Leden 2015

21. ledna 2015 - Středeční divadlo

Veverská Bítýška je malebné městečko nedaleko Brna v blízkosti Brňenské přehrady a hradu Veveří. Ač tato nevelká destinace čítá do tří tisíc obyvatel, má i svůj úspěšný, amaterský, divadelní soubor s názvem Divadlo Prkno Veverská Bítýška. Protagonisté tohoto souboru k nám do Kojetína přijeli ve středu 21. ledna 2015 s komedií současného autora Petra Kolečka Zakázané uvolnění, která byla nedávno dokonce zfilmována a uvedena do kin. Pro Divadlo Prkno se ujal režie Víťa Jakubec. Inscenace tří herců, v tomto případě hereček, se vydařila skvěle. Celou hru provázely vtipné dialogy, situační humor i nečekané zvraty. Hořká komedie tak trochu o hokeji, ale spíše o životě, nevěře a nesplněných snech, zaujala určitě nejen fanoušky ledního sportu. Zprvu jednoduchá linie děje, kdy se svědkyně ženicha ocitne spolu s nevěstou ve sportovní hospodě, kterou vede majitelka otrávená životem, dostává záhy nečekaný spád a náboj. Naivní nevěsta, životem ošlehaná svědkyně a z mužů zklamaná barmanka, nám vyjevují své příběhy a postupně pro sebe nacházejí, i přes veškeré peripetie, pochopení. Hrdinky příběhu posilněny alkoholem pak na sebe prozradí i to, co mělo být raději utajeno, nebo zapomenuto. Hra Zakázané uvolnění je tak trochu sondou do duší dnešních žen, které si prošly různými vývojovými fázemi ve vztazích s muži. Všechny tři postavy byly výborně herecky ztvárněny a celkový dojem z představení podtrhla i jednoduchá, leč zajímavá scéna. O atraktivnosti představení svědčila i vysoká návštěvnost diváků z Kojetína a okolí. Doufáme, že představení se všem zúčastněným líbilo a všechny zveme na poslední představení v rámci divadelních střed, které si určitě nenechte ujít. Do Kojetína opět po roce přijede Rádobydivadlo Klapý (Západní Čechy) s inscenací na motivy oscarového filmového scénáře I. Bergmana Lesní jahody s názvem Daleká cesta. Nezapomeňte přijít ve středu 18. února 2015 v 19 hodin do sálu Sokolovny Kojetín.

   


12. ledna - 13. března 2015 - Výstava Jaromíra Gottvalda - Kreslený humor

V galerii Vzdělávacího a informačního centra je otevřena výstava s názvem Jaromír Gottvald - Kreslený humor. Zlínský autor výstavy Jaromír Gottvald se věnuje tomuto zájmu již čtyřicet let. První svou kresbu publikoval již v roce 1973, od té doby má na kontě přes dva tisíce pětset kreseb. Jaromír Gottvald se vyučil televizním mechanikem, pracoval jako kameraman a zvukař. V současné době je v důchodu a věnuje se naplno malování. Sám o sobě tvrdí, že není vůbec veselý člověk, ale snaží se svými obrázky satiricky reflektovat dobu i společnost ve které žije. Na paškál si bere naši politickou situaci, církevní restituce, absurditu některých novodobých zákonů, porevoluční marasmus, zdravotnický i policejní sektor a především všeobecnou lidskou hloupost.
Kresby Jaromíra Gottvalda jsou trefné, vtipné, ale zároveň nás nutí se zamyslet nad některými paradoxy dnešního světa. Součástí expozice jsou i novoročenky, z nichž některé vytvářel autor na objednávku například pro TV Zlín, či TV Nova. Určitě si nenechte uniknout možnost zhlédnout tuto vtipnou výstavu a přijďte se zasmát do galerie VIC, na Masarykově náměstí. Expozice potrvá do pátku 13. března 2015.