Kronika posledních let

30. ledna 2010

vystoupili členové národopisného souboru Hanácká beseda na Hanáckém bále v Kostelci na Hané. Naši Hanáci zatancovali pásmo tanců s názvem "Varšavěnka".

 

13. února 2010

mohli všichni v sále sokolovny Kojetín obdivovat krásu hanáckých krojů, tanců a písniček na tradičním Hanáckém bále. K tanci a poslechu v sále vyhrávala dechová hudba Věrovanka (se vstupy pop music) a ve sklepě u dobrého vínka cimbálová muzika Dubina. Po slavnostním nástupu a moravské hymně všechny přítomné v sále přivítal stréc Jiří Minařík. Mezi tanečním veselím vystoupily v programu národopisné soubory - Sluníčko Kojetín (dětský) s pásmem dětských tanců "Hrajeme si na pastvě", Kosíř z Kostelce na Hané a také domácí Hanácká beseda s pásmem tanců s názvem "Varšavěnka". Vyvrcholením plesu bylo tradiční společné zatancování Moravské besedy v podání členů domácí Hanácké besedy, přespolního Kosíře z Kostelce n. H. i dětí ze Sluníčka. Bylo vidět, že nejen starší generace, ale i mladí, umí zpívat hanácké písničky a tančit v krásných hanáckých krojích. Děkujeme všem členům Hanácké besedy, příznivcům a dobrovolníkům, kteří se podíleli na zdárné organizaci plesu a dokázali tak, že národopis v našem městě se stále udržuje, má své místo a své osobité kouzlo.



1. května 2010

Po loňském obnovení tradice - stavění a kácení máje se místní členové národopisného souboru rozhodli v Kojetíně v této krásné tradici pokračovat a 20,30 metrů vysoký máj postavili v parku před sokolovnou. Kojetínská chasa si vyhlídla a pokácela máj v lese podle tradice na 1. máje. K postavení máje došlo v odpoledních hodinách, chlapi dovezli před sokolovnu opracovaný strom a začali hloubit dvoumetrovou díru. Děvčata mezitím nazdobila vršek máje pentlemi, růžemi a věncem. Poté se chlapi jali žebříků a provazů a máj začali pomalu vztyčovat k nebesům. Byla to fuška, ale vše se zdárně podařilo a za potlesku několika desítek diváků byl máj v Kojetíně postaven a krášlil náměstí u sokolovny. Touto cestou děkujeme všem členům národopisného souboru Hanácká beseda za perfektní přípravu i realizaci stavby máje. Děkujeme všem divákům, kteří nás přišli podpořit.




 

4. května 2010

V ranních hodinách byla májka v Kojetína ukradena. Zde došlý e-mail v původním znění:
From: <Delsn@seznam.cz>
To: <info@meks.kojetin.cz>
Sent: Tuesday, May 04, 2010 3:15 PM
Dobrý den, dne 4.5.2010 v raních hodinach jsme vás připravili o májku.jsme ochotni ji svámi směnit za bečku piva.S pozdravem okolní vesnice.

 

7. května 2010

v podvečer vyvrcholily ve Vyškově Dny s radnicí. Byly ozdobeny rekordem – komisař Agentury Dobrý den z Pelhřimova napočítal na Masarykově náměstí 276 osob v krojích, které tančily Hanáckou besedu. Program dne byl ve znamení hanáckého folkloru. V 18 hodin nastoupili na náměstí účastníci pokusu o překonání rekordu v počtu krojovaných osob tančících současně a na jednom místě Hanáckou besedu. V České knize rekordů je od loňského roku zapsáno číslo 221. Tento počet již neplatí, Vyškov svůj rekord překonal. V pátek 7. května 2010 na náměstí tančilo celkem 276 osob. Po rekordním snažení přítomné soubory zatančily i na další hanácké a moravské písně, předvedly také Moravskou besedu. Do Vyškova neváhali přijet nadšenci z míst vzdálených i více než sto kilometrů. Mnozí se Hanáckou besedu rozhodli naučit právě díky této akci pořádané městem Vyškovem. K rekordu nakonec přispěly tyto soubory a seskupení: Pantlék Němčice nad Hanou, Okřešánek z Okříšek, Hagnózek z Hnojic, Šimon Všechovice, Koštéř Manerov, Vrčka Šlapanice, Stárkovská Chasa Rychtářov, TJ Sokol Vyškov (oddíl všestrannosti), dětský soubor Klebetníček z Vyškova, Trnka z Vyškova, krojovaní z Bohdalic, krojovaní z Brna. Nechyběla i naše Hanácká beseda Kojetín.

