Březen 2007

3. března 2007

po několikaleté odmlce se MěKS Kojetín s taneční skupinou Lucky While zhostilo pořadatelského žezla při konání Country bálu v našem městě. Ihned na poprvé se podařilo zajistit kvalitní country kapelu Starý fóry z Brna, která přijela společně se skupinou Podjezd ze Zlína. Bez přestávek hrály obě kapely až do ranních hodin. Taneční country maratón zahájil taneční kroužek Country tance při Městském domě dětí a mládeže Kojetín s tancem "Víla". O parádní taneční čísla se postarali místní členové skupiny Lucky While z Kojetína - country tance "Big John" a "Majdalena", mexické tance "Las Mujeres", "Teatro Principal" a La Bruja", two step "Too much mustard" a line dance (moderní americké country) "Elvíra".
Nečekané bylo vystoupení bratří Libora a Honzy Krčmařových, kteří se předvedli s ukázkou zacházení a práskání s bičem. Kluci sklidili velký potlesk.
Country bál v Kojetíně měl vždy dobré jméno a získal si své příznivce z dalekého a širokého okolí, a proto my pořadatelé si přejeme, aby se v této tradici pokračovalo. V příštím roce se uvidíme na Country bále v Kojetíně 1. března 2008.9. března 2007

byla v galerii VIC otevřena prodejní výstava regionálních malířů Přerovska. Obrazy akad. malíře Vlastimila Kozáka, akad. malíře Stanislava Krátkého, Bohumila Skřečka, Rudolfa Uhereka, Pavla Dostála nám zapůjčila Galerie Atrax Přerov. Výstava potrvá do 27. dubna 2007.


10. března 2007

v roce 2007 zahájilo MěKS klubovou činnost ve sklepě (pekle) Sokolovny. Programy a náplň klubových večerů budou zaměřeny především pro mládež – klubové koncerty a koncertíky. Páteční nebo sobotní pekelné klubové večery budou probíhat pravidelně jedenkrát za měsíc.
Poprvé se v sobotu 10. března konal Pekelný klubový večer s Pegárem. Ten kdo v sobotu přišel do pekla nelitoval. V útulném prostředí suterénu kojetínské Sokolovny se představili Coarse Grain, Barricade, Pod vlivem a naši známí z Kojetína, kapela Bethrayer. V jejich vystoupení nechyběla opět ochutnávka v podobě nového songu podpořená jejich klasikou a již stálou Šibenicí v srdci. Díky všem, kteří jste přišli.


13. března 2007

dlouho očekávaný 15. jubilejní ročník Přehlídky amatérských divadelních souborů Divadelní Kojetín 2007 byl zahájen se vší slávou a pompézností - velkým výpravným muzikálem Atlantida v podání Divadla Genus Brno. Téměř osmdesát herců, zpěváků a tanečníků nás zavedlo do bájné země snů, do Atlantidy, kde lidé pominuli všechno mimo mravní a tělesnou dokonalost. Byla tedy Atlantida, nebo je to jenom mýtus? Ať už to bylo jakkoliv, zanechala nám výzvu, která fascinuje generace. Představení bylo pro nás překvapením i velkým divadelním zážitkem. Bylo odehráno celkem třikrát - v 8.15 a v 10 hodin pro žáky a studenty místních škol a večer po slavnostním zahájení divadelního festivalu pro širokou veřejnost.


14. března 2007

večer v rámci nesoutěžní části přehlídky uvedl jediný zástupce z olomouckého kraje - Divadelní soubor J. K. Tyla z Brodku u Přerova večer dramatických miniatur o lásce Antona Pavloviče Čechova Tisíc a jedna vášeň. Viděli jsme slavné povídky - Úmluva, Dva dopisy, Záhadná povaha, Příliš pozdě, Překvapení a Medvěd. Příjemnou zábavu jsme strávili u tradiční ruské dramatické tvorby, okouzlené uměním a krásou.


15. března 2007

čtvrteční dopoledne patřilo dětem. Divadlo Malá scéna Zlín přivezlo do Kojetína pohádkový příběh o Pipi dlouhé punčoše. V romantickém příběhu jsme poznali holčičku s copánky Pipi, která projela moře a brázdila oceán, žila v mnoha městech, vylezla lehce na střechu Pamíru a dívala se do oken vesmíru.


