Červen 2018

3. června 2018 - Pohádkový rybník

V neděli 3. června 2018 jsme pokračovali ve slavení Dne dětí na Střelnici v Kojetíně, kde se konala akce s názvem Pohádkový rybník. Tuto akci se organizátorům MěKS  Kojetín a DDM Kojetín podařilo uskutečnit po tříleté pauze, kdy počasí nám nebylo příliš nakloněno. Ani letos tomu nebylo sice jinak, ke startu slavnostně hřmělo a k radosti hastrmana lilo jako z konve. I přes tuto krátkou přeháňku neztráceli přítomní optimismus a za výběru písní DJ Honzy Krejzy Prší krásně a Duhová víla tančili  mezi kapkami osvěžujícího deště. Po této krátké spršce nic nebránilo pohádkovým postavám, aby se rozeběhly na svá stanoviště, kde si připravily pro příchozí návštěvníky rozmanité soutěže a disciplíny.
V okolí rybníku Na Hrázi jste mohli vidět například Křemílka a Vochomůrku, Šmouly, Sněhurku se svými  sedmi trpaslíky, Šreka s Fionou a další tvory z říše pohádek. Po zábavné obchůzce kolem rybníka čekalo děti zasloužené občerstvení v podobě špekáčku. Kdo chtěl, mohl navštívit zajímavé atrakce a stánky s laskominami nebo využít tanečního parketu a pořádně si zatančit. Na závěr zahráli Mimoni svým kamarádům Skópó Barku, která se i pod širým nebem setkala s velkým úspěchem.
Děkujeme všem, kteří se zapojili do této akce pro naše nejmenší a přispěli svou troškou do mlýna, ať už jako organizátoři, sponzoři nebo jako pohádkové postavičky, jež přinášely radost nejmenším.

Foto: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Pohadkovy_rybnik_Na_Hrazi_3.6.2018/


6. června 2018 - Mimoni hráli Barku seniorům

Ve středu 6. června 2018 se děti ze souboru Mimoni předvedly našim seniorům. V prostorách sálu VIC odehrály své poslední vystoupeni v letošním školním roce. Dědečkové a babičky byli potěšeni hrou, kde slyšeli hanácké nářečí
a veselé písničky a odměnili mladé herce bouřlivým potleskem na závěr. V pátek  22. června 2018 jsme s našimi umělci slavnostně zakončili hereckou sezónu na nádvoří VIC, kde jsme si opekli špekáčky a zahráli improvizované scénky. Děkujeme Mimoňům za všechna odehraná představení, která se setkala všude s úspěchem, přejeme jim krásné prázdniny a po nich se budeme těšit na jejich další divadelní počiny.

Foto: http://mimoni-kojetin.rajce.idnes.cz/Skopa_Barka_-_CSS_Kojetin_6.6.2018


19. května a 16. června 2018 - Sluníčko Kojetín

Od začátku kalendářního roku 2018 funguje pod Městským kulturním střediskem Kojetín dětský národopisný soubor Sluníčko pod vedením Kateřiny Pastyříkové a Hany Dvouleté s hudebním doprovodem Milana Zahradníka. Sluníčko se především orientuje na zachování našich hanáckých tradic v podobě písní, říkadel a tanců. V letošním roce naši nejmenší Hanáčci nacvičili pásmo s názvem Řemesla. Z něho se můžeme dozvědět, jak v minulosti vystupovali vápeníci, dráteníci, kováři, tesaři nebo řezníci. Premiéra tohoto pásma se uskutečnila v Bezměrově 19. května 2018 v rámci tradičních bezměrovských hodů na místním hřišti. Celé pásmo tak mělo možnost zhlédnout kolem pěti set diváků. Dětem ze Sluníčka se vystoupení opravdu povedlo a spojily tak příjemné s užitečným, když byly posléze odměněny jízdou na kolotoči. Další vystoupení následovalo o měsíc později v Tovačově, kde vystupovaly s pásmem Řemesla na akci Tovačovské fěrtóšek. Děti tak mohly porovnat svůj taneční projev s ostatními zúčastněnými dětskými soubory a prohlédnout si například prostory tovačovského zámku. Všem nejmenším Hanáčkům patří velké poděkování za to, že i nadále udržují hanácké tradice a zvyky, jež prezentují i mimo Kojetín. Další díky patři samozřejmě rodičům, které děti k této bohulibé činnosti vedou a v neposlední řadě vedoucím souboru Kateřině Pastyříkové a Haně Dvouleté.

Foto zde: https://photos.google.com/share/AF1QipPMRiguAXxIdCoLVn2Wm3417K2T2e30hOsb9_nTRcU7Yr94QMvxN3gtGXeNW6wlNw?key=UTJQRTdvQUNRMnNNd19EY2R1czNRWkpkaWdKVVdR


17. června 2018 - Pěvecký soubor Cantas – Jde slunce k nám

O zpříjemnění nedělního odpoledne 17. června 2018 se postaraly holky z pěveckého souboru Cantas. Na nádvoří Vzdělávacího a informačního centra se představily v téměř dvouhodinovém koncertu s názvem Jde slunce k nám. Na pomoc si sborové zpěvačky přizvaly Luboše Krobota a Kosťu Charalambidise z country kapely Countrio, bez nichž jsou dnes koncerty Cantasu takřka nemyslitelné. O klávesový doprovod se postarala vedoucí souboru Zuzka Zifčáková. Návštěvníci koncertu si tak mohli vychutnat písně naší i zahraniční provenience.

Foto: https://cantas-kojetin.rajce.idnes.cz/Koncert_Jde_slunce_k_nam..._17.6.2018/


Kojetínské kulturní léto (hudební i filmové) je v plném proudu

Mnoha institucím a organizacím začíná doba prázdnin a dovolených. Na kultuře naopak nastává doba pořádání různých venkovních akcí.
S úspěchem se setkává letní kino, které funguje oficiálně již třetí sezónu na nádvoří Vzdělávacího a informačního centra. I letošní nabídka filmů je pestrá a žánrově vyrovnaná. V pátek 1. června 2018 dostaly děti ke svému svátku muzikálovou pohádku Kráska a zvíře. O pět dní později ve středu 6. června 2018 k nám dorazila česká komedie Bajkeři, která teenagerům ukázala, že vedle virtuálního světa může být opravdový svět krásnější. Přesně za týden herečka Taťána Pauhofová přesvědčila návštěvníky letního kina, že lepši je mít Všechno nebo nic. V pátek 22. června 2018 měl v letním kině premiéru režijní debut Ondřeje Havelky Hastrman, kde v hlavních rolích zazářili Karel Dobrý a Simona Zmrzlá, jež v závěru filmu opravdu dostála svému jménu.
Souběžně s filmovým létem probíhá také léto hudební. Ve středu 13. června 2018 si mohli návštěvníci na nádvoří Vzdělávacího a informačního centra vychutnat koncert dechového orchestru ZUŠ Kojetín a také orchestr soukromé ZUŠ D-Music Two Three Four z Chropyně. Pro vyznavače lidové cimbálové muziky bylo připraveno ve středu 27. června 2018 vystoupení cimbálové muziky Primáš z Přerova.
Věříme, že návštěvnost těchto akcí bude mít i do budoucna stoupající tendenci, jak tomu bylo doposud, a že každý divák, či posluchač si najde to své, po čem jeho srdce prahne.

Foto KHL 13.6.2018: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kojetinske_hudebni_leto_-_ZUS_Kojetin_a_Chropyne_13.6.2018/

Foto KHL 27.6.2018: https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kojetinske_hudebni_leto_-_Primas_27.6.2018/