 

22. května 2010

se členové národopisného souboru Hanácká beseda a také naše nejmenší děti ze Sluníčka zúčastnili Obecních hodů v Bezměrově. Děti zatančili pásmo tanců s názvem "Na pastvě" a naši Hanáci představili nádherné pásmo "Hanácká svajba".

 

29. května 2010

jelikož nám neznámí pachatelé májku odcizili, museli chlapi ráno bez větších problémů postavit májku novou. V brzkých odpoledních hodinách svolávali vyvolávači na koňském povozu veřejnost, že nadešel den "kácení mája s májovó veselicó". Přesně v 18.30 hodin začal program, na který se přišlo podívat na dvě stovky diváků, a v kterém se představilo cca dvacet členů a příznivců Hanácké besedy v maskách. Všem účinkujícím byly svěřeny role, v kterých si všichni vedli téměř jako profesionální herci. Pod májkou se střídaly vtipné scénky jedna za druhou. V prvním jednání se u májky potkal ponocný (Břeťa Zavřel) s policajtem (Franta Kraváček) a pochvalovali si jak májku krásně hlídají. Druhé dějství bylo živější, to májku chtěli ukrást dva zloději (Hubert Sedlář a Laďa Zavřel), ale jejich loupežný čin byl odhalen a ponocný s policajtem je zahnali daleko za humna města. Máj přišel skontrovat i samotný starosta s paní starostovou (Jirka a Laďka Minaříkovi), které kontrola májky málem stála život, když si je policajt spletl se zloději. O koupi máje projevil velký zájem Žid (Evžen Fréhar) se svou ženou Ráchel (Lucka Řezáčová), kteří májku nakonec vyhandlovali za 10 korun "keš". Máju také obcházeli pan hajný s paní hajnou (Jarek Minařík a Hanka Kavanová) se svým ostrým psem. Vtom se ozvala rána a místní policajt sestřelil z máje zloděje, právě když se pokoušeli máj ukrást. Musel zasáhnout doktor (Libor Krčmař) s nekompromisní sestřičkou (Lenka Drbalová), kteří raněným zlodějům profesionálně poskytli první pomoc - došlo i na nebezpečné operace s transfůzí a jednoho zloděje se podařilo zachránit. To už na scénu přichází celá chasa se stvrzenkou a policajt všem objasňuje, že májku čestně zakoupila, nazdobila a postavila právě místní chasa a má plné právo si ji pokácet. Za povzbuzení přihlížejících diváků byla májka pokácena. Nakonec se strhla velká mela o nazdobenou špici májky a tím skončil celý příběh. Děkujeme tímto všem členům a příznivcům Hanácké besedy Kojetín, že v Kojetíně založili tuto překrásnou tradici a místním předvedli pravé kácení máje se vším všudy. Po úspěšném pokácení máje se všichni odebrali do místní sokolovny, kde se konala pravá májová veselice. K tanci a poslechu vyhrávala přerovské duo Karel Caha a Olga Nováková. Škoda jen, že se do sokolovny dostavilo tak málo návštěvníků, protože zábava byla perfektně zorganizovaná, podávalo se výtečné jídlo z udírny a nechyběla ani tombola. Kdo přišel - nelitoval.





