Kojetínský zpravodaj - prosinec 2024
Zveřejňujeme číslo 12/2024 Kojetínského zpravodaje:
V měsíci září proběhla řada kulturních akcí.
Ještě ve čtvrtek 7. září 2023 jsme uvedli v letním kině českou komedii Buď chlap, kde figurovali v hlavních rolích Jakub Prachař a Tereza Ramba. Závěr naší kino sezóny patřil americkému fantasy filmu pro celou rodinu s názvem Dugeons Dragons: Čest zlodějů.
O první zářijové sobotě nechyběl na náměstí Farmářský trh, který organizujeme ve spolupráci se spolkem Moravské trhy.
Ve středu 13. září 2023 jsme na Sokolovně zahájili první lekci tradičních tanečních kurzů pro mládež pod vedením osvědčeného tanečního mistra Igora Henzélyho z Kroměříže, který vede tyto kurzy v Kojetíně již řadu let a vychoval nesčetnou řadu mladých tanečníků. Lekce tanečních, které navštěvuje několik desítek účastníků, budou završeny v měsíci prosinci závěrečnou kolonou.
Ve středu 20. září 2023 navštívili naše muzeum žáci 6. třídy ZŠ náměstí Míru, kteří v rámci studia hmotných a nehmotných pramenů navštívili naši expozici věnovanou 790. výročí od první zmínky o Kojetíně s názvem Kojetín v proměnách času. Žáci se seznámili s nejstaršími doklady například z doby kamenné, středověku, novověku až po současnost. Po zhlédnutí této expozice s výkladem muzejního pracovníka Milana Zahradníka se žáci vydali ještě do dalších prostor naší galerie, kde si nadšeně prohlíželi přístroje denní potřeby našich babiček v expozici Když byla technika ještě v plenkách. Tyto expozice v září také navštívily děti ze školní družiny Bezměrov, ty byly nadšeny především výstavou historické techniky, dokonce i vychovatelky si rády zavzpomínaly na prožité dětství u prarodičů, kde byly tyto dnes již muzeální kousky na denním pořádku.
V rámci divadelního podzimu jsme na Sokolovně přivítali dámy ze souboru hrajícím pod Sokolem Kroměříž, které nám prozradily Vše o ženách. Hra chorvatského dramatika Miro Gavrana nás zavedla do několika generací a rovin ženského světa, který se setkává s různými zápletkami a peripetiemi života. Hra prezentuje mužský pohled na ženský svět, kdy nahlíží na osudy patnácti žen od školky až po domov důchodců. Tyto ženy ztvárnily herečky Pavlína Machačová, Naděžda Matulíková, Kateřina Podlenová a Dagmar Navrátilová, která v ženském souboru excelovala.
https://www.rajce.idnes.cz/h-svaca/album/ds-sokol-kromeriz-vse-o-zenach-26-9-2023
Ještě v září na svátek sv. Václava se Kojetín rozzářil překrásnými kroji z celé Hané, při příležitosti 14. Setkání Hanáků, které organizoval Hanácký folklorní spolek (HanFos). V ranních hodinách vzbudil spáče budíček dechových hudeb v ulicích Kojetína a současně přivítal zástupce souborů starosta Leoš Ptáček na kavárně Vzdělávacího a informačního centra, kde jim předal malou pozornost. Poté se krojovaní Hanáci přesunuli do kostela Nanebevzetí Panny Marie na sváteční mši svatou, kde na kůru zazpíval Hanácký mužský sbor Rovina z Olomouce. Po mši se vydali všichni před Sokolovnu na náměstí Republiky, kde se pomalu začal řadit průvod, který čítal kolem pěti set krojovaných Hanáků, samozřejmě i s kočáry taženými koňmi, co by projevem hanáckých selských kořenů. Celý průvod se vydal na Masarykovo náměstí, kde po představení jednotlivých souborů následoval společný tanec. Po něm se na pódiu narážel soudek s pivním speciálem z Kojetína, který byl uvařen jen pro tuto slavnostní příležitost. Pak už nic nebránilo tomu, aby se na pódiu prezentovaly všechny zúčastněné soubory. Souběžně probíhala také vystoupení v parku u Palackého ulice. Celé Setkání Hanáků bylo věnováno kojetínské rodačce Ludmile Mátlové-Uhrové, která svůj život zasvětila folklóru, a především pak sběru hanáckých tanců, podle nichž se tančí dodnes. Vzácnou návštěvou byla její dcera Anna Antlová, která také převzala, in memoriam, čestné občanství města Kojetína udělené Ludmile Mátlové-Uhrové, které byla odhalena i pamětní deska na jejím rodném domě ve Vyškovské ulici. Dalším významným aktem byla výstava na její počest, Síň slávy Ludmily Mátlové-Uhrové, která přiblížila její život
