Prázdniny 2020

Kojetínské hody 2020

https://mekskojetin.cz/kojetinske-hody/kojetinske-hody-2020


Výstava Signál 64

V pátek 4. září 2020 se v galerii VIC ozývaly líbezné tóny klavíru, který rozezněla Miluše Venclíková. Po sedmnácté hodině odpolední zaplnili výstavní prostory milovníci umění, aby navštívili vernisáž výstavy obrazů, fotografií, keramiky a šperků umělecké tvůrčí skupiny Signál 64 s názvem Společně.
V naší galerii Vzdělávacího a informačního centra se tímto představila bohatá prezentace uměleckých výtvorů. Na své si přišli jak milovníci fotografie, tak i obdivovatelé malby různých stylů a žánrů, které tvořily společný vyvážený celek s keramikou, plastikami a šperkařským uměním. Zajímavým zpestřením byly také architektonické projekty Petra Leinerta.
Skupina Signál 64 má za sebou dlouholetou činnost a je za ní mnoho tvůrčí práce pro Kojetín a nejen pro něj. I proto jsme rádi, že se k stěžejním a dlouholetým členům této skupiny stále přidávají noví mladí umělci, jejichž díla jste mohli vidět právě v této expozici.
Na výstavu Společně měla navazovat také od poloviny října expozice s názvem Retrospektiva, věnována Boleslavu Leinertovi, který oslaví v letošním roce životní jubileum. Bohužel z důvodu vývoje státních opatření tato výstava, která byla avizovaná na polovinu měsíce října, zůstala pro veřejnost uzavřena. Neradi bychom návštěvníky ochudili
o tento počin kojetínského rodáka, a tak jsme tuto výstavu přesunuli na konec května roku 2021, kdy bude situace snad už příznivější. Za MěKS Kojetín všem členům skupiny Signál 64 společně přejeme, aby i v budoucnu společně tvořili, a nadále jsme se všichni společně scházeli při takových příležitostech, jako byla vernisáž výstavy s názvem Společně.

I přes nepřízeň osudu s šířením nemoci covid-19 se dne 4. září 2020 konala v prostorách galerie Vzdělávacího informačního centra v Kojetíně vernisáž výstavy – Signál 64 „Společně“. Vernisáž se povedla na jedničku a návštěvníci mohli začít obdivovat vystavené exponáty. Nejprve zazněl projev předsedy Jardy Kačírka, ve kterém výstižně představil v pár větách vystavující umělce i obsah celé výstavy. Po jeho skončení si všichni vystavující, za hlasitého potlesku, přišli pro krásnou červenou růži z rukou Hany Svačinové a Milana Zahradníka. Kulturní zážitek umocnila následná hudební vložka v podobě skladby na piano zahraná učitelkou Miluší Venclíkovou ze ZUŠ Kojetín.
A nyní již k popisu naší výstavy. K vidění bylo bezmála sto děl od šestnácti umělců a umělkyň z okolí Kojetína, což je podle mého názoru úctyhodný počet. Nechyběly nádherné fotografie mnoha osobitých stylů, kategorií a barev, zajímavé obrazy, rozvíjející naši představivost a vnímání okolí, či originální keramika pro výzdobu našich domovů. Zapomenout nesmím ani na ručně vyráběné stylové šperky. Výstava skončila 9. října 2020, úderem páté hodiny odpolední.
Když jsem zavítal poprvé na výstavu Signálu, vůbec jsem si neuvědomoval, jak pracné je expozici zrealizovat a kolik času to spolkne, a proto si zaslouží všichni umělci velký respekt, neboť to není vůbec jednoduchý úkol. A také bych chtěl jako nováček skupiny moc poděkovat všem členům za velmi příjemné přivítání.  
Závěrem bych rád poděkoval všem návštěvníkům za velmi pozitivní ohlasy i za návštěvu v této nelehké době, která se neustále mění.    Radim Klaper