 

5. června 2010

tento den se stal svatebním -  vdávala se dlouholetá členka národopisného souboru Hanácká beseda Kojetín Lenka Drbalová. Naši Hanáci byli samozřejmě u toho - nechybělo tradiční "zalykování", "cikáni", ale také si s novomanželi Januškovými zatančili několik hanáckých tanců.

 

11. července 2010

s pásmem "Hanácká svajba" vystoupili členové národopisného souboru Hanácká beseda Kojetín na Hodových slavnostech v Troubkách.


 

25. července 2010

se členové národopisného souboru Hanácká beseda Kojetín zúčastnili Hodových slavností v Němčicích n. H., kde zatančili pásmo hanáckých tanců - "Kolo", "Hanko rozmilá", "Ty kojecky hatě" a na závěr si se všemi zúčastněnými soubory zatančili "Hanáckou besedu".

3. září 2010

se sešly členové národopisného souboru Hanácká beseda na své první zkoušce po prázdninách.

4. září 2010

se členové národopisného souboru Hanácká beseda Kojetín zúčastnili Setkání národopisných souborů Olomouckého kraje ve Velké Bystřici.



12. února 2011

mohli všichni v sále sokolovny Kojetín obdivovat krásu hanáckých krojů, tanců a písniček na tradičním Hanáckém bále. K tanci a poslechu v sále vyhrávala dechová hudba Věrovanka (se vstupy pop music) a ve sklepě u dobrého vínka cimbálová muzika Dubina. Po slavnostním nástupu a moravské hymně všechny přítomné v sále přivítal stréc Jiří Minařík. Mezi tanečním veselím vystoupily v programu národopisné soubory - Sluníčko Kojetín (dětský) s pásmem dětských tanců, Kosíř z Kostelce na Hané a také domácí Hanácká beseda. Vyvrcholením plesu bylo tradiční společné zatancování Moravské besedy v podání členů domácí Hanácké besedy, přespolního Kosíře z Kostelce n. H. i dětí ze Sluníčka. Bylo vidět, že nejen starší generace, ale i mladí, umí zpívat hanácké písničky a tančit v krásných hanáckých krojích. Děkujeme všem členům Hanácké besedy, příznivcům a dobrovolníkům, kteří se podíleli na zdárné organizaci plesu a dokázali tak, že národopis v našem městě se stále udržuje, má své místo a své osobité kouzlo.