a dílo v prostorách zadní galerie Vzdělávacího a informačního centra. Pestrý folklórní program byl samozřejmě doplněn o další zajímavé počiny, mezi ně patřily jízdy parním vlakem na trati Kroměříž-Kojetín-Tovačov, řemeslný jarmark, krojová poradna nebo soutěž o vyšívané stužky pro Hanačky z dílny Anny Gregorové. Milým zpestřením byly také prohlídky synagogy, kostela Nanebevzetí Panny Marie nebo den otevřených dveří v Měšťanském pivovaru. Celým prosluněným dnem se nesla krásná nálada a naděje že: „Me Hanáce, me zme me a me se nedáme!“
V sobotu 16. září 2023 se v Brně konal 18. ročník slavnosti Den za Moravu. Letos jsme se účastnili tohoto festivalu moravské kultury a historie, který každoročně pořádá spolek Moravská národní obec, z několika důvodů – byla to krásná oslava země Moravy a moravanství, zapojili jsme se do průvodu Moravanů, na akci vystoupili naši nejmenší Hanáčci a Hanačky, nám blízký člověk získal ocenění Osobnost Moravy.
Vše začalo v kostele sv. Tomáše, kde byla přítomnými uctěna památka římského krále a moravského markraběte Jošta Moravského z moravské větve dynastie Lucemburků. Představitelé Moravské národní obce položili kytici v žluto-červených barvách Moravy na hrob tohoto významného panovníka počátku 15. století, který vládl celé říši z brněnského hradu Špilberka.
Z kůru kostela zazněly slavnostní písně Moravanů „Moravo, Moravo“ a „Jsem Moravan“ v podání souboru Hútek z Bánova. Následovala krátká řečnická vystoupení, která zakončil kojetínský muzejník Milan Zahradník.
Před kostelem na Moravském náměstí dělostřelci z historické jednotky Prvního pěšího pluku Kaiser vypálili na podporu Moravy tři ohlušující rány z kanónu. Následoval tradiční slavnostní průvod Moravanů historickým středem města s krátkými zastávkami vyplněnými ukázkami moravské lidové kultury v podání přítomných souborů.
Ozdobou slavnostního průvodu byli Moravští rytíři a milé vlajkonošky. Tento pochod byl ukončen na náměstí Svobody, kde bylo připraveno příjemné posezení a ozvučené pódium. Vystupovaly zde soubory z moravských národopisných regionů Valašska, Hané a Slovácka. Naši Hanou reprezentoval Bezměrováček.
Jedním z nejslavnostnějších vyvrcholení celé slavnosti bylo ocenění vítězů loňské ankety Osobnost Moravy 2022. Nejprve byla minutou ticha vzpomenuta památka velké osobnosti moravské kultury, zpěváka, muzikanta, textaře, kameramana a režiséra, Pavla Nováka, který bohužel během průběhu loňské ankety navždy odešel do hudebního nebe. Nádhernou skleněnou trofej za třetí místo převzal bývalý ředitel Národního divadla v Brně, Ludvík Kavín.
Cenu za druhé místo získal velký moravský patriot, etnolog a pracovník Městského kulturního střediska v Kojetíně, místostarosta obce Bezměrov, Milan Zahradník, který doprovázel vystupující děti ze souboru Bezměrováček nejen jako vedoucí zájezdu do Brna, ale také coby skvělý hudební doprovod na harmoniku. Na závěr si na malé pódium přišel pro unikátní skleněnou trofej amatérský meteorolog, fotograf a správce oblíbených stránek Počasí online Morava, Michal Viktorýn.
Všechny osobnosti zároveň převzaly v upomínku také pamětní listy a drobné dary v podobě moravské vlajky a knihy „Moravské dějiny do roku 1860“, také byly odměněny bouřlivým potleskem přítomných účastníků, Moravanek a Moravanů.
Poděkování patří pořadatelům za uspořádání celé akce, také všem patriotkám a patriotům, kteří neváhali a přijeli do moravské metropole podpořit tuto oslavu naší milované země s libozvučným jménem „Morava“.
zdroj: https://zamoravu.eu