Kojetínské hody 2016

I v letošním roce se v Kojetíně celý týden od pátku do pátku hodovalo a slavilo s bohatým programem.
O víkendu 12. - 14. srpna 2016 se  tisíce návštěvníků bavily na tradičních Kojetínských hodech.

V pátek 12. srpna 2016 se v Kojetíně zahajovaly hody vernisáží výstavy tvůrčí skupiny Signál 64 s názvem Čerstvé věci. V prostorách galerie VIC mohli návštěvníci obdivovat fotografie, obrazy a keramiku od členů Signálu 64 a jejich hostů. Významná část expozice byla věnována tvorbě Jaroslava Kačírka staršího, od jehož narození uplynulo v letošním roce 90. let. Tento předhodový večer ožilo nádvoří VIC také 4. ročníkem Kojetínské kytary. Po osmnácté hodině večerní zahájil tento festival domácí Janek Tabara. V pozdějších hodinách mohli diváci vidět a hlavně slyšet kapely There´s Blood In My Ears, IQ Opice, Hannibal Lecter. Namísto avizované kapely Hard To Believe, která se bohužel nemohla festivalu zúčastnit, vystopila rap-alternativní skupina Nejsme z Kojetína. Spestřením v průběhu večera bylo bezesporu také otevření Hrůzostrašného sklepa taktéž v prostorách VIC. Příchozí přivítala ředitelka MěKS Kojetín Hana Svačinová a starosta města Jiří Šírek, který slavnostně přestřihl stuhu před vchodem do sklepení. Pak už nic nebránilo návštěvníkům, aby se příjemně báli v hrůzostrašné expozici, která bude zpřístupněna a doplňována o další atrakce i v budoucnu. Pro ty, kteří vyznávají jiné hudební žánry, byl navíc připraven večer s živou hudbou v Restauraci Na Hrázi U Tondy a pozadu nezůstala ani Hospůdka U Pedyho, jenž nabídla hodovníkům hudbu reprodukovanou.
Slunná sobota 13. srpna 2016 přislibovala další zdárný den kojetínských hodů, který se nesl v soutěžním duchu. Od časného rána soupeřila volejbalová družstva v areálu sokolské zahrady na Turnaji Střední Moravy. Současně se na hřišti u stadionu Morava Kojetín konaly hasičské závody „O Hodový koláč“. Příznivci harmonik, ať už pianových, chromatických, či heligonek mohli zavítat do Sokolovny Kojetín, kde probíhalo již XVI. Setkání harmonikářů Vladimíra Pospíšila. Umístění piánových harmonik: 1. místo Martin Přichystal z Olomouce, 2. místo  Roman Straka z Vídně, 3. místo  František Bíza z Mutěnic. Umístění chromatických harmonik: 1. místo  Vlastimil Pokorný z Náměště nad Oslavou, 2. místo Roman Straka z Vídně, 3. místo Josef Pavelka se zpěvavačkami Veronikou Žejdlíkovou a Marií Kudíkovou z Valašského Meziříčí. Umístění heligonek: 1. místo Jaroslav Melicherík z Povážské Bystrice, 2. místo Jiří Hampl z Dubicka, 3. místo Vlastimil Bělaška z Koválovic Osičan. O zpestření sobotního hodového programu se postarali i pracovníci restaurace Na Hrázi U Tondy, kde se mohly děti povozit na koních a ponících. Svojí troškou do pomyslného hodového mlýna přispěli i nadšenci z Kroměřížské dráhy, o. s., kteří vypravili na trati Kojetín-Tovačov motorový vůz „Kredenc“ M262.018 s vozy Bix. Ve večerních hodinách se pak volejbalové a tenisové kurty proměnily v taneční parket. K poslechu a tanci hrála do raních hodin kapela Tip Top-Q.
