15. ročník (rok 2007)

13. března 2007

Dlouho očekávaný 15. jubilejní ročník Přehlídky amatérských divadelních souborů Divadelní Kojetín 2007 byl zahájen se vší slávou a pompézností - velkým výpravným muzikálem Atlantida v podání Divadla Genus Brno. Téměř osmdesát herců, zpěváků a tanečníků nás zavedlo do bájné země snů, do Atlantidy, kde lidé pominuli všechno mimo mravní a tělesnou dokonalost. Byla tedy Atlantida, nebo je to jenom mýtus? Ať už to bylo jakkoliv, zanechala nám výzvu, která fascinuje generace. Představení bylo pro nás překvapením i velkým divadelním zážitkem. Bylo odehráno celkem třikrát - v 8.15 a v 10 hodin pro žáky a studenty místních škol a večer po slavnostním zahájení divadelního festivalu pro širokou veřejnost.

14. března 2007

Večer v rámci nesoutěžní části přehlídky uvedl jediný zástupce z olomouckého kraje - Divadelní soubor J. K. Tyla z Brodku u Přerova večer dramatických miniatur o lásce Antona Pavloviče Čechova Tisíc a jedna vášeň. Viděli jsme slavné povídky - Úmluva, Dva dopisy, Záhadná povaha, Příliš pozdě, Překvapení a Medvěd. Příjemnou zábavu jsme strávili u tradiční ruské dramatické tvorby, okouzlené uměním a krásou.

15. března 2007

Čtvrteční dopoledne patřilo dětem. Divadlo Malá scéna Zlín přivezlo do Kojetína pohádkový příběh o Pipi dlouhé punčoše. V romantickém příběhu jsme poznali holčičku s copánky Pipi, která projela moře a brázdila oceán, žila v mnoha městech, vylezla lehce na střechu Pamíru a dívala se do oken vesmíru.

V odpoledních hodinách přijela odborná porota. V letošním roce pracovala ve složení: předseda - PhDr. Vít Závodský a členové - Mgr. Miroslava Ernstová, Ing. Dušan Zakopal a pan Vladimír Dvořák.
Prvním soutěžním souborem byl loňský vítěz - Divadlo Malá scéna Zlín. Herci divadla a jejich režisér Petr Nýdrle se nechali inspirovat filmem V dotecích a vytvořili působivé představení Blízkost v pokusech, jehož podtitul zní "sex, lži a internet". Jejími hrdiny byli dnešní citově vyprahlí Londýňané, zmítající se v milostném čtyřúhelníku, kteří řeší své problémy vzájemnými manipulacemi se svými city.

15. března jsme také strávili velmi příjemný večer ve společnosti herců Divadelního spolku z Kroměříže, kteří k nám do Kojetína přivezli hořkou komedii s názvem Vše o ženách. Děj hry nebyl klasický příběh, ale hned několik příběhů najednou, které se vzájemně prolínaly a vytvářely zajímavý pohled do ženské duše. Byly plné života, který přináší intriky, hořkost, slzy, ale i dravost, naději, lásku a smích. Všichni jsme se odreagovali od reality všedních dnů a sledovali příběh, který byl tvrdým oříškem, ale uvnitř chutnal skvěle.

16. března 2007

Páteční dopoledne opět patřilo dětem - Divadélko Andromeda z Prahy si pro ně připravilo pohádku O chytré kmotře lišce. Kmotra liška svou chytrostí a sympatickou lstivostí napálila lidi, kteří si mysleli, že jsou pány tvorstva. Všechny situace řešila s důvtipem, humorem a trochou zlomyslností. Ale nakonec také dokázala pochopit, kdy její taškařice přesáhly únosnou míru a své chyby napravila. Společně s dětmi jsme zhlédli spoustu veselých zápletek, které samozřejmě dobře dopadly.

Odpoledne nás přijelo pobavit Divadlo Brod Uherský Brod s absurdní komedií Opilcovo dítě aneb Silvestr Divadla Brod 2006. V příbězích Kleštěnec z pralesa, Opilcovo dítě aneb Malý mstitel, Fregollito a Robinsonova láska aneb Pátkova oběť jsme viděli řešení absurdních situací v režii Romana Švehlíka.

Večerní 20. hodina patřila Divadelnímu spolku Okap z Kamenného Přívozu z dalekého středočeského kraje. Členové tohoto ochotnického sdružení si pro nás a odbornou porotu připravili klasickou ruskou komedii o pěti dějstvích Nikolaje Vasiljeviče Gogola Revizor. Právě Revizor je jednou z nejhranějších ruských komedií a podobnost chování postav v této hře s chováním postav z komedie "Politické elity současnosti" je čistě náhodná. Propagátorem Revizora a tvorby Gogola vůbec byl již Karel Havlíček Borovský.

17. března 2007

Se poprvé v Kojetíně představilo Divadlo Vysokozdvižného soumara z Opavy s autorskou hrou Jiřího Karena Rys ostřeviděný. Divadlo VS je velmi mladé, bylo založeno v roce 2005. Repertoár se skládá ze čtyř kousků. Členové divadla - vesměs studenti z Opavy - začali parodiemi na pohádky, později vytvořili existencionální hříčku Klíče, která byla zpracována i jako film. Posledním projektem je právě hra Rys ostřeviděný, kterou uvedli u nás v Kojetíně. A my jsme se nechali unášet jejich příběhem a smáli se s Petrem, který si myslel, že je myšice polní.

