Slavnostní ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU - poděkování a foto
Slavnostní ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU na Masarykově náměstí s programem a adventním jarmarkem se letos konalo v pátek 22. listopadu 2024...
V pátek 16. října jsme si připomněli Den stromů, který už tradičně spojujeme s výsadbou nových dřevin na různých místech v Kojetíně, Popůvkách či Kovalovicích. Tentokrát jsme se zástupci veřejnosti, Církve Československé husitské, Domu dětí a mládeže a Městského kulturního střediska Kojetín vysadili tři lípy – dvě na prostranství po zbouraném domě v Příční ulici, jednu – Husovu – v parku na ulici Palackého. I v historii požívaly stromy úcty a ochrany a naši předkové si velmi vážili stromů, zvláště silných a starých.
Tradiční bylo postavit dům, zasadit strom a zplodit syna. Stromem Slovanů byla především lípa, proto lípy vysazovali u svých domů, statků, stromy jim sloužily za orientační znamení v přírodě, vysazovali je u cest, na křižovatkách apod. Od roku 1848 se lípa stala oficiálním symbolem českého národa.
Pro uctívání stromů byla významná husitská tradice, podle které Jan Hus, když musel opustit Prahu, kázal v přírodě, pod korunami starých stromů. Staré stromy – duby, byly spojeny také s osobou Jana Žižky z Trocnova.
Stromy jsou pamětníky a památníky lidských dějin. Připomínají doby dobré i zlé. Připomínají události, na které lidská paměť mnohdy zapomíná, vysazují se při událostech významných, aby tyto události připomínaly.
Tak v úterý 6. července 1915, časně ráno před rozbřeskem, byla tajně vysazena na tehdejším „Židovském parku“ mladá lipka, na památku pětistého výročí upálení Jana Husa. Byla 1. světová válka, a těm, kteří lipku vysazovali, hrozil nejpřísnější trest. Byli to členové vzdělávací jednoty Palacký v Kojetíně, v čele s panem Maxmiliánem Navrátilem.
Také my, sto let po této události, v roce 600. výročí upálení M. Jana Husa, také vysazujeme na jeho památku a připomínku lípu. Je to další lípa, která byla v našem městě vysazena k připomínce významných událostí.
Dne 7. května 2015 byla vysazena k 70. výročí konce 2. světové války před sokolovnou.
To, že ještě před vysazením byl strom silně poškozen vandalem, účastníkům akce nebránilo vysadit jej jako „Strom Naděje“. Je to lípa v ulici Příční, vpravo stojící. Věříme, že se uchytí a poroste – jako naděje toho, že lidská hloupost, hrubost a neúcta k životu mohou někdy vyhrát, ale nikdy nezvítězí!
Jiří Šírek, František Řezáč
V měsíci říjnu připravilo Městské kulturní středisko Kojetín hned dvě představení pro školy a mateřské školky.
Prvním z nich byla Vodnická pohádka v podání Divadýlka Mrak, která se konala v sále Sokolovny v pondělí 12. října 2015. Veselá, výpravná pohádka, plná kouzel a čarování byla protkaná známými i neznámými písničkami o vodě, rybách a rybnících. O vodníkovi Šplouchovi, který utekl před trestem vodnického krále a zabydlel se i se svojí vdavek chtivou dcerou Běličkou v klidné tůňce v Čechách. Naneštěstí u mlýna, který právě koupila lakomá mlynářka proto, aby v něm našla, podle pověstí, zakopaný poklad.
Druhým představením, určeným starším žákům základních škol a studentů gymnázia, byl humorně poučný pořad o Karlu IV. v projektu Vladimíra Pěnkavy „Faber“, který se konal v úterý 20. října 2015. Školní mládež se zábavnou formou přenesla do středověku. Žáci se například seznámili s historií korunovačních klenotů, mučírnou i tehdejšími mravy.
V pátek 16. října 2015 se v „Pekle“ Sokolovny konal hudební večírek. Jako první vystoupil mladý talentovaný kojetínký gymnazista Janek Tabara, který v hodinovém bloku zahrál a zazpíval několik poprockových skladeb. Jeho čistý přednes i hra na kytaru byl oceněn bouřlivým potleskem z řad posluchačů, převážně spolužáků, kteří přišli svého kamaráda podpořit. Po produkci této začínající hvězdy se na pódiu objevila kapela „Hudba tvýho fotra“ z Prahy. Frontmen tohoto bluesrockového uskupení Michal Talo, který hraje na foukací harmoniku navštívil Kojetín již v minulosti, a to při příležitosti Divadelní přehlídky, kde předčítal své básně v rámci této akce. Hudební formace „Hudba tvýho fotra“ vznikla v tomto roce v Praze. V současné době hraje ve složení foukací harmonika, sólová kytara, basa a bicí. Přes nedávný vznik má za sebou několik úspěšných koncertů, dokonce i v zahraničí. Repertoár kapely se skládá převážně z klasického amerického blues z období 50. až 70. let. Posluchači hudebního večera ocenili především precizní hru na foukací harmoniku Michala Tala, jeho zpěv i souhru všech členů kapely, kteří si koncertování opravdu užívali a přenesli neopakovatelnou atmosféru i na přítomné.
