Knižní novinky - červenec 2018

V měsíci červenci 2018 představujeme například knižní novinky: Tajovská, Iva: Odpusť, že jsem se vrátil; Tuomainen, Antti: Než natáhnu brka; Táborská, Dita: Běsa; Sklář, Richard: Morgenland; Whitton, Hana: Anna Lucemburská; Connelly, Michael: Dva druhy pravdy a další.


Beletrie

Tajovská, Iva: Odpusť, že jsem se vrátil

Na příběhu jedné východočeské rodiny ukazuje autorka jak první světová válka poznamenala tragicky nejen osudy a životy lidí, ale i elementární mezilidské vztahy. Dějovou osu tvoří narůstající manželksá krize mezi navrátilcem z italských legií Vojtou a jeho ženou Annou. Román je zasazen do konkrétních společenských a historických souvislostí kolem roku 1918.
- společenský román

Tuomainen, Antti: Než natáhnu brka

„Než natáhnu brka“ není obyčejná detektivka, ale mimořádně zajímavá kniha: veselá i tragická, citlivá i podivínská, plná životní moudrosti a vtipu, je to román, který navzdory černému humoru probouzí radost k životu a při jeho čtení si připadáte, jako by vám před očima běžel film Akiho Kaurismäkiho.
- detektivka

Táborská, Dita: Běsa

Znepokojivý román o hledání a ztrácení těch nejbližších. Běla a Sabina vyrůstaly jako dokonale na sebe napojená jednovaječná dvojčata – dokud jejich symbiózu nezačala rozežírat drogová závislost. Jejich matka prožila svůj život v paralyzujícím smutku z osudu jedné dcery a v marné snaze zakrýt ho před tou druhou, která svůj život takříkajíc zvládla.
- psychologický román

Sklář, Richard: Morgenland

Nevinně vypadající telegram oživí vzpomínky na jednu letní studentskou brigádu před téměř třiceti lety. Odpověď na telegram způsobí zemětřesení nejen v samém srdci Evropy, ale odkryje také mnohem starší souvislosti, patřící k nejstřeženějším tajemstvím třetí říše. Průsečíkem všeho je prastará, až mystická oblast s původním názvem Morgenland.
- thriller

Whitton, Hana: Anna Lucemburská

S půvabnou Annou má ambiciózní otec Jan Lucemburský velkolepé plány, a proto ji už v útlém dětství převeze z Prahy ke své sestře Jitce na francouzský dvůr. Ráj, který tam Anna zažívá po boku udatného rytíře Bernarda, vezme rázem za své otcovým příkazem k sňatku se stárnoucím Otou Habsburským. Mladičká dívka tak stojí před nelehkou volbou – se kterým z obou mužů má spojit navždy svůj osud?
- historický román

Connelly, Michael: Dva druhy pravdy

Elitní detektiv Harry Bosh se ujímá vyšetřování vraždy dvou lékárníků. Stopy vedou k soukromé klinice, která však slouží jen jako zástěrka obří zločinecké sítě nelegálně obchodující s léky. Do toho je Bosh konfrontován se znovuotevřením případu, který vyšetřoval před 30 lety. Poslal do cely smrti vraha mladé ženy. Objevily se však nové důkazy, které usvědčují Harryho ze zmanipulování důkazů. K rozkrytí sofistikované mašinérie zneužívání léků pro výrobu drog musí Harry změnit identitu a nechat se najmout jako spolupracovník gangu. Je však prozrazen... Podaří se mu uniknout odplatě? A bude mít ještě možnost obhájit výsledek vyšetřování svého 30 let starého případu?
- detektivní román

Kay, Adam: Bude to bolet, doktore?

Vítejte ve světě, kde je 97hodinový pracovní týden. Vítejte ve světě, kde se dělají rozhodnutí o životě a smrti. Vítejte ve světě s nepřetržitou tsunami tělesných tekutin. Vítejte ve světě, kde vyděláváte míň než automat na nemocničním parkovišti. Dejte sbohem svým přátelům a vztahům. Vítejte v životě mladého lékaře.
- humoristický román

Fields, Helen: Dokonalé stopy

V odlehlém koutě Skotské vysočiny shořelo tělo Elaine Buxtonové. Jediné, podle čeho může policie pohřešovanou právničku identifikovat, je zub a cár zkrvaveného šátku. V tajné místnosti kdesi v Edinburghu mezitím skutečná Elaine Buxtonová vyděšeně křičí do tmy...
- detektivka


Naučná literatura

Karásková, Ivana: Staří a nezkrotní

Dětství, mládí a střední věk jsou úseky života, s nimiž si vesměs spojujeme příjemné vzpomínky. Ale stáří! Jen zcela výjimečně natrefíme na někoho, kdo ho velebí. Vždyť ani zatvrzelý optimista netuší, jakou bude mít jeho stáří podobu. Jak a kde zemře. Jaká nemoc ho paralyzuje. Šestnáct osobností převážně z uměleckého světa ukazuje čtenářům podzim života v příznivějším světle. Nejsou to senioři, kteří tráví volný čas u lékaře či v nemocnici, lidé psychicky labilní či negativističtí. Protagonisté rozhovorů, uveřejněných vesměs v magazínu MF DNES, dokážou stárnout s grácií. Všichni ti umělci, lékaři či sportovkyně v životě něco dokázali. A činí se i dál.

Mertlík, Vladimír: Lví silou, vzletem sokolím

Sloganem slavného sokolského pochodu v názvu uvádí kniha Vladimíra Mertlíka čtenáře do doby mýty opředené první republiky, tedy trvání Československa od 28. 10. 1918 do 15. 3. 1939. Díky zvolené formě vyprávění je kniha široce přístupná a čtivá, zároveň si však klade ambici objevovat dosud skrytá fakta a kriticky je konfrontovat s dosavadním výkladem dějin.

Kryl, Tomáš: Procházky Olomoucí

Zažijte královské město Olomouc jinak! Olomouc to není jen katedrála svatého Václava nebo výstaviště Flora. Olomouc to je pestrá architektura, bohatá historie, součást Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kniha vám nabízí sedm tematických procházek Olomoucí, díky kterým odhalíte i méně známá olomoucká zákoutí. Vydejte se po stopách Habsburků, odhalte místa, která upadla v zapomnění. Objevte dochované, zaniklé, zapomenuté nebo jen našim očím rafinovaně skryté pevnostní objekty. A to je teprve začátek.

Gawliczková, Dominika: Dominika na cestě Jižní Amerikou

Velká cesta malé motorkářky. Metr a půl vysoká Dominika s ještě menší motorkou se vydává sama napříč Jižní Amerikou. Setkává se s padouchy i vzteklými psy, s poruchou i nemocnicí. Být to fikce, čtenář by si řekl, že to autor se zážitky přehnal a Dominika je neohrožená cestovatelka, kterou nic nezastaví.