Vyhlášení 31. ročníku Divadelního Kojetína 2025
Měsíc březen bude opět v Kojetíně patřit amatérskému divadlu. Vyhlašujeme další ročník přehlídky Divadelní Kojetín…
http://mekskojetin.cz/kojetinske-hody/kojetinske-hody-2018
V hodový pátek 17. srpna 2018 po páté hodině odpolední se libě rozezněly klavírní tóny v prostorách galerie VIC, ty v podání Miluše Venclíkové lákaly návštěvníky na vernisáž výstavy Když ještě technika byla v plenkách. Po úvodní skladbě si vzala řeč ředitelka MěKS, Hana Svačinová, a srdečně přivítala všechny příchozí. Záhy se galerií nesla druhá klavírní melodie v koketním rytmu swingu, po níž se ujal výkladu autor výstavy Milan Zahradník. Návštěvníky krátce provedl jednotlivými částmi expozice, kde si připomněli mnohdy přístroje a aparáty, se kterými se v minulosti setkávali v běžném životě. V první části expozice tak mohli vidět historické fotoaparáty s příslušenstvím na zvětšování a sušení fotografií. Další zákoutí této výstavy jsou převážně věnována psacím strojům, šlapacím šicí strojům, historickým rádiím, gramofonům, fonografům, hracím strojům a promítacím přístrojům. Pro příchozí si autor připravil i soutěžní kvíz, kdy měli návštěvníci poznat melodie z flašinetu, hracího obrázku, gramofonu a polyfonu. Kupodivu žádný ze soutěžících nepoznal známý populární šlágr z flašinetu „Za tou naší garáží, Anča na mě doráží…“ Jako doplňky jsou vystaveny i různorodé zajímavé předměty jako je například masážní strojek Omega z počátku první republiky nebo doposud funkční žárovka Elektrárny města Kojetín z počátku 20. let minulého století. Tu na závěr vernisáže symbolicky rozsvítil starosta města Kojetína Jiří Šírek, s přáním, aby do budoucna pomyslně svítila v srdcích kojetínských občanů. Výstavu doprovází i exponáty, jenž si mohou návštěvníci vlastnoručně vyzkoušet. Patří mezi ně Meoskop – předchůdce 3D obrázků, psací stroj, indukční přístroj tzv. Pioňer vyděržaj, rádio bez elektriky – krystalka, či funkční telefony na kliku. Zajímavým zážitkem může být i posezení v improvizovaném kině, kde se můžete seznámit s krátkými dokumentárními filmy Jaroslava Kačírka staršího, na nichž je zachycen život v Kojetíně a okolí v 50. a 60. letech minulého století. Kdo by si chtěl odnést památku, má možnost se zvěčnit v improvizovaném ateliéru Hugo Lóbala z Kojetína, kde má možnost si vypůjčit dobové kostýmy i rekvizity. Expozice je výjimečná i tím, že mimo sbírky Muzea Kojetín a autora výstavy, řadu předmětů zapůjčili ochotní občané města Kojetína i blízkého okolí, za což jim patři velký dík. Výstava bude otevřena do 26. října 2018. Během této doby v případě zájmu, po domluvě s autorem, jsou možné komentované prohlídky jak pro školy, tak i pro skupinky a jednotlivé zájemce o tuto expozici.
Foto: http://mekskojetin.cz/galerie-vic/353/vystavy-v-roce-2018
Ani v letních měsících se na kultuře nezahálelo, pro vyprahlé návštěvníky byl připraven žánrově různorodý program. V rámci Kojetínského hudebního léta koncertovali ve středu 11. července 2018 na kojetínském náměstí Ondra a Kačka. V jejich podání zazněly známé folkové i pop-rockové melodie. Posluchači ocenili jak kytarový přednes Ondřeje Morkuse, tak bravurní hru na housle a vynikající zpěv Kateřiny Skřebské, se kterou si zanotovali známé písně od skupiny Čechomor, či bratří Nedvědů. Pro Kojetínské a nejen pro ně, bylo určitě milým překvapením vystoupení bývalých zpěváků a zpěvaček orchestru Diskant ve středu 25. července 2018, kdy na připraveném pódiu zazněly hitovky, hrávané na zábavách a plesech v druhé polovině dvacátého století. Sami účastníci byli překvapeni, kolik evergreenů z té doby znají. Písně Yvety Simonové, Milana Chladila, Karla Hály a dalších zpěváků této éry přilákalo na náměstí rekordní počet návštěvníků. Na počátku srpnového měsíce nás příjemně osvěžily holky z Cantasu, které opanovaly pódium kojetínského náměstí ve středu 8. srpna 2018, na pomoc si přizvaly známé hudebníky z Countria; ti nejenom že doprovodili domácí dámy při jejich koncertu, ale v samostatném country bloku hudební odpoledne zahájili. Završením kojetínského hudebního léta se stal koncert již mnohokrát osvědčeného hudebního tělesa Arrhythmia. I přes nepřízeň počasí se náměstí zaplnilo posluchači, jenž duchaplně vybaveni deštníky obsadili všechny připravené lavičky. Arrhythmii a deštivé počasí vystřídala záhy rock´n´rollová hulínská kapela Hanz´s Fuckers.
Foto Ondra a Kačka:
https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kojetinske_hudebni_leto_-_Ondra_a_Kacka_11.7.2018/
Foto Hudba pro pamětníky:
https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kojetinske_hudebni_leto_-_Hudba_pro_pametniky_25.7.2018/
Foto Cantas a Countrio:
https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kojetinske_hudebni_leto_-_Cantas_a_Countrio_8.8.2018/
Foto Arrhythmia Hanz´s Fuckers:
https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kojetinske_hudebni_leto_-_ARRHYTHMIA_a_HANZ_S_FUCKERS_24.8.2018/
Souběžně s hudebním létem probíhalo i léto filmové. V prostorách nádvoří VIC se mohli bavit naši nejmenší, dospívající, dospělí ba i senioři. Po Hastrmanovi (22. června)si mohly děti vyzkoušet Čertoviny (29. června), maminky a především tatínkové se posléze dozvěděli jak správně Vrtěti ženou (4. července). Já, padouch 3 (13. červnece) nebyl, jak by se podle názvu dalo předpokládat, o naší politické scéně, ale přesvědčil nejmenší návštěvníky o tom, že není bratr jako bratr. Vzhledem k tomu, že už bylo po žních, mohl si nejeden divák zaběhat jako v mládí, se Zdeňkem a Janem Svěrákovými, Po strništi bos (18. července). Toho, kdo viděl Tři billboardy kousek za Ebbingem (20. července), pak dokázala zchladit jedině Sněhová královna (27. července). Aby toho nebylo málo, na nádvoří VIC se objevily Dvě nevěsty a jedna svatba (1. srpna) a za nimi mladý býček Ferdinand (15. srpna). Ještě k tomu všemu Ztratili jsme Stalina (22. srpna), naštěstí nám pomohla Tátova volha (29. srpna), jejíž zásluhou byla finální Cesta za králem Trollů (31. srpna) absolvována bez úhony. Děkujeme všem, kteří naše akce navštívili a doufáme, že i v příští letní sezóně uspokojíme široké spektrum diváků a posluchačů.