Září 2021

První Muzejní noc

V letošním roce jsme se poprvé zařadili do celostátní akce podporující popularizaci muzeí a galerií s názvem Muzejní noc. Tato akce má za úkol přilákat do prostor muzeí co nejširší veřejnost a populárně naučnou formou je seznámit s činností muzeí a jejich expozicemi a sbírkami. V pátek 3. září 2021 od 19 hodin se rozzářila budova Vzdělávacího a Informačního centra i po zavírací době a návštěvníci si mohli vychutnat nejen vystavované exponáty, ale zároveň ochutnat i hanácké speciality jako například domácí ovarovou polévku, z ní vytažené ovary i maso, chleba pečený na místě v historických troubách. Samozřejmě, že muzejní noc v Kojetíně nebyla jenom o potravě těla, ale především duše.
V útrobách expozice Ztracená tvář Hané si mohli nejmenší návštěvníci namalovat něco zajímavého z našeho muzea na kamínky, nebo si vymalovat omalovánky s lidovými ornamenty. Všichni, kteří měli zájem o život našich předků, si mohli vyplnit muzejní kvíz, ve kterém jim vyšel výraz pro „Koječáka“, jak byl označován v polovině 19. století. Komentovaná prohlídka muzejního pracovníka byla obohacena o názornou ukázku vázání hanáckého šátku v podání Leni Kavanové, která zručně doslova vykouzlila tento nezbytný doplněk hanáckého kroje na figurantce Kateřině Pastyříkové. Otevřena byla samozřejmě i dočasná expozice s názvem Když Haná voní perníkem, kde se příchozí mohli setkat s umělecky zdobenými perníky nositelky tradic Dany Holmanové. Jako milé zpestření uvítali především ti nejmenší oživlé hrůzostrašné sklepení, zatímco starší generace ocenila promítání dokumentárních filmů o Kojetíně, záznamu Hanácké besedy při účinkování ve Strážnici nebo filmu s Karlem Gottem natáčeným v Uhřičicích, Lobodicích
a Křenovicích. První ročník muzejní noci v Kojetíně se vydařil, o čemž svědčí i bohatá návštěvnost a zájem veřejnosti. V říjnu navážeme na akce spojené s muzejní tematikou úspěšnou Bránou do staréch časů, kdy si návštěvníci mohou vyzkoušet různé úkony a dovednosti, bez kterých se naši předkové neobešli.

https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Muzejni_noc_2021_3.9.2021/


Vernisáž výstavy Signálu 64

V pátek 24. září 2021 se v galerii VIC konala vernisáž tvůrčí skupiny Signál 64 s názvem opět Společně. Navázala tak na úspěšnou loňskou expozici regionálních umělců s názvem Společně a na letošní jarní výstavu Retrospektiva Boleslava Leinerta, která vzdala hold nestorovi Signálníků. Vernisáž se nesla v přátelském a uvolněném duchu, k níž přispěl i úvodní klavírní přednes Miluše Venclíkové, kterou zpěvem doprovodila Věra Trávníčková. Po přivítaní Milana Zahradníka se slova ujal Jaroslav Kačírek, který přítomné seznámil s obsahem expozice a představil vystavující členy tvůrčí skupiny Signál 64. Tentokrát je nabídka uměleckých děl v pravdě pestrá. Hned u vstupu zaujmou návštěvníky bezesporu kolorované fotografie Jaroslava Hebnara, nebo zajímavé snímky letošní jubilantky Jany Večeřové. Pozadu nezůstávají ani fotografie s přírodními scenériemi Jiřího Šírka a Jaroslava Řihoška. O tom, že fotografie v řadách Signálníků vévodí, přesvědčí příchozí i díla Petra Zatloukala nebo snímky mladých nadšenců Zuzany Hradilové, Marka Hedvíčka a Radima Klapera. Výraznou složkou výstavy jsou i kresby a malby Petra a Boleslava Leinertových, ve kterých se přesvědčíme, že jablko nepadá daleko od stromu. Do snového, fantastického, ale i reálného světa nás přivedou také díla Alice Stonové, Marie Němečkové, Ivety Jurové a v neposlední řadě kresby Pavlíny Hudečkové. Poslední a krásně doplňující složkou jsou šperky z dílny Alice Stonové a keramické skvosty z pod rukou Ivany Bělařové a Marcely Gruberové. Věříme, že tato výstava, která bude k vidění do pátku 12. listopadu 2021, si najde své návštěvníky z řad široké veřejnosti.


Taneční kurzy opět v plném proudu

V loňském roce se díky nepříznivé epidemiologické situaci nemohly konat taneční kurzy pro studenty Gymnázia Kojetín, což nepřijali s nadšením žáci ani pořadatelé. Letos ročník, který v roce 2020 tyto kurzy neabsolvoval, navštěvuje taneční spolu se současným ročníkem, tudíž je parket na Sokolovně zcela zaplněný a využitý. Lekce tanečních kurzů vede zkušený, z předešlých ročníků osvědčený taneční mistr Igor Henzély z Kroměříže, který absolventy v několika lekcích školí nejen z umění tance, ale učí je společenskému chování a etiketě. Účastníci kurzů se seznámí, jak s klasickými tanci jako je polka nebo valčík, tak i s latinskoamerickou formou tohoto společenského fenoménu kupříkladu cha-chou, rumbou a jivem. Vyvrcholením těchto kurzů bude Závěrečná taneční kolona, na které se blýsknou tanečníci 3. prosince 2021.