Listopad 2016

3. listopadu 2016 - Prodloužená taneční

Ve čtvrtek 3. listopadu 2016 se mohli rodinní příslušníci přesvědčit na vlastní oči, jak jejich ratolesti prospívají v tanečním kurzu pořádaným MěKS Kojetín. Na Sokolovně probíhala od 17 hodin takzvaná prodloužená tanečních. V tanečních hodinách se mladí učí nejen standardním a moderním tancům, ale i etiketě a vhodnému chování. Zakončení celého tanečního kurzu vyvrcholí v pátek 9. prosince  2016 taktéž v sále Sokolovny závěrečnou kolonou tanečních.

Foto: http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Prodlouzena_tanecnich_3.11.2016/


8. listopadu 2016 - Pohodáři

V měsíci listopadu nepřišli zkrátka ani žáci 2. stupně základních škol a studenti gymnázia, kteří v úterý 8. listopadu 2016 navštívili zeměpisnou přednášku Borneo, Papua a potápění na Bali v podání známých Pohodářů. Ti tradičně nezklamali a připravili všem divákům zajímavou sondu do míst, kde se běžný turista nedostane. Přenesli přítomné do panenské přírody mezi domorodé kmeny, jejich vesnice a na závěr se všichni přesvědčili jak dobrodružné, až nebezpečné, může být potápění na Bali mezi rejnoky.


9. listopadu 2016 - Commedia Finita

Ve středu 9. listopadu 2016 zavítali do Kojetína pražští herci s představením Commedia Finita. Hra pojednávala o jedné z největších našich zpěvaček Emě Destinnové. Její život byl velmi pohnutý, pro její vlastenecké cítění a odbojný charakter. Působila jako příkladná vlastenka a v průběhu první světové války byla dokonce obviněna rakouskou policií ze špionáže. Autorka hry V. Hradská se snažila pojmout tematiku života Destinnové humornou formou. V několika monologových výstupech nám život slavné pěvkyně nastínili svým pohledem lidé různých charakterů a vazeb k dotyčné. Diváci se tak mohli setkat s výpovědí její pedagogické konkurentky, bodré uklízečky, společnice, ale i vypočítavé komorné. Jejich vyprávění pak tvořila mozaiku života Destinnové od začátku slibné kariéry, až po její smrt v roce 1930. I přes vtipné a humorné monology měla hra svou tragickou rovinu, která poukazovala na závist, nízkost lidí v okolí operní pěvkyně a její upadnutí v zapomnění a samotu ke konci života. Inscenace pracovala také s autentickými dobovými výňatky z operních árií nazpívanými touto zpěvačkou, což podtrhlo emotivnost celého děje. Diváci byli určitě také mile potěšeni, že na pódiu měli možnost zhlédnout slavné herecké osobnosti jako Valerii Zawadskou, Lucii Kožinovou, Inku Brendlovou, Annu Kulovanou nebo Karla Soukupa.

Foto: http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Divadlo_K._Soukupa_Praha_-_Commedia_Finita_9.11.2016/


12. listopadu 2016 - S písničkou se mládne

Že se s písničkou mládne, se návštěvníci i účinkující přesvědčili v sobotu 12. listopadu 2016. V sále Sokolovny se už posedmé rozezněly libé tóny mužských i ženských hlasů. Po celou dobu přehlídky panovala domácká a takřka rodinná atmosféra, kterou zajištovali pořadatelé MěKS Kojetín a členky sboru Cantas. Po sedmnácté hodině srdečně přivítala na pódiu Hana Svačinová všechny zúčastněné a seznámila je s programem této akce. Na zahájení vystoupil Smíšený pěvecký sbor Smetana Hulín, ten posléze vystřídal ženský pěvecký sbor Otrokovice. Vzápětí před posluchače nastoupil Ženský pěvecký sbor Vlastimila Prostějov. Další v pořadí byl Mužský pěvecký sbor Orlice Prostějov a mladí zpěváci ze sboru Gymnázia Kroměříž. Do afrických končin nás přenesl Smíšený sbor ZeSrandy Kroměříž, do domácích luhů a hájů posluchače pak navrátil Smíšený sbor Uničov. Závěr patřil samozřejmě domácímu hostitelskému souboru Cantas. Po rozloučení a poděkování se všechny sbory sešly na jevišti, kde společně zazpívaly nesmrtelnou skladbu Karla Hašlera - Ta naše písnička česká. Odpoledne uteklo jako voda a než se všichni zpěváci rozešli, ještě si mohli sdělit své zážitky a dojmy na společném přátelském posezení.

Foto: http://cantas-kojetin.rajce.idnes.cz/S_pisnickou_se_mladne_2016_-_7._rocnik_12.11.2016


25. listopadu 2016 - Rozsvěcení vánočního stromu v Kojetíně

V pátek 25. listopadu 2016 se od ranních hodin zaplnilo Masarykovo náměstí trhovci, kteří nabízeli příchozím typický punč i jiné vybrané speciality a jarmareční produkty. Samotný program však začínal až v 16 hodin, kdy byla slavnostně otevřena Výstava betlémů na počest zakladatelky Marie Kalovské. Návštěvníci byli přivítání zpěvem dětí z divadelní skupiny Mimoni, kteří je zároveň pozvali na vystoupení Kojecké betlém. Po nich navodily adventní náladu zpěvačky z Cantasu za doprovodu Lubomíra Krobota a Konstantina Charalambidise. Výstava nabídla divákům příjemné zpestření pátečního večera, poděkování patří především všem, kteří přispěli svými betlémy, kterých je na výstavě k vidění kolem padesáti. Program se následovně přenesl na Masarykovo náměstí, kde se prezentovali žáci Základní umělecké školy Kojetín a děti z DDM Kojetín. Vzápětí se podium změnilo v ruskou vesnici a diváci přivítali známého dědečka Mrazíka, který se postaral o to, aby Ivánek dostal svou Nastěnku. V závěru programu herci přivítali mezi sebou starostu města Kojetína Jiřího Šírka, který popřál malým i velkým klidné prožití vánočních svátků
a odpočítal spolu s diváky poslední vteřiny do rozsvícení vánočního stromu. Následoval zlatý hřeb večera, a to slavnostní ohňostroj, jenž byl letos opravdu okázalý. Ti, kteří mysleli v tomto adventním čase i na druhé, si rádi zakoupili vánoční hvězdu na podporu onkologicky nemocných dětí v prostorách VIC, kde souběžně po celou dobu probíhaly výtvarné dílny DDM Kojetín. Věříme, že rozsvěcení stromu v Kojetíně zpříjemnilo všem přihlížejícím čekání na Vánoce, svátky klidu a míru.

Foto: http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Rozsviceni_vanocniho_stromu_-_25.11.2016/