Kojetínské hody a KHL 2015

I v letošním roce se v Kojetíně celý týden od pátku do pátku hodovalo a slavilo s bohatým programem.
O víkendu 14. - 16. srpna 2015 se  tisíce návštěvníků bavily na tradičních Kojetínských hodech, po kterých následoval od 17. do 21. srpna 2015 týden hudby s názvem Kojetínské hudební léto.

Kojetínské hody 2015

V pátek 14. srpna 2015 se v Kojetíně zahajovaly hody vernisáží výstav Archeologické nálezy Kojetínska a Proměny kojetínského náměstí. První expozici, kde se návštěvníci seznámili s archeologickými nálezy z okolí Kojetína, připravili zaměstnanci MěKS Kojetín. Tato expozice byla doplněna fotografiemi a pohlednicemi kojetínského náměstí od dob Rakouska-Uherska až do rekonstrukce náměstí prováděné v roce 2014-2015. Obrazové materiály pro tuto výstavu vybral starosta Kojetína Jiří Šírek spolu s lokálním patriotem Jožkou Bíbrem. V kostele Nanebevzetí Panny Marie se konala v osmnáct hodin tradiční mše svatá. Páteční večer ožil Kojetín hudbou. Návštěvníci hodů mohli navštívit třetí ročník Kojetínské kytary na nádvoří VIC Kojetín, kde vystoupily kapely King Bee, Relax, Hanibal Lecter a LH7.
Pro ty, kteří preferovali jiné žánry, byl připraven v restauraci Na Hrázi hudební večer a na náměstí v Hospůdce U Pedyho vyhrával DJ Jirák.
Sobota 15. srpna se nesla v soutěžním rázu. Od ranních hodin soupeřili volejbalisté v areálu sokolské zahrady na Turnaji Střední Moravy ve volejbalu. Současně se na hřišti u stadionu Morava Kojetín konaly hasičské závody „O Hodový koláč“. V rámci oslav se také otevřela pro veřejnost nová Sportovní hala, jejíž interiér byl přístupný po celý sobotní i nedělní den. Milovníci harmonik a lidové hudby mohli zavítat do Sokolovny Kojetín, kde probíhalo od čtrnácti hodin Setkání harmonikářů Vladimíra Pospíšila. Umístění piánových harmonik: 1. místo - Jiří Kašpar ze Strachotic, 2. místo - Víťa Minařík a Blanka Helisová z Kunčic, 3. místo - František Vaculka z Lovčic. Umístění chromatických harmonik: 1. místo - František Kapsa z Kroměříže, 2. místo - Josef Krupica z Dolních Bojanovic, 3. místo - Jan Kuchtíček z Vyškova. Umístění heligonek: 1. místo - Katarina a dědko Kubáčkovi z Turzovky, 2. místo - Slávka Poništová z Radôstky a 3. místo - Slávka Poništová a Miloško Poništ, taktéž z Radôstky na Slovensku.
O zpestření hodového programu se postarali i pracovníci restaurace Na hrázi u Tondy, kde se mohly děti povozit na koních a ponících. Nezaháleli ani nadšenci z Kroměřížské dráhy, o. s., kteří vypravili na trati Kojetín-Tovačov motorový vůz M131.1454 „Hurvínek“ s vozem Blm, v neděli pak třínápravovou motorovou lokomotivu T334.0090 „Rosničku“ a dvojicí vozů „Rybák“ řady Be. Večerní hodování umocnila taneční zábava se skupinou Axel v areálu sokolské zahrady.
V neděli 16. srpna si přišli na své všichni obdivovatelé tradic a folklóru. Krátce po deváté hodině ranní se od Sokolovny vydal krojovaný průvod s jízdou králů (král - Jan Krčmař) směrem na Masarykovo náměstí, kde probíhal hlavní hodový program, ve kterém se divákům předvedly jednotlivé národopisné soubory. Do pochodu vyhrávala dechová hudba Moravská Veselka, která měla samostatný vstup i v hlavním programu. Průvod Hanáků dorazil v čele s rychtářem Jiřím Minaříkem na radnici, tam už čekal starosta Jiří Šírek s hodovým právem. Poté se kojetínští Hanáci odebrali se starostou a osazenstvem radnice na tribunu, kde vykonala chasa vyplácení podle všech právoplatných regulí. Letos byl odměněn ranami na „gatě“ europoslanec Jiří Pospíšil a tímto byla zahájena i přehlídka již zmiňovaných folklórních souborů. Mimo domácí Hanáckou besedu a Sluníčko vystoupily i přespolní soubory Ječmínek z Chropyně, Kosíř z Kostelce na Hané, Mužácký sbor z Kněžpole, Trnka z Jeseníku, folklórní soubor a chasa z Ořechova a Kopaničár ze Starého Hrozenkova.
Doprovodnou akcí celého hodového programu byl i jarmark, který patří neodmyslitelně ke kojetínským hodům. Tak jako v minulých letech si přišly na své i děti, pro které byly připraveny různé hry a soutěže pořádané DDM Kojetín, jízda oblíbeným autovláčkem i pouťové atrakce. Nové náměstí zaplněné diváky opět naplno ožilo při odpoledním programu, kdy manželé Marek a Monika Štecovi předvedli ukázku temperamentních latinskoamerických tanců. Následně je vystřídali kolegové z Lucky While, ti potěšili publikum country tanci v skupinovém provedení. Po krátké přestávce se utkali mezi sebou  jedlíci pukačů v kategoriích ženy a muži. Prvenství obhájili loňští vítězové  Jaroslava Gruberová z Vrchoslavic i celorepublikový jedlík Jaroslav Němec.
Další odpolední hodování patřilo jak jinak, než hudbě. Na pódiu zazářil Pavel Novák se skupinou Family, který připomněl, mimo jiné, známé i méně známé písně svého otce. Pro ty, jenž chtěli pokračovat ve folklórním veselí, hrála na nádvoří VIC cimbálová muzika Dubina. Pozadu nezůstali ani kojetínští zahrádkáři, kteří si připravili pro příznivce flóry výstavu jiřin a sezónních výpěstků.
Zlatým hřebem celého dne byla pak ostravská kapela Buty v čele s frontmenem Radkem Pastrňákem. Posluchači si tak mohli zanotovat známé písně jako například Vrána, Duj Duj Duj, Krtek nebo Demáček. Celý program pak zakončila pop-rocková kapela z Přerova Kowall Company.

