Knižní novinky - únor 2018

V měsíci únoru 2018 představujeme například knižní novinky: Koubková, Zuzana: Zabitý před klášterem; Lucas, Charlotte: Tvůj perfektní rok; Johansenová, Erika: Osud Tearlingu; Soukopová, Petra: Nejlepší pro všechny; Koryta, Michael: Kdo mi jde po krku; Grmolec, Zdeněk: Císařský kurýr Marie Terezie a další.

 


Beletrie

Koubková, Zuzana: Zabitý před klášterem

Pražská města už dávno nejsou tou metropolí jako za časů posledních Přemyslovců, nějaký život v nich ale přece jen pulzuje. A tam, kde se žije, vyrábí, obchoduje a miluje, se sem tam také vraždí. Tentokrát je ale z vraždy obviněn křižovník Ojíř, léčitel a bylinář, obětavě pečující o chudé a nemocné. Jaký div, že se Ojířovu příteli, rytíři Zdíkovi z řádu johanitů, obvinění nezdá? Aby mohl Ojíře očistit, musí najít skutečného vraha, a to znamená zapátrat hodně hluboko nejen v minulosti, ale také v lidské špíně a hrabivosti.
- historická detektivka

Lucas, Charlotte: Tvůj perfektní rok

Paralelní, časově posunuté příběhy Jonathana, rozvedeného čtyřicátníka unaveného životem, a činorodé optimistické Hannah, které svede dohromady diář s nadpisem Tvůj perfektní rok, popsaný nejrůznějšími radami, pokyny a citáty, jimiž se začnou nezávisle na sobě řídit.
- román pro ženy

Johansenová, Erika: Osud Tearlingu

Od chvíle, kdy usedla na trůn své matky, uplynul téměř rok a z obyčejné dívky se za tu dobu stala mocná panovnice. Ale její boj proti korupci a snahy o nastolení spravedlivé vlády v sužované zemi jí přivedly do cesty nemalou řadu nepřátel. V čele s obávanou Rudou královnou a její mortskou armádou..
- fantasy

Soukopová, Petra: Nejlepší pro všechny

Psychologický román sleduje vztahy v rodině, kde všichni chtějí jeden pro druhého to nejlepší a všichni jsou tváří v tvář životu stejně bezmocní.
- psychologický román

Koryta, Michael: Kdo mi jde po krku

Čtrnáctiletý Jace se stane svědkem brutální vraždy. Aby ho zabijáci, vyšinutí bratři Blackwellové, nemohli vypátrat, dostane chlapec novou identitu a je umístěn do výukového programu pro přežití v přírodě v hlubokých lesích kdesi v Montaně. Blackwellové mu jsou ale na stopě a metodicky odstraňují každého, kdo se jim připlete do cesty. V nehostinné montanské divočině tak začíná boj o přežití. Jakou šanci má teenager proti dvěma nemilosrdným vrahům?
- thriller

Grmolec, Zdeněk: Císařský kurýr Marie Terezie

Věčné téma - vztahy mezi rodiči a dětmi - se táhne jako vodící nit novým historickým románem Zdeňka Grmolce. Prolínají se v něm osudy Šimona Vidláka, příslušníka zchudlého rodu pocházejícího ze Svatoslavi na Třebíčsku, barona von Dobenaua, ale také Marie Terezie a jejího poslání služby říši a služby rodině. Právě s jejím osudem kontrastuje osud židovky Nurit.
- historický román

Pohorecký, Vladimír: Profesionálka a jiné povídky

Patnáct povídek se silnými a překvapivými pointami, vystupují v nich zpravidla antihrdinové, zachycení v různých životních etapách.
- povídky

Clark, Mary Higgins: Nezavírej oči

Casey propustili z vězení, kde si odpykávala patnáctiletý trest za vraždu svého snoubence, třebaže tvrdila, že zločin nespáchala. Nyní hodlá své jméno očistit, proto požádá Laurie Moranovou a její tým, aby vypátrala skutečného vraha. Jenže někdo chce za každou cenu zabránit novému vyšetřování.
- detektivka


