Prosinec 2019

Advent a Vánoce v Kojetíně

Po úspěšném rozsvěcení vánočního stromu v Kojetíně následovala řada dalších akcí spojena s adventem i samotnými vánočními svátky. Již 5. prosince 2019 se konala tradiční mikulášská obchůzka po Kojetíně. Několik nebeských družin se vydalo, spolu s čerty do kojetínských domácností, aby tak udělaly radost těm nejmenším, odpustily jim jejich hříchy a za písničku, nebo básničku je obdarovaly nějakou dobrotou. Měly opravdu co dělat, jelikož ten večer musely obejít kolem sedmdesáti domácností.
V pátek 6. prosince 2019 se Sokolovna rozzářila úsměvy a společenským bontonem absolventů tanečních lekcí. Samozřejmě nesměla chybět, v tento slavnostní podvečer, úvodní kolona, která umocnila celou výjimečnou atmosféru této společenské akce. Taneční mistr Igor Henzély opět odvedl dobrou práci a dokázal, že mladé tanečníky během necelého půl roku naučil bravurně zvládat společenské tance i etiketu. V průběhu celého večera vládla dobrá nálada, kterou společně utvářela i kapela Hallo Band. Rodiče si mohli zopakovat se svými ratolestmi například klasickou polku, nebo se s nimi vrhnout i do odvážnějších latinskoamerických tanců. Zajímavé byly pro přítomné i ukázky profesionálních tanečníků, v jejichž podání zhlédli ukázky tanga či waltzu.
Letošní novinkou adventní sezóny 2019 v Kojetíně byla akce s názvem Vánoce na Hané. Po celý pracovní týden od 16. do 20. prosince 2019 si nejen děti mohly vyzkoušet různé vánoční výrobky a zvyky. Každý den patřil jiné dovednosti. V pondělí si mohli návštěvníci vyrobit andílky z makovic, v úterý ozdoby z drátků, ve středu svícny ze zavařovaček a ve čtvrtek si upéct a ozdobit tradiční perníčky, v pátek pak mohli vyzkoušet všechno dohromady. Mimo toto tvoření si přítomní mohli rozkrojit vánoční jablko, nebo si pustit lodičku se svíčkou v lavoru, aby věděli, co je v novém roce čeká. Kdo zapomněl ještě napsat Ježíškovi, měl tuto možnost na našem nádvoří, kde si mohl přáníčko napsat, či namalovat a po zazvonění zvonečku jej zavěsit na Ježíškovu šňůru. Celou akcí se prolínala vánoční atmosféra dokreslená promítáním pohádek na projekčním plátně a mrskáním kaprů z Tovačova ve velké kádi. Pro hladové a žíznivé příchozí byl nachystaný v bufetu dětský i dospělácký punč, výborná škvarková pomazánka od tetiny Gardavské nebo špekáček, který si mohli všichni vespolek opéct u řeřavého ohně. Jsme rádi, že na krásně vyzdobeném vánočním nádvoří došlo za týden přes tisíc návštěvníků, kteří se bavili a ocenili tuto novou vánoční tradici v Kojetíně.
Další nezapomenutelnou předvánoční akcí se stal letošní koncert pěveckého sboru Cantas s názvem …Na koledu idem k vám. Tento koncert proběhl ve středu 18. prosince 2019 v prostorách sokolovny, která takřka praskala ve švech. Návštěvníci nadšeně vyslechli lidové koledy i vánoční písně z různých koutů světa. Milým a hřejivým slovem doprovodil celý koncert nám již známý moderátor Česťa Novotný. O hudební doprovod se postarali mimo vedoucí Zuzanu Zifčákovou (klávesy) i Olga Lukešová (flétna), Ondřej Sekera (klarinet), Lucie Matějčková (kytara) a Magda Machalová (housle). Jako host vystoupil mladý talent Adam Hobza. Holky z Cantasu i tentokrát dokázaly navodit tu správnou vánoční atmosféru a závěrečnou vánoční koledu si s nimi zpíval jednohlasně celý sál.
Pomyslnou tečkou za obdobím adventu a Štědrým dnem bylo Štědrovečerní vyhrávání z balkonu Vzdělávacího a informačního centra, které proběhlo jak jinak než na Štědrý večer po „půlnoční“ mši svaté. Dechový kvintet ZUŠ Kojetín přednesl několik vánočních skladeb a koled, které sváteční atmosférou rozezněly celé Masarykovo náměstí a zakončily tak slavnostní chvíle celého dne.
Jsme rádi, že se v Kojetíně udržují tyto tradice a vznikají i dokonce nové. Jejich účelem je povznést nejen společenský život ve městě, ale i sbližovat všechny lidi dobré vůle.