Kojetínské hudební léto

Po hodových oslavách, jako každý rok následovalo hudební léto, které nabídlo rozmanité hudební žánry všem věkovým kategoriím. V pondělí nastartovala celotýdenní hudební maraton domácí skupina King Bee v čele ze zpěvákem a kytaristou Dale B. Williamsem. Bluesrocková kapela navodila na takřka plném náměstí skvělou atmosféru.
V úterní do deštivého Kojetína zavítala dechová hudba Šafáři z Hulína. I přes komorní obsazení a pouze instrumentální podání písní předvedli mladí muzikanti, že dechovka stále žije a má co říct, když se hraje s nadšením a elánem. V sále VIC se sešlo kolem sedmdesáti diváků, kteří si s chutí zazpívali oblíbené lidovky.
Středa patřila českým legendám v podání přerovské kapely RE-VOX. Ta oslovila posluchače především střední generace. V jejím repertoáru nechyběly skladby českých protagonistů, jako je Václav Neckář, Pavel Novák nebo Ivan Hlas.
Ve čtvrtek zazářily na pódiu kojetínské hvězdy, a to ženy a dívky z pěveckého souboru Cantas, jež vede už od prvopočátku Zuzana Zifčáková a zároveň doprovází sborový zpěv hrou na klávesy.  Letos si děvčata připravila koncert s názvem „Hrom aby do tě…“  Jako host vystoupila v zápětí country kapela Countrio z Hodonína, která zvedla diváky ze židlí a náměstí se rázem proměnilo v taneční parket.
Závěrečný páteční den hudebního léta přilákal na náměstí rockery z Kojetína i dalekého okolí. V programu vystoupily čtyři kapely Kervežekson z Prostějova, Made By Zero z Uherského Hradiště (nejtvrdší metalová kapela v histori hudebního léta), Critical Acclaim z Přerova a náhradní glam kapela - Bad Joker´s Cream z Frýdku-Místku.
Doufáme, že Kojetínské hudební léto nabídlo pestrou směsici všech hudebních žánrů a na své si přišli všichni, co mají rádi dobrou muziku.

Kojetínské hody a Kojetínské hudební léto opět dostály kvalit městských slavností. Za to, že proběhly v takovém rozsahu, patří velké poděkování všem organizátorům, pomocníkům i dobrovolníkům, kteří se zapojili, ať již do příprav nebo se přímo podíleli na hodovém průběhu samotném (MěKS Kojetín, Město Kojetín, MěÚ Kojetín, SDH Kojetín, Městská policie Kojetín,  Policie ČR, Sokol Kojetín,  DDM Kojetín, Kroměřížská dráha, Farnost Kojetín, Školní jídelna Kojetín, Zahrádkáři Kojetín, Hannibal Lecter, Dušan Meduna, Antonín Beneš a ostatní).
Velkou pochvalu a obdiv si zaslouží všichni účinkující, bez kterých by letní městské oslavy neproběhly. Poděkování také náleží Olomouckému kraji a všem sponzorům za finanční podporu.
Nashledanou na hodech v roce 2016! -miza-

