Únor 2018

2. února - 18. března 2018 - Výstava Sto let vzniku Československa

Letošní „osmičkový“ rok je významný pro naši republiku a český národ, protože si připomínáme sté výročí od vzniku samostatného československého státu v roce 1918. Při této příležitosti připravili František Riegl a Milan Zaoral výstavu s názvem Sto let vzniku Československa. Tato expozice mapuje naší historii od konce Rakousko-Uherské monarchie až po současnost. V galerii VIC můžete vidět zajímavé dokumenty a předměty, které provázely náš národ po celé století s přihlédnutím historii Kojetína. Nedílnou součástí budou i komentované prohlídky, které si můžou vyjednat jak školská zařízení, tak i soukromí zájemci po domluvě s autorem výstavy Františkem Rieglem.

http://mekskojetin.cz/galerie-vic/353/vystavy-v-roce-2018


4. února 2018 - Dětský karneval

V neděli 4. února 2018 se radovaly především děti, které navštívily karneval v prostorách sokolovny. Mezi pohádkovými bytostmi se prezentovali princezny, Šmoulové, skřítci, víly i akční hrdinové. Pro zúčastněné byl připraven pestrý program v podání agentury Radima Korába, který v převleku tyranosaura rexe bouřlivě přivítal nejmenší účastníky a jejich doprovod. V průběhu celého odpoledne si mohly děti vyzkoušet různé tanečky, soutěže
a zábavné hry, které byly po zásluze odměněny bonbóny. Samozřejmě nesměla chybět ani bohatá tombola plná všemožných hraček a věcí. Kdo chtěl dopilovat svoji masku, mohl navíc navštívit paní, která v prostorách vestibulu malovala roztodivné obrázky na obličej. Nejen děti se vyřádily na výbornou, ale i na tvářích rodičů a prarodičů bylo znát, že se při nedělním odpoledni dobře bavili.

Foto: http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Detsky_karneval_Kojetin_2018_4.2.2018/


10. února 2018 - Vodění Medvěda

V sobotu 10. února 2018 se proháněl opět po roce v kojetínských ulicích medvěd. Sraz všech účastníků se letos pro změnu odehrával v prostorách VIC, které se pro tuto příležitost změnilo v provizorní kostymérnu, pro případ, že by někdo ze zájemců o medvěda neměl svoji masku. Většinou ale měli příchozí své originální převleky, kterými oslňovali okolí. Tak například kolegyně Háčková neváhala obětovat svoji pověst, a pro dokreslení postavy vodníka si půjčila od své známé těhotenský plovací kruh. Po úvodním tanečku před „Íčkem“ a odzkoušením děla, se masopustní průvod vydal před radnici, kde nás přivítali starosta a místostarosta douškem lahodného moku a jednohubkami. Když skončily slavnostní ceremonie, starosta předal rozvernému průvodu „ostatkovy právo“. Když vytočil medvěda, popřál všem pevné nervy a silná játra, vydali se medvědáři do náruče Kojetína, kde je čekalo lahodné pohoštění. U Pedyho si všichni pochutnali na specialitách božské Božky, Hruškovi nabídli tradiční koblížky s jemnou hruškovicí a u Řezáčů se podávala řezaná slivoce. Chuťovým buňkám maškar neunikly ani výborné oválné karbanátky Helči Kočičkové, po jejichž ochutnání někteří přítomní radili, ať si je nechá patentovat pod názvem Kočičkovy koule. Neplánovanou zastávkou byla návštěva v bývalém domě Jana Jakuba Vražiny, kde žíznivým otevřel nový pan domácí Jožka Plesník. Průvod nezapomněl navštívit ani „Pečovatelák“, před kterým tetina Vaculová nabídla výbornou buchtu se svařákem. Tam také přispěchala pohotová Jitka Juračková s plným košem pochutin a tekutin. Záhy se především děti těšily na koblížky s pěnou, které se podávaly u Vranů v Polní ulici, tam ovlažená hrdla zapěla nejstarší obyvatelce domu píseň Pod tou naší starou lípou, i když Vranovi mají na dvoře od pradávna ořech. Další štace, na kterou se všichni těšili, byla u Gardavských v Olomoucké ulici, kde se znavený medvěd odskočil vyvenčit na hnojiště. Tetina se strécem nabídli nejen chlazenou slivovici, ale i teplé kafe, které přišlo všem k duhu. Dechovka vesele hrála, masky se roztančily a vedle u Krčmařů už se také pomalu chystali domácí s pohoštěním. Posléze znavené kroky ostatkářů směřovaly do Restaurace Na Hrázi U Tondy, tam si slamáka, který rozverně ohlašoval masopust, spletl jeden host se skotem. Hned naproti restauračního zařízení nás přivítali jedni i druzí Drbalovi, od kterých jsme neodešli také s prázdnou. Závěrem celého průvodu byla zastávka u Gračků, to už ale medvěd pozvolna propadal zimnímu spánku a vodníkovi vysychal šos. Po celodenním maratonu se masky uchýlily zpět na „Íčko“, kde se znaveny občerstvily výbornou gulášovkou, jež vzpružila i piráty sužované mořskou nemocí. Ještě do pozdních večerních hodin se tančilo a zpívalo, není divu, vždyť konec masopustu se podle tradic musí náležitě oslavit. Což se nám letos opravdu povedlo.

Foto: http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Vodeni_medveda_2018_Kojetin%2C_10.2.2018/


17. února - Country bál

V sobotu 17. února 2018 se sokolovna proměnila v divoký západ. Parket zaplnili kovbojové a kovbojky v rázovitých oděvech. K tanci a poslechu hrála kapela Holokrci s členem kapely Divokej Bill Honzou "Jackem" Bártlem. Návštěvníci si mohli zatančit nejen na klasické country hity, ale i na tvrdší rockové pecky. Od bufetu se linula lahodná vůně mexického guláše a španělských tortill. K mání byly i různé ohnivé vody, které s ochotou nabízel hombré Laďa se signoritou Marčelou. Ke zpestření celého večera přispěla kojetínská skupina Lucky While, která vystoupila v několika tanečních pásmech. Další neméně zajímavou atrakcí bylo vystoupení bratrů Honzy a Libora Krčmařových. Ti ve dvou vstupech, spolu s Josefem Zahradníkem, předvedli práci s lasem a biči. Tuto dovednost si vyzkoušela záhy i ředitelka MěKS, Hana Svačinová, zřejmě jako průpravu pro práci se svými zaměstnanci. Ten, kdo chtěl podráždit vrtkavou štěstěnu, mohl navštívit naše sličné Mučačity u Tomboly. Celý večer, i přes menší počet návštěvníků, se nesl v přátelském duchu a rodinné atmosféře, o čemž svědčil i stále plný taneční parket.

Foto:
https://h-svaca.rajce.idnes.cz/Country_bal_Kojetin_2018_17.2.2018/