Únor 2009

2. února 2009

byla v zadních prostorách galerie Vzdělávacího a informačního centra otevřena nová expozice kojetínského muzea s názvem "Nejvzácnější sbírky z depozitáře kojetínského muzea". Nová expozice kojetínského muzea má dvě části. V první části jsou vystaveny staré zemědělské nástroje, jako např. pluh zvaný "kopčák" na oborování brambor, dřevěné brány s kovovými hroty, okované dřevěné rýče, cep na mlácení obilí, volské jařmo, skříňka zvaná "kótnica" na uložení domácích dokumentů, dále pak nástroje na zpracování lnu - lamka na len, ruční motovidlo, kolovrátek, hachle na česání příze, máslenka, lidové židle, ukázka obrázků na skle a jiné. Historická - městská část obsahuje ukázky ze života kojetínských cechů - vývěsní štíty a kostelní korouhve, cechovní truhlice na důležité dokumenty, ukázky praporů, knihy učňů, tovaryšů a mistrů, cechovní privilegia (výsady). Další část tvoří staré zámky, staré kupecké váhy, ještě dřevěné, domácí váhy z 1. pol. 20. století, hodiny z měšťanské domácnosti. V kontrastu s tím jsou kapesní sluneční hodiny s kompasem. Z dílny švadleny a krejčího jsou různé typy starých žehliček. Památky na kojetínské pivovary jsou pivní láhve. Známé jsou pernikářské formy rodiny Dudíků. Jak se měnilo město nám ukazuje plán města z roku 1727, 1833 a 1840. Do jeho historie můžeme nahlédnout v opisech listin z různých období. Názorná také je galerie kojetínských starostů od roku 1852 do roku 1938. Významný v naší historii byl rok 1848, který je dokumentován a představen řadou dobových plakátů a vyhlášek, vztahujících se ke Kroměřížskému sněmu, u vyhlášení ústavy - konstituce a k prvnímu slovanskému spolku - Lípa slovanská, která usilovala o založení divadla a knihovny v Kojetíně. Zajímavé jsou návrhy na rekonstrukci bývalého Okresního domu v Kojetíně, vysokoškolské diplomy lékárnické rodiny Niedenführů, návrhy na opravu školy v Kroměřížské bráně a závěť kojetínského rektora Tomáše Kuzníka. Expozice je doplněna stručnými dějinami města Kojetín. Výstavu se podařilo zrealizovat díky PhDr. Františku Řezáčovi.
V prostorách nové expozice se budou konat přednáškové besedy pro žáky základních škol a studenty gymnázia o historii našeho města. Přednášky si pro ně připravil PhDr. František Řezáč, historik a místní kronikář.


12. února 2009

přijeli do místní Sokolovny herci Divadýlka Mrak z Havlíčkova Brodu a zahráli dvě dopolední představení dětem z mateřské školy a žákům 1. stupně základních škol. Jednalo se o veselou, výpravnou pohádku, plnou kouzel a čarování, protkanou známými i neznámými písničkami o vodě, rybách a rybnících s názvem Jak se vodníci usadili v Čechách aneb Kouzelný proutek a praotec Šplouch. Děti viděly příběh o vodníkovi Šplouchovi, který utekl před trestem vodnického krále, protože nechtěl topit lidi a tak neodevzdával dušičky, a který své útočiště našel v poklidné tůňce v Čechách, pod starou vrbou u starého, polorozbořeného a opuštěného mlýna, kde se zabydlel se svojí vdavek chtivou dcerou Běličkou. Naneštěstí mlýn právě koupila lakomá mlynářka, aby v něm našla, podle pověstí, zakopaný poklad… Vodník Šplouch zpočátku plní mlynářce všechna její  přání. Jednou však dostal rozkaz, aby zneužil své vodnické znalosti ve prospěch její hamižnosti, rozzlobil se a chtěl ji začarovat. Lstivá selka byla rychlejší a jeho vlastním kouzelným proutkem ho proměnila v žabáka. Do mlýna přišel nový pomocník - vandrovník Pepa, který se zakoukal do Běličky. A co se stalo, když do mlýna připlul sám vodnický král i s celou rybí družinou a požádal Běličku o ploutvičku? Zůstal už na věky věků vodník Šplouch v žabí podobě? Našla mlynářka ukrytý poklad a byla za svoji hamižnost potrestaná? Všechny tyto otázky nám odhalilo divadelní představení, které bylo zasazeno do velkých dekorací, pestrých kostýmů a své místo v něm měly dobře viditelné - nejméně 60 cm vysoké loutky a jedna převeliká obluda… Pohádkový příběh, který napsali a zároveň dětem zahráli Yvonna Kršková a Jan Prokeš, zrežíroval Jan Prokeš, hudbu složil Josef Melena a krásné loutky zrealizoval Luboš Sobotka.