-----------------

Letošní horké léto přineslo mimo jiné i závěr revitalizace Masarykova náměstí, dokončení výstavby sportovní haly a úspěšné hodové oslavy se všemi navazujícími akcemi.
Jsem rád, že všechny tyto akce byly zdárně dokončeny a podařilo se tak o kus zlepšit vzhled našeho města, doplnit mu chybějící sportovní stánek a oslavit Kojetínské hody.
I když spolu zdánlivě tyto akce moc nesouvisí, pojí je jedna základní věc – jde o vysoce týmové záležitosti, které by nikdy nemohly být úspěšné, pokud by na nich koordinovaně, se zaujetím a s plným nasazením nepracovaly skupiny lidí, kterým šlo o dobrou věc.
Proto mi dovolte, abych na tomto místě smeknul před všemi, kteří se na těchto akcích podíleli. Nebylo to vůbec jednoduché a pro město naší velikosti realizovat ve stejném termínu investice za více než 70 milionů korun jde vskutku o hektický výkon. Podaří-li se to všechno ještě zakončit zdařilými hodovými oslavami, pak myslím, že řada větších měst může trochu závidět.
To všechno by samozřejmě bylo nemyslitelné bez kolektivu lidí dodavatelských firem, pracovníků Městského úřadu, Městského kulturního střediska, Technisu Kojetín, Městské policie, hasičů a všech, na které jsem v tomto přehledu jistě zapomněl. Děkuji a těším se na další spolupráci pro naše město a pro jeho pěknější tvář. Jiří Šírek


http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kojetinske_hody_2015_14._-_16._8._2015

http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kojetinske_hudebni_leto_2015_17._-_21._8._2015


  


 


Město Kojetín a Městské kulturní středisko Kojetín
za finanční podpory Olomouckého kraje

vás srdečně zvou na

KOJETÍNSKÉ HODY 2015
A KOJETÍNSKÉ HUDEBNÍ LÉTO 2015

14. - 16. SRPNA 2015 a 17. - 21. SRPNA 2015
 


KOJETÍNSKÉ HODY 2015:


PÁTEK 14. SRPNA 2015


Galerie VIC Kojetín - 17 hodin
Vernisáž výstav Archeologické nálezy Kojetínska a Proměny kojetínského náměstí

Kostel Nanebevzetí Panny Marie - 18 hodin
Mše svatá

Nádvoří VIC Kojetín - 18 hodin
Kojetínská kytara 3
Hudební festival kojetínských kapel: King Bee, Relax, Hannibal Lecter, IQ Opice
(hlasování o nej interpreta Kojetínaské kytary 3)

Hospůdka U Pedyho Kojetín - 20 hodin
Rockový večer

Restaurace Na Hrázi u Tondy
Diskotéka

Stadion Morava Kojetín - 20 hodin
Tradiční diskotéka - NEKONÁ SE!!!


SOBOTA 15. SRPNA 2015


Masarykovo náměstí Kojetín - celý den
Kolotoče a pouťové atrakce

Židovský hřbitov - celý den
Veřejné prohlídky

Nádraží Kojetín - Kroměřížská dráha
Historické motorové vozy - motorová mašinka "Hop" T334.0090
(jízdy na trati Kojetín - Tovačov a zpět)

Nově otevřená Sportovní hala - 9 - 17 hodin
Veřejné prohlídky

VIC Kojetín
Galerie: 9 - 17 hodin

Výstavy - Od lovců mamutů k cihle,Archeologické nálezy Kojetínska, Proměny kojetínského náměstí

Expozice muzea: 9 - 17 hodin
Ztracená tvář Hané (Ze života na Hané)

Hřiště u stadionu Kojetín („škvárák“) - 9 hodin
Hasičské závody „O Hodový koláč“

Areál sokolské zahrady - 9 hodin
Turnaj Střední Moravy ve volejbalu

Sokolovna Kojetín - 14 hodin
XV. setkání harmonikářů Vladimíra Pospíšila

Kostel Nanebevzetí Panny Marie - 18 hodin
Mše svatá, předvečer slavnosti Nanebevzetí Panny Marie

Restaurace Na Hrázi u Tondy
Projížďky na koních a ponících
Živá hudba

Areál sokolské zahrady - 20 hodin
Taneční hodová zábava s kapelou Axel


NEDĚLE 16. SRPNA 2015


Nádraží Kojetín - Kroměřížská dráha
Historické motorové vozy - motorová mašinka "Hop" T334.0090
(jízdy na trati Kojetín - Tovačov a zpět)

Kostel Nanebevzetí Panny Marie - 9 hodin
Mše svatá, slavnost Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie -17 hodin
Mariánské nešpory

Židovský hřbitov - celý den
Veřejné prohlídky

Nově otevřená Sportovní hala - 9 - 14 hodin
Veřejné prohlídky

Masarykovo náměstí - celý den
Kolotoče a pouťové atrakce, hodový jarmark, skákací hrady, skluzavky...

