Navštivte stálé expozice muzea

Navštivte zajímavé výstavy a expozice v galerii nebo expozicích muzea v budově Vzdělávacího a informačního centra Kojetín (Masarykovo náměstí 8):

Hrůzostrašné sklepení

Jak už napovídá samotný název, jedná se o atrakci, která má v návštěvnících vzbudit strach. Ovšem ne strach v pravém slova smyslu, ale strach spojený s příjemným mravenčením, zábavou a jistotou, že všechno je jen jako.
Už od pradávna si lidé strach uměle navozovali vyprávěním hrůzostrašných historek, čímž se očišťovali a učili se připravovat na strach opravdový, který každý z nás ve svém životě určitě už zažil. Z psychologického hlediska má takový uměle vytvořený strach člověka očišťovat a vyplavit mu jistou dávku adrenalinu, který nám v dnešním přemodernizovaném světě chybí. Jsou i teorie o tom, že člověk, který vidí zprostředkovaně nějakou hrůznou událost, je podvědomě rád, že se mu samotnému nestala.

Expozice Hrůzostrašné sklepení není nijak historicky podložena, ani spjata s Kojetínem, slouží jako atrakce a my doufáme, že tento úkol splní na výtečnou. Přejeme všem návštěvníkům příjemnou a zároveň mrazivou zábavu.


Ztracená tvář Hané

Jedná se o expozici kojetínského muzea s názvem Ztracená tvář Hané , která je koncipována národopisně. Ze sbírek kojetínského muzea jsou na výstavě nainstalovány předměty, které se váží ke Kojetínu, Hané a životu našich předků.

Můžete zde vidět artefakty, které v minulosti byly součástí každodenního života Hanáků. Muzejní depozitář nabízí opravdové poklady. Obrázky malované na skle, dnes již jinak vypadající kroje i krojové součástky, keramiku, porcelán, sbírky hodin, původní hanácký nábytek a jiné skvosty, kterými je vybavena i improvizovaná hanácká jizba. Můžete zde také objevit koutek se zemědělským nářadím, originály obrazů Marie Gardavské a v přední části výstavy i předměty spojené s lidovými řemesly. Expozice je oživena krojovanými figurami. Pro ukázku rozmanitosti hanáckých krojů je k vidění kroj pracovní, sváteční a také kroj starší i mladší generace. Expozice muzea se nachází v zadní části v budově Vzdělávacího a informačního centra na Masarykově náměstí. Výstava je dárkem a poděkováním za pětaosmdesátiletou činnost národopisného souboru Hanácká beseda Kojetín, bez kterého by Haná a hlavně Kojetín ztratily svou tvář.


Když ještě byla technika v plenkách

V rámci Kojetínských hodů 2022 jsme otevřeli novou stálou expozici s názvem Když byla technika ještě v plenkách, při jejíž návštěvě se může příchozí vrátit o několik desítek let do minulosti a obdivovat technické skvosty z dob našich pradědů a prababiček.

První část expozice je věnována unikátním technickým zajímavostem, ke kterým patří například originální masážní přístroj omega či svítící štupovací hříbek. V další sekci se nachází koutek věnovaný cyklistice s originálním vysokým kolem kostitřasem a unikátním kolem z první republiky od kojetínského výrobce Jindry Kargera. O kousek dál můžeme obdivovat historické fotoaparáty z různých časových období. Dominantou je také koutek věnovaný starým gramofonům, hracím skříním a rádiím. Naproti si pak můžou starší generace připomenout, jak se psalo na psacích strojích, když nebyly ještě počítače.

V druhé části se návštěvník setká s každodenní technikou v domácnosti, tak jak ji znaly naše babičky. Vedle krásné sbírky žehliček a mlýnků můžeme obdivovat staré sporáky, šicí stroje, vařiče, trouby a roboty, které bývaly nezbytným vybavením každé domácnosti.

Některé exponáty si můžou příchozí vyzkoušet i na vlastní kůži. Pro otrlé je připraven indukční přístroj Vyderžaj pioněr, kdo má zájem o fotografii v historickém kostýmu, může navštívit fotoateliér „Lóbal“. Malé i velké bezesporu potěší 3D obrázky v Meoskopu nebo napsání vzkazu na starém psacím stroji. K mání jsou i funkční polní telefony, mlýnek na kávu a mechanická metla.

Doufáme, že expozice techniky vrátí starší ročníky do dob mládí a mladým naopak ukáže, jak poctivé výrobky se dělaly za časů našich babiček.