Květen 2018

16. května 2018 - Mimoni v Bezměrově

Po prezentaci našeho dětského divadelního souboru Mimoni na Poděsu v Olomouci nás záhy čekalo vystoupení s Lakomou Barkou v Bezměrově. Někomu se mohlo zdát, že vystupujeme s úplně novou hrou, jelikož jsme "lakomou" přejmenovali na "skópó", ale nebylo tomu tak. Předhodové představení v Bezměrově bylo nachystáno na středu
16. května 2018. V pozdních odpoledních hodinách se sešli Mimoňové před kojetínským nádražím, kde na ně už čekala zodpovědná vedoucí osoba teta Svača. Po příjezdu vlakem do Bezměrova se tato klidná a tichá skupinka dětí vydala směrem ke kulturnímu domu. Lidé pracující na zahrádkách, když viděli a slyšeli tuto skupinku, se udiveně ptali jestli se organizátoři nespletli a nejde už obcí hodový průvod. Po příchodu ke kulturnímu domu jsme je uvítali spolu s osvětlovačem Honzou, který až v Bezměrově zjistil, že veškerá světla, která jsme naložili pracně v Křenovicích, jsou nám úplně k ničemu. Ne, že by kulturní dům nebyl doposud elektrifikován, ale přímo na jeviště svítilo nezataženými okny zapadající slunce. Navzdory všem peripetiím se nám podařilo zprovoznit scénu a odehrát Skópó Barku bez větších obtíží. O úspěchu našeho představení svědčí i velká návštěvnost bezměrovských a jejich kladné odezvy. Mimoni vedle zaslouženého aplausu obdrželi po výkonu sladkou odměnu v podobě dortu od tety Anežky, a zlatým hřebem pro ně byla jízda obecním hasičským autem zpět do Kojetína.

Foto zde: http://mimoni-kojetin.rajce.idnes.cz/Skopa_Barka_-_Bezmerov_16.5.2018/


23. května 2018 - Královny z Křenovic v Kovalovicích

Křenovčačky se rozhodly šířit osvětu i na venkově. Se svou hrou Královny zavítaly ve středu 23. května 2018 do Kovalovic. V prostorách zámečku se herečky Smotané hadice rychle aklimatizovaly a scéna byla nachystána  během chvilky. Příchozí „Koválovčáci“ obdarovali umělkyně již před představením výborným koláčem. Z hereckých výkonů a reakcí diváků bylo vidět, že jak herečky, tak i diváci si představení vyloženě užívají. Překvapivá byla i návštěvnost, která byla vskutku rekordní. Do kovalovického zámečku zavítalo přes šest desítek diváků. Je úctyhodné, že v dnešní době žije tradice divadelních ochotníků, kteří tak jako kdysi zajíždějí i do malých obcí zpříjemnit a obohatit jejich kulturní život.

Foto zde: http://smotana-hadice.rajce.idnes.cz/Kralovny_-_KD_Kovalovice_23.5.2018/


24. května 2018 - ZUŠ open

Čtvrtek 24. května 2018 se nesl ve znamení hudby. Už od ranních hodin probíhaly na nádvoří Vzdělávacího a informačního centra koncerty žáků ZUŠ Kojetín pro školy. Odpoledne vyrazili mladí muzikanti do centra města, kde na připraveném pódiu koncertovali pro veřejnost. O doprovodný program se postarala Ludmila Daňková, která se svými žáky uspořádala na kojetínském nádraží bubenické zastaveníčko. Bubeníci se posléze vydali na Masarykovo náměstí, kde se připojili ke svým spolužákům. Celá akce byla pořádána v rámci celostátního happeningu základních uměleckých škol a setkala se u veřejnosti s velkým ohlasem.
Tímto koncertem Základní umělecká škola Kojetín zahájila sérii koncertů na Masarykově náměstí v rámci Kojetínského hudebního léta, které v měsících červen až srpen organizuje Městské kulturní středisko Kojetín a tímto jste srdečně zváni...


25. května 2018 - Výstava Fauna a flóra na kartách

V pátek 25. května 2018 proběhla v prostorách galerie VIC vernisáž výstavy s názvem Fauna a flóra na kartách autorů Jiřího Novotného a Milana Bednáře organizovaných v Clubu sběratelů hracích karet. Přicházející návštěvníci se mohli při příchodu zahloubat do klavírního přednesu Miluše Venclíkové, jež celou vernisáž hudebně doprovázela. Poté uvítal přítomné muzejní pracovník Milan Zahradník a záhy předal slovo zasvěceným personám Jiřímu Novotnému a Milanu Bednářovi. Ti se zájmem promluvili o této výstavě, která již proběhla v minulém roce například v Prácheňském muzeu v Písku.
Překvapením páteční vernisáže byla návštěva kouzelníka Romana Vejmoly, jež dokázal nadchnout svými triky i nejmenší návštěvníky akce. Na této výstavě můžete vidět různé druhy karet v mnoha provedeních, exponáty soudobé i více než sto let staré z rozmanitých koutů světa. Navíc jsou tyto přírodní výjevy na kartách doplněny zajímavými předměty, které k nim neodmyslitelně patří, ať už jsou to lisy na karty, pivní půllitry, popelníky s karetní tematikou, či jiné další zajímavé doplňky. Výstava je určena jak pro dospělé, tak i pro děti, které zaujme především úvodní část, ale věříme, že i expozice jako celek. Bez vší nadsázky, může tento počin sloužit jako didaktická pomůcka, kde nejmenší mohou za pomoci rodičů rozpoznávat dinosaury, určovat názvy květin, či jednotlivých druhů zvířat. Výstava potrvá v galerii VIC do 22. července 2018. Přijďte se podívat, poučit se a zároveň si užít jedinečnou expozici!