Červen 2019

31. května - 30. června 2019 - Kojetínské kulturní léto (hudební i filmové)

Ani v letních měsících se na kojetínské kultuře nezahálí. Letní kino je v plném proudu a pro milovníky hudby je připravena na náměstí v Kojetíně řada koncertů různých žánrů pro co nejširší veřejnost.
Již v pátek 31. května 2019 zahájila Hudební léto místní ZUŠ Kojetín. V rámci akce ZUŠ Open – celostátního happeningu základních uměleckých škol. Od čtvrté hodiny odpolední mohli návštěvníci Masarykova náměstí vyslechnout řadu skladeb ať už čistě orchestrálních nebo sborově zpívaných. V ten den po 21. hodině večerní, začalo projekcí filmu Pat a Mat znovu v akci naše Letní kino. Dva legendární popletové potěšili nejen nejmenší diváky, ale i jejich doprovod v podobě rodičů a prarodičů. Dalším letním kulturním počinem bylo vystoupení pěveckého souboru Cantas, který vystoupil na náměstí 12. června 2019. Jako hosta si naše děvčata pozvala moderátora, tanečníka a zpěváka Adama Hobzu, ten celý program nejen moderoval, ale zároveň v něm i účinkoval.
Dalším zpestřením komponovaného programu byly i sbory ZUŠ Kojetín a Prima nota Gymnázia Kojetín.
Druhým projekčním počinem Letního kina byl film Po čem muži touží s Jiřím Langmajerem, Annou Polívkovou a Taťánou Pauhofovou v hlavních rolích. Tento film jsme promítali ve středu 5. června 2019. O týden později ve středu 19. června 2019, byla pro milovníky humoru a retro českých filmů připravena komedie Slunce, seno, jahody
o známé rodině Škopkových z jižních Čech. O dva dny později, v pátek 21. června 2019, se zaplnilo nádvoří VIC skoro sto padesáti diváky. Ti zhlédli životopisné drama Bohemian Rhapsody, film o životě legendární hudební ikony Freddieho Mercuryho a kapele Queen, který nadchl nejednoho návštěvníka kina.
I v měsíci červenci a srpnu jsou pro filmové a hudební fanoušky připraveny zajímavé projekce a vystoupení, které si určitě nenechá ujít žádný milovník kultury.

Městské kulturní středisko Kojetín - pořadatel Kojetínského hudebního léta, děkuje všem účinkujícím!!!
Poděkování patří:
- Základní umělecké škole Kojetín za ZUŠ Open v pátek 31. května 2019...
Foto: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kojetinske_hudebni_leto_-_ZUS_open_31.5.2019

- Pěveckým souborům - Cantas MěKS Kojetín, Prima nota Gymnázium Kojetín, sboru Základní umělecké školy Kojetín, také zpěvákovi, tanečníkovi a moderátorovi Adamovi Hobzovi a zvukařům od Peti Střeláka za slunečný koncert ve středu 12. června 2019...
Foto: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kojetinske_hudebni_leto_-_Cantas%2C_ZUS%2C_GKJ%2C_A.Hobza_12.6.2019

- Tomáši Kočko a Orchestru za krásný koncert v parném letním podvečeru, díky také zvukařům a posluchačům, kteří i přes velké horko dorazili ve středu 26. června 2019 na kojetínské náměstí... Díky za pivko CHORS...
Foto: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kojetinske_hudebni_leto_-_Tomas_Kocko_Orchestr_26.6.2019


13. června 2019 - Deklarace kulturního a cestovního ruchu

Ve čtvrtek 13. června 2019 se sešli zástupci několik měst Zlínského a Olomouckého kraje v rámci spolupráce na projektu kulturního a cestovního ruchu mezi těmito kraji. Schůzka se konala v prostorách Arcibiskupského zámku
v Kroměříži. Záměrem tohoto projektu je především spolupráce mezi jednotlivými městy a vytvoření strategie na podporu turistického ruchu v těchto lokalitách. Celé setkání zahájil a zúčastněné přivítal M. Krčma, Site manager Zahrad a zámku Kroměříž. Ten v přínosné prezentaci projektu World Heritage Journeys of the EU, představil základní myšlenky tohoto počinu. Během prezentace bylo poukázáno na to, že je stěžejní, aby důležité informace pro návštěvníky destinace, byly dostupné i v anglickém jazyce. Dále je nutné se zaměřit na vyhledávání těch subjektů v destinaci, které mají např. vlastní zemědělskou produkci, regionální muzea nebo unikátní tradici například jízdu králů a zároveň získat finanční prostředky na tento společný projekt. Následně se zástupci obcí připojili k Deklaraci kulturního a cestovního ruchu svým podpisem. V dalších chvílích tohoto slunného čtvrtečního odpoledne následovalo společné focení a příjemná diskuze v přátelském duchu ze zástupci jednotlivých destinací. Doufejme, že tato bohulibá myšlenka o spolupráci mezi jednotlivými lokalitami napříč Zlínským i Olomouckým krajem padla na úrodnou půdu a v budoucnu se bude zdárně realizovat.


Dne 23. června 2019 nás po těžké dlouhé nemoci navždy opustila kamarádka

„tetina“ Maruška Hrušková

Za její dobrovolnou práci, za pohostinnost a za všechno, co vykonala pro kojetínskou kulturu děkují bývalí i současní pracovníci MěKS Kojetín a členové Hanácké besedy Kojetín.
„Tetino Hrušková“ nikdy nezapomeneme!