Únor 2020

Dětský karneval

V období masopustu se nesmí zapomínat ani na děti, proto se v neděli 2. února 2020 v prostorách Sokolovny konal dětský karneval. Nejmenší návštěvníci v pestrobarevných kostýmech zaplnili brzy parket a bavili se v tanečním víru. Moderátoři karnevalu z Divadla Koráb děti roztančili a zabavili na výbornou. Velký úspěch sklízela také cukrová vata v prostorách vestibulu, malování na obličej, balónky a dětský fotokoutek, kde nechybělo několik retro plyšáků. Aby toho nebylo málo, byla pro rodiče s dětmi připravena bohatá tombola, v které vyhrál určitě každý. Hladoví jedinci jistě ocenili párek v rohlíku z našeho bufetu. Čas při dobré zábavě utíkal rychle a některým se nechtělo domů ani po rozloučení s moderátory.

Foto: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Detsky_karneval_Kojetin_2020_2.2.2020/


Hanácké bál

Po minulém Hanáckém bálu v Křenovicích se vrátili Hanáci opět do svých domácích prostor. Nově zrekonstruovaná Sokolovna dala vyniknout nádherným krojům, které v sobotní večer 15. února 2020 zaplnily slavnostně vyzdobený sál. Po honosném nástupu a hřmotném zpěvu neoficiální moravské hymny Moravo, Moravo…, přivítal všechny návštěvníky stréc Jara Minařík. Večerní zábava dostávala už pomalu grády a domácí Hanácká beseda se předvedla tancem Varšavěnka. Zatímco na sále hrála k tanci dechová hudba Hanačka z Břestu a popová kapela Hallo Band,
v pekle rozjařovala milovníky zpěvu a lidovek cimbálová muzika Dubina. Samozřejmě nesměly chybět ani tradiční pochutiny jako guláš a řízek se salátem. Pro znalce vína dovezli naši Hanáci tento lahodný mok z Ořechova, odkud přijel na Hanácký bál i spřátelený soubor Chasa z Ořechova. Pozvání od domácích také přijali Hanáci z Kostelce, Hrušky a kojetínská Kordulka. Téměř všichni krojovaní si společně zatančili, před jedenáctou hodinou večerní, Moravskou besedu. To už se plnými hrstmi rozdávala tombola, která byla na letošním bále opravdu bohatá, zábava byla v plném proudu a málo komu se chtělo v nejlepším přestávat.

Foto: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Hanacke_bal_2020_15.2.2020/


Divadlo Stodola

Ve středu 19. února 2020 se odehrálo první divadelní představení v nově zrekonstruované Sokolovně. Divadlo Stodola Jiříkovice vystoupilo s černou komedií, plnou zpěvu a tance s názvem Nemrtvá nevěsta. Příběh plný černého humoru byl určen pro širokou škálu diváků od těch nejmenších až po ty věkově pokročilé. Skvělé herecké, pěvecké i taneční výkony dokreslovala stylová scéna, motivy světla a tmy, střet světa živých se světem mrtvých zasazen do viktoriánské Anglie. Písničky a hudba Dannyho Elfmana ve výborném podání protagonistů podtrhly atmosféru celého představení. V jedné z hlavních rolí zazářil kojetínský Honza Raclavský, který si zahrál roli Viktora. Mnozí diváci znají tento příběh z dílny Tima Burtona ve filmovém zpracování. Mysteriózní hororová komedie v podání Divadla Stodola naplnila bezesporu myšlenku a záměr autora, který chtěl ukázat nudný, šedý svět živých a porovnat jej se smrtí, která může být nad míru zábavná a „živá“. Děj plný lásky, touhy i vypočítavosti protkaný černým humorem v upjatém a puritánském období dojal i pobavil diváky. Zlo bylo potrestáno, živí se vrátili k živým a mrtví došli nakonec odpuštění.

Foto: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Divadlo_Stodola_-_NeMrtva_nevesta_19.2.2020/


Vodění medveďa

V sobotu 22. února 2020 řádil v Kojetíně opět po roce divoký medvěd. Úderem desáté hodiny ranní vyrazil od Sokolovny masopustní průvod, který za bujarého zvuku lidovek obešel takřka celý Kojetín. První zastávka byla tradičně u Hrušků, kde už nám letos bohužel neotevřela tetina se strécem, ale neméně milé bylo přivítání od paňmámy Hanky Ligurské a její rodiny. Poté se průvod vydal k manželům Řezáčovým a paní Bobině Novotné, kde nás čekalo vlídné přijetí a bohaté občerstvení. To už posilněný medvěd protáčel bravurně hospodyňky a hospodáři nalívali lahodný mok jako o duši.  Při cestě na náměstí jsme překvapili Staňu Skřipca, který nám otevřel v pyžamu, s tím, že manželka je v lázních, ale slivovici nám nalije. Slamák vtrhl hostiteli do bytu a hledal, jestli tam prý nemá náhradu za manželku, když je v lázních a přitom zároveň zkontroloval, co dobrého vaří. Stěžejní zastávkou byla budova radnice, kde měl starosta s místostarostou předat ostatkové právo. Po otevření radničních vrat a přednesení řeči se tak i stalo a další kroky medvědářů směřovaly k Hospůdce U Pedyho, kde se v mžiku zaprášilo po výborných řízečcích. Než jsme se nadáli, octli jsme se u „pečovateláku“, a za zvuku pomalých valčíků, aby si mohli s medvědem zatančit i babičky, jsme degustovali hřejivý svařák manželů Vaculových. Na dvoře u Vranů nás, jako každý rok, zase čekaly výborné koblížky a hromadná fotka na hromadě štěpky. U sousedů Doubravových a Gardavských jsme sladké koblížky zajedli domácí sekanou. V Olomoucké ulici nás přivítali a bohatě pohostili škvarkovou pomazánkou stréc
a tetina Gardavští, přítomné děti se rozprchly po dvoře, kde obdivovaly domácí zvířata, ti větší si zazpívali s chutí ze strécem a povykládali s tetinó, co nového se děje v Kojetíně. Těžko jsme se loučili, ale museli jsme stihnout ještě paní Hráznou na Hrázi a rodinu Drbalových na Závodí. Celodenní putování kojetínskými ulicemi jsme završili u Gračků na Podvalí, kde medvěd už utahal vodiče a vymkl se mu zcela z rukou. Hojnost masek potvrdila, že naše tradice jsou stálé živé.

Foto: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Vodeni_medveda_Kojetin_2020_22.2.2020/


Bordel na ministerstvu

V pátek 28. února 2020 odpremiérovala Hanácká scéna Kojetín komedii Bordel na ministerstvu...

Foto: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Hanacka_scena_Kojetin_-_Bordel_na_ministerstvu_28.2.2020/