Leden 2016

26. ledna 2016 - Divadelní představení Racek

V úterý 26. ledna 2016 na Sokolovnu Kojetín zavítalo divadlo D21 s inscenací Antona Pavloviče Čechova Racek. D21 funguje od roku 2012 jako samostatné divadlo, které navázalo na působení Malého Vinohradského divadla. Ve svém repertoáru mají umělci díla, která se orientují především na žáky základních až středních škol, ale i klasické hry jako například R.U.R, Ibsenovu Noru, Audienci Václava Havla a v Kojetíně hraného Racka. Na tuto hru si určitě rádi zavzpomínali bývalí členové Hanácké scény, kteří ji v padesátých letech hráli také.  Představení bylo výjimečné i tím, že v jedné z hlavních mužských rolí zazářil kojetínský rodák Milan Ligač spolu s Kristýnou Podzimkovou, jenž je známá divákům i z televizní obrazovky. Divadelní hra Racek je považována za přelomovou v rámci moderního dramatu, i když děj nemá žádnou stěžejní linii, ta je zatlačena do pozadí a nechává tak vyniknout jednotlivým charakterům postav, které se potýkají s vlastními chimérami. Sám Čechov označil tuto hru jako komedii i přes častá pochmurná témata jako je alkoholismus, deprese a ztráta smyslu života. Inscenace je protkána absurdními situacemi, které gradují občas až v grotesknost jednotlivých postav. V Kojetíně sklidili herci nemalý úspěch u publika, které si pochvalovalo herecké výkony všech protagonistů. Lehce avantgardní pojetí této hry v režii Lucie Ferenzové nabídlo obecenstvu skvělý kulturní zážitek a my doufáme, že divadlo D21 nebavilo diváky v Kojetíně naposledy.

foto: http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Divadlo_D21_-_Racek_26.1.2016/


18. ledna - 31. března 2016 - Výstava prací žáků Střední odborné školy řezbářské v Tovačově

Od druhé poloviny ledna probíhala v prostorách galerie VIC výstava prací žáků Střední odborné školy řezbářské v Tovačově.  Návštěvníci expozice ocenili především zručnost a poctivost, se kterou byla veškerá, dá se říci umělecká díla, vytvořena. Tyto předměty oplývaly originalitou, nápaditostí a tvořivostí.  K vidění byly nádherné ukázky  nábytku, ať už moderního, či stylového. Mezi originální výtvory patřila zrcadla s art decovými, romantickými i secesními motivy. Součástí expozice byl i improvizovaný dětský koutek, kde byly zavěšené Marionety a pod nimi mohli příchozí obdivovat boxy na hračky s vytahovacími tvary. Dalším prvkem byly reliéfy s různými motivy, které byly zavěšeny na stěnách galerie a betlém v životní velikosti, který zde zůstal od minulé výstavy. Pozoruhodně působily také  sochy a sošky zvířat nebo aktů. Výstava sklidila značný ohlas a my jsme rádi, že návštěvníci se přesvědčili o umu a fantazii žáků Střední odborné školy řezbářské Tovačov. Poděkování patří  nejen žákům a vedení školy, ale také vedoucímu učiteli odborného výcviku Miroslavu Čmelovi za ochotu a příjemné jednání, které projevil při přípravě této výstavy.

Foto: https://mekskojetin.cz/galerie-vic/226/vystavy-v-roce-2016


30. ledna 2016 - Country bál 2016

Večer v sobotu 30. ledna 2016 se nesl ve znamení divokého západu a westernu. Sokolovnu zaplnili cowboys a cowgirls. Celý večer k tanci a poslechu hrála kapela Countrio Hodonín. Přítomní nebyli ochuzeni ani o taneční vystoupení místní skupiny Lucky While a exhibici koltů s biči v provedení bratří Krčmařů, kteří měli kolty proklatě nízko u pasu. I přes nevelký počet návštěvníků, vládla na Country bále vynikající nálada a parket byl permanentně obsazen tanečníky. V improvizovaném saloonu ve vestibulu byly připraveny delikatesy v podobě tortil a pravého nefalšovaného mexického guláše. Kdo neměl štěstí u cowgirls, vyhrál určitě některou slosovatelnou cenu.  Děkujeme všem, kteří pomohli letošní Country bál připravit a podíleli se na jeho bezvadném průběhu.

