Vyhlášení 31. ročníku Divadelního Kojetína 2025
Měsíc březen bude opět v Kojetíně patřit amatérskému divadlu. Vyhlašujeme další ročník přehlídky Divadelní Kojetín…
Příprava stálé expozice Když byla technika ještě v plenkách
V současné době se kojetínskému muzeu podařilo nashromáždit řadu exponátů technického charakteru na připravovanou stálou expozici Když byla technika ještě v plenkách. Vedle Ztracené tváře Hané, která je orientovaná na folklór, by tak měla přilákat i návštěvníky, kteří zavzpomínají na mladá léta, kdy mnohé z těchto již historických exponátů byly běžnou součástí domácností.
Výstava navazuje na úspěšnou a rekordně navštěvovanou dočasnou expozici, která byla otevřena za výrazné podpory veřejnosti na Kojetínských hodech v roce 2018 a stala se i jednou z nejnavštěvovanějších. Populárně naučnou formou seznamovala nejmenší děti, studenty i pamětníky s počátky kinematografie, fotografie, záznamu zvuku a dalším technickým skvosty ze zřetelem k městu Kojetínu. Proto jsme se rozhodli věnovat část výstavních prostorů a vytvořit stálou expozici zaměřenou na tuto problematiku. Po výzvě v Kojetínském zpravodaji se nám přihlásila řada zájemců, kteří nám buď darovali, nebo zapůjčili předměty k výstavním účelům, za což jim touto cestou děkujeme. Nedostatek vitrín a skříní ve výstavních prostorech, které jsou bezpodmínečně nutné, aby exponáty náležitě vynikly, jsme vyrobili svépomocí z vyřazených skříněk ze Sokolovny. Ty bylo nutné přizpůsobit estetickým požadavkům tak, aby byly kompaktní s koncepcí expozice. V rámci úspor jsme objednali plotové desky, kterými jsme obložili stávající skříňky, ty byly doplněny o police a výstavní kostky. Na realizaci tohoto projektu se podíleli pouze pracovníci a příznivci MěKS Kojetín Jana Nováková, Hana Svačinová, Vladimír Vymětal a Milan Zahradník, takže finanční náklady na tento počin byly minimální.
V dohledné době bude expozice dokončena a snad se dočkáme i brzkého otevření pro veřejnost. Pro návštěvníky bude připraveno plno skvostů, které si budou moci vyzkoušet, mezi jinými například indukční přístroj z filmu Pelíšky „Vyděržaj pianěr“, psaní na psacím stroji, fotografování v dobovém fotokoutku, volání telefonem s klikou nebo si můžete poslechnout první rádio krystalku nebo gramodesku.