Naučná literatura

Zibura, Ladislav: Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii

Mladý poutník se vydá pěšky probádat Kavkaz. Očekává nenáročný výlet, situace se mu ale brzy vymkne z nohou. Po dvojici bestsellerů přichází princ Ládík s další knihou - tentokrát o cestě do Arménie, Gruzie a Náhorního Karabachu. Ladislav Zibura se vydává do těch nejzapadlejších vesnic, aby mohl poslouchat příběhy místních a načerpat něco z jejich moudrosti. Alkohol teče proudem a mladý dobrodruh důvěrně poznává kulturu plnou pohostinnosti, rozhodných slov a sovětské nostalgie. Své zážitky z kavkazského putování Zibura líčí s tradičním humorem a sebeironií, pro které ho čtenáři nenávidí a milují.

Formáčková, Marie: Jan Tříska

Byl Romeem i Lorenzacciem, byl Faustem i Radúzem, byl králem Learem i Igorem Hnízdem. Byl lecčíms, ale stále zůstával mužem a klukem s nestárnoucí duší a kouzlem, které se nedá naučit ani vypočítat. Lidé ho poslouchali, i když mlčel, a nezapomněli na něj, ani když odešel na spoustu let do světa na zkušenou. Ale to pohádkoví Honzové dělají a on přesně takovým pohádkovým Honzou byl… Biografie z pera Marie Formáčkové přibližuje životní peripetie renomovaného umělce, který vystudoval pražskou DAMU, stal se nejmladším členem činohry Národního divadla a uznávaným filmovým hercem. Životní i uměleckou dráhu mu však zkomplikovala složitá doba.

Wohlleben, Peter: Tajný život stromů

Nečekané skutečnosti v životě stromů: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky. Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek.


Pro děti a mládež:

Hikadová, Kateřina: Bojovníci

Bohatě ilustrovaná kniha pro děti od osmi let přináší informace o bojovnících od pravěku až po dnešek. Nechybí přehled vývoje vojenské výstroje a vybavení, zbraní i dopravních prostředků.

Cenkl, Jakub: Umíš se chovat bezpečně?

Příručka pro malé zbrklíky. Zábavná veselá kniha, která děti naučí bezpečnému chování ve všech možných situacích.

Komenský, Jan Amos: Výbor z Komenského Orbis Pictus: svět v obrazech pro nejmenší.

Nejznámější a historicky nejúspěšnější učebnice pro děti.

Holub, Jiří: Jak se zbavit Mstivý Soni

Mstivá Soňa versus páťáci, neboli Kdo to déle vydrží. Humorný příběh ze školního prostředí pro děti kolem deseti let.
- příběh o dětech

Kinney, Jeff: Deník malého poseroutky. 12. Výprava za teplem

Blíží se Vánoce a Heffleyovi se rozhodli, že před zimou a svátečním stresem utečou na tropický ostrov, trochu si odpočinout a přijít na jiné myšlenky. Jenže brzy zjistí, že to tu nebude zase takový ráj. Rodinnou pohodu vytrvale kazí spáleniny od slunce, žaludeční potíže a jedovatí pavouci. Podaří se dovolenou nějak zachránit?.
- humorný příběh o dětech

Pospíšilová, Zuzana: Zimní škola v přírodě

Vydejte se po tajemných stopách a zlepšete se ve čtení! Když Robin, Jenda, Vojta a Ondra zjistí, že se na kopci za horskou chatou objevují obrovité šlápoty ve sněhu a sáňky se zničehonic samy prohánějí po svahu, je jasné, že se na zasněženém obzoru rýsuje velká záhada...
- příběh o dětech

Andersen, Sarah: Ubulená hromádka štěstí

Další sbírka komiksů, které si s příjemným nadhledem a sebereflexí berou na paškál nesebevědomé chování, introvertnost či přehnané analyzování světa kolem sebe. V autorčiných "fobiích" se pozná leckdo jiný.
- komiks