Kojetínský zpravodaj - prosinec 2024
Zveřejňujeme číslo 12/2024 Kojetínského zpravodaje:
V galerii VIC Kojetín byla v pondělí 14. dubna 2014 otevřena výstava keramiky Karla Žíly ze Střílek a kreseb Jana Žmolíka ze Šumperku.
Keramik Karel Žíla vystudoval Školu uměleckých řemesel v Praze. Poté pracoval jako vedoucí provozu v Kunštátu a od roku 1991 žije na volné noze. V současné době tvoří a žije ve Střílkách. Svá díla vystavoval po celé České republice, ale i v zahraničních lokalitách jako jsou Barcelona, Montreal, jižní Korea. Žíla se zaměřuje především na užitkovou kameninu, dřevem pálený porcelán a „raku“. Raku je japonský výraz pro požitek nebo radost, tento výraz je spojen i s čínskými čajovými obřady a zároveň vyjadřuje také druh keramiky. Keramika raku je ještě za horka vytažena z pece, dána do pilin a následně schlazená. Prudký rozdíl teplot vytvoří ve střepu trhlinky do kterých vnikne kouř, který je ještě zvýrazní. Tímto procesem se vytvoří originální keramika, která je neopakovatelná. Mezi vystavovanými exponáty návštěvníci ocení čajové soupravy, lampy nebo zajímavě vázy. Žíla dokáže výborně skloubit estetickou funkci předmětu s jeho užitkovostí.
Expozice výstavy keramiky je navíc doplněna o kresby Jana Žmolíka, ty mohli zájemci o umění vidět i v rámci Divadelního Kojetína ve vestibulu Sokolovny. Kreslíř Jan Žmolík pochází ze Šumperka, kde chodil na Střední odbornou školu. V současné době studuje Pomocné vědy historické na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V Šumperku absolvoval výuku základní umělecké školy ve třídě akademické malířky Anežky Kovalové. Má za sebou tři samostatné výstavy kreseb v šumperském domě dětí a mládeže a v Městské knihovně Šumperk. Honzovy perokresby jsou inspirované jeho vlastními prožitky, divadlem, literaturou, symbolikou, sny, pohádkami a mytologií a již pátým rokem tvoří ilustrace na titulní strany Divadelního Koječáka.
Žmolíkovy kresby jsou protkány mystikou, mytologií a exotikou, spolu s keramikou tak tvoří kompozičně hodnotný celek. Zájemci můžou tuto výstavu navštívit do 16. května 2014 v galerii VIC Kojetín na Masarykově náměstí 8.
Ve středu 16. dubna 2014 zaplnili naši Sokolovnu malí diváci z místní mateřské školy a Základní školy Svatopluka Čecha Kojetín. Děti si přišly vychutnat Pirátskou pohádku v podání divadla Tramtarie z Olomouce. Divadlo Tramtarie hraje na profesionální úrovni už od roku 2005 a je jedinou komorní scénou tohoto druhu v Olomouci. Ve svém repertoáru má jak klasické, tak novodobé hry našich i zahraničních autorů. Významnou složkou tohoto souboru jsou také pohádky a hry pro školy. V Kojetíně jsme mohli Tramtarii vidět s představením Romance pro křídlovku i na letošním 22. ročníku přehlídky Divadelní Kojetín. Pirátská pohádka děti zaujala, záhy se přesvědčily o tom, že i na obyčejném dětském hřišti může potkat dvě holky Elišku a Lucku neobyčejný příběh, když objeví vzkaz v láhvi s mapou k pirátskému pokladu. K tomu všemu se děvčata najednou ocitla na palubě pirátské lodi a honba za pokladem plná vzrušení a dobrodružství mohla začít...
Středa 16. dubna 2014 se nesla ve znamení divadla i ve večerních hodinách. Pro kojetínské publikum pozvalo MěKS Kojetín Divadlo nahodilých ochotníků z Vizovic, kteří tentokrát přivezli představení Posel z Liptákova. Soubor byl založen ve valašských Vizovicích v roce 1995. Hybným motorem a zakladatelem se stal Miroslav Hála, který kolem sebe vytvořil kolektiv herců a milovníků her Járy Cimrmana, které mají Vizovičtí po celou dobu své existence na repertoáru. S pravidelností se DNO, jak si zkráceně říkají, účastní divadelních přehlídek například Otrokovické forbíny, Valašského křoví ve Slavičíně a samozřejmě jsme je mohli vidět i na divadelní přehlídce v Kojetíně, kde účinkovali v roce 2004 a 2005. Ve středu se diváci těšili z milého a inteligentního humoru. Inscenace Posel z Liptákova se skládala ze dvou částí Posel světla a Vizionář. První příběh Posel světla přibližoval Cimrmanovo vnímání budoucnosti, kde lidé už nepoužívají vulgarismů a cestují potrubní poštou. Druhá část známá jako Vizionář vypovídala o vesnickém věštci Hlavsovi, který věštil z rozpálené trouby. Herci pracovali s cimrmanovským humorem citlivě a duchaplně, tak že i diváci, kteří hru znají v originálním podání, reagovali spontálním smíchem na známé gagy a slovní hříčky. Protagonisté do hry vnášeli i své prvky spojené s mírnou improvizací, která se nesla v cimrmanovském duchu, takže podstatu hry nijak nenarušovala. Jára Cimrman by byl určitě z výkonem Divadla Nahodilých ochotníků spokojen stejně jako kojetínští diváci a nakonec i samotní herci, protože nemuseli využít Cimrmanova známého odchodu ze scény (“Vichr z hor“).
Tóny cimbálu se rozezněly v páteční podvečer 25. dubna 2014 v sále VIC na Masarykově náměstí. Ke zpěvu, tanci i poslechu hrála Koječákům známá a blízká Dubina, se kterou se mají možnost setkat její fanoušci i na Kojetínských hodech a na tradičním Hanáckém bálu. Sál naplněný takřka k prasknutí svědčil o tom, že lidová hudba hraná od srdce má místo i v dnešní době. V průběhu celého večera panovala přátelská atmosféra, kterou vytvářela nejen cimbálová muzika Dubina, ale velkou měrou k ní přispěli i návštěvníci, kteří se neostýchali zpívat a tančit. Na repertoáru cimbálovky se vyskytly písně z Valašska, Slovácka, Hané, Čech i Slovenska a nechyběl ani mistrně zahraný Montiho čardáš. Kdo byl žíznivý z tance a zpěvu, mohl se občerstvit v bufetu, kde bylo k mání dobré víno z jižní Moravy. Věříme, že večer u cimbálu se vydařil a těšíme se na další setkání s cimbálovou muzikou Dubina, tentokrát na Kojetínských hodech 2014.