Knižní novinky - říjen 2018

V měsíci říjnu 2018 představujeme například knižní novinky: Třeštíková, Radka: Veselí; Roberts, Mark: Mlčet jako hrob; Gabriel, Marius: Návrhář; Černá, Jaroslava: Vladislav II.; Kessler, Leo: T-Force. Poslední mise; Chalupová, Lenka: Liščí tanec a další.


Beletrie

Třeštíková, Radka: Veselí

V románu oblíbené české autorky se třiatřicetiletá Eliška po letech vrací na Moravu ke svým kořenům. Po patnácti letech v Praze a nevydařeném vztahu přijíždí mladá žena k rodičům do Veselí nad Moravou, města svého dětství, aby zahájila další životní kapitolu. Snaží se navázat na stará přátelství a střídajíc úsměv se slzami, řeší nové události v okruhu svých blízkých. Osobní výpověď hlavní hrdinky je napsaná s odzbrojující upřímností, sebeironií i vážností a zároveň je neokázalou poctou jižní Moravě.
- román pro ženy

Roberts, Mark: Mlčet jako hrob

V románu ze série drsných kriminálních psychothrillerů pátrá liverpoolská vyšetřovatelka Eva Clayová po pachateli ďábelsky provedené vraždy respektovaného historika umění.
- thriller

Gabriel, Marius: Návrhář

Příběh o přátelství, lásce, hledání krásy a sebeuplatnění čerpá ze skutečných historických událostí, především ze života Christiana Diora.
- životopisný román

Černá, Jaroslava: Vladislav II.

Nečekaný vzestup zavrženého dědice. Vladislav má pověst nezodpovědného mladíka – holduje ženám, vínu i jiným světským radovánkám. A právě takového panovníka potřebuje na trůn česká šlechta, aby mohla sama posílit vliv a moc. Ale k překvapení všech se Vladislav ujme panovnických povinností velmi svědomitě a stejně svědomitá se zdá být i jeho volba české královny – krásné, bohaté a chytré Judity.
- historický román

Kessler, Leo: T-Force. Poslední mise

Jatka druhé světové války skončila… Ne ale pro generála Pattona a už vůbec ne pro T-Force! Nad východní Evropou se zatahují mraky komunismu. Ouverturou k násilnému převzetí této části světa do rukou Sovětů a k jejich chystané megalomanické ofenzivě má být zmasakrování zbytků maďarské armády, které plánuje generál Uljanov. Pro T-Force, „soukromou armádu“ nejznámějšího amerického generála, je to výzva. Z nepřátel se stávají oběti, ze spojenců nepřátelé. Na vyřešení posledního úkolu, který na Hardtovy muže čeká, jim jako obvykle zbývá jenom málo času!
- válečný román

Chalupová, Lenka: Liščí tanec

K osmdesátým narozeninám si bývalá učitelka Hermína Foretová přála jediné: strávit se syny a dcerou týden v hájence pod svatým Hostýnem, kam s nimi jezdila v čase jejich dětství. Jenže právě tam se všem oživí vzpomínky na tragédii, při níž rodina přišla o svého nejmladšího člena - pětiletého Prokopa...
- psychologický román regionální autorky

Silvera, Adam: Oba na konci zemřou

Rufusovi i Mateovi je osmnáct. Ví, že jim zbývá maximálně 24 hodin života. Jak s posledním dnem naloží...Příběh z kategorie Young Adult. Rufus a Mateo žijí ve světě, kde společnost Hodina smrti po půlnoci telefonuje lidem, kteří mají ten den zemřít. Mateo je introvert žijící se svým nemocným otcem, Rufus, který přišel v dětství o celou rodinu, se tváří jako drsňák. Teď je očekávání smrti svede dohromady.
- dobrodružný román, young adult

Jenoff, Pam: Světla zimní noci

Příběh o přátelství dvou žen odehrávající se za druhé světové války. Noa, dívka vyrůstající v Holandsku, otěhotní s německým vojákem. Rodiče ji vyženou z domova, ale krátce po porodu stejně o dítě přichází. Z náhlého popudu vytáhne z vagonu na nádraží opuštěné židovské dítě a společně s ním se ocitá u kočovného cirkusu. Spřátelí se s Astrid, Židovkou, která se u cirkusu pokouší přežít válku. Společné tajemství se však dere na povrch a právě v ten okamžik se ukáže síla jejich přátelství a vůle přežít.
- román pro ženy

Třeštík, Michael: Chceš-li rozesmát pánaboha

Biografické vyprávění českého prozaika, architekta a uměleckého sběratele je především příběhem autorových rodičů, na jejichž nelehkém osudu se odrážejí události dvacátého století.
- společenský román

Lundbergová, Sofia: červený adresář

Doris je 96 let a má od roku 1928 tentýž adresář. Žije sama v bytě v centru Stockholmu. Většina jmen v adresáři je přeškrtnutá, jejich nositelé zemřeli. Dorisinu samotu přerušují jenom návštěvy pečovatelky a rozhovory s milovanou
praneteří Jenny, která však žije daleko. Jednoho dne začne Doris vzpomínky na své přátele z adresáře zapisovat, aby neodešly spolu s ní a mohla je předat Jenny. Nechte se vtáhnout do poutavého vyprávění o přátelství a nebezpečí, o štěstí i smutku a o velké lásce, na kterou se nezapomíná.
- psychologický román


