Knižní novinky - duben 2017

V měsíci dubnu 2017 představujeme například knižní novinky: Pilátová, Markéta: S Baťou v džungli; Horňáková-Civade, Lenka: Marie a Magdalény; Iggulden, Conn: Válka růží; Mornštajnová, Alena: Hana; Kepler, Lars: Lovec králíků; Roth, Veronica: Čáry života a další.

   


Beletrie

Pilátová, Markéta: S Baťou v džungli

Román vypráví o životě v exilu a o hledání spravedlnosti. Zatímco v rodné zemi komunisté budovali diktaturu, stavěl Jan Antonín Baťa v brazilské džungli nové Zlíny. Ideál nadšeného baťováka s pevně naplánovaným životem dostává na novém kontinentu úplně jiné rozměry a boj s chaosem nikdy nekončí. V románu se Jan Antonín snaží posmrtně vyprávět svůj příběh tak, jak ho prožil on, a ne jak ho líčila komunistická propaganda a její historikové.
- životopisný román

Horňáková-Civade, Lenka: Marie a Magdalény

Krásný román o dědictví, o předávání, o kořenech a o příbuzenství, vyprávěný statečnými a velkorysými ženami.
- román o ženách

Iggulden, Conn: Válka růží

Strhující historický román o hrdinech i zbabělcích, věrnosti i zradě, ale především o střetu dvou mocných rodů, který navždy poznamenal osud Anglie.
- historický román

Mornštajnová, Alena: Hana

Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh vychází ze skutečných událostí.
- psychologický román

Kepler, Lars: Lovec králíků

Joona Linna je už dva roky ve vězení s vysokou ostrahou. Nyní ho však odvezli na tajnou schůzku. Po vraždě švédského ministra zahraničí totiž policie potřebuje, aby jí pomohl vypátrat a zastavit pachatele, který nejspíš plánuje další vraždy v politických kruzích.
- kriminální román

Roth, Veronica: Čáry života

Napínavý sci-fi román pro Young Adult čtenáře, ve kterém se ocitáme v galaxii, kde je vše propojeno Proudem a kde má každý člověk svůj specifický dar.
- fantastický román

Štolbová, Eva: Vražda v Národním

Dvě kriminální povídky na motivy skutečných, dosud neobjasněných případů z Československa 70. a 80. let minulého století.
- kriminální příběhy

Keatingová, Lucy: Dreamologie

Komediální příběh s laskavě potrhlými hrdiny a spoustou sympatických postav, které čtenáře donutí smát se nahlas.
- dívčí román

Op De Beeck, Griet: Pojď sem, ať ti můžu dát pusu

Bezostyšně upřímný příběh o tom, proč se stáváme tím, kým jsme.
- psychologický román

Chbosky, Stephen: Ten, kdo stojí v koutě

Román v dopisech o problémech dospívajícího chlapce.
- psychologický román

Pospíšilová, Zuzana: Podivná hra

Jediná věta promění Karle život v peklo. Mohla prožívat běžnou krizi středního věku, s jakou se vyrovnává spousta jejích vrstevnic. Osud jí ale přichystá zkoušku těžšího kalibru. Někdo ji sleduje, naboural se do jejího počítače, do e-mailových schránek jejích dcer. Všude toho neznámého pronásledovatele tuší, posílá jí varovná znamení a baví se jejími amatérskými dedukcemi a intenzivním strachem o rodinu. Proč ta podivná hra? Co po ní kdo chce? Karla se snaží se najít jakoukoliv stopu, která by jí pomohla všechno pochopit, ale nemá žádnou podporu v okolí. Cítí se jako
štvaná zvěř. Je kořistí opravdového útočníka, nebo své vlastní fantazie? Proč se ve všem dá najít skrytý význam? Možná je opravdu blázen, jak si myslí její muž. Hraje hru, o kterou nestála, hru plnou strachu a bezmoci.
- detektivka


Naučná literatura

Surosz, Mariusz: Ach, ty Češky!

