Červenec a srpen 2016

Kojetínské hudební léto 2016

(8. června, 22. června, 13. července, 27. července, 26. srpna)

Ani po dobu prázdnin Městské kulturní středisko Kojetín nezahálelo. V inovovaném hudebním létě, které bylo rozvrženo na tři měsíce (od června až do srpna) mohli diváci na Masarykově náměstí vyslechnout a uvidět několik zajímavých a žánrově rozličných hudebních skupin.
Na začátku června se nám představila Základní umělecká škola Kojetín (8. června 2016)a v polovině tohoto měsíce originální hudební seskupení čtyř violoncellistů s bubeníkem Arrhythmia z Přerova a kojetínská skupina The Endorians (22. června 2016).
V harmonogramu hudebního léta nesměl chybět samozřejmě ani domácí pěvecký soubor Cantas, jehož paní a dívky nás svým zpěvem obohatily ve středu 13. července 2016. Ke zpestření programu si přizvaly holky z Cantasu dlouholeté kamarády, a to skupinu Countrio z Hodonína, se kterou si zazpívaly i několik písní. Po té se Countrio předvedlo v samostatném vstupu k radosti všech country nadšenců.
Abychom nezapomněli ani na naše seniory, přivítali jsme ve středu 27. července  2016 na náměstí dechovou hudbu Morkovčanka. I přes nepříznivé deštivé počasí zdatní senioři a nejen oni vytrvali až do konce produkce této kapely, která zahrála jak klasické lidovky, tak i skladby modernějšího rázu.
Rozloučení s hudebním létem se neslo v rockovém duchu. V pátek 26. srpna 2016 se návštěvníkům Masarykova náměstí představilo hned několik kapel. Tento minifestival zahájila rock-popová skupina Kowall Company z Přerova, v zápětí se představili divákům Critical Acclaim taktéž z Přerova. Sympatie kojetínských si získal i Holter z Vyškova a závěrečná rockenrolová kapela Sleazy Roxxx se zpěvákem Petrem Poláčkem, jehož mohli diváci vidět v soutěži SuperStar.

Věříme, že všechny námi vybrané kapely v rámci hudebního léta, oslovily co nejširší okruh milovníků hudby jako takové a každý si našel to svoje, co ho potěšilo, protože jak by řekl klasik: „Hudba je univerzální řeč lidstva.“

Foto: http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kojetinske_hudebni_leto_2016_-_ZUS_Kojetin_8._6._2016/

Foto: http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kojetinske_hudebni_leto_2016_-_Arrhythmia_The_Endorians_22._6._2016/

Foto: http://cantas-kojetin.rajce.idnes.cz/Koncert_-_Kojetinske_hudebni_leto_s_kapelou_Countrio_13._7._2016

Foto: http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kojetinske_hudebni_leto_-_Rockovy_patek_26._8._2016/


Kojetínské filmové léto 2016

(15. června, 1. července, 15. července, 22. července, 3. srpna, 17. srpna, 19. srpna, 31. srpna)

V letošním roce mohli dospělí i ti nejmenší, kteří jsou zvyklí ponocovat, navštívit letní kino na nádvoří Vzdělávacího a informačního centra. Organizátoři si pro návštěvníky připravili pestrou škálu filmů, které byly z naší i zahraniční provenience.
Po neslavné komedii Padesát odstínů černé (15. června 2016) napravila naši reputaci česká komedie Padesátka (1. července 2016), která se odehrávala v Krkonoších a zazářila zde celá plejáda českých herců.
Na své si přišli diváci, kteří mají rádi akční a dobrodružné filmy v pátek 22. července 2016, kdy se promítala Země bez zákona. Pro náročnější filmové fanoušky byla připravena ve středu 3. srpna 2016 Dánská dívka, která nenechala, aspoň v dámském osazenstvu, jedno oko suché.
V podobném duchu jsme pokračovali i v pátek 19. srpna 2016, kdy se návštěvníkům letního kina představilo rodinné drama s názvem Rodinný film v čele s Vandou Hybnerovou a Karlem Rodenem. Zlatým hřebem a zároveň posledním filmem letošní sezóny byl počin režiséra Filipa Renče Lída Baarová (31. srpna 2016) s Taťánou Pauhofovou v hlavní roli, který se stal doslova trhákem.
 Na žádost rodičů jsme v rámci letního kina zařadili i filmy pro děti, které se setkaly s nemalým ohlasem. V pátek 15. červece se promítalo Jak vycvičit draka 2 a ve středu 17. srpna 2016 Snoopy a Charlie Brown. Peanuts ve filmu.
Celková návštěvnost letního kina byla nadprůměrná a jsme rádi, že myšlenku a realizaci letního kina Kojetínští a nejen oni podpořili a ocenili právě vysokou návštěvností. Doufáme, že i v příštím roce se organizátorům podaří vybrat žánrově vyvážené filmy a zájem o letní kino nebude utuchat ani v dalších letech.

