Březen 2016

16. -20. března 2016 - Divadelní Kojetín 2016

Letošní přehlídka divadelních souborů Divadelní Kojetín se konala  ve dnech 16. až 20. března 2016 v sále místní Sokolovny. K radosti nás, pořadatelů, za vysoké divácké podpory. Divadelní Kojetín je krajskou postupovou přehlídkou amatérských divadelních souborů, kdy ti nejlepší jsou odbornou porotou nominováni na celorepublikovou přehlídku Divadelní Piknik Volyně.
Letošní program nabídl čtrnáct představení, včetně pěti, které byly zařazeny do programu mimo soutěž a zpříjemňovaly dopoledne místním dětem, školákům a studetnům. Devět inscenací už bylo soutěžních a posuzovala je odborná porota ve složení Vladimír Fekar (dramaturg Městského divadla Zlín), Petra Kohutová (dramaturgyně Divadla D3 Karlovy Vary a Karlovarského městského divadla, lektor režijní školy SČDO) a Ladislav Vrchovský (český novinář, divadelní publicista a kritik z Ostravy).
Program festivalu nabízel převážně  komediální žánr. Ale objevila se i díla dramatičtějšího rázu, jako thriller, absurdní drama nebo divadelní hra o mezilidských vztazích.
Festival byl velmi netradičně zahájen. Poprvé se na kojetínských prknech představila dětská divadelní skupina "Mimoni" (Martin a Kristýna Ligačovi, Jana Dostálíková, Marie Medunová, Ela a Martin Noskovi, Klára Tejchmanová, Anna Hovorková, Pavla Košťálková, Lenka Kusáková) se scénkou Šílení puberťáci, která byla sondou do dnešních mezilidských vztahů. Děti si scénku samy vymyslely a režijně je vedli Jakub Šírek a Milan Zahradník z Městského kulturního střediska Kojetín. Mimoni sklidili velký aplaus u diváků, ohromili i odbornou porotu, která jim udělalila zvláštní cenu za krutopřísnou grotesku a starosta Jiří Šírek na zahájení konstatoval, že do Divadelního Kojetína nepřichází pouze jaro, ale i mladá herecká krev.
Oživením letošní přehlídky byly kramářské písničky v podání Milana Zahradníka a Hany Svačinové, které zazněly před každým představením.
Nominaci na 5. Divadelní Piknik Volyně si odvezl Divadelní spolek Kroměříž za inscenaci Veroničin pokoj. Odborná porota také udělila ceny za herecké výkony všem čtyřem protagonistům. Kroměřížští také získali cenu za inscenaci a na plné čáře vyhráli i u diváků, kdy si odvezli i Cenu Divadelního Koječáka. Odborná porota Divadelního Kojetína ještě k postupu do Volyně doporučila dvě inscenace bez uvedení pořadí - Drcla loktem vo kredenc K.V.A.S. Karviná a Sluhu dvou pánů Divadla Haná Vyškov. Také doporučila k výběru na Mladou scénu Ústí nad Orlicí inscenaci Dvanáct Divadelního sdružení Horních Počernic. Lektorský sbor také ocenil jednotlivce, kteří obdrželi čestná uznání a ceny.
Vestibul Sokolovny byl vyzdoben výstavou Hanáci z pohledu malířky Marie Gardavské kdysi a dnes a o pozdní páteční hudební rozptýlení se postaral Janek Tabara.
Vyšlo také šest čísel časopisu Divadelní Koječák, který se stal neodmyslitelnou součástí přehlídky. Jsou v něm shrnuty jednotlivé přehlídkové dny, pohlíží na festivalové dění s humorem a recesí typickým pro redakci časopisu, který tvoří mladí lidé okolo šéfredaktorky Hany Hásové. Ladislav Vrchovský ve svém závěrečném vystoupení dokonce prohlásil, že kojetínský festivalový časopis bude dávat příkladem ostatním pořadatelům přehlídek. Což od českého novináře je velká pochvala.
Divadelní Kojetín a jeho úspěšný 24. ročník uběhl velmi rychle,  bezproblémově a ke spokojenosti všech. My, pořadatelé, se těšíme na další divadelní zážitky.

