Knižní novinky - únor 2017

V měsíci únoru 2017 představujeme například knižní novinky: Vondruška, Vlastimil: Dobronínské morytáty; Ryan, Chris: Bomba pro Kreml; Coleman, Rowan: Není co ztratit; Benedict, Marie: Einstein & Einstein; Jackson, Lisa: Zasluhuje zemřít; Morrell, Temple, Emma: Zpěv Maora a další.

 


Beletrie

Vondruška, Vlastimil: Dobronínské morytáty

Na počátku adventu přijíždí Jiří Adam z Dobronína s pomocníky bakalářem Petrem a jeho ženou Rozárkou na svůj statek na Vysočině, kde hodlá během Vánoc odpočívat. Ale ihned po příjezdu ho vyhledá stařena, která byla kdysi jeho kojnou. Prosí o pomoc, protože se ztratil její vnuk. Jiří Adam z Dobronína záhy najde jeho mrtvé tělo v opuštěném mlýně.
- historická detektivka

Ryan, Chris: Bomba pro Kreml

Voják SAS Geordie Sharp má uskutečnit operaci s nehorázným cílem a jeho svědomí se s tím těžko vyrovnává. Oficiálním účelem operace Nimrod je výcvik nové ruské speciální jednotky, určené pro boj proti ruské mafii. Geordie a jeho jednotka však mají splnit ještě jeden hrozivý úkol. Dva vojáci SAS jsou uneseni mafií a tajná zbraň britské vlády je obrácena proti Londýnu.
- thriller

Coleman, Rowan: Není co ztratit

Psychologický román britské autorky vypráví příběh ženy, vystavované domácímu násilí, která se po letech odhodlala začít nový život.
- psychologický román

Benedict, Marie: Einstein & Einstein

V roce 1896 přišla Mileva Marićová zvaná Mitza do Curychu. Jednadvacetiletá dívka z malého srbského městečka se zapsala ke studiu fyziky na prestižní Polytechnice v době, kdy vzdělávání žen bylo ještě naprostou výjimkou. Jednoho ze spolužáků zaujala natolik, že se jí začal dokonce i dvořit. Jmenoval se Albert Einstein a nakonec ji přesvědčil, aby se stala jeho ženou..
- biografický román

Jackson, Lisa: Zasluhuje zemřít

Můžete utíkat. Můžete se skrývat. Ale minulost vás stejně dostihne. Sleduje, jak se do vody pozvolna noří tělo té, kterou kdysi miloval...
- detektivka

Temple, Emma: Zpěv Maora

Katharina má napsat reportáž o Novém Zélandu. Je nadšená, navíc se setká s kamarádkou Sinou. Pak přijde zemětřesení a Sinina malá dcerka se zraní. Při ošetřování vyjde najevo diagnóza, která všechny šokuje. Katharina hledá pomoc, kde se dá, ale až setkání s mužem, který zpívá starou maorskou píseň, jí poodhalí tajemství, které rozhoduje o osudech lidí…
- dobrodružný román

Pospíšilová, Jarmila: Skořápky na vodě

Tomáši Valentovi se po letech úspěchů rozpadne svět. Jeho syn Marek tragicky zemře a jeho srdce je transplantováno mladé ženě. Tomáš si až teď uvědomuje, že syna téměř neznal, teprve po jeho smrti zjišťuje, jaký vlastně byl. A stále častěji si klade otázku, kdo dostal Markovo srdce. Podobná otázka trápí i mladou ženu, které
transplantace zachránila život. Protnou se jejich osudy? Propletený příběh, občas humorný, s téměř detektivní zápletkou.
- psychologický román

Sparks, Nicholas: Ve tvých očích

Nový román Nicholase Sparkse připomíná, že ti, kdo nás dokážou vidět v nejjasnějším světle, se zprvu mohou skrývat ve stínu.
- milostný román

Coben, Harlan: Smrt v zádech

Maya Sternová přišla téměř o všechno, co drželo její život pohromadě. Coby elitní pilotka se během mise v Iráku dopustila osudové chyby a musela odejít z armády. Její sestra Claire byla zavražděna při loupežném přepadení a brzy nato se před Mayinýma očima stal obětí střelby také manžel Joe. Pár dní po Joeově pohřbu však na nahrávce
natočené doma skrytou kamerou zahlédne něco, co její svět znovu převrátí vzhůru nohama.
- thriller


Naučná literatura

Grohman, judith: Tajné mise

Co zažívají speciální policejní jednotky v boji proti zločinu a teroru

Kocourek, Jaroslav: Stará řemesla

Více než 450 fotografií a poutavý text vás seznámí se starými řemesly, která nyní známe většinou už jen z muzeí. Dozvíte se, jak byla řemesla organizovaná, co byla bratrstva, mistři, tovaryši, učedníci, jak složité byly cechovní zkoušky nebo jaká měli řemeslníci privilegia i povinnosti. V popisu jednotlivých řemesel se dočtete, jak se řemeslníkům žilo, jaké vážnosti se jim dostalo a co potřebovali ke své živnosti. V této knize je představeno 18 živností, např. lékárenství, cihlářství, rukavičkářství, mýdlařství.

Co očekávat, když máte diabetes

Počet lidí, kteří trpí cukrovkou, je rok od roku vyšší. Tato kniha přináší cenné rady, jak žít kvalitní život i s tímto onemocněním. Odpoví vám na všechny otázky spojené s diabetem.

Edgson, Vicki: Vývary

Nejlepší recepty na vývary, polévky, rizota a omáčky.


Pro děti a mládež:

Paďourová, Tereza: Lakni si svůj lajf

Jak si v životě najít vlastní cestu a prosadit se v oboru, který vás zajímá. Knížka rozhovorů s osobnostmi populárními mezi mládeží.

Part, Michael: Cristiano Ronaldo

Životní příběh chlapce, který vyrůstal na ulici na ostrově Madeira a později se stal jedním z nejúspěšnějších fotbalistů světa. Cristiano Ronaldo v současnosti obléká dres španělského královského klubu Real Madrid a portugalské reprezentace.

Flanagan, John: Bratrstvo. Umrlčí tváře

V šesté knize napínavé série Bratrstvo se Volavky ocitnou v neznámé zemi a připravují se na bitvu proti nemilosrdnému nepříteli.
- fantasy

Pospíšilová, Zuzana: O lišce Matyldě a medvědu Šimráčkovi

Oblíbená autorka vypráví příběh o plyšových hračkách a o tom, co k nim děti tak poutá.
- pohádkový příběh

Pospíšilová, Zuzana: Nezralá, Hruška, k tabuli!

Příběh o tom, jak se vyrovnat s tím, když si z vás někdo dělá hloupou legraci.
- příběh o dětech