   


23. července 2016 - Lucky While na Slovensku

V rámci partnerské spolupráce mezi městy Kojetín a Senica (SK) se country taneční skupina Lucky While rozjela v sobotu 23. července 2016 do Senice - místní části Kunov, kde se konala country zábava s názvem Kunovská zvonica. Pořadatelem bylo Mestské kultúrné stredisko Senica.
Program začal v odpoledních hodinách na dvoře Kulturního domu Kunov, pro děti byla připravena střelba z luku, jízda na koních a oslíkovi. Dospělí si mohli zasoutěžit v pití piva, pojídání párků a také vyzkoušet jízdu na elektrickém rodeobýkovi. Vše probíhalo za doprovodu třech hudebních skupin ze Senicka.
Ve 20.00 odstartovala venkovní taneční zábava, k tanci hrála kapela Country Tip z nedaleké Brezové pod Bradlom, přestávky této kapely jsme vyplňovali našimi tanečními ukázkami. V prvním vstupu zhlédli dospělí i děti klasickou country choreografii Přání. Náš druhý taneční vstup zavedl Kunovjany a Seničany do mexického státu Veracrúz, vystoupili jsme s divácky oblíbeným lidovým tancem El Colás. Jelikož jsou mexické melodie chytlavé, vytleskali si přítomní přídavek dalšího tance, tentokráte valčíku La Suriana. Posledními ukázkami cloggingu  (amerického stepu) Tell me ma a Booty swing jsme se rozloučili s návštěvníky Kunovské zvonice. Všude byla cítit výborná nálada a chuť se bavit, a tak zábava pokračovala do pozdních nočních hodin.
V průběhu večera nás osobně přišel pozdravit primátor Senice Branislav Grimm, po celou dobu se nám pozorně věnovali pořadatelé a dobrovolní hasiči ze Senice. Bylo nám dobře. Děkujeme se skvělou atmosféru a příjemné zážitky.
Touto cestou bychom chtěli poděkovat také Městskému kulturnímu středisku Kojetín za to, že nás zaštituje a poskytuje nám prostory pro naše zkoušky. Lucky While existuje v Kojetíně již dvacet let, za tu dobu prošlo skupinou přes sto tanečníků a tanečnic. V současné době se věnujeme klasickým country tancům, modernímu country – tzv. line dance, mexickým lidovým tancům a cloggingu. Chcete-li se k nám přidat, navštivte některou z našich zkoušek. Setkáváme se pravidelně v pátek od 17 hodin v sále Sokolovny Kojetín nebo v sále VIC Kojetín.

   


Hrůzostrašné sklepení

Myšlenka využít sklepní prostory v budově Vzdělávacího a informačního centra se zrodila již před několika lety. Atmosféra sklepa přímo vybízela k vytvoření nějaké zajímavé expozice, která by Kojetín obohatila a stala se tak zároveň poutavou atrakcí nejen pro Kojetínské, ale i pro turisty.
Tato idea v nás zrála dlouho a v letošním roce jsme se rozhodli, že ji i fyzicky zrealizujeme. Nutno podotknout, že jsme se snažili využít potencionálu a zručnosti zaměstnanců MěKS, kteří výraznou část expozice vymysleli a následně zhotovili. Jak už napovídá samotný název, jedná se o atrakci, která má ve vás, návštěvnících, vzbudit strach. Ovšem ne strach v pravém slova smyslu, ale strach spojený s příjemným mravenčením, zábavou a jistotou, že všechno je jen jako. Už od pradávna si lidé strach uměle navozovali vyprávěním hrůzostrašných historek, čímž se očišťovali a učili se připravovat na strach opravdový, který každý z nás ve svém životě určitě už zažil. Z psychologického hlediska má takový uměle vytvořený strach člověka očišťovat a vyplavit mu jistou dávku adrenalinu, který nám v dnešním přemodernizovaném světě chybí. Jsou i teorie o tom, že člověk, který vidí zprostředkovaně nějakou hrůznou událost, je podvědomě rád, že se mu samotnému nestala.
Expozice Hrůzostrašné sklepení není nijak historicky podložena, ani spjata s Kojetínem, slouží jako atrakce a my doufáme, že tento úkol splní na výtečnou. O tom, že sklepení je využito smysluplně zatím svědčí i rekordní zájem veřejnosti, přes hodový víkend tuto expozici zhlédlo přes patnáct set návštěvníků. V dalších letech bychom chtěli využít i ostaní části sklepení, které máme v plánu doplňovat o další hrůzostrašná zákoutí. Přejeme všem návštěvníkům příjemnou a zároveň mrazivou zábavu.
Na závěr ještě slova poděkování iniciátorům, kteří se na realizaci tohoto projektu podíleli - pracovníci MěKS Kojetín - Milan Zahradník, který vyrobil všechny dřevěné komponenty za pomoci svého tatínka,  Jakub Šírek, Jana Nováková, Kateřina Krčmařová a Hana Svačinová, které zhotovily a oblékly všechny postavy (Jirku M., Karla, bezhlavého Jaryna, kata Pečínku, Rihannu, Martu a Radima). Firmě HG Style za dodání molitanů na výrobu postav, Zdeňku Bartákovi za skutečnou truhlu a Ladičkovi Polákovi za postavu Marty.