Masarykovo náměstí - 14 hodin
Hry a soutěže pro děti s DDM Kojetín
Jízdy po Kojetíně autovláčkem

VIC Kojetín
Galerie: 9 - 17 hodin

Výstavy - Od lovců mamutů k cihle, Archeologické nálezy Kojetínska, Proměny kojetínského náměstí

Expozice muzea: 9 - 17 hodin
Ztracená tvář Hané (Ze života na Hané)

Nádvoří VIC - 14 hodin
Cimbálová muzika Dubina

Dům zahrádkářů na ulici Podvalí
Výstava jiřin a sezónních výpěstků

Restaurace Na Hrázi u Tondy
Živá hudba


HLAVNÍ NEDĚLNÍ PROGRAM NA MASARYKOVĚ NÁMĚSTÍ:


9 - 10 hodin
Krojovaný průvod
Ječmínkova jízda králů

(Trasa: Sokolovna - náměstí Republiky - Tyršova - Svatopluka Čecha - Komenského náměstí - Masarykovo náměstí)
Předání hodového práva

10 - 14 hodin
Přehlídka národopisných souborů
(časy jsou orientační)
10.00 hodin - Sluníčko Kojetín
10.15 hodin - Ječmínek Chropyně
10.30 hodin - Kněžpoláci
10.45 hodin - Folklorní soubor Trnka Jeseník
11.00 hodin - Kosíř Kostelec na Hané
11.15 hodin - Kopaničár Starý Hrozenkov
11.30 hodin - Folklorní sdružení Ořechov
11.45 hodin - Hanácká beseda Kojetín

12.30 hodin - Dechová hudba Moravská Veselka

14 - 15 hodin
Mažoretky Šarm Kojetín
Lucky While Kojetín
(country taneční skupina)
Soutěž v pojídání PUKAČŮ

15 hodin
Koncert - Pavel Novák (Přerov)

17 hodin
Koncert kapely BUTY

18 hodin
Koncert - KoWall Company (rock-pop/Přerov)

Změny v programu vyhrazeny. Časy vystoupení jsou orientační!!!
Za nepříznivého počasí - Sokolovna Kojetín.


KOJETÍNSKÉ HUDEBNÍ LÉTO 2015:


Masarykovo náměstí

Pondělí 17. srpna 2015 - 17 hodin
KING BEE (bluesrock / Kojetín)

Úterý 18. srpna 2015 - 17 hodin
ŠAFÁŘI (dechová hudba / Hulín)

Středa 19. srpna 2015 - 17 hodin
RE-VOX (České legendy se vrací / Přerov)

čtvrtek 20. srpna 2015 - 17 hodin
PĚVECKÝ SOUBOR CANTAS KOJETÍN
"Hrom aby do tě..."
(sborový zpěv / Kojetín)
COUNTRIO (country / Hodonín)

pátek 21. srpna 2015 - 18 hodin
ROCKOVÝ PÁTEK
18 hodin - Kervežekson (crossover-hard rock / Prostějov)
19 hodin - Critical Acclaim (rock-crossover / Přerov)
20 hodin - Made By Zero (metal-metal / Uh. Hradiště)
21 hodin - Sleazy RoXxX (glam / Porn)

Změny v programu vyhrazeny.
Za nepříznivého počasí - VIC Kojetín.


MINI-MĚSTEČKO

Úterý a středa 18. a 19. srpna 2015
13 - 18 hodin: soutěže, hry a zábava pro děti
PRÁZDNINOVÝ PROGRAM MĚSTA HER PRO DĚTI
Park na náměstí Republiky Kojetín

(pořádá Křesťanské centrum Vyškov, Royal Rangers Vyškov ve spolupráci s Apoštolskou církví Vyškov)


DRAČÍ MORAVA - DRACI NA HANÉ


Sobota a neděle 22. a 23. srpna 2015
9. ROČNÍK FESTIVALU DRAČÍCH LODÍ

Sobota 22. srpna 2015 - 20 hodin
DRAGON PÁRTY - PANTOCK

Loděnice Kojetín

(pořádá Kanoistika Kojetín)


Přiložené soubory
PDF plakat-hody-2015.pdf PDF dokument 875.65 kB
PDF plakat-hudebni-leto-2015.pdf PDF dokument 190.83 kB
PDF pozvanka-2015.pdf PDF dokument 1.2 MB