Květen 2020

75. výročí od konce druhé světové války

Ve čtvrtek 7. května 2020 jsme si i v Kojetíně připomněli 75. výročí od konce druhé světové války.
Je potřeba si připomínat tento historický mezník, aby i další generace nezapomněly na hrůzy války, která se dotkla fatálně celého našeho národa, zmařila desetiletí budování demokratického státu, ekonomiky a zničila zbytečně nesčetné množství lidských životů. Připomínat si dobu, která není z hlediska historie tak dávná a přemýšlet nad tím, co všechno může člověk způsobit člověku z pozice moci a ideologického přesvědčení.
Místostarosta Kojetína Miloslav Oulehla, zástupci MěKS Kojetín a plukovník Vojtěch Prýgl, ředitel Krajského vojenského velitelství Olomouc, se svojí tiskovou mluvčí Lenkou Irovskou, uctili památku všech, kteří položili své životy během druhé světové války, bojovali za naši vlast, nebo se stali obětí posledních válečných dnů (deska na Sokolovně, památník Osvobození na náměstí Republiky, budova ZŠ Svatopluka Čecha, kde je umístěna deska plk. Františku Březovskému, Památník osvobození Rudou a rumunskou armádou, symbolický hrob na hřbitově a desky na synagoze).

Foto: http://www.kvv-olomouc.army.cz/aktuality/75-vyroci-osvobozeni-kojetina?fbclid=IwAR2wrOSMrXmJ-ret7sJ7tyLCTdE6VnpakwQA-MNNvrDgigvLZkyxdZ2Xovg

Foto: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/75._vyroci_od_konce_druhe_svetove_valky_7.5.2020/


Výstava krojované panenky

Ve středu 27. května 2020 jsme opět otevřeli galerii Vzdělávacího a informačního centra výstavou panenek převážně z dílny Františky Hany Garlíkové, která se odíváním panenek do krojů zaobírala přes sedmdesát let.
Začínala jako řadová pracovnice v Baťových závodech před druhou světovou válkou a v roce 1938 vycestovala její první panenka v boršickém kroji na hračkářský veletrh v Norimberku, kde ji vzali její kolegové a vrátili se s překvapivou objednávkou na šest set panenek. Za protektorátu, když nebyl dostatek textilií, den ze dne přeorientovala svůj podnikatelský záměr na výrobu dřevěných hraček, což se ukázalo jako výborný marketingový tah. Po roce 1948 byl samozřejmě její majetek znárodněn a Hana Garlíková pracovala ve Svazu výrobních družstev, tam se zabývala obchodní politikou textilní výroby. Po revoluci v roce 1989 se v ní znovu rozdmýchal plamínek obchodního ducha a nakoupila vagon s více než dvěma tisíci nahými panenkami. Ty pak skončily především ve sběratelských řadách.
V galerii VIC můžete vidět část těchto panenek, které získala sběratelka a milovnice kroje Iva Velísková. Ta nejen o panenky pečuje s láskou takřka mateřskou, ale sama také panenky zhotovuje. Expozice Krojovaných panenek stojí určitě za vaši návštěvu. Můžete vidět zmenšené originální kroje například z Plzeňska, Krkonoš, Šumavy, ale samozřejmě nechybí kroje z Moravy a Slezska, mezi nimiž dominují panenky v krojích hanáckých. Svou troškou do mlýna přispěli také MěKS Kojetín, manželé Porčovi, kteří zapůjčili krojované hanácké panenky vyrobené paní Fiuryovou, a Maruška Vojtková z Hrušky. Pro děti je připraven i hrací koutek, kde si můžou například obléct papírové Hanáky do kroje, nebo vymalovat krojové motivy.
Tato nádherná výstava, která je vhodná jak pro školy, tak pro celé rodiny, je k vidění v galerii Vzdělávacího a informačního centra. Výstavu Krojované panenky můžete navštívit od 27. května do 31. srpna 2020, od pondělí do pátku od 9.00 do 11.30 hodin a od 12.30 do 17.00 hodin. Od června až do srpna i v sobotu a neděli od 10.00 do 11.30 a od 12.30 do 17.00 hodin. Určitě se přijďte podívat a obdivovat krásu kroje a jeho různorodé provedení.