V sobotu 20. října 2015 se konala již tradiční kojetínská Hubertova jízda. Po deváté hodině se na louce za bývalou farmou Račová sešly přes dvě desítky jezdců v sedlech a několik koňských povozů, aby vzdaly holt sv. Hubertovi, patronu myslivců. Pro přítomné návštěvníky, kteří cestu chtěli absolvovat „nekoňmo“, byly připraveny povozy motorizované. Navzdory studenému a deštivému počasí se sešlo několik odvážlivců, kteří si celou trasu projeli a podporovali jezdce ve zvládání překážek. Příjemným zpestřením celé jízdy bylo uskupení trubačů, kteří obohacovali akci loveckými signály. Po zahájení a úvodu na louce za bývalou farmou Račová se všichni jezdci i s povozy vydali napříč Včelínem. Následovalo několik zastávek na okolních loukách, kde jezdci předvedli svůj um při zdolávání předem připravených překážek. V půli cesty následovala příjemná přestávka na myslivecké chatě u Uhřičic, kde bylo nachystáno pro všechny přítomné občerstvení. Zkrátka nepřišli ani nejmenší, pro které byl t v areálu ukrytý sladký poklad. Po krátké pauze se kolona jezdců, spřežení a vleček vydala na další cestu zpět ke Kojetínu, kde bylo na louce připraveno improvizované kolbiště. Zde se jezdci utkali v několika disciplínách. V kategorii starších pánů vyhrál Jaroslav Hrabal z Uhřičic, v disciplíně s barely měl nejlepší čas Josef Zahradník z Bezměrova, který se zároveň stál králem honu poté, co uzmul liščí oháňku. V kategorii Amazonky se štěstí usmálo na Alenu Kromkovou z Tvorovic a v soutěži s povozy zvítězili sourozenci Krausbergovi.
Celá akce se obešla bez úrazů a větších pádů, věříme, že všichni zúčastnění i jejich čtyřnozí miláčci byli spokojení , za což patří poděkování všem, kteří akci připravili.
Foto: http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Hubertova_jizda_Kojetin_2015_17.10.2015/
Městská knihovna MěKS Kojetín ve středu 21. října 2015 pozvala do sálu VIC Kojetín Richarda Pachmana, který v literárním pořadu přiblížil přítomným posluchačům knihu s názvem Tylda.
Román Tylda je napsán podle skutečného příběhu židovské ženy, která přečkala útrapy druhé světové války, a která našla sílu opustit své malé dítě, aby mu zachránila život.
Autorem románu je Richard Pachman a jeho tatínek František. Jeho děj se odehrává zejména v Olomouci a také v Kojetíně. To je to pouto, které sympatického 49tiletého všestranně nadaného umělce a jeho maminku přivedlo do Kojetína. Právě jeho tatínka, tehdy malé dítě Fanulu, zachránilo před převýchovou v německé rodině to, že ho rodiče svěřili z Olomouce do Kojetína do péče příbuzných. Od září 1944 byl malý Fanula u tety Marušky a v dívčích šatičkách takřka v utajení pod jménem Betka přežil konec války.
Během pořadu pan Pachman nejen předčítal úryvky z tohoto románu, ale přednesl i písně z melodramatu Jan Hus. S ním vystoupil i k šestistému výročí upálení Mistra Jana Husa na koncertu na Staroměstském náměstí, kde bylo patnáct tisíc diváků. Je fakt, že jeho píseň Neodvolám zanechala hluboký dojem ve všech zúčastněných i v Kojetíně, kde se nás sešlo kolem třiceti.
O to paradoxní bylo, že na jeho otázku, kdo je hrdý na to, že je Čech, zvedla ruce jen polovina přítomných. Právě v době, kdy si vzpomínáme výročí vzniku samostatného státu, je to téma k zamyšlení. Přes všechny peripetie, kterými náš národ ve svém vývoji prošel, máme být na co hrdi. Zvláště v době, kdy se vláda věcí vrátila do rukou lidu, jak zpívá Marta Kubišová ve své písni Modlitba pro Martu, máme šanci dokázat, že jsme ochotni a schopni být prospěšní nejen pro sebe, ale i pro ostatní. Dnes nemusíme utíkat z naší vlasti jako tisíce lidí, kterým válka vzala domov či svobodu diktaturou jedné strany. Nemůžeme se vymlouvat na jiné. Záleží na každém z nás, co si příkladného vezmeme z historie, dokážeme v současnosti a předáme dalším pokolením.
