Knižní novinky - srpen 2017

V měsíci srpnu 2017 představujeme například knižní novinky: Damijo, Alena: Anglické listí; Eberlenová, Kate: Chybíš mi; Bouzek, Ota: Pytláci od plavebních kanálů; Ekmanová, Kerstin: Stírací losy; Hošková, Blanka: Trojhra; Marsons, Angela: Tichá modlitba a další.

 


Beletrie

Damijo, Alena: Anglické listí

Hlavní hrdinka odjíždí pracovat jako au pair do Londýna a už tam zůstane. Ve svých fejetonech popisuje svůj každodenní život v cizím prostředí. Mění rodiny, kde hlídá, najde si přítele, vdá se, přichází děti, stěhování. Nakonec se autorka stává se učitelkou na plný úvazek... Vše je prošpikováno vtipným komentováním britského způsobu života a zvyků od pití čaje po úctu, které se těší bájný tenisový Wimbledon...
- fejetony

Eberlenová, Kate: Chybíš mi

Román pro ženy, jehož příběh se odehrává v několika časových rovinách, je vyprávěný z osobního pohledu obou protagonistů.
- román pro ženy

Bouzek, Ota: Pytláci od plavebních kanálů

Sbírka loveckých a mysliveckých povídek, inspirovaných zprávami ze starých časopisů a zasazených do šumavské přírody 19. a 20. století.
- myslivecké povídky

Ekmanová, Kerstin: Stírací losy

Psychologický román s detektivní zápletkou je situován do vesnice Černá Voda, ležící na švédsko-norském pomezí. Líčí příběh farářky Ingefrid, která se na tomto místě pokouší vypořádat s dědictvím po své matce.
- thriller

Hošková, Blanka: Trojhra

Trojhra vypráví příběh dvou žen, jejichž povahy, způsob života i životní priority jsou diametrálně odlišné, přestože jejich náručí i srdcem prochází ve stejném období jeden a tentýž muž aneb příběh muže, jenž udržuje dva paralelní vztahy a miluje dvě ženy. Zatímco má potřebu ochraňovat křehkou květinku před nástrahami života a náladami despotického manžela, pomalu ale jistě se mu pod kůži dostává žena zcela opačného vzezření i chápání smyslu života, již kdysi bytostně miloval. Různé druhy vztahů, které, ač závratně krásné, nemusí být v životě těmi vítěznými.
- román pro ženy

Marsons, Angela: Tichá modlitba

Zmizení Charlie a Amy, devítiletých nejlepších kamarádek, znamená pro jejich rodiny tragédii. Textová zpráva potvrzuje to, čeho se všichni obávali: obě se staly oběťmi únosu. Další esemeska jim však vyrazí dech - nutí rodiče postavit se proti sobě a bojovat o život svého potomka. V tu chvíli se do případu vkládá Kim Stoneová a její tým. Zdá se, že tentokrát budou mít co do činění s neobyčejně krutými zločinci. Klíč k případu však nejspíš tkví v temné rodinné minulosti. Čas se však krátí a Kim nechce dopustit, aby něčí dítě zaplatilo za chyby dospělých nejvyšší cenu.
- kriminální román

Schovanec, Josef: Vítejte v Autistánu

Muž s autismem a s doktorátem z filozofie nás v souboru krátkých svižných textů zve na originální cestu po nejrozmanitějších zemích, o nichž díky svým bezprostředním zkušenostem a neokázalému úsudku dokáže vyprávět fascinující věci.
- autobiografické příběhy

Persson Giolito, Malin: Tekutý písek

Osmnáctiletá Maja Norbergová, obyčejná dívka, výborná žačka a oblíbená kamarádka, se ze dne na den stala nejnenáviděnější osobou ve Švédsku, obviněnou z účasti na masakru na střední škole a vraždy svého chlapce a nejlepší přítelkyně. Maja však nebyla sama, kdo ten den střílel. Po devíti měsících začíná soudní proces. Po devíti měsících absolutní izolace se Maja pokusí dokázat, že se jen bránila. Veřejnost ani média jí ale nevěří. Případ však odkrývá mnohem hlubší příčiny - maska zdánlivě uhlazeného, bezproblémového života bohaté mládeže padá a vynořuje se skutečnost plná rasové i sociální šikany, drog, lhostejnosti a bezcitnosti. Tekutý písek byl vyhlášen
nejlepší švédskou krimi roku, vychází ve 23 zemích.
- detektivka


Naučná literatura

Jilík, Jiří: Chřiby - strážci středního Pomoraví

Průvodce po přírodních památkách a zajímavých místech pohoří Chřiby na jihovýchodní Moravě.

Glockner, David: Utajené vládkyně

Naděžda Allilujevová-Stalinová, Mileva Marićová-Einsteinová, Virginia Eliza Clemmová-Poeová, Linda Keithová a Olga Šplíchalová-Havlová: říká se, že za každým velkým mužem se skrývá ještě větší žena. Žena, obdařená stejně výrazným talentem jako její partner – byť jde jen o nadání věřit a zbožňovat. Při bližším pohledu zjistíme, že právě tato vlastnost, tato unikátní schopnost podpírat génia tak, aby mohl mít hlavu stále v oblacích a své dílo (někdy ďábelské) dotáhnout do zdárného konce, je rozhodující. A právě těmto ženám je věnována tato kniha.

Novák, Rostislav: S batohem po Česku – Lednicko-Valtický areál

Turistický průvodce nabízí dvacet výletních tras po přírodních krásách i kulturních památkách vyhledávané rekreační oblasti.


Pro děti a mládež:

Kaletová, Lucie: Josefína a bytosti

Dobrodružný příběh plný fantazie, ve kterém ožívají příběhy a bytosti staroslovanské mytologie. Patnáctiletá Josefína je klíčem k bráně mezi světy.
- fantasy

Drobný, Libor: Velká knížka Praha pro malé vypravěče

I ti nejmenší mohou otevřít netradičního průvodce Prahou a formou hádanek si pohlédnout Staroměstské náměstí s radnicí a orlojem, pak přejít po nejstarším a nejkrásnějším pražském mostě na Malostranské náměstí a na závěr si odpočinout ve velkém parku – Stromovce. Interaktivní velkoformátové leporelo s obrázky našeho hlavního města, kde se to jen hemží roztodivnými postavičkami, které čekají na každého čtenáře i toho nejmenšího, aby je našel.

Walliams, David: Nejhorší děti na světě

Seznamte se s pěti příšernými kluky a pěti hroznými holkami! Třeba s Žofkou, která stojí jen o jedno: válet se celý den na válendě a koukat na telku. Není divu, že se jí stane ta hrozná věc, o níž se tady snad ani nebudeme zmiňovat! Nebo se Slintou Samem slintajícím tak, že se na školním výletě dostane do strašného průšvihu! A nezapomeňte ani na Brečivou Bertu, ubulenou holku, která si příšerně vymýšlí!
- humoristické příběhy