5. března 2011 - Vodění medvěda - Pochovávání basy

byla po několika desítek let obnovena v Kojetíně stará tradice - Vodění medvěda. Masopustní průvod v čele s medvědem (starosta Jiří Šírek) vyšel v 10 hodin ráno od místní Sokolovny a zamířil do ulic Kojetína. Průvody masek nemají závazná pravidla, ale v našem průvodu nechyběly masky tradiční, ale objevily se i masky krásné moderní. Tradiční masky v kojetínském průvodu: Medvěd - patří k nejstarším maskám a nechybí v žádném průvodu, ženy a dívky z každého domu si s ním musejí zatancovat, odmítnout nelze, ženy by měly při tanci vyskakovat vysoko, to aby jim narostl vysoký len a konopí, medvědi se vždycky těší na oblíbený zvyk - popadnout některou z přihlížejících dívek a žen a vyválet ji ve sněhu, nenapadne-li v masopustních dnech sníh, bývají medvědi smutní, protože o tuto zábavu přišli). Medvědář - vodí medvěda, naoko ho trestá za neposlušnost, mručení, skákání a vrážení do lidí. Klibna - nebo také šiml, kobyla, koníček, většinou byli k vytvoření této masky zapotřebí dva muži, jeden dělal hlavu a přední nohy, druhý se opřel o prvního dělal hřbet a zadní nohy, přes sebe měli přehozenou plachtu a hlava bývala vytvořena z plátna vycpaného senem. V našem průvodě byly klibny zmodernizovány - byly vyřezány z polystyrénu a upevněny na zahradní traktorek. Žid - tato postava nosívala na hlavě cylindr, obličej kryly dlouhé dlouhé vousy, přes rameno byl přehozený ranec, byl oblečený do dlouhého kabátu, na obličeji měl plstěnou kuklu s dlouhým nosem, židé vytvářeli v průvodu chaos, každému na potkání dávali šňupnout a požadovali za to peníze, kdo nedal, dostal ránu pytlem, také rádi smlouvali a prodávali, co předtím ukradli. Bába - často chodí s Židem, většinou nosí v nůši na zádech dítě (v našem případě dva trpaslíky), jsou dvě varianty - postavu báby tvoří člověk a nosí v nůši loutku nebo postavu dítěte tvoří člověk, který vykukuje z nůše a bába je loutka připevněna v předklonu k nůši. Slaměník - také Hřebenář, Slamák, Slaměný, býval oblečený do masky ze slámy, obvykle držel v jedné ruce rožeň, na který napichoval výslužku, v druhé bič, neustále vykřikoval "Pohřebeň, staré báby na hřebeň!" nebo "Staré báby na hřebeň a mladé ženy na rožeň!". V našem případě zastal roli Laufra, který chodíval od chalupy k chalupě zjistit, zda tam budou maškary vítány. V Kojetíně vykřikoval: "Tož dobré deň, hospodářu a hospodyňko, přivitéte Masopust, déte nám koláča, vinko, pro každyho aspoň kus! Panímámo milá, teď je vaša chvila, popadnite chlupáča, ať vás v kole vitáča! Hola, hola kapelo, zahréte jim veseló!", nezapomněl se za maškary pěkně rozloučit a hostitelům popřát: "Tož se tady mjéte, v dobrym vzpominéte! Panímámo zlatá, ať vám nesó slepice a ať se těší pantáta z plné sépky pšenice! Srovnéme si rovně krok, těšíme se na přes rok! A ty strécu práskni do koní, ať nás mlsná nehoní!". Masopust - v některých průvodech bývá maska centrální postavou, jeho kostým je zhotoven ze spousty barevných odstřižků - čím pestřejší, tím lepší, na hlavě mívá barevnou čepici, role Masopusta končívá špatně. Turek - Turci jsou většinou čtyři, dva modří a dva červení (v Kojetíně pouze jeden červený), hodně tancují. Kominík - má na sobě typický kominický oděv a nosívá žebřík (v našem případě štětku), jeho úkolem bylo prohlédnout sporáky, jestli tam hospodyně nezapomněla koláč, co našel, to zabavil, přihlížející maže sazemi na obličej, občas je polévá voňavkou. Smrt - bývá oblečena do bílého hábyitu, na obličeji má strašidelnou masku a v ruce kosu (u nás se v průvodu objevil Smrťák). Další typické masky v našem průvodu - zvířecí postavy - Králíci, masky v uniformách - Četník, Myslivec, hudebníci - Kytaristi, řemeslníci - Řezník. Moderní masky - Červená Karkulka, Strašák v zelí, Hipisáci, Vodník, Páv a další. V rámci této akce proběhla v řeznictví na rohu - Tyršova 29 pravá domácí zabijačka! Průvod vyšel ze sokolovny směrem Tyršova ulice - Masarykovo náměstí - nám. Míru - Vyškovská - Tvorovská - Bří. Šmejdovců - Sladovní - Polní - Olomoucká - Závodí - Podvalí - Kroměřížská - Nádražní - nám. Republiky. Akce se setkala se velkým zájmem diváků, ale také s velkou ochotou místních otevřít dveře a dle staré tradice pohostit celý průvod - děkujeme všem, kteří průvod přijali ve svých domovech!!!
Večer ve 20 hodin proběhl Hasičský bál spojený s pochováváním basy, který se uskutečnil v sále Vzdělávacího a informačního centra na Masarykově náměstí v Kojetíně. Organizátory bálu byli místní členové sdružení dobrovolných hasičů.