13. února 2009

zahráli herci divadelního souboru Hanácká scéna Kojetín komediální pohádku pro dospělé z dílny Járy Cimrmana Dlouhý, Široký a Krátkozraký v sále Kina Oko v nedalekých Němčicích n. H. Pohádkovou komedii nastudovala Hanácká scéna v režii dvou studentů místního gymnázia Hany Hásové a Jakuba Šírka. O kulisy a kostýmy se postarali všichni členové spolku. Světla a zvuk profesionálně obsloužil Zdeněk Novák ml. V hlavních a vedlejších rolích se blýskli - Jan Kramář jako Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Lenka Šípková jako Zlatovláska, Tereza Panáková jako Král, Milan Ligač jako hodný Princ Jasoň, Zuzana Hladíková jako zlý Princ Drsoň, Marie Němečková jako Děd Vševěd,  Jana Baluchová jako Pocestný, zlověstného Obra Koloděje namluvila Hana Svačinová. Děkujeme za vřelé přijetí a bohaté občerstvení pracovnicím kulturního odboru, za chleba se sádlem a cibulí a slivovici členům místního spolku Na štaci (tímto se poděkování zříká naše režisérka Hadička Hásová, pro kterou bylo sobotní ráno velmi krušné) a také všem divákům, kteří nás přišli podpořit.


14. února 2009

jsme mohli v sále sokolovny obdivovat krásu hanáckých krojů, tanců a písniček na tradičním Hanáckém bále. K tanci a poslechu v sále vyhrávala dechová hudba Věrovanka (se vstupy pop music) a ve sklepě u dobrého vínka cimbálová muzika Dubina. Po slavnostním nástupu a moravské hymně všechny přítomné v sále přivítal stréc Jiří Minařík. Mezi tanečním veselím vystoupily v programu národopisné soubory - Sluníčko Kojetín (dětský) s pásmem dětských tanců z Hané, Kosíř z Kostelce na Hané a také domácí Hanácká beseda s pásmem tanců s názvem "Vzteklé Janek". Do Kojetína zavítali i naši přátelé ze souboru Kopaničár z Moravských Kopanic, s kterými naši mladí Hanáci navázali kontakt vloni na Moravském plese v Praze. Poloha Kopanic v blízkosti Slovenska se projevuje výraznou měrou i v nářečí, tanci a písních, kdy kopanický tanec je velmi temperamentní. Folklórní soubor Kopaničár mapuje tance a písně této nádherné oblasti, které nám předvedli vloni na Kojetínsých hodech. Vyvrcholením plesu bylo tradiční společné zatancování Moravské besedy v podání členů domácí Hanácké besedy, přespolního Kosíře z Kostelce n. H., dětí ze Sluníčka, ale také za účasti dvou párů z Kopanic. Při tanci jsme mohli pozorovat a porovnat na pohled rozdílné kroje, ale také taneční styl s jinými kroky a rytmikou - kopaničtí se nevzdali a Moravskou besedu s malou nápovědou dotancovali "po hanácke" až do konce, za což sklidili velký potlesk a náš obdiv. Jedno kolo dokonce vytvořili i bývalí členové Hanácké besedy a přespolní nekrojovaní nadšenci. Bylo vidět, že nejen starší generace, ale i mladí, umí zpívat hanácké písničky a tančit v krásných hanáckých krojích. Děkujeme všem členům Hanácké besedy, příznivcům a dobrovolníkům, kteří se podíleli na zdárné organizaci plesu a dokázali tak, že národopis v našem městě se stále udržuje, má své místo a své osobité kouzlo.








15. února 2009

se sešli v klubovně členové tvůrčí skupiny Signál 64, aby projednali úkoly a plán akcí na rok 2009, v kterém oslaví 45. výročí od založení skupiny. Prvořadým úkolem pro skupinu zůstává dodělat rozpracovaný dokumentární film zesnulého Svatopluka Spáčila "Polibek sedmé můzy" o fotografovi Jardovi Hebnarovi, který si zároveň v klubovně promítli. Film je už zcela sestříhán a čeká pouze na ozvučení a finální úpravu. Film by se měl dotvořit do letošního srpna, kdy bude v rámci hodových oslav otevřena jubilejní členská výstava k 45. výročí založení skupiny a hotový dokument by se při této příležitosti promítl v sále VIC. Dále se hovořilo o nezbytném náboru nových členů (Open door), kteří by do Signálu měli přijít a vnést mu mladou tvůrčí jiskru a elán, o putovní výstavě Signálu 64, která by mohla kolovat po městech a vesnicích celého Mikroregionu Střední Haná, o zopakování a vyhlášení výtvarné soutěže, o práci Fotoklubu, který odstartoval svou činnost v lednu 2009 a o dalších nápadech a tvůrčích počinech, které se snad podaří v nejbližších letech zkonkretizovat a hlavně zrealizovat.