Foto: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Mikulas_2019_5.12.2019/

Foto: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Zaverecna_kolona_tanecnich_6.12.2019/

Foto: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Vanoce_na_Hane_16.-20.12.2019/

Foto: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Stedrovecerni_vyhravani_24.12.2019/


Poslední setkání Mimoňů v roce 2019

Ve čtvrtek 12. prosince 2019 jsme si s divadelním souborem Mimoni udělali poslední zkoušku ve starém roce. Naši mladí herci měli možnost vyzkoušet si jako první připravovanou akci Vánoce na Hané v prostorách nádvoří Vzdělávacího a informačního centra.
Za jejich celoroční herecké výkony a snahu si Mimoni opekli špekáček a vyzkoušeli si několik vánočních tradic. S dětskou radostí v očích si rozkrojili jablíčka, ve kterých se skrývaly krásné a zdravé hvězdičky. Vzápětí se s vervou pustili do pouštění lodiček, aby zjistili, kdo v souboru zůstane i následující rok. Snad největší úspěch ale sklidilo lití olova, které si připravila pro Mimoně režisérka Svača. Odlitky vytažené z vody připomínaly všemožné věci z reálného života. Děti v nich viděly hady, mimina i věci, které v tomto článku raději uvádět nebudeme.
Jsme rádi, že jsme tímto mohli Mimoňům poděkovat za jejich celoroční práci pro MěKS Kojetín a těšíme se na další jejich herecké výkony v nově připravované divadelní hře na motivy povídek Zdeňka Galušky Slovácko sa súdí.

Foto: https://mimoni-kojetin.rajce.idnes.cz/Posledni_setkani_v_roce_2019_12.12.2019/


Hanácká scéna Kojetín oslavila sedmdesátiny

V odpoledních hodinách v magický pátek třináctého prosince 2019 se sešli bývalí i současní členové divadelního souboru Hanácká scéna, aby zavzpomínali na léta strávená právě v tomto souboru. V sále sokolovny bylo připraveno útulné posezení s takřka rodinou atmosférou.
Po úvodní kramářské písni na oslavu této instituce, v podání Hany Svačinové a Milana Zahradníka, všechny hosty přivítala Marie Němečková, současná principálka Hanácké scény. Následně zhodnotil sedmdesátiletou činnost divadelního souboru František Řezáč. Jeho příspěvek vyvolal u přítomných dojetí i úsměv. Poté se slova chopila zakládající členka Hanácké scény Bobina Novotná, která poutavě a s grácií sobě vlastní, zavzpomínala na začátky i následující události spojené s kojetínskými divadelníky. Za město pak popřál Hanácké scéně vše nejlepší do dalších let místostarosta Kojetína Miloslav Oulehla a za MěKS Kojetín Hana Svačinová. Svou pomyslnou troškou do mlýna přispěli i někdejší herci František Maňásek, Marie Tichá nebo mladá herecká hvězda Milan Ligač.
Jako zpestření celého večera byla připravena vtipná tombola o „hodnotné“ ceny. Na promítacím plátně mohli hosté sledovat fotografie ze sedmdesátileté činnosti Hanácké scény, ve vestibulu byla pak připravena malá výstavka alb a upomínkových předmětů.
Jsme rádi za to, že po celá desetiletí Hanácká scéna rozesmávala i dojímala diváky, a doufáme, že to tak bude i v letech budoucích.

Foto: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Sedmdesatiny_Hanacke_sceny_Kojetin_13.12.2019/