Říjen 2019

11. - 12. října 2019 - Brána do staréch časů na Hané

Po minulém podzimním zkušebním ročníku Brány do staréch časů na Hané, jsme letos opět navázali na tuto úspěšnou akci. V tomto roce předcházela podzimní „Bráně“ i její jarní verze s velikonoční tematikou. V pátek a sobotu 11.–12. října 2019 se mohly jak vzdělávací instituce, tak celé rodiny, zapojit do interaktivní expozice se spoustou činností, které se v dnešní době již běžně neprovádějí. Na nádvoří Vzdělávacího a informačního centra, které bylo vyzdobeno v tradičním duchu zašlých časů, se návštěvník ocitl rázem ve světě našich předků. Hned na začátku procházky historií si mohli účastnici vyzkoušet mlácení obilí cepem, ten kdo se vyčerpal mlácením, se záhy mohl občerstvit u kotle s povidly, kde zatím pobublávala líně „lézačka“. Kdo se snad trochu zaneřádil od voňavé švestkové pochoutky, mohl si své svršky přeprat na valše v neckách za pomoci legendárního mýdla s jelenem a následně si to vyžehlit. Velký úspěch sklízelo loupání „turkyně“ za pomoci patentního strojku, který obsluhoval stréc Laďa. V dnešní době motorových pil, uznali i dospělí, že řezat kládu dvojmužnou pilou je opravdu na dlouhé lokte. Po takovém výkonu pořádně vyhládne, a proto bylo pro všechny návštěvníky připraveno občerstvení u tetiny Svači a Jarky, kde mohli ochutnat domácí buchty podle tetiny Gardavské a výborný domácí chleba. Pokud se někomu zdál chleba samotný moc suchý, nebránilo mu nic v tom, aby si vlastnoručně stloukl máslo. Tvořiví a manuálně zruční jedinci si přišli na své u tetin Kačky a Janči, které jim předvedly a naučily je drátkovat, tkát na stávku a vyrábět rohože. Samozřejmě, že nechyběl, vedle dobových dekorací ani zvířecí dvorek s mnohou domácí faunou. Štěbetavé husy doplňoval parádivý krocan spolu se slepicemi a kachnami. Miláčkem davu se stalo prasátko Jurášek a koza Líza. O úspěchu akce svědčila velká návštěvnost všech věkových skupin a jejich nadšení při plnění těchto prastarých dovedností, také pozitivní komentáře v knize návštěv vypovídaly o tom, že se Brána do staréch časů na Hané zdařila. Jsme rádi, že především děti na chvíli odpoutaly oči od svých mobilů a vyzkoušely si praktiky našich prapředků.

Foto: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Brana_do_starech_casu_na_Hane_11.-12.10.2019/


23. října 2019 - Prodloužená taneční lekce

Ve středu 23. října 2019 se sešli účastníci tanečních lekcí ve znovuotevřené a zrekonstruované sokolovně. Od 17.30 hodin se mohli rodinní příslušníci i známí tanečníků přesvědčit, co vše se doposud naučili. Taneční mistr Igor Henzély z Kroměříže se i tentokrát ujal svého úkolu s nadšením a na absolventech tanečních kurzů bylo vidět, že si taneční kroky vryli do paměti i do nohou. Milým překvapením a zpestřením pro rodiče byl tanec s jejich ratolestmi, ke kterému je vyzval taneční mistr. Samozřejmě nesměly chybět klasické tance jako je polka nebo valčík, ty zdatnější si pak mohli vyzkoušet temperamentnější tanec v latinskoamerických rytmech. Celý večer probíhal v poklidné a společenské atmosféře, kdy letošní účastníci tanečních lekcí prokázali i výbornou znalost etikety a galantnosti. Uvidíme, jak si povedou mladí tanečníci při závěrečné koloně tanečních kurzů, která proběhne 6. prosince 2019.


Obrazy Marie Gardavské se vracejí do Kojetína

V červnu letošního roku jsme se vypravili do Suchohrdel u Miroslavi, kde jsme se setkali s Karlem Kuthanem, který nás kontaktoval ohledně obrazu Marie Gardavské, jež se nachází v jeho vlastnictví. S jeho laskavým svolením jsme si obraz nejen prohlédli, ale byl nám majitelem nabídnut i k dlouhodobé výstavní činnosti v naši expozici Ztracená tvář Hané, což jsme přijali s velkou radostí. Obraz hanácké stařenky o rozměrech 107 x 80 cm putoval tedy do místa svého vzniku, do Kojetína. Později se nám podařilo zjistit, že se jedná o portrét stařenky Gardavské, matky generála zásobovacího pluku v Praze Dejvicích Viktora Gardavského (1855–1930).
Další milou událostí byl telefonát Romana Šimečka z Ratíškovic, který nám začátkem měsíce října oznámil, že se nás chystá navštívit a ukázat nám tři akvarely od Marie Gardavské. Tyto akvarely sloužily jako podklady pro pohlednice vydávané Olomouckým nakladatelem Romualdem Prombergerem a jsou na nich vyobrazeni Moravští Slováci v krojích. Po krátkém rozhovoru jsme se domluvili, že obrazy zůstanou taktéž u nás v expozici, než pro ně najde Roman Šimeček vhodného kupce.
Jsme rádi, že se nám díla kojetínské rodačky Marie Gardavské vracejí zpět do Kojetína a můžeme s nimi prostřednictvím jejich zapůjčitelů seznámit i širokou veřejnost.