15. března 2007

v odpoledních hodinách přijela odborná porota. V letošním roce pracovala ve složení: předseda - PhDr. Vít Závodský a členové - Mgr. Miroslava Ernstová, Ing. Dušan Zakopal a pan Vladimír Dvořák.
Prvním soutěžním souborem byl loňský vítěz - Divadlo Malá scéna Zlín. Herci divadla a jejich režisér Petr Nýdrle se nechali inspirovat filmem V dotecích a vytvořili působivé představení Blízkost v pokusech, jehož podtitul zní "sex, lži a internet". Jejími hrdiny byli dnešní citově vyprahlí Londýňané, zmítající se v milostném čtyřúhelníku, kteří řeší své problémy vzájemnými manipulacemi se svými city.


15. března 2007

jsme strávili velmi příjemný večer ve společnosti herců Divadelního spolku z Kroměříže, kteří k nám do Kojetína přivezli hořkou komedii s názvem Vše o ženách. Děj hry nebyl klasický příběh, ale hned několik příběhů najednou, které se vzájemně prolínaly a vytvářely zajímavý pohled do ženské duše. Byly plné života, který přináší intriky, hořkost, slzy, ale i dravost, naději, lásku a smích. Všichni jsme se odreagovali od reality všedních dnů a sledovali příběh, který byl tvrdým oříškem, ale uvnitř chutnal skvěle.


16. března 2007

páteční dopoledne opět patřilo dětem - Divadélko Andromeda z Prahy si pro ně připravilo pohádku O chytré kmotře lišce. Kmotra liška svou chytrostí a sympatickou lstivostí napálila lidi, kteří si mysleli, že jsou pány tvorstva. Všechny situace řešila s důvtipem, humorem a trochou zlomyslností. Ale nakonec také dokázala pochopit, kdy její taškařice přesáhly únosnou míru a své chyby napravila. Společně s dětmi jsme zhlédli spoustu veselých zápletek, které samozřejmě dobře dopadly.


16. března 2007

odpoledne nás přijelo pobavit Divadlo Brod Uherský Brod s absurdní komedií Opilcovo dítě aneb Silvestr Divadla Brod 2006. V příbězích Kleštěnec z pralesa, Opilcovo dítě aneb Malý mstitel, Fregollito a Robinsonova láska aneb Pátkova oběť jsme viděli řešení absurdních situací v režii Romana Švehlíka.


16. března 2007

večerní 20. hodina patřila Divadelnímu spolku Okap z Kamenného Přívozu z dalekého středočeského kraje. Členové tohoto ochotnického sdružení si pro nás a odbornou porotu připravili klasickou ruskou komedii o pěti dějstvích Nikolaje Vasiljeviče Gogola Revizor. Právě Revizor je jednou z nejhranějších ruských komedií a podobnost chování postav v této hře s chováním postav z komedie "Politické elity současnosti" je čistě náhodná. Propagátorem Revizora a tvorby Gogola vůbec byl již Karel Havlíček Borovský.


17. března 2007

se poprvé v Kojetíně představilo Divadlo Vysokozdvižného soumara z Opavy s autorskou hrou Jiřího Karena Rys ostřeviděný. Divadlo VS je velmi mladé, bylo založeno v roce 2005. Repertoár se skládá ze čtyř kousků. Členové divadla - vesměs studenti z Opavy - začali parodiemi na pohádky, později vytvořili existencionální hříčku Klíče, která byla zpracována i jako film. Posledním projektem je právě hra Rys ostřeviděný, kterou uvedli u nás v Kojetíně. A my jsme se nechali unášet jejich příběhem a smáli se s Petrem, který si myslel, že je myšice polní.


17. března 2007

jsme odpoledne strávili se studenty Divadla Variace Gymnázia Otrokovice, kteří vystoupili s komedií Účastníci zájezdu trochu jinak. Tato hra je autorským dílkem dvou loňským maturantek Petry Michálkové a Jany Knapíkové, které již vloni úspěšně debutovaly s vlastní hrou Z lásky k haroldovi. V sobotu jsme viděli komedii s kriminální zápletkou, jejíž děj byl zasazen do Anglie. Zde se v hlubokém lese ztratil zájezd turistů a začal se odvíjet samotný příběh plný nadsázky a opravdu nečekaných zvratů. Seznámili jsme se s jednotlivými postavami a nakonec jsme byli svědky zajímavého rozuzlení příběhu.


17. března 2007

večer nás až k slzám rozesmáli členové Divadla Amadis z Brna, kteří na kojetínský festival přivezli věhlasnou francouzskou komedii Francise Vebera Blbec k večeři. Vydavatel René Svoboda a jeho přátelé se scházejí vždy ve středu na večeři, na kterou má každý za úkol přivést někoho, kdo může kandidovat na krále všech blbců. Svoboda se tentokrát mohl blýsknout blbcem, učiněnou perlou mezi všemi blbci na světě - účetním na ministerstvu financí Antonínem Pitrónem. Ten si svůj volný čas krátí skládáním maket světových staveb ze sirek. Svoboda byl přesvědčen, že na večeři bude se svým úlovkem triumfovat, ale to ještě netušil, že jeho "host" je mistrem světa při vyvolávání katastrof všeho druhu. Když jeho schopnosti převrátily Svobodův život vzhůru nohama, nebylo zcela jasné, kdo tím největším blbcem vlastně byl...


