Výsledky ročníku 2012

Divadelní Kojetín 2012 - výsledky přehlídky
20. ročník Přehlídky amatérských divadelních souborů DIVADELNÍ KOJETÍN 2012
14. - 18. 3. 2012 SOKOLOVNA KOJETÍN

Výsledková listina

1. místo - vítězná inscenace Doporučení na Celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla 1. Divadelní Piknik Volyně 2012:
Divadelní spolek Kroměříž za inscenaci hry Hadar Galron Mikve
2. místo Doporučení na Celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla 1. Divadelní Piknik Volyně 2012:
O. s. Za dveřmi Náměšť na Hané za inscenaci hry Raye Cooneyho Peklo v hotelu Westminster
3. místo - bez doporučení:
Divadlo Nad kinem Přerov - Horní Moštěnice za inscenaci hry Bengta Ahlforse Iluzionisté
3. místo - bez doporučení:
Divadlo bez střechy Vyškov za inscenaci hry Dei Loher Modrovous -naděje žen

Individuální ocenění:

ČESTNÁ UZNÁNÍ:
- Michal MAŤO
za roli Roberta v inscenaci hry Modré z nebe
- Jiří D. STŘÍPEK za roli Ellinga „aktivního“ v inscenaci hry Pokrevní bratři
- Petra RYCHECKÁ za scénář inscenace hry Pokrevní bratři
- Zuzana GREGŮRKOVÁ za roli Odetty v inscenaci hry Ať žije Bouchon!
- Martin D. POLÍNEK a Martin MRÁZ za výrazný tvůrčí přístup k práci s mladým souborem
- Ondřej KAŠPAR za roli Richarda Willeyho v inscenaci hry Peklo v hotelu Westminster

DIPLOMY:
- Marie NĚMEČKOVÁ
za roli Berty v inscenaci hry Modré z nebe
- Filip J. KALČÍK za roli Kjella Bjarneho v inscenaci hry Pokrevní bratři
- Hana LUŽNÁ za dramatizaci literární předlohy Karla Čapka Jak se dělá divadlo
- Divadlo HANÁCKÉ OBCE Prostějov za kolektivní herecký výkon v inscenaci hry Kláro…! aneb Jak se (také) dělá divadlo
- Čestmír BEŤÁK za dramaturgii inscenace hry Iluzionisté
- Slavomír ODLOŽIL za roli Kazimíra Kanta v inscenaci hry Iluzionisté
- LDO - ZUŠ Zlín za energií nabitý kolektivní výkon v inscenaci Musicool
- Rado MESARČ za režii inscenace hry Modrovous - naděje žen
- Miroslava KOLÁŘOVÁ za režii inscenace hry Mikve
- Vlastimil DRŠKA za roli Georgea Pigdena v inscenaci hry Peklo v hotelu Westminster

Odborná porota pracovala ve složení:
PhDr. Vít Závodský - předseda Mgr. Miroslava Ernstová - člen Mgr. Petra Kohutová - člen Akram Staněk - člen

Doporučení na 1. Divadelní Piknik Volyně 2012

Na Celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla 1. Divadelní Piknik Volyně 2012 doporučila odborná porota Divadelního Kojetína 2012 dvě inscenace bez uvedení pořadí:

Soubor: Divadelní spolek Kroměříž
Inscenace: Mikve
Autor: Hadar Galron
Režie : Miroslava Kolářová j.h.
Hodnocení inscenace:

Divadelní spolek Kroměříž, tradiční a oblíbený účastník Divadelního Kojetína, tentokrát přivezl jevištní zpracování hry moderní izraelské autorky Hadar Galron Mikve v překladu Ester Žantovské a režii Miroslavy Kolářové. Dílo získalo v Izraeli ocenění Hra roku 2005, v Česku bylo poprvé uvedeno v roce 2008 v Národním divadle v režii Michala Dočekala, v současné době jej mají na repertoáru dvě amatérská divadla (Kroměříž a Rádobydivadlo Klapý). Děj tragikomedie ukazuje vždy jeden den v průběhu pěti měsíců, kdy se v mikve schází sedm žen, aby se očistily po menstruaci či porodu. Jakýmsi startovacím momentem je příchod nové lázeňské Širy, která sice ctí tradici, ale odmítá se jí bez rozmyslu podřizovat. Do uzavřeného mikrosvěta mikve přinášejí jednotlivé postavy své osobní příběhy, a s nimi vlastní témata (pokrytectví, lhostejnost, vztahové závislosti, také stáří a samota, víra a bezvěrectví, domácí násilí, sexuální výchova atd.). Hra je obratně napsaná, obsahuje brilantní dialogy, přesné situace a životné postavy; v mnohém připomíná Dům doni Bernardy. „Vždycky existuje napětí mezi potřebou dodržovat tradice a potřebou vývoje,“ řekla autorka v jednom rozhovoru - a bezděčně zachytila dvojlomnost jak tématu, tak jednotlivých složek Mikve: onu rozkročenost mezi dvěma světy, starým a novým, mezi konkrétností moderního času a bezčasím tradice... Hostující režisérka Miroslava Kolářová akcentovala v jednotlivých situacích kontrast patosu a zároveň směšnost problémů, které s sebou život v ortodoxní komunitě (a vlastně kdekoli) přináší, dialog nezřídka začíná jako holčičí klábosení či předávání drbů, a končí otevřením palčivého problému; po odlehčeném začátku je tragické vyústění inscenace logické. Scéna Jany Štěpánové je postavena na barevném kontrastu černé a bílé. Počítá s prosvětlením samotného prostoru mikve, což působí divadelně magicky; zároveň mají jednotlivé scénické komponenty svou dynamiku (např. obrys kachlíků na počátku se v závěru mění v obrys mříží
atd.). Kostýmy Bohumily Hýžové charakterizují postavy především podle vztahu k tradici - vedle obvyklých černobílých úborů a šátků na hlavách se objevují moderní barevné kreace. Samostatnou zmínku si zaslouží hudební složka inscenace, jejímž autorem je Ladislav Kolář. Dramaturgický přínos kroměřížské inscenace (nejen uvedení hry současné autorky, ale rovněž její výklad a textová úprava), vyrovnanost jednotlivých složek (udělen diplom Miroslavě Kolářové za režii) a bez nadsázky oslňující herecké výkony, srovnatelné s kreacemi na profesionálních scénách, jsou nezanedbatelnými devizami inscenace a důvodem jejího doporučení na celostátní přehlídku.

Soubor: Občanské sdružení Za dveřmi Náměšť na Hané
Inscenace: Peklo v hotelu Westminster
Autor: Ray Cooney
Překlad: Břetislav Hodek
Hudební režie a zvuk: Eva Zajíčková
Výprava: kolektiv O. s. Za dveřmi Náměšť na Hané
Režie : Radka Pluskalová
Hodnocení inscenace:

Soubor, který se před pěti lety pokusil navázat na dlouholetou tradici náměšťského ochotnického divadla, uvedl brilantní situační komedii Raye Cooneyho Peklo v hotelu Westminster. Komedie spojující v sobě prvky politické satiry, tradici britské situační komedie i moderního sitcomu položila před soubor náročné úkoly, se kterými se vypořádal s nečekanou lehkostí a brilancí. V účelné scéně, s přesnými kostýmy i dobrým výběrem hudby, opřela se inscenace o nadprůměrné výkony především obou představitelů hlavních mužských rolí i o ukázněný a čistý výkon ostatních interpretů. Originalitu shledala odborná porota hlavně v individuálním přínosu jednotlivých herců, kteří nejen plasticky ztvárnili své postavy, ale dodali jim jedinečný osobnostní vtisk. Inspirativní pro ostatní divadelníky může být bezesporu přesná a vědomá práce se zákonitostmi komediálního žánru a jejich využití k vytvoření vlastního svébytného stylu. Porota ocenila diplomem vynikající kreaci Vlastimila Dršky v úloze George Pigdena, který by nezanikl ani na profesionální scéně; čestné uznání udělila Ondřeji Kašparovi za originální pojetí figury Richarda Willeyho. Možnosti zdokonalení nacházela porota v další práci na přesném časování některých situací i gagů a v ještě preciznějším využití prostoru. Odborná porota se rozhodla doporučit Peklo v hotelu Westminster na 1. Divadelní Piknik Volyně 2012 především jako propracovanou komediální inscenaci přinášející svěží variaci tradičního žánru.