V neděli 16. srpna po deváté hodině ranní tradičně vyrazil do ulic Kojetína krojovaný průvod společně s jízdou králů. Do pochodu vesele vyhrávala dechová hudba Hanačka z Břestu. Po příchodu na Masarykovo náměstí následovalo klepání na radnici a následné předání hodového práva, ale to už se koječtí Hanáci přesunuli na připravené pódium, kde byl letos podle právoplatných regulí vyplacen rádní a zastupitel František Krejčiřík. Pak už následoval folklórní program, ve kterém se divákům představil Hanácké sóbor Hruška, Ječmínek z Chropyně, Hanáček z Kyselovic, Hanáci z Hulína, Kosíř Kostelec, Klas z Kralic, pěvecký soubor Hlahol z Mysločovic, Kopaničár ze Starého Hrozenkova a na závěr samozřejmě domácí Hanácká beseda s pásmem „Čepení nevěsty“. Poté následoval samostatný vstup dechové hudby Hanačky z Břestu, která tak pomyslně ukončila folklórní dopoledne. Ten, kdo chtěl pokračovat ve folklórním duchu měl příležitost navštívit nádvoří VIC, kde celé odpoledne hrála cimbálová muzika Dubina. Nedílnou součástí hodů jsou i jarmareční stánky a různé pouťové atrakce. Letos ocenili především rodiče a prarodiče s dětmi kolotoče, jenž byly umístěny na volném prostranství za VIC. Kdo se chtěl pokochat krásami Kojetína, mohl využit jízdu oblíbeným autovláčkem. Po krátkém oddechu program pokračoval tanečním vystoupením tanečního klubu KST Swing z Kroměříže, v jejich řadách se rekrutovala i mládež z Kojetína. Následovala obligátní soutěž v pojídání pukačů. V kategorii mužů zvítězil již počtvrté Jarda Němec z Bystrého u Poličky, kdy v čase 1:27 minuty spořádal rovných deset pukačů. V kategorii žen se umístila na první příčce Drahomíra Grobnerová z Počenic, která taktéž již počtvrté obhájila svoje prvenství v čase 1:32. Po této disciplíně se na pódiu už pomalu připravovala hudební skupina Ponožky pana Semtamťuka z Berouna. Tato kapela připomínající Banjo Band Ivana Mládka pobavila přítomné především inteligentním humorem obsaženým v textech svých písní. Zlatým hřebem a hlavní hvězdou letošních hodů byla pražská hudební skupina Jelen. Ta i přes chvilkovou dešťovou sprchu hrála naplno a diváci ji za to odměnili zaslouženým potleskem a ovacemi. Jelen je především známý písněmi Magdaléna, Co bylo dál, Světlo ve tmě a samozřejmě i jejich nejznámější písní Jelen, která dala této kapele jméno. Nedělní hodový program zakončil Penzistor, rocková formace z Přerova v originálních kostýmech s originálními texty. Třídenní hodový maraton, tak úspěšně skončil. Ti, kteří chtěli hodovat dále, určitě využili některé z otevřených pohostinských zařízení.
Kojetínské hody opět dostály kvalit městských slavností. Za to, že proběhly v takovém rozsahu, patří velké poděkování všem organizátorům, pomocníkům i dobrovolníkům, kteří se zapojili, ať již do příprav nebo se přímo podíleli na hodovém průběhu samotném (MěKS Kojetín, Město Kojetín, MěÚ Kojetín, SDH Kojetín, Městská policie Kojetín,  Policie ČR, Sokol Kojetín, DDM Kojetín, Kroměřížská dráha, Farnost Kojetín, Školní jídelna Kojetín, Zahrádkáři Kojetín, Hannibal Lecter, Dušan Meduna, Antonín Beneš a ostatní). Velkou pochvalu a obdiv si zaslouží všichni účinkující, bez kterých by letní městské oslavy neproběhly. Poděkování také náleží Olomouckému kraji a všem sponzorům za finanční podporu. Nashledanou na hodech v roce 2017!

