedělní dopolední program se nesl ve jménu hanáckých tradic a obyčejů. Od sokolovny směrem na náměstí vyšel krojovaný průvod, v kterém se objevilo přes dvě stě účastníků z Hané, ale i hostů ze Starého Hrozenkova. Průvod uzavírala Ječmínkova jízda králů v čele s králem na bílém koni, letos to byl Zbyněk Pešek z Kojetína.
 


Po tradičním bušení na vrata, kdy rychtář Jirka Minařík vyzval starostu města Mojmíra Haupta k předání starého hodového práva, které chase uděluje převzít vládu a moc nad městem a také povolení přivést pod právo všechny hříšníky, kteří si zaslouží být vyplaceni „na gatě“ tzv. „feroló“. Letos byl na gatě vyplacen starosta Mojmír Haupt a František Kraváček.
 


Na přehlídce národopisných souborů vystoupilo několik folklórních sdružení a skupin:
 

Sluníčko MěDDM Kojetín


Omladina MartiniceJečmínek ChropyněHanák TroubkyHlahol MysločoviceKopaničár Starý HrozenkovHanáci z HruškyKosíř Kostelec n. H.Hanácká beseda MěKS Kojetín.

Dopolední folklórní blok zakončila koncertem dechová hudba Věrovanka.
 

Starosta města Kojetína přivítal v sále Pivovarského hotelu kojetínské rodáky narozené v roce 1935.
 

Náměstí v neděli bylo zaplněno jarmarečním zbožím, v parku probíhaly hry a soutěže pro děti. Mezi Kojetínem a Tovačovem jezdily po celý víkend historické železniční vozy. Pro milovníky lidové písničky vyhrávala od 14. hodiny na nádvoří VIC cimbálová muzika Dubina. Konal se také den otevřených dveří Sportovně relaxačního centra v areálu firmy Ptáček na Tržním náměstí a u Restaurace Na Hrázi si mohly děti zajezdit na ponících nebo čtyřkolkách.
 Odpolední program zahájily svým vystoupením mažoretky Šarm z Kojetína, které se představily ve dvou vstupech. V bohatém programu se představili - taneční country skupina Lucky While Kojetín, Pepa „Wild Joe“ Zahradník (Vícemistr Evropy 2009 a Mistr ČR 2009) - show s revolvery, Honza "Little Johny" Krčmař (Vícemistr Evropy 2009 a Mistr ČR 2009) - trikové lasování, Libor "Blacksmith" Krčmař (2. násobný vícemistr ČR 2008, 2009) - práce s honáckými biči a Pavel Roller s bublinovou show a poté také se školičkou pro děti.
 

Na kojetínském náměstí si diváci vyslechli i tři koncerty populárních moravských skupin - Family Pavel Novák z Přerov, Fleret s Jarmilou Šulákovou a Dark Gamballe z Vyškova.
 
Kojetínské hudební léto 16. - 20. srpna 2010
Na hody plynule navázalo Kojetínské hudební léto - týden hudby na náměstí, které divákům nabídlo několik hudebních žánrů.
Za deštivého pondělí a za plné podpory diváků vystoupil v sále Sokolovny pěvecký soubor Cantas Kojetín se svým hostem Robertem Marszakem.
 

V úterý se na náměstí představilo poprockové duo Erika a Motýl ze Zlína.
 

Před zcela zaplněným náměstím oslavila ve středu své 45. výročí legendární kojetínská kapela Diskant. Na jevišti se vystřídalo dvanáct zpěváků a zpěvaček.
 

Čtvrtek tradičně patřil seniorům, kterým letos vyhrávala dechová hudba Moravská Veselka z Přerova.
 

V pátek se na pódiu vystřídaly tři rockové kapely – Ad Libitum z Kroměříže, Sauria z Prostějova a domácí IQ Opice.
 Kojetínské hody a hudební léto opět dostály kvalit městských slavností. Za to, že proběhly v takovém rozsahu, patří velké poděkování všem organizátorům, pomocníkům a dobrovolníkům, kteří se zapojili ať již do příprav nebo se přímo podíleli na hodovém průběhu samotném (MěKS Kojetín, Město Kojetín, SDH Kojetín, Městská policie Kojetín, Technis Kojetín, Policie ČR, Komise pro občanské záležitosti Rady města, Sokol Kojetín, Slavoj Kojetín, MěDDM Kojetín a ostatní). Poděkování patří také Olomouckému kraji a sponzorům za finanční podporu.

Nashledanou na hodech v roce 2011!

H. Svačinová
Foto: J. Večeřová

Přiložené soubory
PDF pozvanka-2010.pdf PDF dokument 276.25 kB
PDF plakat-hudebni-leto-2010.pdf PDF dokument 159.01 kB
PDF plakat-hody-2010.pdf PDF dokument 444.85 kB