25. března 2011 - Dodělaná

se v sále Sokolovny konala tzv. "Dodělená", na které členové národopisného souboru Hanácká beseda zhodnotila letošní průběh Hanáckého bálu.

28. května 2011

se konal deštivý čtrnáctý ročník Chropyňských slavností. Folklorním souborům na sobotní přehlídce opět bohužel nesvítilo do zad či očí slunce. Účinkovat musely v sále kulturního střediska. Na pódiu se představilo celkem patnáct dětských i dospělých seskupení. Nechyběl ani náš národopisný soubor Hanácká beseda, která místním předvedl pravou Hanáckou svajbu.

11. června 2011

se národopisný soubor Hanácká beseda Kojetín prezentoval na Hodech v Bezměrově.


10. července 2011

se zúčastnil národopisný soubor Hanácká beseda Kojetín Troubeckých hodů.

24. července 2011

se zúčastnil národopisný soubor Hanácká beseda Kojetín hodů v Němčicích n. H.

14. srpna 2011 - Kojetínské hody

Nedělní dopolední hodový program se nesl ve jménu hanáckých tradic a obyčejů. Od sokolovny směrem na náměstí vyšel krojovaný průvod, v kterém se objevilo přes dvě stě účastníků z Hané, ale i hostů ze Starého Hrozenkova. Průvod uzavírala Ječmínkova jízda králů v čele s králem na bílém koni, letos to byl Honza Krčmař z Kojetína. Po tradičním bušení na vrata, kdy rychtář Jirka Minařík vyzval starostu města Jiřího Šírka k předání starého hodového práva, které chase uděluje převzít vládu a moc nad městem a také povolení přivést pod právo všechny hříšníky, kteří si zaslouží být vyplaceni „na gatě“ tzv. „feroló“. Letos byl na gatě vyplacen starosta Jiří Šírek, rychtář Jirka Minařík, majitel nově otevřené kavárny na náměstí z Anglie a Martin Januška ze Zlína. Na přehlídce národopisných souborů vystoupilo několik folklórních sdružení a skupin z Hané a Slovenska. Také naše soubory dětský soubor Sluníčko DDM Kojetín a Hanácká beseda Kojetín







20. srpna 2011

se zúčastnil národopisný soubor Hanácká beseda Kojetín Dožínek Zlínského kraje v Kroměříži.



20. srpna 2011

Každoročním vrcholem žní na Prostějovsku je lidová společenská zábava "Dožatá v Pivíně", která se odehrává v režii místního divadelního spolku Větřák. Jakási reality show ve folklórním duchu přilákala do Pivína i letos stovky milovníků lidových tradic, svérázného hanáckého humoru, lidové muziky a tance. Za pivínskými humny i letos čekaly poslední řádky vyzrálých obilných klasů, aby je vlastnoručně pokosily „loňáke“ v rukách ženců. Ruku k dílu přiložil ochotně každý, ať už ze zvědavosti nebo aby dokázal, že se kosou umí ještě pořádně ohánět. A aby jim to šlo doopravdy dobře, k tomu přispěli lidoví zpěváci Františkové Dostálík a Sedlák. Dožatá v Pivíně je pobavením pro venkovskou chasu a atrakcí pro měšťáky. Padlé klasy rychle mizely pod rukama odebíraček, svázané povříslem do snopů poté přivezl žebřiňák tažený párem bujných hnědáků na náves, kde je pohltila mlátička. I ta je doslova raritou, víc než sedmdesátiletou stařenku Wikovku opatrují v Pivíně jako oko v hlavě. Poděkování hospodářovi, veselé a zábavné povídání a scénky a nakonec všeobecná zábava. Ani letos nechyběla řada hostů z blízkého i vzdálenějšího okolí. Žádný rok nesmí chybět kralický soubor Klas a jeho muzika, kapela Věrovanka, Hanáci z Hrušky, Hanácká beseda z Kojetína a ozvláštněním bylo vystoupení folklórního souboru z jihomoravských Tvrdonic. „Podlužáci nám ukážó verbuňk, to je ten tanec, které je chráněné Uneskem. My sme se s hospodářem rozhodli, že přihlásime hanácké cófák – to je taky takové ojedinělé tanec, když se vracime z hospode. Tře kroke dopředo, štere nazpátek,“ sršel vtipem principál Větřáku Jiří Vrba. A protože se ani v dnešní době nevzdali správní Hanáci hesla „po práci legraci“, po práci na poli a výmlatu se všichni rádi pobavili. K tomu jim vyhrávala až do ochraptění k poslechu i tanci kapela Náhoda z Němčic nad Hanou. Jarmila Pospíšilová