Naučná literatura

Mandžuková, Jarmila: 10 zázračných přírodních léků, které vám mohou zachránit život

Příroda nabízí řadu rostlin a hub, které můžou pomoci s léčbou nemocí a prevencí zdravotních problémů. Tato kniha vás seznámí s deseti zázračnými přírodními léky, z nichž některé jsou považovány za léčebné prostředky budoucnosti. McNaughtová, Amber: Průvodce šatníkem každé ženy Nápadité způsoby, jak využít každou věc ze svého šatníku tak, aby co nejlépe vystihla vaši osobnost a zároveň odpovídala vašemu životnímu stylu a tělesným
proporcím.

Conraud, Véronique: 100 aktivit pro nejmenší

Krabice s převleky, hra na zrcadlo, opičí dráha, dechové hry, smyslové míčky nebo jóga pro nejmenší. To je jen malá ukázka toho, jaké aktivity v knize naleznete. Tyto aktivity nejsou nic jiného než hry – hry zaměřené na manipulaci s předměty, stavění, relaxaci, řečové dovednosti. Jsou seřazené do tří věkových skupin: od narození do
jednoho roku, od roku do dvou let a od dvou do tří let.

Vojtěchová, Věra: Jóga pro seniory

Jóga je jedním z nejlepších způsobů, jak si udržet pohybové schopnosti, ohebnost a sílu i ve vyšším věku, je to šetrný a klidný způsob, jak své tělo rozhýbat, a dokonce umí i zlepšit náladu. Kniha je plná praktických informací - jak cvičit, rady, jak zpomalit stárnutí, jak správně dýchat, relaxovat, či jaké cviky na které konkrétní potíže pohybového aparátu jsou uzdravující.


Pro děti a mládež

Brooks, Ben: Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční

Kniha, která představuje muže slavné i méně slavné, ale především seznamuje čtenáře s osobnostmi, které se mohou díky svému osobnímu zápasu stát inspirací a příkladem. Pro děti staršího školního věku. Nečekejte ale příběhy žádných akčních hrdinů zachraňujících lidstvo ani miláčků osudu, kterým sudičky nadělily krásu, inteligenci, štěstí a bohatství už do kolébky. Ne - každá z osobností v téhle knize si musela vybojovat nějaký svůj osobní zápas. Někdo se dokázal vzepřít nepříznivému životnímu údělu, vymanit se z prostředí, odkud vzešel, vypracovat se díky své píli či neotřesitelné důvěře v sebe sama.
- životopisné příběhy

Kipling, Rudyard: Kniha džunglí

Slavný příběh Kniha džunglí je o lidském mláděti Mauglím a začíná, když jako malé batole unikne ze spárů lidožravého tygra Šér Chána. Je zachráněn rodinou vlků a později je přijat i za člena vlčí smečky. Jak Mauglí dospívá, jeho zvířecí přátelé, mezi něž patří především odvážný černý panter Baghíra, moudrý medvěd Balú a lstivá
krajta Ká, jej učí životu v džungli.. Adaptace slavného románu.
- komiks

Taussig, Pavel: Chlapec, který přežil pochod smrti

Životopis slovenského publicisty a prozaika, kterému se podařilo přežít peklo koncentračních táborů, doplněný o autentické zápisky popisující první dny po osvobození.
- válečný příběh

Braunová, Petra: Zahrádka pod hvězdami

Knižní podoba stejnojmenného večerníčku obsahuje sedm příběhů s barevnými ilustracemi a komiksovými vsuvkami.
-pohádkové příběhy, večerníčky

Janečková, Sabina, Vítková, Lenny: Pravdomluvky

Julie a Sabina jsou dvě obyčejné teenagerky, které prožívají trápení typická pro jejich věk. A o svém každodenním životě si na přeskáčku píšou na společném blogu. Navzájem na sebe reagují, po dvou letech jednotlivé zážitky ještě komentují. Přechod ze základky na střední, tábory, první lásky, pozorování hvězd, nefungující Facebook, knížky, filmy, Vánoce, domácí zvířectvo a tak dál. Výsledkem je pestrý kaleidoskop dokonale odhalující duši a život současných středoškolaček.
- dívčí román

Sekaninová, Štěpánka: Příběhy obrazů & soch

Vydejte se do světa prozkoumat tajemství známých obrazů i soch. Chcete blíže poznat záhadnou krásku Mona Lisu, urostlého Davida, obrovského Buddhu, vysokánského Ježíše Krista, Malou mořskou vílu nebo se pokochat září rozkvetlých Slunečnic? Ano? Vydejte se tedy s kočkou Mínou a jejími dvojčaty na pouť za slavnými a známými obrazy a sochami. Seznámíte se s příběhem jejich vzniku i jejich autory a dozvíte se něco málo i o nejrůznějších výtvarných technikách... Dost možná, že po přečtení této knihy se i z vás stanou umělci