Na závěr chci poděkovat našim milým knihovnicím za pořad, který nás obohatil o velmi inspirující zážitek a poodhalil další díl historie Kojetína a jeho obyvatel. Jaroslav Bělka
Především pro rodinné příslušníky a známé účastníků tanečních se konala v sále Sokolovny ve čtvrtek 22. října 2015 prodloužená lekce tanečního kurzu. Přítomní se mohli na vlastní oči přesvědčit, jaké dovednosti v tanci se jejich ratolesti či kamarádi doposud naučili.
Celý večer probíhal pod vedením tanečního mistra Igora Henzélyho, který provozuje v Kroměříži taneční studio a působí i jako porotce na různých tanečních soutěžích.
V průběhu kurzu by si měli začínající tanečníci osvojit kroky klasických i moderních tanců, naučit se základní figury, správné držení těla, ale i společenský bontón a etiku, jež jsou s tanečním uměním úzce spjaty. Vyvrcholením je pak závěrečná taneční kolona, která by měla být pomyslnou třešničkou na dortu. Tam mladé taneční páry vyniknou v celé své kráse.
Letos se závěrečná taneční kolona uskuteční v pátek 4. prosince 2015 v sále Sokolovny Kojetín s živou kapelou Beny-Q.
V pátek 23. října 2015 zahájil divadelní předplatné „Divadlo žije! aneb Neseďte doma - pojďte do divadla!“ v Kojetíně Divadelní spolek Diviš Žamberk, hrou ruského klasika N. V. Gogola Ženitba. DS Diviš Žamberk má dlouholetou tradici, vznikl již v roce 1886. V současné době byla hra Ženitba v režii Ivany Šrámkové doporučena na celostátní přehlídku Divadelní Piknik Volyně. Děj komedie zavedl diváky do carského Ruska, kde se o vdavekchtivou Agátu uchází hned čtyři nápadníci, kteří pochází z různých společenských vrstev. Každý z nápadníků má k sňatku povrchní a víceméně prospěchářské důvody. Sama potencionální nevěsta Agáta je marnivá a přes svůj pokročilý věk klade na partnera vysoké nároky, nejlépe by chtěla ženicha s modrou krví. Celou hru pak provází typické postavy dohazovačů a služebná Ďuňaša. Gogol touto hrou poukazoval humornou formou na tehdejší maloměšťácké trendy a povrchnost. Tyto faktory jsou typické i pro dnešní společnost, což dodalo hře nadčasovost a aktuálnost. Herecké výkony všech protagonistů byly vyvážené, inscenace měla jiskru a spád, což potvrdila i spokojenost návštěvníků. Na hru Ženitba si rádi zavzpomínali i bývalí členové Hanácké scény, kteří ji v minulosti s chutí hráli na domácí scéně i mimo ní.
V sobotu 24. října 2015 proběhl v kojetínské Sokolovně tradiční Bethrayer Meatfly Fest 2015 - hudební festival pořádaný kojetínskou kapelou Bethrayer, který je zaměřený na tvrdou muziku, a kam se sjela špička tuzemské scény. Akce měla jako vždy hojnou návštěvnost a celkem cca 450 lidí zaplnilo Sokolovnu. Bethrayer zde zároveň pokřtili svoji novou desku a opětovně věnovali celý festival jejich zesnulému kytaristovi Pegarovi. Nová deska nese název „Burning Scars“. Pokud chcete podpořit Bethrayer, desku si můžete objednat na bethrayer@seznam.cz za 150 Kč.
Od pondělí 26. října 2015 je k vidění v galerii VIC Kojetín nově otevřená výstava s názvem „Listopad 1989 a Olomouc ve fotografiích“. Autorem expozice je Petr Zatloukal, který v revolučním roce 1989 končil studium na Institutu výtvarné fotografie a současně vyučoval na Střední průmyslové škole v Olomouci. Jeho fotografie vykreslují euforii a průběh sametové revoluce na Univerzitě Palackého v Olomouci. Petr Zatloukal mistrně zachytil objektivem studentské nadšení pro věc, tehdejší život na univerzitě, která se rázem změnila na tiskárnu, noclehárnu i jídelnu. Expozice mapuje postupný vývoj listopadových dnů, vánoční atmosféru, výjezd studentů z Olomouce do Prahy, zvolení Václava Havla prezidentem i začátek let devadesátých, kdy se pořádaly v hanácké metropoli takzvané happeningy. Touto výstavou chceme připomenout listopadové události s ohledem na náš region. Expozice bude k vidění do 20. listopadu 2015.