Fotografie: http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kojetinske_hody_2016_12._-_14._8._2016/


     


Město Kojetín a Městské kulturní středisko Kojetín
za finanční podpory Olomouckého kraje

vás srdečně zvou na

KOJETÍNSKÉ HODY 2016

12. - 14. SRPNA 2016


PÁTEK 12. SRPNA 2016

Kolotoče a pouťové atrakce

Masarykovo náměstí Kojetín - celý den

Vernisáž výstavy Čerstvé věci tvůrčí skupiny Signál 64

Galerie VIC Kojetín - 17 hodin

Kojetínská kytara vol 4

Nádvoří VIC Kojetín - 18 hodin
Hudební festival kojetínských kapel: Jan Tabara, There´s Blood In My Ears, IQ Opice, Hannibal Lecter, Hard To Believe...

Slavnostní otevření Hrůzostrašného sklepení

Sklep VIC Kojetín - 20 hodin

Mše svatá

Kostel Nanebevzetí Panny Marie - 18 hodin

Večer s hudbou

Hospůdka U Pedyho - 20 hodin

Živá hudba

Restaurace Na Hrázi u Tondy - 20 hodin


SOBOTA 13. SRPNA 2016

Kolotoče a pouťové atrakce

Masarykovo náměstí Kojetín - celý den

Hasičské závody „O Hodový koláč“

Hřiště u stadionu Kojetín („škvárák“) - 9 hodin

Historické motorové vozy Kojetín - Tovačov a zpět

Nádraží Kojetín - Kroměřížská dráha

Turnaj Střední Moravy ve volejbalu

Areál sokolské zahrady - 9 hodin

Taneční hodová zábava s kapelou Tip Top

Areál sokolské zahrady - 20 hodin

Výstava Čerstvé věci tvůrčí skupiny Signál 64

VIC Kojetín - Galerie: 9 - 17 hodin

Ztracená tvář Hané (Ze života na Hané)

VIC Kojetín - Expozice muzea: 9 - 17 hodin

Hrůzostrašné sklepení

VIC Kojetín - Sklep - 9 - 17 hodin

Jízdy na koních a ponících a živá hudba

Restaurace Na Hrázi u Tondy - 14 hodin

XVI. setkání harmonikářů Vladimíra Pospíšila

Sokolovna Kojetín - 14 hodin

Veřejné prohlídky

Židovský hřbitov - 9 - 17 hodin

Mše svatá, předvečer slavnosti Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie - 18 hodin


NEDĚLE 14. SRPNA 2016

Mše svatá - slavnost Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie - 9 hodin

Mariánské nešpory

Kostel Nanebevzetí Panny Marie - 17 hodin

Kolotoče a pouťové atrakce, hodový jarmark, skákací hrady, skluzavky...

Masarykovo náměstí - celý den

Hry a soutěže pro děti - DDM

Masarykovo náměstí - 14 hodin

Jízdy autovláčem po Kojetíně

Nástupní místo Masarykovo náměstí - od 14 hodin

Výstava Čerstvé věci tvůrčí skupiny Signál 64

VIC Kojetín - Galerie: 9 - 19 hodin

Ztracená tvář Hané (Ze života na Hané)

VIC Kojetín - Expozice muzea: 9 - 19 hodin

Hrůzostrašné sklepení

VIC Kojetín - Sklep - 9 - 19 hodin

Cimbálová muzika Dubina

VIC Kojetín - Nádvoří - 14 hodin

Veřejné prohlídky

Židovský hřbitov - 9 - 17 hodin

Hodovní prohlídka Husova sboru

Židovská synagoga - 15 a 17 hodin

Historické motorové vozy Kojetín - Tovačov a zpět

Nádraží Kojetín - Kroměřížská dráha

Výstava jiřin

Dům zahrádkářů na ulici Podvalí


Hlavní program na Masarykově náměstí:

9 - 10 hodin

Krojovaný průvod a Ječmínkova jízda králů

Předání hodového práva

 

10 - 14 hodin

Vystoupení národopisných souborů

(časy jsou orientační)

10.00 hodin - Ječmínek Chropyně
10.15 hodin - Kyselovský Hanáček
10.30 hodin - Ječmínek Chropyně
10.45 hodin - Kosíř Kostelec na Hané
11.00 hodin - Hlahol Mysločovice
11.15 hodin - Klas Kralice
11.30 hodin - Kopaničár Starý Hrozenkov
11.45 hodin - Hanáci z Hulína
12.00 hodin - Hanácké sóbor Hruška
12.15 hodin - Hanácká beseda Kojetín

12.30 hodin

Dechová hudba Hanačka Břest

 

14 - 15 hodin

Taneční klub KST Swing Kroměříž, Soutěž v pojídání PUKAČŮ

 

15 hodin

PONOŽKY PANA SEMTAMŤUKA http://www.ponozkypanasemtamtuka.cz/

 

17 hodin

JELEN http://jelenmusic.cz/

 

18 hodin

PENZISTOR http://penzistor.cz/

 

Časy jsou orientační...


Mini-městečko Kojetín
16. a 17. srpna 2016

Park na náměstí Republiky Kojetín 14 - 18 hodin

Speciální prázdninový program "Mini-městečko" pro děti


Draci na Hané
20. - 21. srpna 2016

Loděnice Kojetín

v sobotu 20. srpna - Dračí zábava