Vyhlášení 31. ročníku Divadelního Kojetína 2025
Měsíc březen bude opět v Kojetíně patřit amatérskému divadlu. Vyhlašujeme další ročník přehlídky Divadelní Kojetín…
Od pátku 26. listopadu 2021 se návštěvníkům otevřela výstava Betlémy na památku její zakladatelky Marie Kalovské. Příchozí mohli obdivovat pestrou nabídku betlémů vytvořených různými technikami a z všemožných materiálů. Mezi nejzajímavější ztvárnění jesliček patřil například národopisný betlém Marie Fišerové Kvěchové, železničářský betlém nebo jesličky vyřezávané Josefem Sigmundem z Koste-lan. Expozice byla také doplněna bohatou vánoční výzdobou, historickými pohlednicemi s přiléhající tematikou a přes sto let starými hracími obrazy. O úspěchu výstavy betlémů svědčí nadšené i povzbuzující komentáře v knize návštěv.
Tentokrát byla nabídka uměleckých děl v pravdě pestrá. Hned u vstupu zaujaly návštěvníky bezesporu kolorované fotografie Jaroslava Hebnara, nebo zajímavé snímky letošní jubilantky Jany Večeřové. Pozadu nezůstaly ani fotografie s přírodními scenériemi Jiřího Šírka a Jaroslava Řihoška. O tom, že fotografie v řadách Signálníků vévodí, přesvědčila příchozí i díla Petra Zatloukala nebo snímky mladých nadšenců Zuzany Hradilové, Marka Hedvíčka a Radima Klapera. Výraznou složkou výstavy byly i kresby a malby Petra a Boleslava Leinertových, ve kterých jsme se přesvědčili, že jablko nepadá daleko od stromu. Do snového, fantastického, ale i reálného světa nás přivedla také díla Alice Stonové, Marie Němečkové, Ivety Jurové a v neposlední řadě kresby Pavlíny Hudečkové. Poslední a krásně doplňující složkou byly šperky z dílny Alice Stonové a keramické skvosty z pod rukou Ivany Bělařové a Marcely Gruberové.
Expozice Když Haná voní perníkem byla k vidění je už od poloviny července, kdy byla instalována autorkou perníků Danou Holmanovou. V předhodový pátek 13. srpna 2021 byla tato expozice oživena komentovanou prohlídkou autorky s bohatým programem. Pro ty, kteří chtěli nahlédnout takřka pod ruce autorky, bylo nabíledni sobotní odpoledne druhého hodového dne, kdy Dana Holmanová předváděla řadě návštěvníků techniku a postupy spojené se zdobením perníčků přímo v prostorách galerie. Dana Holmanová pochází z Nové Paky, ale v současnosti bydlí v Třebihošti na Královédvorsku, vystudovala bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a několik let pracovala jako archivářka v Památníku národního písemnictví ve Starých Hradech. Je tomu už více jak dvacet let, co se začala naplno věnovat výrobě zdobených perníčků. Za svoji uměleckou činnost v tomto oboru získala ocenění Nositelka tradic a Zlatý kolovrat. Má za sebou řadu výstav a své umění předvádí na různých řemeslných akcích. Vystavovala v německém Magdeburgu, polském Krakově, ve Slovinsku a nyní i v Kojetíně. Tato expozice je pro Kojetín unikátní i tím, že Dana Holmanová, využila ke zdobení perníků také hanácké motivy z našich krásně vyšívaných krojů. Výstava je doplněna i vyřezávanými formami na perníky ze sbírek našeho muzea, z nichž nejstarší pocházejí z konce 18. století. Tyto formy používala významná kojetínská rodina Dudíkova, která se věnovala voskářskému a perníkářskému řemeslu. Některé z těchto forem se dočkaly toho, že takřka po dvou stech letech byly použity, byla do nich vpravena tradiční perníková hmota, a tak návštěvníci expozice můžou vidět na vlastní oči to, co naši předkově v minulosti na poutích a hodech. Mimo jiné jsme mohli obdivovat perníky zdobené bílou polevou, skládané perníčky. Autorka na výstavě použila i složitější techniky, její výtvory byly doplněny zlatými nitěmi, voskovými pláty, motivy vystřiženými z modrotisku nebo doplněny drobnými postavičkami z kukuřičného šustí.
Tato expozice byla instalována už v říjnu minulého roku, žel Bohu se jí nemohla zúčastnit veřejnost díky protiepidemickým opatřením naší vlády, a tak zůstala až do konce května v pomyslném šuplíku. Jakmile se situace rozvolnila, zástupci MěKS Kojetín se domluvili s vedoucím tvůrčí skupiny Signál 64 Jardou Kačírkem, který oslovil rodinu Boleslava Leinerta a expozice se během pár dní realizovala na novo, tentokrát také pro veřejnost. Výstava samotná byla sondou od autorových začátků, až do současnosti. Návštěvníci mohli obdivovat kresby nejen Kojetína a jeho okolí, ale i Kroměříže, Valašska a také zahraničních destinací například Sarajeva, či Bulharska. Věříme, že autor výstavy Boleslav Leinert bude ještě dlouho mít pevnou ruku a bude těšit svými kresbami nejen své blízké, ale i širokou veřejnost, která výstavu Retrospektiva zhlédla s nadšením a okouzlením.
Jubilantovi bylo uděleno čestné uznání za celoživotní dílo v oblasti umění, které mu předal starosta Města Kojetína Leoš Ptáček, členové tvůrčí skupiny Signál 64 a zástupci z MěKS Kojetín.
Dalším malým potěšením pro korzující městem v době covidové byla i drobná výstavka loutek za okny Vzdělávacího a informačního centra Kojetín, která měla být aspoň malou kompenzací za zavřené výstavní prostory a zároveň příslibem, že už se těšíme na jejich otevření, především pak na vás, návštěvníky našich expozic.