18. března 2007

soutěžní část přehlídky dopoledne ukončilo Divadlo Bez střechy při o. s. Thalia a MKS Vyškov. Tento soubor - pro nás nováček - nastudoval se zlínským režisérem Petrem Nýdrlem dramatickou hru s názvem Patříš mi! aneb Fernando Krapp mi napsal dopis. Prioritou tohoto divadla je vybudování repertoáru a pravidelní hraní ve Vyškově a blízkých "studentských" městech. Jsme rádi, že právě ve "studentském" Kojetíně se jim podařilo zvítězit a odvezli si do Vyškova cenu nejcennější a přímou nominaci na Divadelní Děčín/Divadelní Třebíč.


18. března 2007

proběhlo vyhlášení výsledků a slavnostní ukončení jubilejního 15. ročníku Přehlídky amatérských divadelních souborů Divadelní Kojetín 2007 a ihned po vyhlášení následovalo poslední představení a to zcela otevřený divadelně hudební improvizační večer Divadla Vosto5 z Prahy a jejich Stand´artní kabaret, kdy jejich premiéra byla zároveň derniérou.


24. března 2007

tento den měli poznačený ve svém kalendáři všichni fanoušci neopakovatelného Haluz festu, tentokráte s osmičkou v pořadí. Rockové příznivce neodradilo od haluzové smrště ani vysílání fotbalového utkání Česko:Německo (stejně jsme prohráli a ještě si naši fotbalisti trhli trapas po zápase...).
V Kojetíně nás na správnou notu parádně našlápli místní IQ Opice (Dežo - bicí, Muchos - kytara, Panza - kytara, zpěv, Peťura - basa) - po delší odmlce jsme jich konečně zase viděli na pódiu a jejich hudba zněla opravdově a Dušanův hlas je nenapodobitelný.
Funky-pop zazněl od The Fly z Pardubic (Katka stále Veselá - zpěv, chrastítka, Jenda - kytarka, zpěv, Jirka - basa, zpěv, funkyKuba - klávesy, Michal - bicí). Jejich hudba všechny v sále roztancovala a naladila na veselou vlnu. Po hudební stránce je tato kapelka velice profesionální a všem doporučujeme navštívit jejich koncert nebo alespoň.
Poté se na pódiu objevila prostějovská skupina Sto chutí (Čert - bicí, Fana - basa, Bazar - kytara, Bořek stavitel - kytara, zpěv), která před třemi týdny pokřtila své druhé CD s názvem Převozník. Bylo vidět i slyšet, že tihle kluci mají rockenrol v těle. Mrkněte se na jejich stránky a uslyšíte sami.
Z rozpadlé kojetínské kapely Z kredence karty odešel Vavřa a Mejla do prostějovské partičky Veselá houba a došlo ke změně názvu na Veselou zhoubu (Vavřa ml. - bicí, Marťa Mican - kytara, Vašek - basa, Gába (Zuzka) - zpěv, Mejla Mejlič - kytara). Bylo vidět, že kluci z Kojetína se s kapelou velice rychle sžili a šlape jim to mnohem lépe než dřív. Krásný hlas zpěvačky zněl přes celý sál a jejich hudba nenechala nikoho v klidu.
Závěr patřil mistrům - hlavní hvězdou festu byla kojetínská kapela Hannibal Lecter (Pavel - bicí, Jasoň (Drsoň) - basa, Jara - kytara, zpěv, Lukáš - kytara, Michal Šeďa Šedivý - zpěv). A jak už to tak bývá tak se kluci s ničím nepárali. Hned od začátku rozjeli v sále přímo pekelnou šou. Ani kapela a samozřejmě ani publikum na nic nečekalo a všichni společně dostali sokolovnu do varu.
Akce proběhla v klidu za nepotřebného dohledu místní policie. Proto naše dík patří všem klukům za pořadatelské služby. Kapelky i návštěvníci Haluz festu byli spokojeni a už teď se určitě všichni těší na devítku. Na další pokračování Haluz festů vás zve Vavřa ml. a Svača.
P.S. Chodí vás dost, ale mohlo by vás být i víc!!!31. března 2007

Res Publica vol. 1