Únor 2015

7. února 2015 - Tradiční Hanácké bál

Slavnostně nazdobený sál Sokolovny, výborné víno z Jižní Moravy, domácí kuchyně, dobrá zábava a hlavně krásné krojované Hanačky v doprovodu Hanáků, to vše přímo vybízelo k návštěvě již tradičního Hanáckého bálu, který se letos konal první únorovou sobotu. I přes kulminující chřipkovou epidemii si skalní příznivci nejen folklóru nenechali ujít tento slavnostní večer. Zahájení bálu patřilo kojetínským Hanákům a jejim hostům, kteří letos přijeli z Kostelce na Hané, Ořechova a Hrušky. Při uvítacím defilé mohli návštěvníci potěšit své oko krásou, rozmanitostí  a pestrostí našich moravských krojů a zazpívat si i neoficiální moravskou hymnu Moravo, Moravo. Poté následovalo vystoupení našich nejmenších Hanáčků, kteří nás přesvědčili v pásmu “Blkotala kaša v hrnku“, že bochte s trnkama só lepší, než právě ona zmiňovaná kaše. K tanci a dobré zábavě  vyhrávala, již minulými ročníky bálu prověřená, dechová hudba Hulíňané a kapela Trip, jenž obohatila lidovou hudbu  o vstupy pop music. V průběhu večera vystoupili naši Hanáci  se směsí tanců s názvem Hanácká beseda, tu sestavil již v roce 1947 kojetínský rodák Gustav Vožda. Vyznavače zpěvu a především slováckých písniček potěšila určitě přítomnost cimbálové muziky Dubina, která hrála v prostorách pekla, v čele s primášem Luďou Koutným.  Čas ubíhal rychle a zanedlouho tu byla očekáváná Moravská beseda, kterou si s chutí a od srdce zatančily všechny krojované páry. Jak krásné jsou spodní sukně hanaček se přesvědčil nejeden návštěvník při takřka artistických zvedačkách v závěru tohoto pásma tanců. Zábava poté pokračovala do brzkých ranních hodin a nesla se v duchu písně „Dež ste nás pozvali, tož nás tady mňéte, me od vás nepodem až nás veženete.“

Fotogalerie na: http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Hanacke_bal_2015_7._2._2015/


14. února 2015 - Vodění medvěda Kojetínem

Masopust je údobí, které trvá od Tří králů až do Popeleční středy, poté následuje půst, který trvá až do Velikonoc. V minulosti se konaly v masopustním období zabijačky, svatby a plesy. Vyvrcholením tohoto období je týden před Popeleční středou, kdy obchází příbytky na vesnicích i ve městech maškary v čele s medvědem a medvědářem. Nejinak tomu bylo i v sobotu 14. února 2015 v Kojetíně. Po desáté hodině ranní vyrazil od místní Sokolovny rozverný průvod maškar, který směřoval na Masarykovo náměstí.  Tam účastníky vodění medvěda přivítal starosta Jiří Šírek kalíškem dobrého moku a malým občerstvením, předal maškarám ostatkové právo a za odměnu si směl zatančit s divokým medvědem, který se pro tento den probudil ze zimního spánku.  Po předání ostatkového práva nebránilo už nic rozdováděným účastníkům průvodu vydat se do ulic Kojetína. Tam medvěd protáčel kojecky panny i panímámy a ty naoplátku nešetřily koblihami, jednohubkami a jinými dobrotami, k tomu všemu vyhrávala vesele kapela z Troubek. Pro ty, kteří nebyli ještě dostatečně znaveni a utaháni, si připravilo kojetínské SDH večerní Hasičské bál, spojený s pochováváním basy, která už se po náročném masopustu těšila na zasloužený odpočinek, ten jí zajistil zkušený farář a ve volných chvílích zasloužilý strážník František Kraváček. Hasičský bál se nesl v masopustním duchu, k tanci a poslechu hrála PC Music manželů Nikodýmových a nechyběla ani tradiční domácí kuchyně. Basa je tedy u ledu a tím skončilo období radovánek, pití a hodování, nastala doba půstu, která potrvá až do Velikonoc.

Fotogalerie na: http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Vodeni_medveda_2015_Kojetin%2C_14.2.2015/

 


18. února 2015 - Středeční divadlo

Ve středu 18. února 2015 do Kojetína zavítalo Rádobydivadlo Klapý z inscenací Dlouhá cesta, na motivy filmového scénáře Lesní jahody Ingmara Bergmana. Rádobydivadlo Klapý bylo založeno na podzim roku 1986, jeho zakladatelé byli Ladislav Valeš, současný umělecký vedoucí a režisér souboru a Vladislav Kaspar. Rádobydivadlo Klapý  není kojetínskému publiku zcela neznámé, minulý rok hostovali na prknech Sokolovny s hrou Všechno není Košér.  Samotná hra byla provázána snovým světem a představami autora, hlavní protagonista příběhu touží uvědomit si tajemství vlastní smrtelnosti, objet a uvědomit si svou minulost a přijmout ji stejně jako všechny svoje špatné stránky a zkusit něco změnit, než odejde do jiného světa. Inscenace byla ztvárněna do podoby road mowie, pomyslné životní cesty, kde hrdina bilancuje svoji minulost a zároveň přítomnost. Hra Dlouhá cesta v podání Rádobydivadla Klapý umožnila kojetínským divákům nevšední zážitek a možnost zamyslet se nad smyslem života.


28. února 2015 - Country bál

V sobotu 28. února 2015 se konal Country bál v Kojetíně. K tanci a poslechu hrála hodoníncká kapela Countrio, v pekle vyhrával na harmoniku Milan Zahradník z Bezměrova. O organizaci plesu se postarali pracovníci MěKS Kojetín, program a vystoupení zajistili členové country taneční skupiny Lucky While - line dance „Joy´s Gonna“, line dance „Zpět do padesátých let“, clogging „Booty swing“. K oživení plesu přispěly exhibice: trikové lasování a práce s honáckými biči - Honza a Libor Krčmařovi. O výbornou kovbojskou kuchyni i občerstvení se tradičně na výtečnou postarala Hospůdka U Pedyho.

Fotogalerie na: http://h-svaca.rajce.idnes.cz/Country_bal_Kojetin_2015_28.2.2015/