Fotografie: http://mekskojetin.cz/celorocni-vystavy/251/hruzostrasne-sklepeni


Kojetínské hody 2016

I v letošním roce se v Kojetíně celý týden od pátku do pátku hodovalo a slavilo s bohatým programem.
O víkendu 12. - 14. srpna 2016 se  tisíce návštěvníků bavily na tradičních Kojetínských hodech.

V pátek 12. srpna 2016 se v Kojetíně zahajovaly hody vernisáží výstavy tvůrčí skupiny Signál 64 s názvem Čerstvé věci. V prostorách galerie VIC mohli návštěvníci obdivovat fotografie, obrazy a keramiku od členů Signálu 64 a jejich hostů. Významná část expozice byla věnována tvorbě Jaroslava Kačírka staršího, od jehož narození uplynulo v letošním roce 90. let. Tento předhodový večer ožilo nádvoří VIC také 4. ročníkem Kojetínské kytary. Po osmnácté hodině večerní zahájil tento festival domácí Janek Tabara. V pozdějších hodinách mohli diváci vidět a hlavně slyšet kapely There´s Blood In My Ears, IQ Opice, Hannibal Lecter. Namísto avizované kapely Hard To Believe, která se bohužel nemohla festivalu zúčastnit, vystopila rap-alternativní skupina Nejsme z Kojetína. Spestřením v průběhu večera bylo bezesporu také otevření Hrůzostrašného sklepa taktéž v prostorách VIC. Příchozí přivítala ředitelka MěKS Kojetín Hana Svačinová a starosta města Jiří Šírek, který slavnostně přestřihl stuhu před vchodem do sklepení. Pak už nic nebránilo návštěvníkům, aby se příjemně báli v hrůzostrašné expozici, která bude zpřístupněna a doplňována o další atrakce i v budoucnu. Pro ty, kteří vyznávají jiné hudební žánry, byl navíc připraven večer s živou hudbou v Restauraci Na Hrázi U Tondy a pozadu nezůstala ani Hospůdka U Pedyho, jenž nabídla hodovníkům hudbu reprodukovanou.
Slunná sobota 13. srpna 2016 přislibovala další zdárný den kojetínských hodů, který se nesl v soutěžním duchu. Od časného rána soupeřila volejbalová družstva v areálu sokolské zahrady na Turnaji Střední Moravy. Současně se na hřišti u stadionu Morava Kojetín konaly hasičské závody „O Hodový koláč“. Příznivci harmonik, ať už pianových, chromatických, či heligonek mohli zavítat do Sokolovny Kojetín, kde probíhalo již XVI. Setkání harmonikářů Vladimíra Pospíšila. Umístění piánových harmonik: 1. místo Martin Přichystal z Olomouce, 2. místo  Roman Straka z Vídně, 3. místo  František Bíza z Mutěnic. Umístění chromatických harmonik: 1. místo  Vlastimil Pokorný z Náměště nad Oslavou, 2. místo Roman Straka z Vídně, 3. místo Josef Pavelka se zpěvavačkami Veronikou Žejdlíkovou a Marií Kudíkovou z Valašského Meziříčí. Umístění heligonek: 1. místo Jaroslav Melicherík z Povážské Bystrice, 2. místo Jiří Hampl z Dubicka, 3. místo Vlastimil Bělaška z Koválovic Osičan. O zpestření sobotního hodového programu se postarali i pracovníci restaurace Na Hrázi U Tondy, kde se mohly děti povozit na koních a ponících. Svojí troškou do pomyslného hodového mlýna přispěli i nadšenci z Kroměřížské dráhy, o. s., kteří vypravili na trati Kojetín-Tovačov motorový vůz „Kredenc“ M262.018 s vozy Bix. Ve večerních hodinách se pak volejbalové a tenisové kurty proměnily v taneční parket. K poslechu a tanci hrála do raních hodin kapela Tip Top-Q.