20. února 2009

se přímo v prostorách nové expozice muzea, s názvem Nejvzácnější sbírky z depozitáře kojetínského muzea, uskutečnila beseda o historii našeho města pro žáky 2. stupně Základní školy Sv. Čecha Kojetín. Žáci si tak vyslechli poutavou přednášku místního kronikáře Františka Řezáče o stručných dějinách našeho města, doplněnou o pravé historické reálie. V první části, kde jsou vystaveny staré zemědělské nástroje, se žáci dozvěděli jak vypadal např. pluh zvaný "kopčák" na oborování brambor, dřevěné brány s kovovými hroty, okované dřevěné rýče, cep na mlácení obilí, volské jařmo, skříňka zvaná "kótnica" na uložení domácích dokumentů, dále pak nástroje na zpracování lnu - lamka na len, ruční motovidlo, kolovrátek, hachle na česání příze, máslenka, lidové židle, ukázka obrázků na skle a jiné. V druhé historické - městské části, byl výklad přizpůsoben ukázce ze života kojetínských cechů - vývěsní štíty a kostelní korouhve, cechovní truhlice na důležité dokumenty, ukázky praporů, knihy učňů, tovaryšů a mistrů, cechovní privilegia (výsady). Posluchači si mohli také porovnat staré zámky, staré kupecké váhy, ještě dřevěné, domácí váhy z 1. pol. 20. století, hodiny z měšťanské domácnosti v kontrastu s kapesními slunečními hodinami s kompasem. Z dílny švadleny a krejčího viděli různé typy starých žehliček, také památky na kojetínské pivovary - pivní láhve, pernikářské formy rodiny Dudíků. Na plánku města z roku 1727, 1833 a 1840 jim pan doktor ukázal, jak se měnilo a rozšiřovalo město v průběhu historie. Žáci si tak zpestřili hodinu dějepisu a rozšířili si poznatky o historii našeho města.


25. února 2009

byl prodlouženou lekcí ukončen pokračovací kurz tanečních. Všichni účastníci protancovali s mistrem Pavlem Nečesaným a jeho partnerkou celkem šest lekcí, v kterých si zdokonalili své umění ladného pohybu těla a naučili se i nové taneční krokové variace. Kurz byl velmi úspěšný a navštěvovaný, o čemž svědčí spokojenost všech zainteresovaných. Vy ostatní, sledujte naše vývěsky, plakáty, letáky a webové stránky, protože od září budeme tančit opět!


28. února 2009

se do Kojetína na III. Country bál sjeli všichni příznivci a fandové country hudby a tanců. Celý večer hrála country kapela Náhoda z Němčic n. H. Byl také připraven bohatý doprovodný program, ve kterém se ve třech vstupech představili členové country taneční skupiny Lucky While při MěKS Kojetín. V jejich podání jsme obdivovali country tance, line dance a půlnoční kankán s překvapením, který byl okouzlujícím vyvrcholením letošního plesu. Program svým pásmem country tanců zpestřily také Báječný ženský z Majetína a v kankánovém stylu to po svém rozjely žhavé seniorky z Bochoře, které sklidily velký potlesk i obdiv. Všechny přítomné ohromily kovbojské výkony Libora a Honzy Krčmařových z Kojetína a Pepy Zahradníka z Bezměrova, kteří předvedli jak umí perfektně ovládat dovednosti s lasem, bičem a kolty. Na bále se po celou dobu podávaly pravé kovbojské speciality (výborné a z pekla ostré) a byl otevřen stánek s kovbojským oblečením, klobouky a doplňky. Letošní Country bál proběhl na výbornou a ten kdo letos nepřišel, udělal velkou chybu!
Velké poděkování patří všem členům country skupiny Lucky While a holkám z MěKS Kojetín za bezchybnou přípravu a organizaci plesu.






28. února 2009

vystoupili členové národopisného souboru Hanácká beseda na Hanáckém bále v Kostelci na Hané. Naši Hanáci zatancovali pásmo tanců s názvem "Vzteklé Janek".