Říjen 2016

11. a 12. října 2016 - Divadelní představení pro školy

V měsíci říjnu jsme nezapomněli ani na naše nejmenší děti z mateřských škol, žáky základních škol a studenty gymnázia.
Pro ty starší byl určen pořad Vikingové v rámci projektu Fáber Vladimíra a Ivany Pěnkavových. V úterý 11. října 2016 se žáci mohli seznámit s vikingským božstvem, mytologií, zbraněmi, ale i s jejich obyčeji a praktikami.
O den později, ve středu 12. října 2016, se rozsvítily oči těm nejmenším, kteří navštívili pohádku O Palečkovi v podání Divadýlka Mrak z Havlíčkova Brodu. Pohádka byla zábavná a zároveň i poučná. Děti se mohly přesvědčit o tom, že i když je člověk malého vzrůstu, může zažít velká dobrodružství a nandat to i těm velkým.

http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Vikingove_-_Faber_11.10.2016

http://h-svaca.rajce.idnes.cz/O_Paleckovi_12.10.2016


15. října 2016 - Hubertova jízda Kojetín 2016

V sobotu 15. října 2016 ožila opět louka za bývalou farmou Račová ržáním koní a rykem jezdců. Pro účastníky byla připravena bohatá snídaně, po které se jezdci i diváci vydali směrem ke Včelínu. Na několika stanovištích byly připraveny překážky, které zkušení koňáci zdolávali podle svých schopností, za vydatné podpory publika.
Pestře vybarvené listí stromů a zářivé slunce slibovalo krásný zážitek z jízdy podzimní přírodou. Po prvním úseku cesty následovala přestávka na lovecké chatě v Uhřičicích, kde nám místní Josef Svačina a starosta Jaroslav Křepelka připravili příjemné zázemí s táborákem, na němž si nejmenší opekli špekáčky. Pro ty hladovější dovezly naše provianťačky Janča Nováková a Kačka Krčmařová prvotřídní oběd. Nesměly samozřejmě chybět ani soutěže
v hledání pokladu sv. Huberta. Ten pro děti v areálu ukryl sladké překvapení, pro dospělé poklad trnkový. Zatímco trubač pan Sládeček troubil signál na konec pauzy, jezdci i diváci se pomalu odebírali na další cestu. Ta vedla kolem Moravy zpět na louku za Račovou. Na pomyslném kolbišti byly přichystány disciplíny pro jezdce v sedlech i řidiče povozů tažených koňskou silou. V disciplíně pánů zvítězil Zbyněk Straka s koněm Pepinou z Hrubčic, v disciplíně dámy se na první příčce umístila Eliška Kovaldová na koni Cherokee ze Staré Vsi, v barelech se na prvním místě umístila Edita Pavlíková. V rychlostní soutěži s povozy vyhrál kojetínský Honza Krčmař, jenž byl jen o chlup rychlejší než jeho děd Ladislav Gardavský starší. Zároveň byl vyhodnocen nejmladší jezdec Hubertovy jízdy Šimon Pokora, který se udržel v sedle po celou dobu projížďky. Královnou honu se stala Jana Svárovská z Kroměříže. Té se podařilo s klidnou hlavou uzmout liščí oháňku zavěšenou mezi sloupy. Po všech nezbytných závěrečných ceremoniích se vydali návštěvníci a jezdci i se svými čtyřnohými miláčky k domovům. Poděkování za vydařenou akci patří všem, kteří se na ní jakoukoliv mírou podíleli. Rodině Gardavské a Krčmařové, Jardovi Minaříkovi, Martinu Berčíkovi, Městu Kojetín, kolektivu pracovníků MěKS Kojetín, Agro-družstvu Morava Kojetín, Zuzaně Pekárkové,  Boženě Medunové a všem dalším, bez kterých by se tato akce neobešla.

http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Hubertova_jizda_Kojetin_2016_15.10.2016/


19. října 2016 - Divadlo žije! Honzo, vstávej!

Ve středu 19. října 2016 se naplnil sál Sokolovny při příležitosti uvedení inscenace Honzo, vstávej! Divadlo Dostavník Přerov je známé našemu publiku už řadu let, naposledy jste se s ním mohli setkat na letošní Divadelní přehlídce s hrou Strašidlo Cantervillské. Nyní se představil Dostavník publiku v jiné, vážnější poloze, která pro něj nebyla doposud typická. Hra autorek K. Šimánkové a M. Vašákové řeší problematiku eutanázie, stavu člověka v koma a samozřejmě mezilidských vztahů. Johny, vlastním jménem Honza Král (Jan Raclavský), se stane obětí autonehody a poté skončí v nemocnici ve stavu mezi životem a smrtí. Situace by byla jasná, nezajímavá, kdyby ovšem na oddělení nesloužila sestřička Jolana (Dagi Hrubá), jenž má nadpřirozenou schopnost komunikovat s „komoušema“ (lidmi v kómatu). Rocková hvězda Johny má tedy tu možnost, aspoň s někým, sdílet své pocity mimo tělo a zároveň pozorovat reakce jeho nejbližších, kteří si myslí, že je nevnímá. Mezi Johnym a zdravotní sestrou začíná vznikat citové pouto. Z počátku se mohlo divákovi zdát, že se sestřička k Johnymu typově nehodí (patrný věkový rozdíl), ale vzápětí si publikum získala svou srdečností, empatií a výborným hereckým projevem. Dramatičnost a cit celé inscenaci dodávali Renata Bartlová v roli matky spolu s představitelem otce Bobem Šponarem. Role navenek obhroublého, ale v jádru pravého kamaráda Dennyho se na výbornou zhostil Daniel Vrána. Neméně zdařile provedené bylo i obsazení vypočítavé Johnyho přítelkyně v podání Lenky Hilbertové a doktora sukničkáře, kterého si zahrál Zdeněk Štokman. Jednoduchá, leč poutavá scéna vkusně dotvářela děj hry. Povedené bylo i doplnění dramatizace písničkami v rockovém duchu, za kterými stojí herec, textař, skladatel a v neposlední řadě režisér této inscenace Zdeněk Hilbert. Ten ztvárnil v „Honzo, vstávej!“ i menší roli novináře a tlumočníka spolu s televizní hlasatelkou Věrou Džuberovou. Před tvůrci i herci je třeba smeknout pomyslný klobouk z hlavy. Povedlo se jim zpracovat zajímavým způsobem ožehavé téma, tragikomická rovina zůstala zachována, humor ve hře byl lidský a na svém místě, zároveň tvůrci nabídli divákovi zvolit si vlastní úhel pohledu na nelehkou morální otázku. Pro naše město bylo představení výjimečné i v tom ohledu, že protagonistou hlavní role byl mladý, talentovaný herec Jan Raclavský. Setkat se s ním můžete také ve středu 18. ledna 2017 v Sokolovně Kojetín, kde vystoupí s Divadelním spolkem Kroměříž ve hře Veroničin pokoj.

http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Divadlo_Dostavnik_Prerov_-_Honzo,_vstavej_19.10.2016