Vážení čtenáři, rád bych se s vámi podělil o několik postřehů z letošního Country bálu Kojetín. Tuto taneční akci již tradičně pořádalo MěKS Kojetín ve spolupráci s taneční skupinou Lucky While. Hudební doprovod byl v režii kapely Countrio Hodonín, která není v Kojetíně žádným nováčkem. Účinkovala již na minulém bále, a taky jsme ji mohli slyšet hrát na festivalu Kojetínské hudební léto. Jako posluchač a tanečník mohu říct, že to byla opět dobrá volba. Kapela hrála živě a energicky, což probudilo v návštěvnících tanečního ducha. Slyšeli jsme nejen klasické country, bluegrassové a trampské písničky. Muzikanti zahráli také vlastní tvorbu z alba s názvem Až Tě potkám. Každý slyšel svoji oblíbenou písničku a tančil, jak bylo libo. V kole bylo vidět mnoho různých tanečních country stylů, mezi které patří např. linedance, čtverylky, kruhové tance a couple dance.
Je zajímavé, že tato akce přitáhne tradičně mnoho přespolních účastníků, takže místní jsou v menšině. Nebylo nouze o příjemná setkání s kamarády a přáteli. Ti nejvzdálenějí přijeli například až ze Středočeského kraje. Po půlnoci se losovaly hlavní ceny na zakoupené vstupenky, za které organizátoři poděkovali všem štědrým sponzorům a dobrovolníkům. Vyznavači country si tak mohli domů odnést krásně vyvedené dorty kojetínských cukrářek, výběr pivních sládků nebo také skládací grill.
Nesmím však opomenout vystoupení místní country taneční skupiny Lucky While. Tanečníci předvedli „Tanec duchů“ z dílny bývalé tanečnice Ivety Dedkové a povedený valčík s názvem Víla. Své vystoupení korunovali cloggingem (stepem s okovanými botami) na melodii kapely Sham Rock s názvem Tell Me Ma. Choreografii tohoto cloggingu zpracoval jako svoji prvotinu Petr Davidík. Také díky těmto vystoupením se večer nesl v příjemném duchu.
Co by to však bylo za bál, kdyby na něm nevystoupili sourozenci Krčmařovi. Libor a Honza si pro letošek připravili nová čísla. Ve své show představili honácké biče a lasa. Do hry zapojili také dobrovolníky, kteří si mohli vyzkoušet, jaké to je držet vlastní rukou tyčinku, ze které Libor a Honza ukrajují bičem malé kousky. Nakonec si pozvali na parket ještě svého kamaráda, který také předvedl poutavou ukázku práce se dvěma honáckými biči. Biče svištěly vzduchem a šlehaly rány jak z revolveru. Honza přeskakoval a proskakoval snad všemi smyčkami, které lze vymyslet. Libor dokázal rozsekat bičem noviny v Honzových rukou na miniaturní kousíčky. Krásný zážitek.
O zábavu nebylo nouze, takže všem rychle vyschlo v krku a dostali chuť na něco dobrého. Občerstvení a pitný režim zajistil ke vší spokojenosti Snack bar Křenovice.
Závěrem bych chtěl říct, že pokud se lidé chtějí bavit, nemá to chybu. Taneční parket byl plný až do druhé ráno, kdy se s námi kapela rozloučila. Za zdařilou akci děkuji organizátorům a všem přátelům country.
Lukáš Zítka

Foto: http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Country_bal_Kojetin_2016_30.1.2016/