V neděli 16. srpna po deváté hodině ranní tradičně vyrazil do ulic Kojetína krojovaný průvod společně s jízdou králů. Do pochodu vesele vyhrávala dechová hudba Hanačka z Břestu. Po příchodu na Masarykovo náměstí následovalo klepání na radnici a následné předání hodového práva, ale to už se koječtí Hanáci přesunuli na připravené pódium, kde byl letos podle právoplatných regulí vyplacen rádní a zastupitel František Krejčiřík. Pak už následoval folklórní program, ve kterém se divákům představil Hanácké sóbor Hruška, Ječmínek z Chropyně, Hanáček z Kyselovic, Hanáci z Hulína, Kosíř Kostelec, Klas z Kralic, pěvecký soubor Hlahol z Mysločovic, Kopaničár ze Starého Hrozenkova a na závěr samozřejmě domácí Hanácká beseda s pásmem „Čepení nevěsty“. Poté následoval samostatný vstup dechové hudby Hanačky z Břestu, která tak pomyslně ukončila folklórní dopoledne. Ten, kdo chtěl pokračovat ve folklórním duchu měl příležitost navštívit nádvoří VIC, kde celé odpoledne hrála cimbálová muzika Dubina. Nedílnou součástí hodů jsou i jarmareční stánky a různé pouťové atrakce. Letos ocenili především rodiče a prarodiče s dětmi kolotoče, jenž byly umístěny na volném prostranství za VIC. Kdo se chtěl pokochat krásami Kojetína, mohl využit jízdu oblíbeným autovláčkem. Po krátkém oddechu program pokračoval tanečním vystoupením tanečního klubu KST Swing z Kroměříže, v jejich řadách se rekrutovala i mládež z Kojetína. Následovala obligátní soutěž v pojídání pukačů. V kategorii mužů zvítězil již počtvrté Jarda Němec z Bystrého u Poličky, kdy v čase 1:27 minuty spořádal rovných deset pukačů. V kategorii žen se umístila na první příčce Drahomíra Grobnerová z Počenic, která taktéž již počtvrté obhájila svoje prvenství v čase 1:32. Po této disciplíně se na pódiu už pomalu připravovala hudební skupina Ponožky pana Semtamťuka z Berouna. Tato kapela připomínající Banjo Band Ivana Mládka pobavila přítomné především inteligentním humorem obsaženým v textech svých písní. Zlatým hřebem a hlavní hvězdou letošních hodů byla pražská hudební skupina Jelen. Ta i přes chvilkovou dešťovou sprchu hrála naplno a diváci ji za to odměnili zaslouženým potleskem a ovacemi. Jelen je především známý písněmi Magdaléna, Co bylo dál, Světlo ve tmě a samozřejmě i jejich nejznámější písní Jelen, která dala této kapele jméno. Nedělní hodový program zakončil Penzistor, rocková formace z Přerova v originálních kostýmech s originálními texty. Třídenní hodový maraton, tak úspěšně skončil. Ti, kteří chtěli hodovat dále, určitě využili některé z otevřených pohostinských zařízení.
Kojetínské hody opět dostály kvalit městských slavností. Za to, že proběhly v takovém rozsahu, patří velké poděkování všem organizátorům, pomocníkům i dobrovolníkům, kteří se zapojili, ať již do příprav nebo se přímo podíleli na hodovém průběhu samotném (MěKS Kojetín, Město Kojetín, MěÚ Kojetín, SDH Kojetín, Městská policie Kojetín,  Policie ČR, Sokol Kojetín, DDM Kojetín, Kroměřížská dráha, Farnost Kojetín, Školní jídelna Kojetín, Zahrádkáři Kojetín, Hannibal Lecter, Dušan Meduna, Antonín Beneš a ostatní). Velkou pochvalu a obdiv si zaslouží všichni účinkující, bez kterých by letní městské oslavy neproběhly. Poděkování také náleží Olomouckému kraji a všem sponzorům za finanční podporu. Nashledanou na hodech v roce 2017!

Fotografie: http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kojetinske_hody_2016_12._-_14._8._2016/