Kojetínské hudební léto 2020

Mimo letního kina se léto v Kojetíně neslo i v hudebním duchu.
Ve středu 1. července 2020 započal hudební léto Patrik Možíš s kapelou. S citem a uhlazeným projevem představil publiku šansony, písně z muzikálů a další evergreeny, které publikum přijalo s velkým nadšením. Písničky legend české pop music, Karla Gotta nebo Petra Hapky, se nesly Masarykovým náměstím a zpříjemnily tak všem posluchačům krásný letní podvečer.
Ve středu 15. července 2020 jsme navázali na loňské úspěšné koncertování bývalých muzikantů Diskantu. Ti si letos pro své fanoušky připravili písničky z šedesátých a začátku sedmdesátých let. O jejich stálé popularitě svědčí takřka zaplněné náměstí, na kterém se sešli posluchači všech věkových generací.
Pro obdivovatele lidové hudby přichystalo MěKS Kojetín v pátek 17. července 2020 večer s cimbálovou muzikou Bača z Valašského Meziříčí. Pro větší komfort návštěvníků se pořadatelé rozhodli tuto akci uspořádat v prostorách nádvoří VIC Kojetín. Na celém koncertu bylo příjemné to, že zazpívat a zatančit si přišli návštěvníci všech věkových skupin, což dokazuje oblibu lidových písniček i v dnešní složité době.
Prkna pódia na nádvoří VIC nestačila ještě dorezonovat lidovkami, a už se na nich ocitla rock n´rollová kapela Jannis Band kojetínsko-uhřičického složení. Tu v sobotu 18. července 2020 doprovázela rocková skupina Černý Penicilin.
Kdo ještě neměl rocku dostatek, měl možnost navštívit Masarykovo náměstí v pátek 21. srpna. Tento rockový pátek zakončil úspěšně celé Kojetínské hudební léto. Podvečer začal příjemným rock n´rollem v podání skupiny Rockabilly Juniors, posléze přitvrdily kapely Peřeje a Goofy Cow. O úžasný závěr se postaral Critical Acclaim z Přerova. Věříme, že každý si přišel na své a těšíme se na další úspěšné ročníky Hudebního léta v Kojetíně.


Městské kulturní středisko Kojetín - pořadatel Kojetínského hudebního léta, děkuje všem účinkujícím i posluchačům za vytvoření krásné letní atmosféry!!! Poděkování patří:

* Skupinám Rockabilly Juniors (rockabilly-rocknroll, 18:00) Peřeje (indie-rock, 19:00), Goofy Cow (rock-electronica, 20:00) a Critical Acclaim (rock-crossover, 21:00), Kubovi Zapletalovi za ozvučení a světelné show, všem posluchačům za vytvoření pravé rockové atmosféry...

Foto: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kojetinske_hudebni_leto_-_Rockovy_patek_21.8.2020/


* Skupinám Jannis band a Černý Penicilin...


* Cimbálové muzice Bača z Valašského Meziříčí...

Foto: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kojetinske_hudebni_leto_-_Baca_17.7.2020/


* Všem zpěvačkám a zpěvákům ze skupiny Diskant za hudebně našlapaný podvečer s českými píněmi z let 1971–1975...

Foto: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kojetinske_hudebni_leto_-_Diskant_15.7.2020/


* Patrikovi Možíšovi s kapelou v komorním uskupení (klavír - Marie Drkulová, kontrabas - Martin Václavík, bicí - Jiří Vyňuchal, kytara - Štěpán Sehnal). Začínající zpěvák Patrik Možíš, rodák z Kroměříže, který studuje čtvrtým rokem Pražskou konzervatoř pod vedením zpěvačky Lídy Nopové a hereček Dany Morávkové a Ivany Mikulčíkové. V roce 2018 se stal sólistou Orchestru Václava Hybše a v rámci vánočního turné s ním odzpíval 37 koncertů po ČR. Aktivně působí i v oblasti dabingu, namluvil a nazpíval několik dětských pořadů České televize. Mimo jiné účinkuje v muzikálu Čarodějka (Wicked) v pražské GOJA Music Hall, který produkuje JUDr. František Janeček a rovněž působí v Městských divadlech pražských (Divadlo ABC).

Foto: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kojetinske_hudebni_leto_-_Patrik_Mozis_s_kapelou_1.7.2020/