Odpoledne jsme strávili se studenty Divadla Variace Gymnázia Otrokovice, kteří vystoupili s komedií Účastníci zájezdu trochu jinak. Tato hra je autorským dílkem dvou loňským maturantek Petry Michálkové a Jany Knapíkové, které již vloni úspěšně debutovaly s vlastní hrou Z lásky k haroldovi. V sobotu jsme viděli komedii s kriminální zápletkou, jejíž děj byl zasazen do Anglie. Zde se v hlubokém lese ztratil zájezd turistů a začal se odvíjet samotný příběh plný nadsázky a opravdu nečekaných zvratů. Seznámili jsme se s jednotlivými postavami a nakonec jsme byli svědky zajímavého rozuzlení příběhu.Večer nás až k slzám rozesmáli členové Divadla Amadis z Brna, kteří na kojetínský festival přivezli věhlasnou francouzskou komedii Francise Vebera Blbec k večeři. Vydavatel René Svoboda a jeho přátelé se scházejí vždy ve středu na večeři, na kterou má každý za úkol přivést někoho, kdo může kandidovat na krále všech blbců. Svoboda se tentokrát mohl blýsknout blbcem, učiněnou perlou mezi všemi blbci na světě - účetním na ministerstvu financí Antonínem Pitrónem. Ten si svůj volný čas krátí skládáním maket světových staveb ze sirek. Svoboda byl přesvědčen, že na večeři bude se svým úlovkem triumfovat, ale to ještě netušil, že jeho "host" je mistrem světa při vyvolávání katastrof všeho druhu. Když jeho schopnosti převrátily Svobodův život vzhůru nohama, nebylo zcela jasné, kdo tím největším blbcem vlastně byl...

18. března 2007

Soutěžní část přehlídky dopoledne ukončilo Divadlo Bez střechy při o. s. Thalia a MKS Vyškov. Tento soubor - pro nás nováček - nastudoval se zlínským režisérem Petrem Nýdrlem dramatickou hru s názvem Patříš mi! aneb Fernando Krapp mi napsal dopis. Prioritou tohoto divadla je vybudování repertoáru a pravidelní hraní ve Vyškově a blízkých "studentských" městech. Jsme rádi, že právě ve "studentském" Kojetíně se jim podařilo zvítězit a odvezli si do Vyškova cenu nejcennější a přímou nominaci na Divadelní Děčín/Divadelní Třebíč.Ve stejný den proběhlo vyhlášení výsledků (viz výsledky) a slavnostní ukončení jubilejního 15. ročníku Přehlídky amatérských divadelních souborů Divadelní Kojetín 2007 a ihned po vyhlášení následovalo poslední představení a to zcela otevřený divadelně hudební improvizační večer Divadla Vosto5 z Prahy a jejich Stand´artní kabaret, kdy jejich premiéra byla zároveň derniérou.


Divadelní Kojetín 2007 - výsledky přehlídky
15. ročník Přehlídky amatérských divadelních souborů KOJETÍN 2007
13. – 18. 3. 2007 SOKOLOVNA KOJETÍN

Výsledková listina

1. místo - vítězná inscenace - Nominace na Celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla Divadelní Děčín/Divadelní Třebíč 2007:
Divadlo Bez střechy při o. s. Thalia a MKS Vyškov za inscenaci hry Tankreda Dorsta Patříš mi! aneb Fernando Krapp mi napsal dopis
2. místo - Doporučení na 1. místě na Celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla Divadelní Děčín/Divadelní Třebíč 2007:
Divadlo Malá scéna Zlín za inscenaci hry Blízkost v pokusech
3. místo - Doporučení na 2. místě na Celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla Divadelní Děčín/Divadelní Třebíč 2007:
Divadelní spolek Kroměříž za inscenaci hry Mira Gavrana Vše o ženách

Individuální ocenění:

- Janu Holcmanovi za roli Rona v inscenaci hry Blízkost v pokusech
- Haně Knotkové za scénografii nastudování hry Blízkost v pokusech
- Kateřině Nakládalové za herecký výkon v inscenaci hry Mira Gavrana Vše o ženách
- Haně Fialové za herecký výkon v inscenaci hry Mira Gavrana Vše o ženách
- Romaně Blažkové za herecký výkon v inscenaci hry Mira Gavrana Vše o ženách
- Petře Beníčkové za roli Ženy průzkumníka v inscenaci hry Pierra-Henriho Camiho Opilcovo dítě
- Robertu Vaňkovi za roli Petra v inscenaci hry Jiřího Karena Rys ostřeviděný
- Jiřímu Karenovi za autorství předlohy inscenace Rys ostřeviděný
- Josefu Širhalovi za roli Antonína Pitróna v inscenaci hry Francise Vebera Blbec k večeři
- Petře Šarhanové za roli Julie v inscenaci hry Tankreda Dorsta Patříš mi! aneb Fernando Krapp mi napsal dopis
- Přemyslu Ševčíkovi za roli Fernanda Krappa v inscenaci hry Tankreda Dorsta Patříš mi! aneb Fernando Krapp mi napsal dopis
- Lukáši Tvrďochovi za roli Hraběte v inscenaci hry Tankreda Dorsta Patříš mi! aneb Fernando Krapp mi napsal dopis
- Petru Nýdrlemu za výrazný tvůrčí přístup v práci s amatérskými soubory