České ženy, česká historie a současnost očima významného polského žurnalisty.

Žáčková, Hana: Nepozornost, hyperaktivita a impulzivita

Zápory i klady ADHD v dospělosti.

Juřík, Pavel: Lobkowiczové

Kniha Lobkowiczové je první knihou o tomto rodu, která čtenáři poskytuje souhrnné informace o jeho nejvýznamnějších osobnostech, historických souvislostech, genealogii a heraldice. Seznamuje také s bezmála dvěma desítkami hradů, zámků a paláců, které rod vybudoval. – zasvěcený text popisuje dějiny rodu i jednotlivých sídel – 280 fotografií (portréty, interiéry a exteriéry sídel) – přehledné rodokmeny hlavních větví rodu Lobkowiczů.

Bittleston, Jennie: Tajemství jógy

Jóga byla původně filozofií (sanskrtský význam slova "jóga" je "jednota") rozvíjející hlubší meditaci. Meditace zůstává i v dnešní praxi důležitým prvkem, v průběhu času však vzrostl význam ásan neboli pozic. Sjednocení těla a mysli umožňuje kombinace dechových cvičení, protahování a zaměření na duchovní stránku. V tomto průvodci naleznete výklad různých škol jógy, dozvíte se, čím vám může být její cvičení prospěšné, a seznámíte se se sestavami cvičení, ilustrovanými barevnými fotografiemi. Vydejte se na cestu sebepoznání a objevte tajemství jógy a proč je i dnes jóga tolik oblíbená.

Kosatík, Pavel: Jan Masaryk

Podnětným a objevným líčením vztahu a vývoje meziválečné československé diplomacie, situace v západním odboji za druhé světové války nebo činnosti tzv. Národní fronty po roce 1945 vsazují autoři pravdivý příběh Jana Masaryka do širších souvislostí našich i světových dějin.


Pro děti a mládež:

Šlik, Petr Hugo: Ve staré cihelně se svítí

Proč ve staré cihelně svítí? Nikdo tam nepracuje ani nežije... Dvanáctiletí průzkumníci Vojta s Jindrou a jejich kamarádka Tereza se rozhodnou, že záhadě přijdou na kloub! Vyzbrojeni kuráží a baterkami vyrazí a najdou tam-dvacetiletého Františka. Co tam dělá? Snaží se zachránit architektonicky cennou cihelnu. To je jasné, že mu trojice kamarádů musí pomoci! S nákupním centrem a obrovským parkovištěm by totiž Klárov nebyl jako dřív.
- příběh o dětech

Butlerová, Dori Hillestad: Strašidelná knihovna

Holčička Klárka se seznámí s duchem Kazem a společně řeší záhadu v knihovně. První díl zábavné duchařské a detektivní řady.
- detektivní příběh

Váchová, Šárka: Chaloupka na vršku

Život na venkově v dobách našich předků harmonicky plynul v souladu s koloběhem roku. Střídání ročních období s sebou přinášelo různé zvyky a tradice. Do vyprávění o dětech z malé podhorské vesničky se promítá prostota, laskavost a moudrost lidových obyčejů a dokreslují ho pořekadla, přísloví a lidové písničky. Příhody Andulky,
Honzíka, Martínka a Apolenky jsou však tak živé, jako by se staly dnes. Komiksové zpracování 8 vybraných dílů televizního večerníčku, který se umístil na prvních příčkách v rámci ankety oblíbenosti z Večerníčkova pohádkového špalíčku.
- komiksy

Březinová, Ivona: Pomeranče v podprsence

Dospívání není snadné, ani když se jmenujete Karel Novák nebo Jana Dvořáková. Představte si, jak asi prožívá pubertu Medard Koukol. Medardova sestra Anděla na tom není o mnoho lépe...
- dívčí román