5. listopad 2011 - Přinďite na besedo!

Národopisný soubor Hanácká beseda opět po roce uspořádal Setkání bývalých i současných tanečníků a příznivců Hanácké besedy Kojetín. Setkání se uskutečnilo v sále Sokolovny Kojetín. K tanci a poslechu vyhrávala kapela Klapeto z Hranic a Jaroslav Přikryl z Kojetína. V programu vystoupily národopisné soubory: Sluníčko a Hanácká beseda.

11. února 2012 - Hanácké bál

V sobotu 11. února 2012 mohli všichni v sále sokolovny Kojetín obdivovat krásu hanáckých krojů, tanců a písniček na tradičním Hanáckém bále. K tanci a poslechu v sále vyhrávala dechová hudba Hulíňané (se vstupy pop music) a ve sklepě u dobrého vínka cimbálová muzika Dubina. Po slavnostním nástupu a moravské hymně všechny přítomné v sále přivítal stréc Jiří Minařík. Mezi tanečním veselím vystoupily v programu národopisné soubory - Sluníčko DDM Kojetín (dětský) s pásmem dětských tanců, Hanák Troubky a také domácí Hanácká beseda. Vyvrcholením plesu bylo tradiční společné zatancování Moravské besedy. Bylo vidět, že nejen starší generace, ale i mladí, umí zpívat hanácké písničky a tančit v krásných hanáckých krojích. Děkujeme všem členům Hanácké besedy, příznivcům a dobrovolníkům, kteří se podíleli na zdárné organizaci plesu a dokázali tak, že národopis v našem městě se stále udržuje, má své místo a své osobité kouzlo.

18. února 2012 - Vodění medvěda

V roce 2011 byla po několika desítkách let v Kojetíně obnovena stará tradice - Vodění medvěda. Masopustní průvod v čele s medvědem (Honaza Krčmař) vyšel i letos v sobotu 18. února 2012, od místní Sokolovny a zamíří do ulic Kojetína. V průvodu opět nechyběly masky tradiční, ale objevily se i masky moderní. Mezi tradiční masky patří: Medvěd (jedna z nejstarších masek, která by neměla chybět v žádném průvodu), Medvědář (vodí medvěda), Klibna (také šiml, kobyla, koníček), Žid, Slaměník, Masopust, Turci, Kominík a Smrt. Další typické masky v průvodu byly zvířecí postavy, masky v uniformách, hudebníci, řemeslníci a další. V rámci akce také proběhla u Řeznictví na rohu pravá domácí zabijačka. Tímto děkujeme všem, kteří se v maskách přidali do masopustního průvodu. Akce se setkala se velkým zájmem diváků, ale také s velkou ochotou místních otevřít dveře a dle staré tradice pohostit celý průvod - děkujeme všem, kteří průvod přijali ve svých domovech! Večer byl masopust v Kojetíně zakončen Hasičským bálem a pochováváním basy, které se uskutečnily v sále Vzdělávacího a informačního centra v Kojetíně. Organizátoři bálu byli místní členové sdružení dobrovolných hasičů.