Prosinec 2016

5. prosince 2016 - Mikuláš

Tak jako každý rok i letos se vydala v předvečer před svátkem sv. Mikuláše do ulic Kojetína nebeská družina se svatým mužem v čele. Po cestě se k nim přidali čerti vylezlí přímo z pekla pod Sokolovnou a všichni společně chodili ulicemi Kojetína a hledali hodné děti, které by mohli za případnou básničku, či písničku odměnit nějakým drobným dárkem nebo sladkostí. Letos tři speciální mikulášské družiny navštívily na šest desítek domácností, kde zhodnotily hříchy dotyčných dětí. Zajímavostí bylo, že po třiceti letech zavítal Mikuláš i na hájenku do Včelína, kde si vyslechl příznačnou tematickou písničku „Já do lesa nepojedu, já do lesa nepůjdu“. Všechny děti byly až na malé hříchy hodné, proto letos čerti odešli do pekla pod Sokolovnou bez dětských duší, za to však s bohatou výslužkou v podobě ohnivé vody, o kterou se podělili i se svatým Mikulášem a jeho andělskou družinou.

Foto: http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Mikulas_2016_5.12.2016/


9. prosince 2016 - Závěrečná kolona tanečních

V pátek 9. prosince 2016 se v sále Sokolovny Kojetín konala závěrečná kolona tanečních kurzů. Na úvod zazněly známé zvuky slavnostní polonézy, při níž letošní mladí absolventi vtančili do sálu. Poté se známí i nejbližší příbuzní mohli na vlastní oči přesvědčit jak účastníci tanečních zvládli výuku klasických i moderních tanců. Obohacením večera byla ukázka tanečního umu profesionálních členů klubu Henzély-Swing z Kroměříže. Ti se záhy také ujali soudcování v soutěži o nejlepší tanečníky z řad absolventů. Na mladících i slečnách bylo vidět, že dávali dobrý pozor při výuce etiky a taktu. Sám lektor Igor Henzély byl nadmíru spokojený s výkony svých svěřenců.
K tanci hrála napříč všemi žánry hudební skupina Benny-Q. Doufejme, že i letošní absolventi využijí své získané dovednosti v nadcházející plesové sezóně.

Foto: http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Zaverecna_kolona_tanecnich_9.12.2016/


7. prosince 2016 - Benátky pod sněhem

Ve středu 7. prosince 2016 se v rámci divadelního předplatného představilo divadlo Amadis z Brna. V minulosti v Kojetíně vystoupil Amadis například s úspěšnými inscenacemi Plný kapsy šutrů nebo Souborné dílo Williama Shakespeara. Francouzská komedie autora Gillese Dyreka Benátky pod sněhem, kterou režíroval Tomáš Hradil, zaujala diváky především svojí lehkostí a vtipem. Mladý idylický pár, jenž tvoří Jean-Luc (Tibor Líbl) a Natálie (Radka Schardová) pozvou na přátelskou večeři Jean-Licova kamaráda ze studií Christopha (Josef Širhal) s jeho přítelkyní Patricií (Eva Židlíková). Před touto návštěvou se Christopher s Patricií pohádají, takže uražená Patricie z počátku zarytě mlčí. Z toho hostitelé usoudí, že je nejspíš cizinka a francouzsky nerozumí. To temperamentní Patricii naštve ještě víc a přes Christopherův nesouhlas se vžívá do role chudé dívky odněkud z Jugoslávie, která sbírá charitativní prostředky pro svou zemi. Vzápětí se rozehrává děj plný vtipných dialogů, konverzačního humoru a bizarních situací, které vygradují v překvapivý konec. Divadlo Amadis opět nezklamalo a doufáme, že se s nimi zase vbrzku setkáme.

Foto: http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Divadlo_Amadis_Brno_-_Benatky_pod_snehem_7.12.2016/


 

15. prosince 2016 - Premiéra Kojecké betlém

Ve čtvrtek 15. prosince 2016 sál Sokolovny ožil rozvernou fraškou Kojecké betlém aneb Jak to bylo doopravdy. V této hře autora Milana Zahradníka se představila kojetínská dětská divadelní skupina Mimoni, kterou diváci mohli prvně spatřit na letošní březnové divadelní přehlídce ve scénce Šílení puberťáci. Po další květnové scénce Kojecká májka, byl Kojecké betlém jejich třetí letošní úspěšnou premiérou. V této úsměvné frašce se diváci dozvěděli, co všechno provázelo narození Ježíška, jaké trable potkaly Josefa s Marií a jak nakonec dopadl zlý král Herodes. Herecké výkony všech protagonistů byly vyvážené, děti se dobře popasovaly s jevištním projevem a dokázaly, že i v jejich podání může být scénka s klasickou vánoční tematikou vtipná a záživná. Neméně zdařilý byl i zpěv herců, kteří potěšili diváky v rámci představení několika koledami. Celá tato scénka vznikala pod režijním vedením Milana Zahradníka, Jakuba Šírka a Hany Svačinové. Za vynikající kostýmy patří dík Janči Novákové a Kateřině Krčmařové. Mladí herci pak oslavili spolu s pořadateli a rodinnými příslušníky zdařilou premiéru nealkoholickým šampaňským a sponzorskou pizzou z Bowlingu. Za herecké výkony byli odměněni i pracovníky MěKS Kojetín tričky s postavičkami Mimoňů. Doufáme, že další divadelní sezóna se ponese ve stejném duchu a Mimoni vytvoří v Kojetíně další hereckou generaci, která bude město Kojetín reprezentovat i mimo něj.

Foto: http://mimoni-kojetin.rajce.idnes.cz/Kojecke_betlem_15.12.2016


16. prosince 2016 - Vánoční koncert Cantas

V pátek 16. prosince si přišli návštěvníci navodit vánoční náladu na koncert pěveckého sboru Cantas, který si letos pozval na adventní muzicírování kapelu Countrio. V bohatém a vyváženém programu zazněly jak klasické české
a moravské koledy, tak i spirituály a vánoční písně z celého světa. Posluchači si tak mohli v podání holek z Cantasu vychutnat skladby jako Bílé Vánoce, Adeste Fideles, Starej Havlík nebo píseň Tisíc Andělů, která dala název i celému koncertu a zároveň novému kompaktnímu disku, jehož křest byl součástí programu. O tom že byl koncert opravdu úspěšný svědčil i zaplněný sál a bouřlivý potlesk diváků za každou vydařenou písničkou. Průvodního slova se ujal Lubomír Krobot, lídr kapely Countrio z Hodonína. Ten se postaral i o ozvučení celého koncertu a se svou kapelou se ujal i křtu výše jmenovaného CD. Hudební doprovod na klavír obstarala sbormistrová a zpěvačka v jedné osobě Zuzana Zifčáková. Ta si střihla i několik zdařilých sólových vstupů. Křest prvního vánočního disku tohoto sboru probíhal ve vzpomínkovém duchu na zesnulou kamarádku a členku Cantasu Janu Bartkovou. Většina písniček, které slyšeli diváci na koncertě, se objevila i na CD Tisíc Andělů, které je volně v prodeji ve Vzdělávacím a informačním centru na Masarykově náměstí. Děkujeme holkám z Cantasu, Countriu a všem, kteří se podíleli na tomto zvukovém nosiči a stejnojmenném koncertu.

Foto: http://cantas-kojetin.rajce.idnes.cz/Koncert_Tisic_andelu_a_krest_CD_16.12.2016


22. prosince 2016 - Repríza Kojecké betlém

Repríza Kojecké betlém na Vánoční akademii Gymnázia Kojetín...