Poděkování za Divadelní Kojetín

- všem divadelníkům a divadelním souborům, bez kterých by se přehlídka v Kojetíně neuskutečnila: Divadlo Tramtarie Olomouc, DS Hanácká scéna MěKS Kojetín, Divadélko pro školy Hradec Králové, Divadelní spolek Kroměříž, DS ASpol Brno, Divadlo Koráb Brno, Lidové divadlo při MIKS Krnov, Divadlo Dostavník Přerov, Blud v Tyátru Bludov, K.V.A.S Karviná, Divadlo Haná Vyškov, Divadelní sdružení Horních Počernic,
- všem věrným divákům, kteří festival navštívili,
- lektorům odborné poroty - Petře Kohutové, Vladimíru Fekarovi, Ladislavu Vrchovskému,
- skupině Mimoni za zahájení přehlídky scénkou Šílení puberťáci,
- Městu Kojetín a Ministerstvu kultury ČR za finanční podporu,
- všem sponzorům přehlídky,
- reportérům Divadelního Koječáka
s šéfredaktorkou Hanou Hadičkou Hásovou, kteří vydali šest čísel Divadelního Koječáka (David Dvořák/Vladimír Fekar/David Hás/Hana Hásová/Petra Kohutová/Klára Krčmařová/Lukáš Lejnar/Tereza Panáková/Hana Svačinová/Jakub Šírek/Jan Tabara/Milan Zahradník/Jan Žmolík),
- Janku Tabarovi za páteční koncert,
- všem mladým Hanákům a Hanačkám za uvítání všech souborů na přehlídce,
- fotografce Janě Večeřové za pořízení fotografií z představeních,
- hasičům za požární asistence,
- všem nejmenovaným, kteří se podíleli na zdárném chodu kojetínského festivalu, za jejich podporu,
- velké poděkování si bezesporu také zaslouží kolektiv pracovníků kulturního střediska a pomocníků, bez kterých by festival neproběhl hladce - Kateřina Krčmařová, Jana Nováková, Jakub Šírek, Milan Zahradník, Alena Zicháčková, Martina Márč Baculáková a technik (herec) Honza Racek Raclavský.
Za MěKS Kojetín všem upřímně děkuje Hana Svačinová
Foto: Jana Večeřová

Fotogalerie Divadelního Kojetína 2016:
http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Divadelni_Kojetin_2016_16._-20._3._2016/


23. března 2016 -Kočovné divadlo Ad Hoc

Po přehlídkovém maratonu následovala ještě pomyslná třešnička na dortu v podobě představení S úsměvem nepilota. Ve středu 23. března 2016 navštívilo Sokolovnu Kočovné divadlo Ad Hoc, které znají diváci i z minulého roku, kdy vystoupilo s operetní mafiánskou parodií Zmrazovač. Kolektiv mladých herců nezklamal návštěvníky ani tentokrát. Hodinové kabaretní vystoupení bylo protkáno inteligentním humorem a satirou s odezvou na aktuální témata společenského dění. Gejzíry vtipu a nápaditosti nenechaly diváky chladnými po celou dobu vystoupení. Herci mistrně používali slovní hříčky spolu s hudebními a tanečními vsuvkami, které byly dokonale vyvážené. Z hudebních žánrů zazněly milé a vkusné parodie například na folklórní pisně, jazz či word music. Herci takřka proplouvali na pódiu humorem s prvky Osvobozeného divadla, Semaforu i Divadla Járy Cimrmana a nechyběly ani parodie na obligátní televizní reklamy nebo nedělní chvilky poezie. Z celého představení byla cítit hravost a sehranost aktérů, kteří si výstupy vyloženě užívali. Úžasná byla práce herců s hudebními nástroji, kterými si sami doprovázeli hudební výstupy a v průběhu si je i střídali. Představení S úsměvem nepilota bylo pro diváky milým a sympatickým odreagováním
od strastí všedního dne a doufáme, že divadlo Ad Hoc nás opět brzy navštíví a dá nám možnost zhlédnout průzračný inteligentní a ryze náš humor.

Foto:
http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Kocovne_divadlo_AdHoc_-_S_usmevem_nepilota_23.3.2016/