Září 2016

10. září 2016 - Evropský týden mobility – Cyklovýlet

V sobotu 10. září 2016 se setkali příznivci cyklistiky z Kojetína i okolí na zdejším Masarykově náměstí. Slunečné ráno rozjasnilo tváře účastníků stejně tak jako tekuté pohoštění z rukou starosty Jiřího Šírka, který takto přítomné přivítal. Po krátkém proslovu týkajícím se především organizačních záležitostí se kolona vydala směrem k Restauraci Na Hrázi, kde znavené cyklisty po úmorných třech stech metrech občerstvil samotný majitel podniku a zároveň provozovatel mini zoo Antonín Beneš. Osvěžení účastníci poté vyrazili Včelínem kolem hájovny pana Baďury směrem na Chropyni. U odbočky z lesní cesty na hlavní silnici čekali městští strážci zákona, kteří na okamžik zastavili dopravu a umožnili tak cyklistům plynulý a bezpečný průjezd státní komunikací. Za nedlouho jsme se všichni sešli u Chropyňského zámku, kde následoval poutavý výklad starosty Kojetína o jeho historii. Další zastávka s odborným komentářem proběhla u vyhlídky na břehu Chropyňského rybníku. Přítomní se dozvěděli vše o přírodních poměrech tohoto ekosystému s přihlédnutím na tamější ptactvo. Cesta ubíhala pohodlně a rychle a až na malý defekt na předním kole jedné z účastnic, který jsme odstranili u rybníku Bezměráku, pod odborným dohledem ostříleného cyklisty Jaroslava Drbala. Konečně následoval poslední úsek výpravy od výše jmenovaného rybníku, přes moravní most do Bezměrova. V centru obce, u kapličky z roku 1869, přivítal přítomné za Obec Bezměrov Milan Zahradník, který je krátce seznámil s historií obce. Následně se všichni občerstvili v místním Hanáckém šenku u Polanských, kde se žízniví cyklisté ukryli, aspoň na chvíli, před neúprosným sluncem. Završením celého výletu bylo příjemné posezení při opékání špekáčků a zvuku harmoniky na Ranči Bezměrov. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili této akce a přispěli tak k pohodově strávenému sobotnímu výletu. Poděkování patří také starostovi města Kojetína, který celou akci zaštítil, Městu Kojetín, Městské policii Kojetín, Městskému kulturnímu středisku Kojetín, Obci Bezměrov i zmiňovaným restauracím 

Foto: http://h-svaca.rajce.idnes.cz/ETM_Kojetin_2016_-_Cyklovylet_pres_Chropyni_do_Bezmerova_10.9.2016/


 

20. září 2016 - První zkouška dramatického kroužku Mimoni

V úterý 20. září 2016 opět ožily stěny Sokolovny rozverným rykem dramatické skupiny Mimoni. Po organizačních záležitostech rozdal  Jakub Šírek všem zúčastněným herečkám a hercům popcorn. Poté jsme pustili na našem širokoúhlém dataprojektoru s rozlišením displeje předrevolučního mobilního telefonu slíbený film s identickým názvem našeho mladého uskupení, čili Mimoni. Během produkce filmu panovala vynikající atmosféra a po pozření dvou krabic popcornu a vypití asi deseti litrů malinovky se ptali nadšení diváci, kdy už bude ta pizza z Bowlingu. S přihlédnutím ke kalorickým tabulkám školní jídelny a stavu našich peněženek jsme tuto možnost zavrhli a nabídli jsme mládeži domácí chleba tetiny Polákové namazaný sádlem z vepře od soukromého chovatele z Bezměrova, který byl dozdoben cibulí z nejmenovaného kojetínského obchodního řetězce. Po promítnutí filmu jsme se rozhodovali, jakou hru budeme zkoušet v budoucnu. Po zavrhnutí her Zkrocení zlé ženy, Král Ubu nebo Prodané nevěsty z důvodů malé náročnosti a nevyužití talentů našich herců se přihlásil mladý, nadějný herec a režisér v jedné osobě Martin Ligač se svou novou inscenací s názvem Laboratoř ve sklepě. Doufáme, že si i tato morbidně-romanticko-groteskní hra najde své místo na výsluní světové dramatické produkce a naváže tak na úspěšná představení, jakými byly Šílení puberťáci a Kácení kojecké májky.

   


21. září 2016 - Divadlo žije! Ani o den dýl

Ve středu 21. září 2016, po prázdninové pauze, zavítal na prkna kojetínské Sokolovny Divadelní soubor Na štaci Němčice nad Hanou. V rámci divadelního předplatného jsme tuto komedii francouzského autora C. Michela zařadili jako první, což se ukázalo jako výborné zahájení divadelní sezóny v našem městě. Vynikající, takřka profesionální, výkony všech protagonistů ocenili diváci nejen z Kojetína, ale i ze širokého okolí. Zdánlivý milostný trojúhelník, který v počátku hry není vůbec milostný, vtahuje diváka do děje, který je plný konverzačního humoru a vynikajících gagů. Pavel (Jaroslav Lejnar) se chce za pomoci svého kamaráda Martina (Jiří Vosička) zbavit své přítelkyně Sofie (Pavla Konečná). Nastává tak situace plná přetvářek, lží, absurdních situací a překvapivých zvratů. Znalci této hry, kteří ji mohli vidět například v podání Malého divadla Komedie, či divadla SemTamFór, ocenili především originální tvůrčí záměr zasadit do této inscenace i nový prvek v podobě nápovědy (Miluše Poláčkové), jež dotvářela děj rolí jakoby nezúčastněného pozorovatele a vypravěčky celého příběhu. Diváci na závěr ocenili toto představení bouřlivým potleskem a není divu, vždyť Divadelní soubor Na štaci s touto hrou zvítězili na Divadelní přehlídce 2016 v Holešově. Doufáme, že tento vydařený start se přenese i do dalších připravovaných divadelních střed v rámci divadelního předplatného.

Foto: http://h-svaca.rajce.idnes.cz/DS_Na_staci_Nemcice_n._H._-_Ani_o_den_dyl_21.9.2016/