Odborná porota pracovala ve složení:
PhDr. Vít Závodský - předseda, Mgr. Miroslava Ernstová - člen, Ing. Dušan Zakopal - člen, Vladimír Dvořák - člen

Nominace a doporučení na Divadelní Děčín/Divadelní Třebíč 2007

Nominace na Divadelní Děčín/Divadelní Třebíč 2007
Soubor: Divadelní soubor Bez střechy při o.s.Thalia a MKS Vyškov
Inscenace: Tankred Dorst: Patříš mi! aneb Fernando Krapp mi napsal dopis
Překlad: Ondřej Černý
Režie: Petr Nýdrle
Hodnocení inscenace:

Předloha autora svým tematicky obtížným filozofickým textem klade na inscenátora vysoké nároky, pokud jde o sdělnost a přístupnost směrem k divákovi. S tímto úkolem se režijní koncepce i herecké ztvárnění vyrovnaly velmi dobře. Textová mnohomluvnost byla překlenuta přesným výkladem vztahů mezi postavami a hraním jednotlivých situací. Hlavní téma střetu jednoduchého materiálního světa s mnohoobsažným vnitřním duchovním světem člověka je demonstrováno na osudu hlavní hrdinky - Julie. Dramaturgická linie inscenace se v zásadě věrně drží předlohy. Určitou otázkou je však konec hry, kdy smrt Krappa při ztrátě Julie není důsledně divadelně realizována. K úspěchu inscenace přispívají výrazné, na přehlídce oceněné herecké výkony tří hlavních představitelů - Krappa, Julie, Hraběte - a užití scénické hudby, dokreslující atmosféru některých situací. Dramaturgicko-režijní a scénografická koncepce pracuje velmi účelně s užitými prvky ( bílý průhledný závěs, lednička) a přispívá tak k výraznému divadelnímu účinku (terapie v psychiatrickém ústavu apod.)

Doporučení na I.místě na Divadelní Děčín/Divadelní Třebíč 2007
Soubor: Divadlo Malá scéna Zlín
Inscenace: Blízkost v pokusech zpracovaná na motivy filmu Na dotek (Closer)
Režie: Petr Nýdrle
Hodnocení inscenace:

Současná hra řeší milostný čtyřúhelník elektronického věku s komplikovanou rošádou vztahů ve všech úrovních až po úplnou otevřenost v oblasti sexuální. Ta však pro inscenátory není primární. Jejich tematický důraz je položen do roviny upřímnosti či neupřímnosti, lži a hledání pravdy ve vztazích mezi muži a ženami. Režijní koncepce položila důraz na konverzační styl inscenace, který se v závěrečné fázi částečně vytratil. Velmi šťastným se jeví řešení časových předělů a určitých komentářů jednotlivých scén nezúčastněnou osobou formou rozhlasových hlášení. Výraznou složkou inscenace je scénografické řešení, které umožňuje rychlou změnu prostředí a podporuje žádoucí spád. Herecký projev čtyř interpretů však není zcela vyrovnaný a ke zdárnému výsledku nepřispívá ani ne zcela vhodné typové obsazení jednoho z mužských představitelů. Předností inscenace však v každém případě je dramaturgická objevnost a odvaha inscenátorů dotknout se bolavých míst doby, kterou žijeme, a svým způsobem šokovat diváka.

Doporučení na 2.místě na Divadelní Děčín/Divadelní Třebíč 2007
Soubor: Divadelní spolek Kroměříž
Inscenace: Miro Gavran: Vše o ženách
Překlad: Jiří Vobecký a Vladka Souček Kapetanovič
Režie: Karel Hoffmann
Hodnocení inscenace:

Hořkou komedii současného chorvatského autora pro soubor upravil profesionální režisér Karel Hoffmann. Vzájemně se prolínající příběhy tří kamarádek, matky dvou dcer a tří sekretářek, otevírají nevšední pohled do zákoutí ženské duše při různých životních situacích. Ve sledu šestnácti epizod zobrazí život, smích, slzy, lásku, intriky, odcizení i porozumění. Představitelkám pak vytváří prostor k dokonalému komediálnímu vyřádění v různých hereckých polohách. Šťastný výběr hry vytvořil ideální příležitost pro nepočetný, ale zkušený herecký, pěvecký i pohybově zdatný soubor. Pod osvědčeným režijním vedením, v plné kolektivní souhře vzniklo divácky velmi úspěšné dílko. Hra je na české amatérské scéně uváděna poprvé.

Přiložené soubory
PDF 2007-vysledky.pdf PDF dokument 262.93 kB